Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Odpovědět
prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

Gastrofotografie je neumělecké vyobrazení pokrmů či aktu konzumace, které nemá jiného účelu, než na prázdno dráždit chutě, probouzet neopodstatněný hlad a svádět k obžerství.
Naposledy upravil(a) prodejce dne 03. 05. 2014, 20:09, celkem upraveno 2 x.


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

klasika.jpg
klasika.jpg (243.38 KiB) Zobrazeno 14190 x

Klasický langoš z mraženého polotovaru
místo: neznámý stánek u cyklostezky
cena: asi 30,- Kč
pozn.: přesnou cenu si sice nepamatuju ale zato si pamatuju, že byl pocitově jakoby mokrý spíše než mastný, uvnitř nepříjemně mazlavý. Povrchový eidam nerozteklý. Málo česneku.
dojedeno: ano
verdikt: 2/10

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

gelato.jpg
gelato.jpg (172.84 KiB) Zobrazeno 14176 x

Točená zmrzlina míchaná vanilko-oříšková 5x70g
místo: česká cukrárna s bílými stolky a židlemi
cena: asi 70 Kč
pozn.: Normálně mají na čepu vanilkovou a čokoládovou a stojí se na to fronta. Ovšem když kolem jede prodejce zrovna experimentují s oříškovou :confused: no nedalo se nic dělat. Postavím půllitr na pult a říkám "potřeboval bych natankovat plnou".
A ona: "a jak vám to asi mám dát?"
"No do toho půllitru."
"Nojo, ale jak poznám kolik se tam toho vejde?"
"Tam je ryska, to je půllitr."
"Ale my to máme na gramy."
(mžourám na ceduli) "Aha."
"No tak to já asi budu muset normálně a pak to tam nějak."
"Asi jo."
Vešlo se pět zmrzlin a vydělala na mě ty 4 kornouty, které jsem nedostal. Klasická česká vodová z čepu (prášková směs + tekutá složka podle návodu). Ani sladká, ani hustá, prostě tak akorát pravověrná "bolševická" zmrzlina jak si jí všichni pamatujeme.
dojedeno: ano (ve třech lidech), ke konci už trnuly mandle
verdikt: vzhledem k času, místu a teplotě vzduchu v místě konzumace bych hodnotil výš, ale za oříškovou složku jen 4/10

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od persona »

Pro začátek něco obyčejnějšího... (vše v Brně)

Není nad cílenou reklamu...
Není nad cílenou reklamu...

A pak že čeští řezníci nemají invenci
A pak že čeští řezníci nemají invenci

Tohle mi rozum nebere...
Tohle mi rozum nebere...

Je to moc nebo málo?
Je to moc nebo málo?

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od persona »

A ještě historka z předvčerejška:

Jdu kolem nově otevřeného podniku (http://www.charliessquare.cz/) a nakouknu dovnitř a poté do jednoho z menu na stole. Za minutku se přiblíží servírka a ptá se: "Dobrý den, pane. Mohu Vám nějak pomoci nebo poradit?"
Já: "Ano, slečno. Děkuji. Měl bych, prosím, pár dotazů"
Ona: "Prosím, ptejte se"
Já: "Ten kozí sýr coby předkrm - se salátem (99 Kč) kupujete v obchodě nebo máte nějakého svého dodavatele (čekal jsem nějakou historku o chovateli koz, který je srdcař a proto to od něj berou)
Ona: "Né, ten kupujeme normálně v obchodě"
Já: "A ta čokoládová pěna/mousse z belgické čokolády (99 Kč) - jaká je tam prosím čokoláda? S jak vysokým obsahem kakaa?"
Ona: "No to je pěna s belgickou čokoládou, ale kakao nevím"
Já: "A tady vidím, že máte kávu Lavazza - 38 Kč (to je samo o sobě "doporučení"). Jaká je prosím u vás doba extrakce v případě espressa?"
Ona: "Ehm, já nevím, co je to extrakce"
Já: "A ty papardelle nebo gnocchi si děláte sami nebo kupujete?" (169/159 Kč)
Ona: "Ty kupujeme"
Já: "A ten silný vývar z hovězího žebra a oháňky, dlouho tažený (54 Kč) - jak dlouho je tažený prosím?"
Ona: "Jé, to nevím, ale dlouho"
Já: "Takže třeba 2 hodiny, nebo 3 hodiny nebo 6 nebo víc?"
Ona: "Fakt nevím, bohužel"
Já: "Tak Vám slečno moc děkuji, to mi zatím stačí"
Ona: "A nic si tedy nedáte?"
Já: "Dnes už ne, možná příště - děkuji a na viděnou"

