Brno - Tuřany

Brno, Karlovy Vary, Ostrava a další letiště...
Odpovědět
Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

EDIT: let do Brna byl právě zrušen... A to měl být skoro plný...

Napadá mne Cimrman - otevřeli si letiště, zavedli na své náklady lety do Mnichova, ale bohužel jim tím létali lidi...

EDIT
Ale abych byl objektivní - dnes je toho v MUC zrušeno docela hodně a přestože LH service center nestíhal objednávat v okolí hotely, tak nakonec mám voucher na 15 EURo, hotel 40km od letiště, voucher na taxi tam i zpět a zítra ráno let s Austrianem do VIE... A odtud prý na mé triko, takže booknu asi Regiojet abych byl aspoň kolem poledne doma... Protože defaultní nabídka letu BMI zítra v 16 hod mi tak nějak nevyhovovala...
Naposledy upravil(a) Marty-t dne 19. 05. 2017, 22:48, celkem upraveno 2 x.


burák
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 42
Registrován: 04. 01. 2008, 21:03
Bydliště: MUC
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od burák »

Dnešní rušení letů má na svědomí bouřka, která přišla po třetí hodině a byl kvůli ní přerušen pozemní provoz - na jak dlouho to bylo aktuálně nevím, ale díky tomu byly všechny odlety zpožděny a u většiny LH linek + airline bazovaných v MUC byly 3-4 hodinové zpoždění, což je i důvod zrušení ostatních letů ať už z důvodu operačních nebo jiných.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od prodejce »

Souhlas s Burákem, včerejší rušení letů bylo způsobeno kumulativním zpožděním rotací letadel, což se týkalo i výše zmíněné Prahy a Brna.

Jen bych k tomu chtěl ještě doplnit, že poslední dobou je každé jednotlivé zrušení letu do/z Prahy malou tragédií, zejména jedná-li se o feeder z nějakého hubu. Knihovací situace je totiž zejména na těchto feederech natolik kritická, že po zrušení letu je velký problém cestující překnihovat jinam.

U letů do/z Prahy se nám teď stává čím dál častěji, že je vyprodáno až do overbookingu klidně i 14 dnů před odletem, z čehož se potom vyformují jakési "bloky" několika po sobě jdoucích dnů, kdy je na daném citypairu kompletně vyčerpána všechna přepravní kapacita a to u všech aerolinek, které daný citypair operují (včetně lowcostů). To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Poslední tento "blok" jsme zažili v druhé polovině minulého týdne, trval cca 4 dny v kuse a týkal se všech hubů bez výjimky. Další blok se formuje na datumech okolo 28. května a ještě další je na obzoru kolem 6. června. Tolik moje střednědobá předpověď letenek. A modlíte-li se někdy, tak se prosím pomodlete za zaměstnance pražského letiště, protože pro ně to musí být pěkný záhul. Jít v sobotu ráno do práce s tím, že mám před sebou pět linek a všechny jedna po druhé naprosto kritické... a druhý den zase to samé a pak zase...

Aerolinky se sice snaží cpát do Prahy větší letadla - například z Mnichova se tam objevuje A319, z Frankfurtu strkají každou chvíli A321, 3 ze 4 Amsterdamů jsou Boeingy 737-800, SN Brussels posílají do Prahy A319 i A320 a tak podobně, ale stejně to nakonec nestačí. A proto vznikají takové letenkářské kuriozity, jako je například vyprodaný Gatwick se Smartwings (chá), vyprodané všechny tři denní lety SN do Bruselu (cha-cháá) a co každému letenkáři zaručeně vžene slzy do očí, je vyprodaná Varšava.

Pokud tedy máte v plánu letět někam z Prahy, nákup letenek raději nenechávejte až na poslední chvíli. Taky byste mohli letět vlakem, nebo na koloběžce..

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

prodejce píše:Jen bych k tomu chtěl ještě doplnit, že poslední dobou je každé jednotlivé zrušení letu do/z Prahy malou tragédií, zejména jedná-li se o feeder z nějakého hubu. Knihovací situace je totiž zejména na těchto feederech natolik kritická, že po zrušení letu je velký problém cestující překnihovat jinam.
...
Pokud tedy máte v plánu letět někam z Prahy, nákup letenek raději nenechávejte až na poslední chvíli. Taky byste mohli letět vlakem, nebo na koloběžce..

Díky za zajímavý příspěvek. Souhlas, že personál to musí mít v tyto dny fakt těžké... Až budu doma, uploadnu včerejší frontu na service centru LH. Největší problém tu byl, že jim došly hotely u letiště - já byl až na jihu Mnichova...

