Diskriminace?

Odpovědět
Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Diskriminace?

Příspěvek od Globik »

Kupovali jsme letenku (na webu). Letět měla přítelkyně. Platit letenku jsem měl z nějakého důvodu já. Všechny karty mám vydané v Česku. Na webu byla nastavena domovská země USA a let byl na trase IAD-VRN-IAD. Po odeslání k platbě byla identifikována chyba. Po opakování jsme volali na helpline Air France v USA a bylo nám sděleno, že "k platbě musí být použita karta vydaná v USA, protože evropskou nejsou schopni zkontrolovat"
Předpokládám správně, že šlo o to, aby si vyčůraný evropánek nekupoval letenku za cenu, která je nižší a je určená jen pro američany? Ten její argument mi přijde poněkud přitažený za vlasy. "Nejlepší" na tom je, že mi asi na 20 dní (střílím od boku, už nevím, kdy přesně jsme to kupovali) tu částku dali na kartě k blokaci!!! (Ale prověřit tu kartu údajně nedokázali :twisted: )


Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

to neni zadna diskriminace. je veci dopravce, za jakou cenu komu letenku proda.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Globik »

Tragedie_v_JZD píše:to neni zadna diskriminace. je veci dopravce, za jakou cenu komu letenku proda.


Nesouhlas. V Evropě se to již snad vyřešilo, je toho tu na fóru dost popsáno např.u LH. Je to diskriminace. Představ si, že přijde Čech do obchodu, kde cikánský prodavač prodává Cikánovi boty za 500 a za ty samé chce po Čechovi 1000. Nebo v Rakousku Rakušan a Čech. Atd. Toto je diskriminace. Podle Tebe však není. To, že třeba OS mi ještě zaplatí za let PRG-VIE, když budu jejich letadlem pokračovat dál, diskriminace se jure není. Ale kdyby mi prodala tutéž letenku levněji než rakouskému občanovi, diskriminace je.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Globik »

Ten konkrétní příklad, který uvádím, je pro Američana za 702 $ (RT all), pro Francouze za 721 €. Ve stejném směru (IAD-CDG-VRN-CDG-IAD). To je dikriminace jako řemen.

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

Globík píše:
Tragedie_v_JZD píše:to neni zadna diskriminace. je veci dopravce, za jakou cenu komu letenku proda.


Nesouhlas. V Evropě se to již snad vyřešilo, je toho tu na fóru dost popsáno např.u LH. Je to diskriminace. Představ si, že přijde Čech do obchodu, kde cikánský prodavač prodává Cikánovi boty za 500 a za ty samé chce po Čechovi 1000. Nebo v Rakousku Rakušan a Čech. Atd. Toto je diskriminace. Podle Tebe však není. To, že třeba OS mi ještě zaplatí za let PRG-VIE, když budu jejich letadlem pokračovat dál, diskriminace se jure není. Ale kdyby mi prodala tutéž letenku levněji než rakouskému občanovi, diskriminace je.


jasne.. z hlediska prava EU to je takto povazovano. ja to jako diskriminaci nepovazuji. pokud se nekdo citi diskriminovan tak ma jasnou moznost danou vec nekoupit.


HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od HighFlyer »

Tragedie_v_JZD píše:pokud se nekdo citi diskriminovan tak ma jasnou moznost danou vec nekoupit.

He he. Ma moznost danou vec nekoupit, ale nema moznost ji koupit za stejnou cenu, jako prislusnik jineho segmentu. Ze by precejen diskriminace?

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

HighFlyer píše:
Tragedie_v_JZD píše:pokud se nekdo citi diskriminovan tak ma jasnou moznost danou vec nekoupit.

He he. Ma moznost danou vec nekoupit, ale nema moznost ji koupit za stejnou cenu, jako prislusnik jineho segmentu. Ze by precejen diskriminace?


nevim co je na tom diskriminacniho? je to vec nabidky a poptavky.. koupis, nekoupis. stejne jako ceny skodovky v cechach ... ze jsou cesi blbci a kupovali skodovku i kdyz byla o x % drazsi ... jejich (tedy, nas - taky jsem cech) problem.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od pepa007 »

Tragedie_v_JZD píše:
HighFlyer píše:
Tragedie_v_JZD píše:pokud se nekdo citi diskriminovan tak ma jasnou moznost danou vec nekoupit.