:-(
Naposledy upravil(a) persona dne 03. 05. 2014, 20:43, celkem upraveno 1 x.


salamio
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 490
Registrován: 22. 07. 2010, 09:43
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od salamio »

persona píše:"Ten kozí sýr coby předkrm - se salátem (99 Kč) kupujete v obchodě nebo máte nějakého svého dodavatele (čekal jsem nějakou historku o chovateli ovcí, který je srdcař a proto to od něj berou)
Takové očekávání myslím bylo odsouzeno ke zklamání hned v samém počátku.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od persona »

salamio píše:
persona píše:"Ten kozí sýr coby předkrm - se salátem (99 Kč) kupujete v obchodě nebo máte nějakého svého dodavatele (čekal jsem nějakou historku o chovateli ovcí, který je srdcař a proto to od něj berou)
Takové očekávání myslím bylo odsouzeno ke zklamání hned v samém počátku.


Děkuji za upozornění - člověk někdy nevidí. Již je to opraveno.

Káva a lžička: malý rébus (Chotěboř)
Káva a lžička: malý rébus (Chotěboř)

Pro milovníky předkrmů... (Polička)
Pro milovníky předkrmů... (Polička)

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

persona píše:A ještě historka z předvčerejška:

Jdu kolem nově otevřeného podniku (http://www.charliessquare.cz/) a nakouknu dovnitř a poté do jednoho z menu na stole. Za minutku se přiblíží servírka a ptá se: "Dobrý den, pane. Mohu Vám nějak pomoci nebo poradit?"
Já: "Ano, slečno. Děkuji. Měl bych, prosím, pár dotazů"
Ona: "Prosím, ptejte se"
...
:-(


http://www.rozhlas.cz/radiowave/vevlast ... a--1029136

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

prodejce píše:http://www.rozhlas.cz/radiowave/vevlastnistave/_zprava/ve-vlastni-stave-typologie-hosta--1029136

Tak to je vlastně stejné jako když prodejci letenek "škatulkují" do kategorií cesťáky, tak i hospodští škatulkují hosty. Jaký je persona hospodský typ tedy víme :D co ale netuším jaký je persona typ cesťáka.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od persona »

Obojí (hlavně to první) je zajímavé a v obecné rovině i poučné. :-) Soudím však, že autor pořadu Ve vlastní šťávě nemístně zjednodušuje. Někteří food kritici mají načteny desítky odborných knih z oboru (včetně těch z potravinářské chemie a technologie a legislativy) a publikovali stovky článků na úzce vymezená témata.

V konkrétní rovině musím říci, že jsem se už tolikrát spálil a vyhodil v uplynulých letech tolik peněz, že už se jednoduše ptám na suroviny i některé technologické postupy a nevěřím většině hospodských (čest výjimkám) ani nos mezi očima, neboť lžou až se práší. A zvlášť nevěřím těm podnikům, které se tváří jako "trendy", "dynamické" apod.