Ale poslední věta Vašeho příspěvku mne zarazila. Opravdu je to tak ?

Nehrají to aerolinky u overbookingu spíš tak, že člověka co si na poslední chvíli koupí vyšší třídu upřednostní právě na úkor někoho, kdo má právě koupeno za levno ? Alespoň já tak zatím viděl několik situací u LH a kdysi u AB... Prvně nabídka taxi/hotel/taxi + odškodnění, pak když se nikdo nenašel - to samé plus navýšené odškonění a pak když se zase nikdo nenašel - jména šťastlivců co letem nepoletí vybraná na základě právě nízké knihovací třídy, s ohledem aby nevybrali lidi co sice mají nízkou třídu, ale často s aerolinkou létají...

Takže pokud se Vám něco podobného stane, zkuste si vzpomenout na BMI do Brna - já zveřejním na kdy mám další letenky (evidentně nelítají jenom tyto dny... :wink: ) - třeba se Vám to podaří prokombinovat líp s vlakem/busem než třeba trčet v MUC nebo jet odsud 1+6 hodin vlakem. Evidentně LH v MUC s re-routingem mezi PRG/BRQ/VIE problém nemá, akorát Vám to sami nenabídnou - protože nemají v instrukcích vyřešené jak zaplatit z BRQ taxi+bus/vlak do PRG v případě overbookingu do PRG o čemž píše prodejce. V Brně ale jezdí z letiště co 30min MHD za 25 czk plus Regiojety/ČD od 210 při platbě na pokladně - třeba se toto info může někdy někomu hodit...
Naposledy upravil(a) Marty-t dne 20. 05. 2017, 15:34, celkem upraveno 1 x.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

prodejce píše:...
U letů do/z Prahy se nám teď stává čím dál častěji, že je vyprodáno až do overbookingu klidně i 14 dnů před odletem, z čehož se potom vyformují jakési "bloky" několika po sobě jdoucích dnů, kdy je na daném citypairu kompletně vyčerpána všechna přepravní kapacita a to u všech aerolinek, které daný citypair operují (včetně lowcostů). To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Poslední tento "blok" jsme zažili v druhé polovině minulého týdne, trval cca 4 dny v kuse a týkal se všech hubů bez výjimky. Další blok se formuje na datumech okolo 28. května a ještě další je na obzoru kolem 6. června. Tolik moje střednědobá předpověď letenek. A modlíte-li se někdy, tak se prosím pomodlete za zaměstnance pražského letiště, protože pro ně to musí být pěkný záhul. ...


Právě že křesťanství u nás masivně ustoupilo ateismu. Vysvětlení oněch bloků je totiž podle mne prozaické. Křesťanské svátky nanebevstoupení Páně, svatodušní pondělí a boží tělo - 40, 50, 60 dnů od Velikonoc. Taky nejsem expert, ale tohle by prodejci letenek z Prahy zrovna mohli vědět. Anebo aspoň to, že většina Evropy má tyto dny a okolo volno. Z jejich pohledu - kam si vyrazit když u moře je ještě zima a jižněji nebo ve velkých městech západní Evropy mohou operovat teroristé ? - tak hurá poznávat evropská města východního bloku - na pár dní letadlem do Prahy, Krakowa, Budapešti...

Tohle bych si totiž tipnul, že je hlavním iniciátorem overbookingových bloků do PRG, zde v BRQ stačí jedna nahodilá konference nebo mládežnický tým Bayernu Mnichov a je overbookováno - i když významně levnější alternativy VIE a PRG (plus vlak/bus) tyto peaky poptávky vždy obrousí a s tím overbookingem v BRQ to je tak spíš sporadické/teoretické..


Mtargem
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 70
Registrován: 26. 06. 2014, 13:45
Bydliště: BRU (PED)
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Mtargem »

Marty-t píše:Právě že křesťanství u nás masivně ustoupilo ateismu. Vysvětlení oněch bloků je totiž podle mne prozaické. Křesťanské svátky nanebevstoupení Páně, svatodušní pondělí a boží tělo - 40, 50, 60 dnů od Velikonoc. Taky nejsem expert, ale tohle by prodejci letenek z Prahy zrovna mohli vědět. Anebo aspoň to, že většina Evropy má tyto dny a okolo volno. Z jejich pohledu - kam si vyrazit když u moře je ještě zima a jižněji nebo ve velkých městech západní Evropy mohou operovat teroristé ? - tak hurá poznávat evropská města východního bloku - na pár dní letadlem do Prahy, Krakowa, Budapešti...

