Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Odpovědět
Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Atlas »

Potřeboval bych poradit, jaké ZED (odkud a s kým) si vybrat, abych se stihl vrátit z Austrálie (nebo okolí) před Vánoci (v úplně nejhorším případě před Silvestrem) do Prahy resp. alespoň do Evropy?

Advent je směrem na Evropu pokaždé hodně silný.


jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od jane »

Myslim, ze pokud poletis ze SYD pres Asii, vzdycky musis prestupovat bude v SIN, HKG nebo BKK. To, co bude nejmin plne, tezko rict, ale tipuju, ze nejsnadnejsi bude letet pres SIN. Potom do CDG s AF, nebo FRA s QF nebo LH, chce to asi projet vsechny moznosti.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Atlas »

jane píše:Myslim, ze pokud poletis ze SYD pres Asii, vzdycky musis prestupovat bude v SIN, HKG nebo BKK. To, co bude nejmin plne, tezko rict, ale tipuju, ze nejsnadnejsi bude letet pres SIN. Potom do CDG s AF, nebo FRA s QF nebo LH, chce to asi projet vsechny moznosti.


Diky, taky mi pripada, ze to je na jedno brdo a vsude to bude plny. Jak bys to teda sama vyresila? Mam si nabrat ZED na vsechny tyhle varianty? Myslis, ze ma smysl se zpatky jistit i pres (ICN) Incheon Intl, Seoul, KR? Jaka je pravdepodobnost, ze i ten bude hodne plny? Zamyslel jsem cestou tam prave letet pristi mesic s KE pres ICN do Polynesie, kdyz KE pokracuje z ICN az na ANA. A pak pobyt par dnu i v Australii a vratit se z Australie "spodem" pres prave Tebou navrzene SIN nebo KUL. Hodne znamych mi ale strasi, ze na ZED tam (SIN, KUL...) muzu uviznout v Adventu i vic dnu.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Yirina »

Otázky typu: Jaká si myslíš, že je pravděpodobnost, že ten let za několik týdnů u společnosti XY bude plný, mě dostávají. Téměř stejně, jako když si někdo kupuje letenku teď na jaro a ptá se, jestli si myslím, že tam nebude v té době pršet. Ale pořád ještě fajn proti události sopka letos na jaře, kdy se každý den ptalo několik desítek lidí: A kdy myslíte, že ta sopka přestane soptit?

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Atlas »

Yirina píše:Otázky typu: Jaká si myslíš, že je pravděpodobnost, že ten let za několik týdnů u společnosti XY bude plný, mě dostávají. Téměř stejně, jako když si někdo kupuje letenku teď na jaro a ptá se, jestli si myslím, že tam nebude v té době pršet. Ale pořád ještě fajn proti události sopka letos na jaře, kdy se každý den ptalo několik desítek lidí: A kdy myslíte, že ta sopka přestane soptit?


Hele, nevim zda to z meho dotazu zni dost jasne. Ale zkousim poptat nekoho, kdo ma zkusenost, jak se dostat v Adventu z Australie do Evropy na ZED tak, abych co nejmene uvizl. A pokud bych uvizl, tak alespon nekde, kde je cekani co nejmene vycerpavajici. Verim, ze tu snad najdu par jedincu, kteri to mozna absolvovali. Neptam se na zadny konkretni let a jeho obsazenost. Takze nechapu, proc komentujes zazlukle tema, ke kteremu patrne nemas naprosto co rict. Pokud se mi nekdo zepta, jak se dostat nekam, kam mam jiz v urcitem specifickem rocnim obdobi zkusenost, tak se mu budu snazit taky pomoct. Jinak radeji zdvorile mlcim, nezli abych ho peskoval. Nechapu, na co by potom fora byla, kdyby byla k nicemu a slouzila jen k peskovani.


pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2208
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od pavelpmi »

Yirina píše:Otázky typu: Jaká si myslíš, že je pravděpodobnost, že ten let za několik týdnů u společnosti XY bude plný, mě dostávají. Téměř stejně, jako když si někdo kupuje letenku teď na jaro a ptá se, jestli si myslím, že tam nebude v té době pršet. Ale pořád ještě fajn proti události sopka letos na jaře, kdy se každý den ptalo několik desítek lidí: A kdy myslíte, že ta sopka přestane soptit?

Yirina: jsme fakt moc rádi, že víme, jaký typ otázek tě dostává.

Promiň, ale některé události se každoročně s jistou pravděpodobností cyklicky opakují: hlavní sezóna/mimo sezónu, období deštů/období sucha, jaro, léto, podzim, zima a tak podobně.

Tazatel, nemaje potřebné informace, se táže někoho, kdo má informace nebo zkušenosti, nebo si to o něm aspoň myslí. Očekává radu ohledně svého problému, rozhodně ne komentář typu, jaký jsi předvedla.

Takže logická reakce by byla, pokud jsem tázán osobně a nevím, odpovědět nevím, v případě dotazu na fóru přejít téma bez odpovědi.