Konkrétní ukázka: v jedné brněnské kavárně (Park Lane) jsem se po jejím objevení před pár lety (první návštěva) ptal zdali si bagety, které mají lákavě vystaveny v košíku, pečou sami, tj. zda si dělají těsto, nechají ho vykynout, uválejí bagety a pak je upečou. Odpověď: ano, ano, ano, ano. Říkal jsem si: zajímavé, ale nějak se mi nechce tomu věřit podle toho jak vypadají. Pak jsem se v průběhu dvou let zeptal ještě 2x (chodil jsem tam občas na snídani, whisky, kávu, cheesecake, ale bagetu si nedával), vždy jiné obsluhy. Odpověď byla opět ano, ano, ano, ano.

Včera jsem se po cca roce zeptal opět, neboť se mi nějak nelíbil tvar, barva a ani profil, řez, který jsem si nechal ukázat (měli jednu naříznutou) byl neuspokojivý (jedl jsem cca 20x bagety v jedné z top 10 boulangerií v Paříži dle soutěže Pařížská bageta roku, viz http://parisbymouth.com/2013-best-bague ... -meilleur/). Tentokrát mi sympatický pán středního věku řekl: "Né, samozřejmě je to dopékané ze zmrazeného polotovaru." Na to já: "Tak proč mi proboha vaše kolegyně několikrát říkaly, že jsou to čerstvé bagety zde vyráběné a pečené?" On na to: "To asi ta kolegyně viděla vyndávat z trouby a myslela si, že jsou tady dělané. V Brně, pokud vím, nikdo čerstvé bagety nedělá. Vy o někom víte?" Já: "Ne, nevím, právě proto mě překvapilo, že je děláte vy". On: "Ne, neděláme".

Čili nevěřím hospodským/kavárenským (až na výjimky, kde se přesvědčím) ani nos mezi očima.

Další zkušenost: Na Joštove je řeznictví Steiner s okénkem s párkem v rohlíku a na něm nápis: "Nejlepší párek v rohlíku v Brně" Ptám se paní v okýnku proč je nejlepší v Brně - jestli třeba vyhráli nějakou soutěž nebo mají nějaký doklad kvality párku v rohlíku. Paní: "Né, to jsme dali jenom tak, já jsem jim říkala, že je to přehnaný". Aha.

Nevěřím tedy ani nos mezi očima.

Další zkušenost:

Gelaterie a cukrárna v obchodním domě Omega na nám. Svobody má nápis pravá domácí italská zmrzlina. Tedy čekám když ne kvalitu italského gelata tak aspoň smetanovou zmrzlinu s kvalitními surovinami. Hodná brigádnice mi na požádání donese složení této pravé domácí italské zmrzliny. V seznamu surovin není ani smetana, ani ovoce, ani vanilka, zato spousta rostlinných tuků a průmyslových aditiv.

Nevěřím tedy ani nos mezi očima.

Jdu kolem malé rohové zmrzlinárny/cukrárny na ul. Cihlářská (poslední dny jsou krásné). V nabídce zmrzliny vidím vanilková (nejsem naivní, tak se ani neptám, zda je tam vanilka) a také zmrzlina mascarpone. Protože mám doma právě své tiramisu z mascarpone, zeptám se paní co je to za zmrzlinu ta mascarpone. Paní: "To je tvarohová, s tvarohem". A já: "Promiňte, ale víte, co je to mascarpone, když se ta zmrzlina tak jmenuje?" Paní: "To je tvaroh, pane".

Nevěřím tedy ani nos mezi očima.

Před časem sídlilo na Jakubském nám. lahůdkářství Gurmán (jednou jsem tam nakoupil sýry a paštiky za 600 Kč). Před pár měsíci se přestěhovalo o 2 ulice dál na tabuli před krámem měli napsáno: Čerstvé francouzské bagety. To mne nalákalo, jdu dovnitř a ptám se: Dobrý den, Vy máte prosím fakt čerstvé francouzské bagety? Odpověď ženy majitele: "No, né, my je tady čerstvě dopékáme"; Já: "Takže nejsou čerstvé, jsou ze zmraženého těsta"; Ona: "Ano, ale my ho vozímě z Francie" Já: "Aha". O 2 měsíce později jdu kolem a vidím na tabuli čerstvé francouzské bagety. Prodavačka uvnitř (nikoli žena majitele) mi potvrzuje, že jsou čerstvé. A já: "Ale manželka majitele mi říkala, že jsou rozpečené ze zmrazeného polotovaru z Francie - kdyby to někdo nevěděl, tak mu budete tvrdit, že jsou čerstvé?" Prodavačka: "Ano" (v tu chvíli jsem měl blízko k výbuchu, ač člověk mírumilovný a flegmatický. O týden později vidím na tabuli před krámem napsáno "křupavé francouzské bagety". Hádejte co se asi tak událo...