He he. Ma moznost danou vec nekoupit, ale nema moznost ji koupit za stejnou cenu, jako prislusnik jineho segmentu. Ze by precejen diskriminace?



nevim co je na tom diskriminacniho? je to vec nabidky a poptavky.. koupis, nekoupis. stejne jako ceny skodovky v cechach ... ze jsou cesi blbci a kupovali skodovku i kdyz byla o x % drazsi ... jejich (tedy, nas - taky jsem cech) problem.


mně tahle forma "diskriminace" taky nějak netrápí. oni se snaží rozlišit spíš podle místa prodeje než podle kupujícího, což se na internetu poněkud stírá.

ale taky je pravda, že podle EU práva by to asi diskriminace byla. ale i v rámci EU existuje mnoho drastičtějších diskriminačních ale tolerovaných forem - například parodie na volný pohyb osob v podobě přechodné lhůty pro nové členské státy apod. :?

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od dider »

Nedavno jsem resil problem, proc je letenka v C VIE-FRA-SIN levnejsi, nez PRG-FRA-SIN? Argument protistrany samozrejme byl, ze je to protipravni diskriminace :)

Za prve, je to ale jiny routing(produkt), a za druhe nevim co je na tom diskriminacniho jelikoz nikoho nenutim si to koupit. Nemas na to, sed doma, koupi si to nekdo jiny. Byt stoji taky na kazdem miste EU jine penize protoze to zavisi od lokality a nikdo to neresi a lidi si berou vrazedne hypo. Snad nebudeme obchodnikum diktovat co maji mit na cenovkach? To je rovnou navrat do dob vladnuti "mrzke luzy" :) a v cele EU pak muzeme zavest planovane hospodarstvi...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Globik »

dider píše:Nedavno jsem resil problem, proc je letenka v C VIE-FRA-SIN levnejsi, nez PRG-FRA-SIN? Argument protistrany samozrejme byl, ze je to protipravni diskriminace :)

Za prve, je to ale jiny routing(produkt), a za druhe nevim co je na tom diskriminacniho jelikoz nikoho nenutim si to koupit. Nemas na to, sed doma, koupi si to nekdo jiny. Byt stoji taky na kazdem miste EU jine penize protoze to zavisi od lokality a nikdo to neresi a lidi si berou vrazedne hypo. Snad nebudeme obchodnikum diktovat co maji mit na cenovkach? To je rovnou navrat do dob vladnuti "mrzke luzy" :) a v cele EU pak muzeme zavest planovane hospodarstvi...


Ty ale srovnáváš něco jiného. Např.OS mi dá stejnou cenu, ať tam dám jako domovskou zemi ČR, A nebo USA. To, že samotný transatlantický let s OS z VIE stojí víc, než když si k němu přikoupím přípojný let z PRG (resp.na odlet z VIE se mi nenabídne Redticket, byť na shodný let s přípojným letem z PRG ano), nekomentuju. Je to jiný produkt, jiná služba a byť je to nelogické, mají na to právo, není to diskriminace. Ale aby mi soudruzi z Paříže odmítli prodat NAPROSTO STEJNÝ PRODUKT jen proto, že mám kreditku vydanou v jiné zemi, než ve které žiju a já musel zaplatit vyšší cenu a koupit si tento NAPROSTO STEJNÝ PRODUKT jako kdybych žil ve Francii a vůbec ten fakt, že lidem, kteří žijí ve Francii prodají na globálním internetu NAPROSTO STEJNÝ PRODUKT, KTERÝ ODEBERU NA ZCELA STEJNÉM MÍSTĚ za cenu jinou, než lidem, co žijí v USA, je prostě nezkousnutelný. A vrchol všeho je, že Čechovi, žijícícmu v Česku tuto letenku vůbec nechtějí prodat!!! :twisted: :twisted: :twisted: Zadej si jako "your country" Czech Republic a nabídnou se Ti 4 odletová letiště z USA: LAX, ORD, MIA a JFK. Z ostatních letišť nemá čecháček nárok létat!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Snehulak
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 106
Registrován: 14. 07. 2005, 13:56
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Snehulak »

Globiku tak si to kup u Expedia.com nebo u Travelocity - tam by to melo jit, ne? V lete jsem na travelocity kupoval nasim letenky MUC-SFO-MUC a platil jsem to US kreditknou (takze vlastne obdobny pripad, nicmene obracene ...).

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Globik »

Snehulak píše:Globiku tak si to kup u Expedia.com nebo u Travelocity - tam by to melo jit, ne? V lete jsem na travelocity kupoval nasim letenky MUC-SFO-MUC a platil jsem to US kreditknou (takze vlastne obdobny pripad, nicmene obracene ...).


