Brno - Tuřany

Brno, Karlovy Vary, Ostrava a další letiště...
Marty-t
Cestující First Class
Cestující First Class
Pohlaví: muž
Status: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvekod Marty-t » 19. 05. 2017, 19:07

Tak právě jsem dorazil na letiště v MUC na svůj prémiový let s BMI večer do Brna. Svítí samozřejmě zpoždění, s čímž jsem počítal - tento týden co jsem měl možnost sledovat létalo BMI do BRQ vše, nejčastěji s 20-40 minutami zpoždění. Ale co mne zaskočilo jsou zrušené lety LH do jiných destinací - např. u posledního letu do PRG teď svítí:

Prag (PRG) LH 1694 (E190) annulliert 18:55
- takže pro PAX asi nocování v MUC, nebo re-routing přes FRA ? Re-routing přes BRQ letadlem (teď je ale kupodivu OW za 321 EUR, takže asi bude taky v malém E135 do Brna relativně plno... EDIT: á už vidím - omladina FC Bayern München poletí taky...) a bus/vlak totiž asi nehrozi, že ? Tak asi podobně jako Sheldon z Big Bang Theory očekávám služby co teprve v budoucnu na trh přijdou...

Všeobecně o narůstajícím obecném trendu zrušených nebo zpožděných letů na německém trhu v letošním roce se píše zde: https://www.austrianwings.info/2017/05/ ... problemen/

jinak co jsem sledoval u BMI v Brně teď docela aktuálně občas hrozí jiný důvod, že člověk nepoletí - podle cen dnes v poledne z BRQ (12974 CZK/ow) - letěl větší E145, v neděli 21.5. (14728 CZK/OW) a pátek 2.6. (14728 CZK/OW) spíš hrozí v těchto termínech overbooking a proto odmítnutí nástupu nás spořílků co bookujeme za nižší ceny... Samozřejmě jindy to na tak plno nevypadá, ale je vidět že peaky poptávky jsou někdy opravdu velké. Což je pro Brno pozitivum - těchto stoupajících trendů si alespoň samotná LH (když už ne konkurence) všimnout přece jednou musí, ne ?

Marty-t
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Marty-t » 19. 05. 2017, 21:22

EDIT: let do Brna byl právě zrušen... A to měl být skoro plný...

Napadá mne Cimrman - otevřeli si letiště, zavedli na své náklady lety do Mnichova, ale bohužel jim tím létali lidi...

EDIT
Ale abych byl objektivní - dnes je toho v MUC zrušeno docela hodně a přestože LH service center nestíhal objednávat v okolí hotely, tak nakonec mám voucher na 15 EURo, hotel 40km od letiště, voucher na taxi tam i zpět a zítra ráno let s Austrianem do VIE... A odtud prý na mé triko, takže booknu asi Regiojet abych byl aspoň kolem poledne doma... Protože defaultní nabídka letu BMI zítra v 16 hod mi tak nějak nevyhovovala...
Naposledy upravil(a) Marty-t dne 19. 05. 2017, 22:48, celkem upraveno 2 x.

burák
Cestující Economy (low-cost)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod burák » 19. 05. 2017, 22:21

Dnešní rušení letů má na svědomí bouřka, která přišla po třetí hodině a byl kvůli ní přerušen pozemní provoz - na jak dlouho to bylo aktuálně nevím, ale díky tomu byly všechny odlety zpožděny a u většiny LH linek + airline bazovaných v MUC byly 3-4 hodinové zpoždění, což je i důvod zrušení ostatních letů ať už z důvodu operačních nebo jiných.

prodejce
Prodejce
Prodejce

Příspěvekod prodejce » 20. 05. 2017, 02:13

Souhlas s Burákem, včerejší rušení letů bylo způsobeno kumulativním zpožděním rotací letadel, což se týkalo i výše zmíněné Prahy a Brna.

Jen bych k tomu chtěl ještě doplnit, že poslední dobou je každé jednotlivé zrušení letu do/z Prahy malou tragédií, zejména jedná-li se o feeder z nějakého hubu. Knihovací situace je totiž zejména na těchto feederech natolik kritická, že po zrušení letu je velký problém cestující překnihovat jinam.