Nevěřím tedy ani nos mezi očima.
Naposledy upravil(a) persona dne 04. 05. 2014, 08:56, celkem upraveno 4 x.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

persona píše:Obojí (hlavně to první) je zajímavé a v obecné rovině i poučné. :-) Soudím však, že autor pořadu Ve vlastní šťávě nemístně zjednodušuje. Někteří food kritici mají načteny desítky odborných knih z oboru (včetně těch z potravinářské chemie a technologie a legislativy) a publikovali stovky článků na úzce vymezená témata.

Což ovšem nijak neumenšuje fakt, že to hospodské otravuje.. :)

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od prodejce »

fotky lze zvětšit rozkliknutím
R604C.jpg

R604A.jpg

R604B.jpg
R604B.jpg (173.01 KiB) Zobrazeno 13208 x


Veľkopopovický Kozel tmavý - plech (mimo záběr)
místo: jídelní vůz řady WRRm s původním interiérem od výrobce Waggonbau Bautzen (a pravděpodobně i s původním personálem). Rychlík R604 Dargov na trase KSC-BTS. Provozovatel jídelního vozu akciová společnost Wagon Slovakia. Vyobrazen tzv. "barový oddíl" jídelního vozu.

cena: za to pivo 1,60 EUR

pozn.: Chtěl jsem okusit pravý bravčový čiernohorský rezeň s opekanými zemiačikmi,
což je "signature meal" a hlavní trhák jídelních vozů Wagon Slovakia. Prostě to nejlepší, co si ve slovenském rychlíku můžete dát. Jedná se o vyprážaný bravčový rezeň obalený v jakémsi bramborákovém těstě místo v trojobalu a samozřejmě bohatě sypaný nadýchnutě strouhnutým sýrem: https://www.facebook.com/wgske/photos/a ... =1&theater

a protože čiernohorský rezeň se dělá jen na 100g a vlak z KSC do BTS jede DLOUHO myslel jsem si tajně ještě i na druhého favorita šéfkuchařů z Košic, kterým je Tatranská špecialita: https://www.facebook.com/wgske/photos/a ... permPage=1

Bohužel, jak vidíte, dotáhnul jsem to nejdále do barového oddílu. A to ne proto, že by bylo zavřeno, ale proto, že jídelna byla PLNĚ OBSAZENA! Což byla škoda, protože celý vagón byl doslova prostoupen lahodnou vůní připravovaných čiernohorských rezňů – taková ta sytá vůně právě smaženého bramborového těsta. Hmmm..

No nic. Tak jsem si řekl, že neodejdu s prázdnou a když už neposedím, tak alespoň postojím. Ale ne na sucho! A jelikož „bar“ byl jak vidno zavřený, vydal jsem se uličkou kolem kuchyně k jídelně, abych si něco koupil přímo od vrchního. Jenže ten měl napilno. Hospoda plná. A byli jsme tam celkem tři co si chtěli koupit něco na stojáka. Vrchní byl ovšem seniorní profesionál. A tak kolem nás, postávajících, běhal dveřma do kuchyně tam a zase zpátky do lokálu a tak profesionálně nás ignoroval, jak to umí jenom číšníci. Pak se situace zhoršila, protože paní průvodčí se rozhodla, že místo ve služebním oddíle bude relaxovat právě v jídeláku (v hospodě je vždycky dobře, že) a poklábosí s panem vrchním. A tak jsme tam stáli čtyři.