Tohle bych si totiž tipnul, že je hlavním iniciátorem overbookingových bloků do PRG, zde v BRQ stačí jedna nahodilá konference nebo mládežnický tým Bayernu Mnichov a je overbookováno - i když významně levnější alternativy VIE a PRG (plus vlak/bus) tyto peaky poptávky vždy obrousí a s tím overbookingem v BRQ to je tak spíš sporadické/teoretické..


Tak nějak jsem chtěl taky reagovat. Pracuju (a tedy bydlím) už několik let v Bruselu, takže při pohledu na data, která prodejce uvedl, mi bylo okamžitě jasné, že minimálně rotace do BRU je vyprodána kvůli křesťanským svátkům, a tudíž s tím souvisejícímu volnu. Navíc 9.5. měly instituce EU volný den (výročí Schumanovy deklarace z roku 1950), což nejspíš přispělo k vytíženosti uprostřed týdne. Teď tedy následuje blok volných dní od 25. do 28. května a od 3. do 5. června, přičemž minimálně ve všech zemích sousedících s Belgií je svátkem jak 25. květen, tak 5. červen.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od prodejce »

Nárůst poptávky po letech do/z Prahy docela jistě souvisí se zvýšeným turistickým ruchem, na to jste správně kápli oba dva :)

Nicméně v mém příspěvku jste přehlédli jednu důležitou větičku:

prodejce píše:To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.

Takže asi dovysvětlím: na letech do Prahy existují každoročně se opakující se špičky, jako jsou "ruské svátky", "řecké svátky", "italské svátky", "velikonoce" a tak podobně a na tom není nic neobvyklého. Nicméně dnešní situace je v kontextu minulých let a asi i desetiletí přeci jen výjimečná. Skokový nárůst poptávky nekoresponduje s nárůstem přepravní kapacity (viz též zde: viewtopic.php?f=37&t=212&start=1455#p214357) a proto se knihovací situace na letech do Prahy stává v historickém kontextu nebývale napjatou. Bruselské svátky a "boží těla" se jistě neslaví letos poprvé, ale ještě nikdy nebyl dopad na obsazenost letů natolik vyčerpávající, jako letos.

Proto platí můj "advajz", že kdo někam plánujete letět z Prahy, tak nakupujte letenky raději s předstihem, protože pak se vám může stát, že i pro odlet v polovině týdne budou zcela vyprodány i ty nejdražší letenky a to i do obskurních destinací jako je Varšava a spol.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

prodejce píše:Nárůst poptávky po letech do/z Prahy docela jistě souvisí se zvýšeným turistickým ruchem, na to jste správně kápli oba dva :)

Nicméně v mém příspěvku jste přehlédli jednu důležitou větičku:

prodejce píše:To je pro mě docela nová situace, já nic takového nepamatuji.


Nene, v mém příspěvku jeden důvod zazněl. Ač se dřív paradoxně v Evropě dřív zabíjelo atentáty více lidí než dnes, respektive byly dokonce častější ( http://economicsandpeace.org/wp-content ... 2016.2.pdf ), bylo to spíš omezeno jen na určitá místa typu Severní Irsko, Baskicko... V turistických top magnetech typu Paříž, Londýn, Berlín atp. byl relativně klid. Dnes nikdo neví kdy se přívrženec Alláha s nevyvinutou tolerancí k jiným náboženstvím a lidství se nevrhne s kulometem do diskotéky, projede náklaďákem po bulváru nebo s ním neudělá sight-seeing tour okolo památek nejlépe skrz co nejvíc turistů...

Takže ta základní poptávka po substitutech Paříže, Londýna, Berlína tam je ať již z Evropy samotné, ale i Ameriky a Asie - a právě tím substitutem tak mohou být dosud relativně bezpečná města východní Evropy a to v čele s Prahou. No a v peaky - dny volna okolo křesťanských svátků pak poptávka po Praze eskaluje na dosud nevídaná maxima. Zajímaly by mne indície z pražských hotelů, AirBnB nebo dálkových busů z Německa - ty musí tyto dny ještě víc praskat ve švech než letecké spoje. Takže pokud se nějaký šílenec neprojede kamionem po Karlově mostě plném turistů, tak se v Praze budeme moci těšit v příštím roce buď na další letecké spoje nebo větší letadla a budu-li ve fantazii velmi odvážný, tak snad i opatrné vlaštovky v podobě nového feedera nějakého Hubu a to buď v OSR/BRQ/KLV nebo PED ...

Možná tam budou i jiné vlivy, jako třeba pomalý návrat ruské klientely, která se pomaličku otřepává po ekonomickém šoku způsobeném sankcemi západu za anšlusy Krymu a východní Ukrajiny, ale to bude podle mne spíš zanedbatelné...

