Narozeninové překvapení na palubě

Odpovědět
jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od jife »

Říká se: březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem… A tak to teda zase NÉÉÉ! Co za kamnama, že? Po necelých třech měsících od našeho mexického výletu si dovoluji nabídnout něco jako mini-trip-report i když jsem docela zvažoval, jestli vůbec něco takového pro Vás světoběžníky psát. Ovšem protože si tady také rád přečtu příběhy ostatních, tak jsem se rozhodl, že se tedy podělím i já. Nicméně nečekejte žádné cesty kolem světa, transatlantické lety v první třídě věhlasných aerolinek, nejlépe na „upper decku“, vymetání luxusních letištních salonků či jiné „Čočíkoviny“. I tak je tu ovšem jedna drobnost, která není úplně běžná a navíc docela potěší, ale nepředbíhejme a začněme pěkně od počátku.

Jak už jsem naznačil, v druhé polovině ledna jsme se vrátili z relativně dalekého výletu. Nevím, jak návraty domů prožíváte Vy, ale v mém případě se prakticky už při výstupu z letadla v Ruzyni objevuje něco jako touha zase někam vyrazit. Ne jinak tomu bylo i tentokrát a tak jsem se koncem ledna rozhlížel po netu, co by se s tím dalo udělat. Světe div se, ale narazil jsem na akci přímo na webu ČSA. Různé destinace, různé termíny, různé, celkem zajímavé ceny. Koukám na tu nabídku a říkám si: Co s tím? Akce na víkend? Nebo radši prodloužený víkend? V týdnu? Na jih nebo na sever? Přece jen je leden, což znamená dost chladno ve většině nabízených destinacích nalétávaných ČSA. A pak to přišlo, jako blesk z čistého nebe. Moje drahá polovina má přece začátkem dubna narozeniny. Tím pádem už bude tepleji, budu mít pro ni vyřešený dárek a nemusím tak s ní nyní řešit případné diskuze na téma: vždyť jsme se teď vrátili… Takže termín odletu je tímto jasný, zbývá tedy vybrat místo, kam to tentokrát bude. Chci do tepla, takže i směr získává jasnější obrysy. Škrtám nedávno navštívená místa, ověřuji časy odletů a volná místa na palubě. Bum prásk a je jasno, poletíme do Barcelony. Výběr je dokončen, teď už jen koupit letenky. Jenže ejhle stalo se něco, zcela dle rčení: když se něco pokazí, tak zaručeně v ten nejnevhodnější okamžik! Nebudu zabíhat do podrobností, jen připojuji text, který jsem následně posílal jako poděkování do „call centra“ ČSA, po té co se mi nedařilo realizovat, tak triviální záležitost, jakou je koupě dvou letenek po netu.

Dobrý den,
chtěl bych alespoň takto pomocí elektronické pošty "vyslovit" velké upřímné poděkování slečně či paní Radce ???ové, se kterou jsem dnes více jak 10x telefonicky hovořil na zákaznické lince s číslem 239 075 701. Díky selhání moderní techniky jsem potřeboval vyřešit zdánlivě neřešitelný problém. Ač jsem člověk, který v celkovém součtu letů několikrát obletěl celou zeměkouli, má nejdelší cesta obsahovala neskutečných 16 přestupů v rámci jedné trasy a vždy si letenky zajišťuji sám, tak tentokrát se mi to nepodařilo. Zcela banální zakoupení zpáteční letenky na trase PRG-BCN a zpět se ovšem díky souhře náhod, stalo nerozlousknutelným oříškem pro mé dnešní odpoledne. Výše zmíněná osoba se však zachovala jako naprostý profesionál a ač měla plné právo si o mojí maličkosti (zhruba po našem pátém vzájemném telefonátu) myslet, že jsem naprostý idiot, dokázala mi vyřešit můj zapeklitý problém k mé plné spokojenosti a to vše, prosím za velice příjemného vystupování z její strany, za což jí prosím sdělte můj velký dík. Přeji firmě ČSA více takových pracovníků a méně problémů s volajícími klienty.