„Toho máte dnes veľa, že?“ nadhodí si průvodčí na konverzaci.
„No strašné.“
„Dobrý den!!“ hlásí se prodejce znělou češtinou.
Vrchní kolem letí s příborem a půlkou ubrousku na talířku směrem do lokálu.
Cestou zpět nese sklenici od turecké kávy.
„Dobrý den!!“ hlásí se prodejce znělou češtinou.
Vrchní prudce a rychle umývá hliníkovou lžičku v minidřezu, který je přímo ve dveřích kuchyně.
Ticho.
Je hotová palačinka, vrchní letí do jídelny. Zpátky běží s prázdnou.
„Dobrý den!!“ hlásí se prodejce znělou češtinou.
Vrchní se v běhu vytočí směrem ke mně, ukáže mi obě prázdné dlaně a řekne
„Nie!!“
Ramenem se smýknu před průvodčí, čímž jí zastíním výhled a rozkročím se přímo uprostřed dveří kuchyně. Právě tak doširoka, abych se botama dotýkal obou zárubní, tasím bankovku a držím jí ve výši očí daleko od těla.
„Jedno pivo do ruky!!!“
„Meeeeh..“

Když odcházím s poloteplou (nebo polostudenou, přijde na to :wink: ) plechovkou do barového oddílu jeden z těch co čekali se ptá, jestli může dostat čaj.
„Nie!!“

dojedeno: dopito
verdikt: 1/10 za pivo, hezký výhled a nefalšovaně nostalgickou atmosféru. Jezdit vlakem a moct si otevřít okno byl zážitek. V zimě zima, v létě teplo a v jídeláku útulno. Prostě všechno tak nějak normálně.. + se obávám že tyto originální WRRm vozy už teď nejezdí.
Naposledy upravil(a) prodejce dne 03. 05. 2014, 23:23, celkem upraveno 7 x.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od persona »

prodejce píše:
persona píše:Obojí (hlavně to první) je zajímavé a v obecné rovině i poučné. :-) Soudím však, že autor pořadu Ve vlastní šťávě nemístně zjednodušuje. Někteří food kritici mají načteny desítky odborných knih z oboru (včetně těch z potravinářské chemie a technologie a legislativy) a publikovali stovky článků na úzce vymezená témata.

Což ovšem nijak neumenšuje fakt, že to hospodské otravuje.. :)


Chápu, že znalé a věcné otázky ty, kteří chtějí tak trochu zákazníka ošulit, otravují, ale dokud se standard a poctivost (nejen v gastronomii) nestane když ne normou tak aspoň převažujícím jevem, nic se k lepšímu nezmění. Též činím rozdíl s ohledem na situaci: Pokud je v lokále jeden pár, jeden dědeček a šest číšníků postává za barem, zeptám se bez jakýchkoli výčitek.

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Gastrofotografický koutek (。・・)_旦 (ಠ_ರೃ)

Příspěvek od cocik »

Tak zase jako budme realisti - pri soucasnym stavu ceskyho pohostinstvi je opravdu dost nerealny cekat, ze bude kdejaka pipina servirka v Brne znat vsechny technologicky postupy pri priprave jidel. Brno (mozna dikybohu) neni Vegas ani Tokyo, kde je neco takovyho bezny. I kdyz ve Vegas taky nemaj metro.

Ja sice nejsem zadnej gastronomickej purista, ale musim rict, ze jsem si super uzil minulej vikend v Osace. Vetsinou jsme tam chodili po malejch domacich restauracich a jedli veci typu kureci sashimi, syrovy jatra, peceny srdce atd. Chutnalo to naprosto uzasne a k mymu obrovskymu prekvapeni to prezil v pohode i zaludek a penezenka, takze muzu japonskou kuchyni jenom doporucit.


Odpovědět