U letů do/z Prahy se nám teď stává čím dál častěji, že je vyprodáno až do overbookingu klidně i 14 dnů před odletem, z čehož se potom vyformují jakési "bloky" několika po sobě jdoucích dnů, kdy je na daném citypairu kompletně vyčerpána všechna přepravní kapacita a to u všech aerolinek, které daný citypair operují (včetně lowcostů). To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Poslední tento "blok" jsme zažili v druhé polovině minulého týdne, trval cca 4 dny v kuse a týkal se všech hubů bez výjimky. Další blok se formuje na datumech okolo 28. května a ještě další je na obzoru kolem 6. června. Tolik moje střednědobá předpověď letenek. A modlíte-li se někdy, tak se prosím pomodlete za zaměstnance pražského letiště, protože pro ně to musí být pěkný záhul. Jít v sobotu ráno do práce s tím, že mám před sebou pět linek a všechny jedna po druhé naprosto kritické... a druhý den zase to samé a pak zase...

Aerolinky se sice snaží cpát do Prahy větší letadla - například z Mnichova se tam objevuje A319, z Frankfurtu strkají každou chvíli A321, 3 ze 4 Amsterdamů jsou Boeingy 737-800, SN Brussels posílají do Prahy A319 i A320 a tak podobně, ale stejně to nakonec nestačí. A proto vznikají takové letenkářské kuriozity, jako je například vyprodaný Gatwick se Smartwings (chá), vyprodané všechny tři denní lety SN do Bruselu (cha-cháá) a co každému letenkáři zaručeně vžene slzy do očí, je vyprodaná Varšava.

Pokud tedy máte v plánu letět někam z Prahy, nákup letenek raději nenechávejte až na poslední chvíli. Taky byste mohli letět vlakem, nebo na koloběžce..

Marty-t
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Marty-t » 20. 05. 2017, 05:51

prodejce píše:Jen bych k tomu chtěl ještě doplnit, že poslední dobou je každé jednotlivé zrušení letu do/z Prahy malou tragédií, zejména jedná-li se o feeder z nějakého hubu. Knihovací situace je totiž zejména na těchto feederech natolik kritická, že po zrušení letu je velký problém cestující překnihovat jinam.
...
Pokud tedy máte v plánu letět někam z Prahy, nákup letenek raději nenechávejte až na poslední chvíli. Taky byste mohli letět vlakem, nebo na koloběžce..

Díky za zajímavý příspěvek. Souhlas, že personál to musí mít v tyto dny fakt těžké... Až budu doma, uploadnu včerejší frontu na service centru LH. Největší problém tu byl, že jim došly hotely u letiště - já byl až na jihu Mnichova...

Ale poslední věta Vašeho příspěvku mne zarazila. Opravdu je to tak ?

Nehrají to aerolinky u overbookingu spíš tak, že člověka co si na poslední chvíli koupí vyšší třídu upřednostní právě na úkor někoho, kdo má právě koupeno za levno ? Alespoň já tak zatím viděl několik situací u LH a kdysi u AB... Prvně nabídka taxi/hotel/taxi + odškodnění, pak když se nikdo nenašel - to samé plus navýšené odškonění a pak když se zase nikdo nenašel - jména šťastlivců co letem nepoletí vybraná na základě právě nízké knihovací třídy, s ohledem aby nevybrali lidi co sice mají nízkou třídu, ale často s aerolinkou létají...

Takže pokud se Vám něco podobného stane, zkuste si vzpomenout na BMI do Brna - já zveřejním na kdy mám další letenky (evidentně nelítají jenom tyto dny... :wink: ) - třeba se Vám to podaří prokombinovat líp s vlakem/busem než třeba trčet v MUC nebo jet odsud 1+6 hodin vlakem. Evidentně LH v MUC s re-routingem mezi PRG/BRQ/VIE problém nemá, akorát Vám to sami nenabídnou - protože nemají v instrukcích vyřešené jak zaplatit z BRQ taxi+bus/vlak do PRG v případě overbookingu do PRG o čemž píše prodejce. V Brně ale jezdí z letiště co 30min MHD za 25 czk plus Regiojety/ČD od 210 při platbě na pokladně - třeba se toto info může někdy někomu hodit...
Naposledy upravil(a) Marty-t dne 20. 05. 2017, 15:34, celkem upraveno 1 x.

Marty-t
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Marty-t » 20. 05. 2017, 15:22

prodejce píše:...
U letů do/z Prahy se nám teď stává čím dál častěji, že je vyprodáno až do overbookingu klidně i 14 dnů před odletem, z čehož se potom vyformují jakési "bloky" několika po sobě jdoucích dnů, kdy je na daném citypairu kompletně vyčerpána všechna přepravní kapacita a to u všech aerolinek, které daný citypair operují (včetně lowcostů). To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Poslední tento "blok" jsme zažili v druhé polovině minulého týdne, trval cca 4 dny v kuse a týkal se všech hubů bez výjimky. Další blok se formuje na datumech okolo 28. května a ještě další je na obzoru kolem 6. června. Tolik moje střednědobá předpověď letenek. A modlíte-li se někdy, tak se prosím pomodlete za zaměstnance pražského letiště, protože pro ně to musí být pěkný záhul. ...