Nakonec vše dobře dopadlo a tak mám před sebou zhruba dva měsíce času k tomu, abych to celé nějak chytře vymyslel a vznikl tak dárek na určité úrovni. Moje dušička už má pokoj, protože vím, že někam poletím. Je to takový podobný pocit klidu, jako když jedete v silném autě a nemusíte nutně závodit s každým, kdo vedle Vás zastaví na semaforu, protože Vám prostě stačí ono vědomí, že když budete chtít…

Základní myšlenka ohledně dárku je jasná. Všechno utajit do poslední chvíle a pak přijít s ohromujícím překvapením k narozeninám, ovšem tak, aby to neohrozilo její pracovní a jiné plány. Narozeninový den vychází podle kalendáře tentokrát na pondělí. Je neděle ráno, přibližně 24 hodin do odletu. Oslavenkyně ještě spí a nemá sebemenší tušení, že místo toho, aby zítra ráno vyrazila do pracovního procesu, vyrazí na letiště. Nastal čas si udělat na webu on-line check-in. Za uplynulé dva měsíce jsem měl dostatek času monitorovat trasy letů na lince PRG-BCN, takže pro cestu tam volím sedadla E+F.

Moment překvapení se povedl přesně podle představ, je pondělní ráno a před domem čeká dopředu domluvený odvoz. Cesta do Ruzyně, i přes pondělní ranní špičku, probíhá poměrně v klidu. Průchod přes bezpečnostní kontrolu terminálu II. je bez problémů. Linka OK688 odlétá v 10:40 hod. Na palubní vstupence je uveden čas nástupu do letadla 9:55 hod. a gate D4, ovšem ještě v 10:15 hod. není gate uveden na monitorech. Nástup do letadla A321 (OK-CEC) proběhl celkem rychle i když sleduji, jak jsou někteří cestující z mého pohledu docela zbytečně buzerováni s ohledem na počet či velikost příručních zavazadel. Šlo zejména o vracející se cestující, kteří si v Ruzyni zakoupili dárky pro blízké a byli nesmyslně nuceni si tyto letištní igelitky uklízet do palubních zavazadel. Totéž platilo u slečen či dam, které vyjma svého příručního zavazadla, měly ještě třeba kabelku. No jedním slovem trapné, leč asi v souladu s přepravním řádem.

Jako jedni z posledních vstupujeme z chobotu na palubu A321 a sedáme si do páté řady. Jsem velmi mile překvapen prostorem pro nohy. Řekl bych, že naše řada byla ještě v konfiguraci pro business třídu. Letadlo je prakticky plně obsazené. V economy třídě jsem zahledl jen jedno volné místo a to konkrétně na naší trojce, ale to byla nejspíše náhoda. Sleduji dobře oblečenou mladou pani v business třídě, na jejímž výrazu ve tváři je vidět, jak je velmi pyšná a hrdá na to, že sedí právě v businessu. Jedním okem sleduji právě přehrávané safety video v podání pana kapitána z ČSA. Jestliže mě u safety videa v podání Delty fascinuje to, jaký důraz klade majitelka kolagenových rtů na větu „….should be turn-off…“, tak u ČSA jsem fascinován slovy „…pokud otevíráte schrány nad …“, ale to jen tak na okraj.

V 10:58 hod vstupujeme na dráhu 24 a dostáváme povolení ke startu. Hluk od motorů při startu dává vědět o jejich plném výkonu, poměrně prudce stoupáme, venku je docela kouřmo, nicméně i tak vidím Poldi Kladno, Berounku, dálnici na Plzeň… Zhruba po deseti minutách je vypnut světelný nápis „připoutejte se“ a přichází zlatý hřeb této cesty. K naší páté řadě sedadel přicházejí tři milé letušky. Jedna nese dort, jedna láhev sektu a třetí se táže: Dobrý den, mohla bych se zeptat, jestli dnes náhodou nemáte narozeniny? Oslavenkyně se červená a tiše souhlasně přikyvuje. Paní z business třídy si může vykroutit hlavu a vůbec nechápe, jak to, že to není právě ona, kdo dostal něco speciálního. Možná se teď divíte, jak cestující z businessu může vidět do economy. Zaslechl jsem útržek diskuze o tom, že letí jiné letadlo, než letět mělo. A tak se zřejmě nestihlo správně nainstalovat dělící přepážku, takže místo třech závěsů, které běžně tato přepážka obsahuje, je nainstalován pouze jeden středový v uličce. Popravdě řečeno, vypadá to dost komicky a vůbec bych se nedivil, kdyby si výše zmiňovaná dáma stěžovala, že jí celou cestu někdo zezadu koukal na hlavu a navíc ona musela trpět to, že se někdo v economy cpal dortem a opíjel sektem… Dort byl čerstvý a velmi chutný, nebyl přehnaně sladký, dostali jsme k němu kovové příbory a láhev sektu Bohemia 0,75L. Když jedna z letušek vidí, že dort fotím, bere mi foťák a dělá nám společné foto i s dortem. Dort byl objednán telefonicky přes call centrum ČSA s uvedením jména cestujícího, termínu cesty a čísla letu. Vše bylo zcela zdarma.