U Expedie to bylo kupodivu dražší

JanoLietac
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 104
Registrován: 16. 06. 2008, 20:57
Oblíbené typy letadel: na kukanie prakticky vsetky, aj ked najoblubeniejsia je 747; na cestovanie cokol
na cestovanie cokolvek pokial je tam menej ako 300 ludi....
Bydliště: medzi TYS a ILZ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od JanoLietac »

Globík píše:Kupovali jsme letenku (na webu). Letět měla přítelkyně. Platit letenku jsem měl z nějakého důvodu já. Všechny karty mám vydané v Česku. Na webu byla nastavena domovská země USA a let byl na trase IAD-VRN-IAD. Po odeslání k platbě byla identifikována chyba. Po opakování jsme volali na helpline Air France v USA a bylo nám sděleno, že "k platbě musí být použita karta vydaná v USA, protože evropskou nejsou schopni zkontrolovat"
Předpokládám správně, že šlo o to, aby si vyčůraný evropánek nekupoval letenku za cenu, která je nižší a je určená jen pro američany? Ten její argument mi přijde poněkud přitažený za vlasy. "Nejlepší" na tom je, že mi asi na 20 dní (střílím od boku, už nevím, kdy přesně jsme to kupovali) tu částku dali na kartě k blokaci!!! (Ale prověřit tu kartu údajně nedokázali :twisted: )


ta zenska z AF moze mat pravdu. Vela americkych firiem sa brani voci zahranicnym nakupom tak, ze vypne spracovanie kreditnych kariet z urcitych krajin. Ja som niekedy take daco kodoval a ta firma (processing gateway), co poskytovala spracovanie platieb kreditnycm kartami mala celkom dobry manual k tomu, ze co vsetko mozes zapnut a vypnut pri spracovani zahranicnych kreditncyh platieb.

Ci v AF USA blokuju tie zahranicne nakupy preto, lebo vela z nich je fraudulentnych alebo maju nejake ine dovody (e.g. revenue leakage), alebo ta tarifa ma byt predajna len v Amerike, to uz neviem....

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od Globik »

JanoLietac píše:
Globík píše:Kupovali jsme letenku (na webu). Letět měla přítelkyně. Platit letenku jsem měl z nějakého důvodu já. Všechny karty mám vydané v Česku. Na webu byla nastavena domovská země USA a let byl na trase IAD-VRN-IAD. Po odeslání k platbě byla identifikována chyba. Po opakování jsme volali na helpline Air France v USA a bylo nám sděleno, že "k platbě musí být použita karta vydaná v USA, protože evropskou nejsou schopni zkontrolovat"
Předpokládám správně, že šlo o to, aby si vyčůraný evropánek nekupoval letenku za cenu, která je nižší a je určená jen pro američany? Ten její argument mi přijde poněkud přitažený za vlasy. "Nejlepší" na tom je, že mi asi na 20 dní (střílím od boku, už nevím, kdy přesně jsme to kupovali) tu částku dali na kartě k blokaci!!! (Ale prověřit tu kartu údajně nedokázali :twisted: )


ta zenska z AF moze mat pravdu. Vela americkych firiem sa brani voci zahranicnym nakupom tak, ze vypne spracovanie kreditnych kariet z urcitych krajin. Ja som niekedy take daco kodoval a ta firma (processing gateway), co poskytovala spracovanie platieb kreditnycm kartami mala celkom dobry manual k tomu, ze co vsetko mozes zapnut a vypnut pri spracovani zahranicnych kreditncyh platieb.

Ci v AF USA blokuju tie zahranicne nakupy preto, lebo vela z nich je fraudulentnych alebo maju nejake ine dovody (e.g. revenue leakage), alebo ta tarifa ma byt predajna len v Amerike, to uz neviem....


Proč se některé americké firmy brání nákupům ze zahraničí? To mi je trochu mimo logiku.
AF ovšem není americká firma.
A pokud mají blokované zpracování neamerických karet, tak jaktože mi na několik týdnů dali cenu letenky k blokaci?

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Diskriminace?

Příspěvek od persona »

Je to diskriminace, protože peníze z karty vydané v ČR jsou stejně dobré jako ty, jež pochází z karty vydané v USA (Pecunia non olet - Vespasian) - samozřejmě, že to není jen otázka aerolinek, ale také mnoha amerických obchodů (nakupujte někdy v USA plakáty, v Indii filmy, které vám pro jistotu vůbec nepošlou, často vám napíšou, že vlastně ani neví proč do ČR nezasílají, ach ano, pro těch cca 50 lidí to nemá cenu zřizovat - přístup některých amerických e-shopů je zvláště diskriminující a obchod má nástroje, jak si ověřit solventnost klienta přes banku a není na mě, abych mu dokazoval, že nechci spáchat podvod). Ale zůstaňme jen u aerolinek - volný trh je do značné míry iluze, viz ty zprávy o uvolnění oblohy mezi USA a EU - po desítkách let malý pokrok, australská vláda otevřeně říká, že čeká, až se etabluje druhý národní dopravce a pak teprve hodlá pustit konkurenci - takových příkladů je spousta


Odpovědět