Právě že křesťanství u nás masivně ustoupilo ateismu. Vysvětlení oněch bloků je totiž podle mne prozaické. Křesťanské svátky nanebevstoupení Páně, svatodušní pondělí a boží tělo - 40, 50, 60 dnů od Velikonoc. Taky nejsem expert, ale tohle by prodejci letenek z Prahy zrovna mohli vědět. Anebo aspoň to, že většina Evropy má tyto dny a okolo volno. Z jejich pohledu - kam si vyrazit když u moře je ještě zima a jižněji nebo ve velkých městech západní Evropy mohou operovat teroristé ? - tak hurá poznávat evropská města východního bloku - na pár dní letadlem do Prahy, Krakowa, Budapešti...

Tohle bych si totiž tipnul, že je hlavním iniciátorem overbookingových bloků do PRG, zde v BRQ stačí jedna nahodilá konference nebo mládežnický tým Bayernu Mnichov a je overbookováno - i když významně levnější alternativy VIE a PRG (plus vlak/bus) tyto peaky poptávky vždy obrousí a s tím overbookingem v BRQ to je tak spíš sporadické/teoretické..

Mtargem

Příspěvekod Mtargem » 20. 05. 2017, 18:28

Marty-t píše:Právě že křesťanství u nás masivně ustoupilo ateismu. Vysvětlení oněch bloků je totiž podle mne prozaické. Křesťanské svátky nanebevstoupení Páně, svatodušní pondělí a boží tělo - 40, 50, 60 dnů od Velikonoc. Taky nejsem expert, ale tohle by prodejci letenek z Prahy zrovna mohli vědět. Anebo aspoň to, že většina Evropy má tyto dny a okolo volno. Z jejich pohledu - kam si vyrazit když u moře je ještě zima a jižněji nebo ve velkých městech západní Evropy mohou operovat teroristé ? - tak hurá poznávat evropská města východního bloku - na pár dní letadlem do Prahy, Krakowa, Budapešti...

Tohle bych si totiž tipnul, že je hlavním iniciátorem overbookingových bloků do PRG, zde v BRQ stačí jedna nahodilá konference nebo mládežnický tým Bayernu Mnichov a je overbookováno - i když významně levnější alternativy VIE a PRG (plus vlak/bus) tyto peaky poptávky vždy obrousí a s tím overbookingem v BRQ to je tak spíš sporadické/teoretické..

Tak nějak jsem chtěl taky reagovat. Pracuju (a tedy bydlím) už několik let v Bruselu, takže při pohledu na data, která prodejce uvedl, mi bylo okamžitě jasné, že minimálně rotace do BRU je vyprodána kvůli křesťanským svátkům, a tudíž s tím souvisejícímu volnu. Navíc 9.5. měly instituce EU volný den (výročí Schumanovy deklarace z roku 1950), což nejspíš přispělo k vytíženosti uprostřed týdne. Teď tedy následuje blok volných dní od 25. do 28. května a od 3. do 5. června, přičemž minimálně ve všech zemích sousedících s Belgií je svátkem jak 25. květen, tak 5. červen.

prodejce
Prodejce
Prodejce

Příspěvekod prodejce » 21. 05. 2017, 22:50

Nárůst poptávky po letech do/z Prahy docela jistě souvisí se zvýšeným turistickým ruchem, na to jste správně kápli oba dva :)

Nicméně v mém příspěvku jste přehlédli jednu důležitou větičku:

prodejce píše:To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Takže asi dovysvětlím: na letech do Prahy existují každoročně se opakující se špičky, jako jsou "ruské svátky", "řecké svátky", "italské svátky", "velikonoce" a tak podobně a na tom není nic neobvyklého. Nicméně dnešní situace je v kontextu minulých let a asi i desetiletí přeci jen výjimečná. Skokový nárůst poptávky nekoresponduje s nárůstem přepravní kapacity (viz též zde: viewtopic.php?f=37&t=212&start=1455#p214357) a proto se knihovací situace na letech do Prahy stává v historickém kontextu nebývale napjatou. Bruselské svátky a "boží těla" se jistě neslaví letos poprvé, ale ještě nikdy nebyl dopad na obsazenost letů natolik vyčerpávající, jako letos.