Samozřejmě, že nebylo v našich možnostech dort ve dvou lidech sníst, takže jsme ho rádi nabídnuli palubnímu personálu s tím, že se nesmí zapomenout ani na pilotní kabinu. Mezitím probíhá klasický palubní servis. Tento moment si paní v businessu jistě pěkně užívá, neboť právě dostala nějaké teplé jídlo. V economy dostáváme něco jako plněnou tortilu či wrap a musím uznat, že mi to celkem chutnalo. Cestou sleduji z okénka zasněžené vrcholky Alp, letiště v Innsbrucku, jezera na Milánem, letiště Malpensa a kolem letiště Marseille přilétáme nad pobřeží Středozemního moře. Náhle se v palubním rozhlasu ozývá: Hovoří k Vám kapitán letadla. Dostala se k nám do pilotní kabiny informace o tom, že máme na palubě cestující, pro kterou je tento let součástí narozeninových oslav. Proto mi dovolte, abych jí jménem cele posádky popřál hodně štěstí a vše nejlepší k dnešním narozeninám. V ten moment lehce posilněn sektem popichuji svoji stydící se spolucestující, aby povstala a uklonila se, směrem k ostatním cestujícím, tak jako se to dělá v televizi, třeba když přestavují porotu v soutěži Miss. Stejné hlášení probíhá ještě v angličtině.

Štěstí nám přeje i při příletu k Barceloně, je krásně vidět celé město i jeho dominanty. Ve 12:52 hod. (tedy na čas), bezpečně dosedáme na dráhu 25R letiště BCN a pojíždíme k novému terminálu. Výstup z letadla je rychlý, ještě jednou děkujeme celé posádce a mizíme v útrobách nového moderního a pěkného terminálu. Venku je příjemně teplo a my máme před sebou přesun do hor, do věhlasného kláštera Montserrat na slavnostní večeři a narozeninovou párty. http://www.abadiamontserrat.net

Je středa ráno, snídáme v posledním, tedy ve 23. patře hotelu Torre Catalunya v panoramatické restauraci Visual a díky zdejšímu výhledu sleduji, ze které strany se dnes přistává na BCN. Jelikož jsem si na netu našel, že na prahu dráhy 25R, je vybudované místo pro pozorování letadel včetně lehátek, je další program více než jasný. Naposledy se pokochám nádherným výhledem z našeho pokoje, který mohu jen doporučit http://www.torrecatalunya.com/en/rooms/suite a vyrážíme na spoterský plácek. Jenže chybička se vloudila, otočil se vítr a rázem je po všem. Z povzdálí je možno sledovat odlety z dráhy „L“ ale to není ono, i když na právě odlétající B777 Singapore Airlines je pěkný pohled.

Tentokráte nemáme zařízený on-line check-in a tak se přesouváme vrátit auto a následně k odbavení na letiště. Obloha se zatahuje, a i když je teplo, tak je jasné, že toho nebude cestou moc vidět. Do terminálu nás přiváží minibus autopůjčovny přibližně v 11:20 hod. s tím, že odlet linky OK689 do PRG je plánován na 13:45 hod. V terminálu jsou již otevřeny tři přepážky pro náš let. Jedna pro business, jedna pro economy cestující jen do PRG a jedna pro tranzitní pasažéry cestující přes Prahu dál. Přestože je relativně brzo, je zde mnoho lidí a dost chaos. Business přepážku odbavuje mladý muž, který se díky zanedbatelnému počtu business cestujících dost nudí a tak občas znuděně povolá nějakou osamocenou pohlednou cestující z economy fronty, aby si zpříjemnil nudu. Jiný mladý muž odbavuje tranzitní cestující. Tipuji, že se oba zmínění pánové gentlemansky domluvili, že onu prostřední přepážku, kde je samozřejmě největší množství cestujících, přenechají jejich velmi zpomalené kolegyni. Velmi brzo jsem pochopil, že slečna bude mít plné ruce práce s tím, aby vůbec všechny odbavila, takže myšlenku na sedadlo u okénka jsem zavrhnul v samém počátku.