Sorry.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Yirina »

Tak to pardon, zkušeností s tím mám mraky a můžu vám naprosto jasně říct, že se to předpovědět nedá. To jsem tím chtěla říct. I když by jsi věděl, že let XY z bodu A do bodu B bývá statisticky posledních 10 let volný, tak stačí, aby jiná společnost zrušila let nebo měla jakoukoliv jinou nepravidelnost, stačí zpoždění, kdy uletí jejím přestupujivším pax pokráčko a involuntary Ti tam zabere posledních 40 míst a máš smůlu. Tohle prostě nejde říct a nemá ani smysl, se ptát. Věř mi, mám k tomu co říct a mám s tím letité zkušenosti.
Je známé, že třeba z destinace BKK měli IDčka vždycky strach, protože se ví, že se tam čeká třeba týden na volné místo na letu. Já odtamtud dvakrát odletěla na první pokus. Jiní kolegové si museli kupovat placený letenky, protože bylo beznadějně plno a letěli stejným letem, jen pár dní později. Tyhle věci jsou nepředpověditelný.

jane
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1421
Registrován: 15. 10. 2006, 16:13
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od jane »

Atlas: Yirina ti tady odpovedela, jak to realne muze vypadat. Ja ti tady psala svoje zkusenosti s cestou pres Asii, kdyz jsem se vracela z NZ, v adventu s tim zkusenosti nemam. Kazdopadne bych sazela na tranzit v SIN a HKG, vynechala bych BKK a KUL. Vem si vic letenek podle jizdneho, ktere mas, spocitej si mile a treba ti vyjde, ze potrebujes jen tri letenky.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Atlas »

jane píše:Atlas: Yirina ti tady odpovedela, jak to realne muze vypadat. Ja ti tady psala svoje zkusenosti s cestou pres Asii, kdyz jsem se vracela z NZ, v adventu s tim zkusenosti nemam. Kazdopadne bych sazela na tranzit v SIN a HKG, vynechala bych BKK a KUL. Vem si vic letenek podle jizdneho, ktere mas, spocitej si mile a treba ti vyjde, ze potrebujes jen tri letenky.


Jane, Yirina mi tady popsala to, co vi kazdy. Na to jsem se, bohuzel, neptal. Vyhledavani v systemech je zavisle na algoritmech, na kterych stoji. Algoritmy usporadavaji data do struktur a zaroven se podle dalsich algoritmu v datech pak vyhledava. Nic neni dokonale. A vse zavisi na prostredcich a financich (jak HR, tak marketingu), ktere jednotlive spolecnosti (tvurci techto systemu i dopravci, kteri mezi sebou soutezi) do IT a marketingu sypou/muzou si dovolit sypat.

A tak jsem naivne predpokladal, ze zkuseni harcovnici na ZED (sam je takrka nevyuzivam) se slabostmi, o kterych jsem napsal vyse, umi pracovat. Cestovani na ZED se lisi od bezneho routovani a tak presne muze tyhle slabiny vyuzivat. Proletet se o 3-4 hodiny dele, virtualne utratit o nekolik ses € vice (coz by bezny PAX neinvestoval), ale nezkysnout na letisti tyden cekanim na maintreem (best fare -VfM) routing. Osobne treba cestuju do Jizni Ameriky pres Severni, coz bezny Evropan urcite nedela apod.

Protoze mam oborem velice blizko k algoritmum ( podobne uziva i napr. i Amadeus ) lehce jsem zjistil, ze i on je ucelove ohnuty, aby nadrzoval urcitym trasam, pointum a dopravcum (podobne jako vyhledavac napr. v Google). A nepusti mi nekam, kde existuji spoje, ale on je ma v prioritizaci (zamerne/chybove) utlumeny. Ukazal jsem to (a dokazal na par prikladech) pritelkyni, ktera ma hodne naletano. A ta mi potvrdila, ze ji to drive nenapadlo.

Proto verim, ze zkuseny a nadseny ZEDkar se musi v tech (umyslnych a zamernych/i neumyslnych) nedotazenostech citit jako ryba ve vode. A uhanet ve stinu, kdyz ostatni se pecou utrapene na slunci.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od cocik »

Nejsem sice ZEDkar ale porozhlidnul bych se po routingu via PEK nebo PVG. Uz jsem mel jednou dva dny pred Vanocema dvojnasobnej divert (a nakonec odpiskanej let) a stejne v PEK behem par hodin rozstrkali nasi plnou 77W do jinejch letadel do Evropy.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Jak nejjistěji na ZED před Vánoci z Austrálie do Evropy

Příspěvek od Atlas »

cocik píše:Nejsem sice ZEDkar ale porozhlidnul bych se po routingu via PEK nebo PVG. Uz jsem mel jednou dva dny pred Vanocema dvojnasobnej divert (a nakonec odpiskanej let) a stejne v PEK behem par hodin rozstrkali nasi plnou 77W do jinejch letadel do Evropy.


@cocik Diky za tip! Nevis, jak je to v Cine s vizem, kdyz jen prestupuju? Da se zaridit na letisti nebo pripadne zazadat i v jine zemi, nezli puvodu?


Odpovědět