Proto platí můj "advajz", že kdo někam plánujete letět z Prahy, tak nakupujte letenky raději s předstihem, protože pak se vám může stát, že i pro odlet v polovině týdne budou zcela vyprodány i ty nejdražší letenky a to i do obskurních destinací jako je Varšava a spol.

Marty-t
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Marty-t » 22. 05. 2017, 06:53

prodejce píše:Nárůst poptávky po letech do/z Prahy docela jistě souvisí se zvýšeným turistickým ruchem, na to jste správně kápli oba dva :)

Nicméně v mém příspěvku jste přehlédli jednu důležitou větičku:

prodejce píše:To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Nene, v mém příspěvku jeden důvod zazněl. Ač se dřív paradoxně v Evropě dřív zabíjelo atentáty více lidí než dnes, respektive byly dokonce častější ( http://economicsandpeace.org/wp-content ... 2016.2.pdf ), bylo to spíš omezeno jen na určitá místa typu Severní Irsko, Baskicko... V turistických top magnetech typu Paříž, Londýn, Berlín atp. byl relativně klid. Dnes nikdo neví kdy se přívrženec Alláha s nevyvinutou tolerancí k jiným náboženstvím a lidství se nevrhne s kulometem do diskotéky, projede náklaďákem po bulváru nebo s ním neudělá sight-seeing tour okolo památek nejlépe skrz co nejvíc turistů...

Takže ta základní poptávka po substitutech Paříže, Londýna, Berlína tam je ať již z Evropy samotné, ale i Ameriky a Asie - a právě tím substitutem tak mohou být dosud relativně bezpečná města východní Evropy a to v čele s Prahou. No a v peaky - dny volna okolo křesťanských svátků pak poptávka po Praze eskaluje na dosud nevídaná maxima. Zajímaly by mne indície z pražských hotelů, AirBnB nebo dálkových busů z Německa - ty musí tyto dny ještě víc praskat ve švech než letecké spoje. Takže pokud se nějaký šílenec neprojede kamionem po Karlově mostě plném turistů, tak se v Praze budeme moci těšit v příštím roce buď na další letecké spoje nebo větší letadla a budu-li ve fantazii velmi odvážný, tak snad i opatrné vlaštovky v podobě nového feedera nějakého Hubu a to buď v OSR/BRQ/KLV nebo PED ...

Možná tam budou i jiné vlivy, jako třeba pomalý návrat ruské klientely, která se pomaličku otřepává po ekonomickém šoku způsobeném sankcemi západu za anšlusy Krymu a východní Ukrajiny, ale to bude podle mne spíš zanedbatelné...

Ale to už jsme asi docela uf-BRQ-topic, ne ? :wink:

Paul1

Příspěvekod Paul1 » 22. 05. 2017, 08:34

http://www.brno-airport.cz/letiste/tisk ... i-letadla/

Předpokládám, že zbylá dvě budou zase "historické" A320, ale pokrok to je i tak :D

Lkprak
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny

Příspěvekod Lkprak » 22. 05. 2017, 09:20

Paul1 píše:http://www.brno-airport.cz/letiste/tiskove-zpravy/na-brnenskem-letisti-se-pres-leto-usadi-tri-letadla/

Předpokládám, že zbylá dvě budou zase "historické" A320, ale pokrok to je i tak :D

Podle facebookových stránek "Provoz BRQ" by měla být v Brně bázována tato letadla TVS:
A320, reg. SX-ORG - 16 let starý, pronajatý od řeckých Orange2fly
A320, reg. ER-AXP, 19 let starý, podle serveru Airfleets.net jsou jeho posledním provozovatelem Air Moldova
B738, reg. OK-TVM, 7 let starý, teď přes zimu létat v Kanadě pro Sunwing Airlines.

Takže asi tak.

Marty-t
Cestující First Class
Cestující First Class

Příspěvekod Marty-t » 27. 05. 2017, 02:56

V neděli 28.5. proběhne na LKTB dětský den - více například zde: https://www.ibrno.cz/zajimavosti/62040- ... echny.html nebo přímo na stránkách letiště: http://www.brno-airport.cz/letiste/detsky-den/

RAdek
Cestující Business Class
Cestující Business Class

Příspěvekod RAdek » 27. 05. 2017, 08:40

V bezprostřední blízkosti můžete sledovat odlety a přistání dopravních letadel na pravidelných a charterových linkách!

Tahle věta je vtipná. Podle všeho poletí z pravidelných linek jen Mnichov a počet charterů bude 0.

Zpět na “Ostatní česká letiště”