Průchod přes bezpečnostní kontrolu zpestřila pouze komická situace, kdy nějaká arabská rodinka, kde muž nenesl nic, žena vezla vozík s několika kufry a starala se o tři děti, prostě ignorovala cedule zakazující použití těchto vozíků v daném prostoru. Evidentně spěchali a tak se žena rozhodla, že ty pomocí sloupků vymezené uličky, prostě projede i s tím vozíkem. A tak se nestalo nic jiného, než že několik těch přestavitelných sloupků povalila na zem a upoutala na sebe pozornost pracovníků letiště. S jejím mužem to ani nehlo a tak ho zastavilo až červené světlo na čtečce palubních vstupenek před vlastní bezpečnostní kontrolou. Co se dělo dál, opravdu netuším, ale všichni byli vrácení zpět k přepážkám na odbavení. Od snídaně mi vyhládlo a tak zkouším zdejší fast food zaměřený na italskou stravu. Masem plněné těstoviny s omáčkou ze čtyř sýrů neurazily. Pomalu se přesouváme ke gatu B51, kde už stojí náš OK-GEB. Cestou ke gatu potkáváme tým z pořadu Autosalon, co chodí na TV Prima. Podle výskytu loga KIA na jejich oblečení, tipuji, že přijeli do Barcelony testovou nějakou novinku automobilky KIA.

Nástup probíhá v poklidu, tentokráte na nás zbyla řada 12. Odlet přesně na čas a letadlo je plně obsazené. Palubní personál je tak o dvě generace starší, než ten na cestě do BCN. Cestou zpět se žádný dort nekoná, dostáváme nějakou bagetu o poznání horší než při předchozí cestě. I místa je podstatně méně. Musíme být prakticky celou cestu připoutáni z důvodu turbulencí a dokonce v jeden moment vyzval kapitán i palubní personál k připoutání. Nesedím u okénka a tak je mi líto, že neběží ani airshow. Díky silnému protivětru je přílet do Prahy opožděn asi o 10 minut. Před přistáním to slušně s letadlem pohazuje, ale pořádný střih větru se nekonal. I tak se soused pokračující dále do Moskvy, už těší ven z letadla.

V Praze je hnusně, pod mrakem, větrno a poprchává, je 5C. Jak procházím dlouhou chodbou terminálu, tak si říkám: Chtělo by to zase někam letět…

Dort je k vidění zde:http://jife.rajce.idnes.cz/Barcelona_a_Montserrat/#DSC00785_dort_od_CSA.jpg
Naposledy upravil(a) jife dne 30. 04. 2013, 16:58, celkem upraveno 1 x.


pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2204
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od pavelpmi »

jife, paráda, máš talent!
Hezký kompliment e-mailem. :wink: Taky se vždycky snažím nějaký sepsat, když jsem spokojen.
Díky za report!

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od firefly »

Výborně napsaný TR a dortík také vypadá velice lákavě, úplně jsem na něco takového dostala chuť. :D

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od gr09 »

Vyborny report! Barcelona a Madrid jsou super trasy na koukani z okenka :)

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od alesesl »

Velmi hezke cteni. Musim CSA velmi pochvlalit, neco takoveho jsem opravdu necekel. Opravdu moc hezky pristup. Jsi spravny gentleman...


cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od cocik »

Ale o tomhle to presne je. Gentleman objedna vkusnej dort s bohemkou a je za hvezdu. Ja kdyz slecne dodam na zlatym podnose RTW letenku a vozim ji po USA ve vette, tak me stejne posle do haje :D

jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od jife »

Čočíku cítím s Tebou, ale věř, že se Ti v srpnu blýská na lepší časy a nebude Tě to ani nic stát...
Jistě znáš to rčení s horou a Mohamedem.
Mimochodem ten dort a sekt jsem taky neplatil.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3145
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od Fabo »

cocik: musis se tvarit jaky nejsi chudak. Pak koupis obycejnou Y a budes za hvezdu stejne :D

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4143
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od whiskey »

pekny reportik a ta torta je absolutna bomba. Skusim zavolat do luftwaffe, ci budu ochotni nieco podobne spachat. Dakujem za inspiraciu :wink:

jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od jife »

whiskey píše:pekny reportik a ta torta je absolutna bomba. Skusim zavolat do luftwaffe, ci budu ochotni nieco podobne spachat. Dakujem za inspiraciu :wink:


Jak jsi byl úspěšný u Luftwaffe?

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4143
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Narozeninové překvapení na palubě

Příspěvek od whiskey »

jife píše:Jak jsi byl úspěšný u Luftwaffe?

Epic fail. Vopred sa s tym neda nic robit, a kedze to bol shorthaul v C, tak na palube nic z vyssieho class of service doniest nemozu :) Ale pokecali sme fajne s letuskami aspon.


Odpovědět