Ale to už jsme asi docela uf-BRQ-topic, ne ? :wink:

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Paul1 »

http://www.brno-airport.cz/letiste/tisk ... i-letadla/

Předpokládám, že zbylá dvě budou zase "historické" A320, ale pokrok to je i tak :D

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Lkprak »

Paul1 píše:http://www.brno-airport.cz/letiste/tiskove-zpravy/na-brnenskem-letisti-se-pres-leto-usadi-tri-letadla/

Předpokládám, že zbylá dvě budou zase "historické" A320, ale pokrok to je i tak :D


Podle facebookových stránek "Provoz BRQ" by měla být v Brně bázována tato letadla TVS:
A320, reg. SX-ORG - 16 let starý, pronajatý od řeckých Orange2fly
A320, reg. ER-AXP, 19 let starý, podle serveru Airfleets.net jsou jeho posledním provozovatelem Air Moldova
B738, reg. OK-TVM, 7 let starý, teď přes zimu létat v Kanadě pro Sunwing Airlines.

Takže asi tak.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1112
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Marty-t »

V neděli 28.5. proběhne na LKTB dětský den - více například zde: https://www.ibrno.cz/zajimavosti/62040- ... echny.html nebo přímo na stránkách letiště: http://www.brno-airport.cz/letiste/detsky-den/

RAdek
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 509
Registrován: 06. 04. 2006, 14:06
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od RAdek »

V bezprostřední blízkosti můžete sledovat odlety a přistání dopravních letadel na pravidelných a charterových linkách!

Tahle věta je vtipná. Podle všeho poletí z pravidelných linek jen Mnichov a počet charterů bude 0.

CheckFlyer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 16. 10. 2016, 16:48
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od CheckFlyer »

RAdek píše:
V bezprostřední blízkosti můžete sledovat odlety a přistání dopravních letadel na pravidelných a charterových linkách!

Tahle věta je vtipná. Podle všeho poletí z pravidelných linek jen Mnichov a počet charterů bude 0.


Mýlíte se. Pravidelně se z Brna létá z Mnichova, Londýna–Standstedu, Gatwicku a Eindhovenu. TVS zde má přes sezónnu 3 letadla které létají charterově do násl. destinací: Almería, Antalya, Bodrum, Burgas, Korfu, Džerba, Ercan, Faro, Kavala, Kos, Marsa Alam, Monastir, Ostrava, Palma de Mallorca, Podgorica, Preveza, Rhodos, Samos, Santorini, Šarm aš-Šajch, Tenerife–Jih, Thessaloniki, Zakynthos, Antalya, Burgas, Korfu, Iraklio, Hurghada, Kos, Lamezia Terme, Marsa Alam, Ostrava, Palma de Mallorca, Preveza, Rhodos, Tenerife–Jih, Tirana, Varna, Zakynthos....
0 to není.

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od Airbus380 »

CheckFlyer píše:
RAdek píše:
V bezprostřední blízkosti můžete sledovat odlety a přistání dopravních letadel na pravidelných a charterových linkách!

Tahle věta je vtipná. Podle všeho poletí z pravidelných linek jen Mnichov a počet charterů bude 0.


Mýlíte se. Pravidelně se z Brna létá z Mnichova, Londýna–Standstedu, Gatwicku a Eindhovenu. TVS zde má přes sezónnu 3 letadla které létají charterově do násl. destinací: Almería, Antalya, Bodrum, Burgas, Korfu, Džerba, Ercan, Faro, Kavala, Kos, Marsa Alam, Monastir, Ostrava, Palma de Mallorca, Podgorica, Preveza, Rhodos, Samos, Santorini, Šarm aš-Šajch, Tenerife–Jih, Thessaloniki, Zakynthos, Antalya, Burgas, Korfu, Iraklio, Hurghada, Kos, Lamezia Terme, Marsa Alam, Ostrava, Palma de Mallorca, Preveza, Rhodos, Tenerife–Jih, Tirana, Varna, Zakynthos....
0 to není.


Stačí vše číst a pochopit předchozí text. Reagoval na to, že během zítřejšího dětského dne nebudou moci návštěvníci sledovat odlety a přistání dopravních letadel na pravidelných a charterových linkách, nýbrž v době konání dětského dne přiletí a odletí pouze a výhradně let z/do Mnichova. Chartery skutečně budou zítra zastoupeny v počtu 0 ;)

CheckFlyer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 16. 10. 2016, 16:48
Stav: Offline

Re: Brno - Tuřany

Příspěvek od CheckFlyer »

Aha, v tom případě se omlouvám. Příště se kouknu i na souvislosti.


Odpovědět