Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od Yirina »

Na obědě v Colombu

Moje letecké nadšenectví už mi přineslo spoustu nezapomenutelných zážitků a setkání se zajímavými lidmi. Přes webové stránky zaměřené na tuto tématiku je člověk v kontaktu s lidmi, které by jinak asi nejspíš nepotkal. Díky svému „členství“ v komunitě A.netterů jsem se seznámila i s mistrem letecké fotografie Samem Chuim a tvůrcem precizních trip reportů na Airliners.net Ronim (píše pod nickem Ronerone). Samovy fotografie mě fascinovaly odjakživa, Roniho reporty jsem zaregistrovala v momentě, kdy se vydal na inaugurační let A380 Emirates do New York a to tak, že tím samým letem tam i zpět. Když jsem jeho report četla http://www.airliners.net/aviation-forums/trip_reports/read.main/131632, říkala jsem si: „co to je sakra za blázna?“

Uběhl nějaký čas a my se skrz nějaké jiné okolnosti setkali a zůstali v kontaktu. A díky tomu začala tato společná cesta, která dopadla jinak, než jsme všichni čekali. Někdy v půlce května se mi ozval Roni, že našel na webu speciální cenu na let s First class a že se chystají Samem letět a jestli bych se k nim nechtěla připojit. Nebylo co řešit, během deseti minut jsem měla koupenou svojí první First class letenku a začala se těšit na červencovou cestu. Směrování naší letenky začínalo a končilo v Colombu na Srí Lance. Protože bydlíme každý v jiné zemi, dali jsme si sraz právě tam.

Já letěla z Prahy, původně jsem měla v plánu let PRG-DXB-CMB, ale nakonec byl let z Dubaje do Colomba plný a tak jsem musela letět PRG-DXB-MLE s EK a pak jsem si udělala přelet se Sri Lankan do Colomba.

Večeře na úseku PRG-DXB (EK):
Obrázek

Obligátní kroužení před přistáním v Dubaji:
Obrázek

Snídaně na lince DXB-MLE (EK)
Obrázek

Přistání na Male:
Obrázek

Po přistání v MLE:
Obrázek

Přelet do Colomba se Srí Lankan. Sam s Ronim letěli z DXB s Flydubai a před startem z MLE mě ještě zastihla smska, že jsou v Dubaji stále na zemi a že snad nebudou mít velké zpoždění.
Obrázek

Menu na hodinovém přeletu MLE-CMB (A330).
Obrázek

Po přistání v Colombu jsem se šla hned podívat na příletovou tabuli, jak je na tom let Flydubai. Po prvním pohledu mi bylo jasné, že let nestihneme. Předpokládaný přílet Flydubai byl plánovaný přesně na odlet našeho společného letu. Také dorazila další smska, že za chvíli startují z Dubaje a že jim je jasné, že let nestihnou. Šla jsem tedy na odbavení našeho letu, kde jsem nás zrušila abychom nebyli noshow. Pracovnice na přepážce mi nechtěla moc věřit, že ruším lety i pro další pasažéry a radši si ofotila moje doklady, kdyby to byl náhodou nějaký podfuk.
Takže jsem si červený koberec užila jen za účelem zrušení rezervace.
Obrázek

Sam s Ronim doletěli, opravdu přesně v okamžiku našeho plánovaného odletu. Museli jsme se smát celé situaci. No co, tak poletíme jindy, letenky jsou zdarma měnitelné. Teď jsme si museli ale najít hotel. Vyhrál to The Gateway hotel poblíž letiště.
Obrázek

hala hotelu:
Obrázek

zahrada:
Obrázek

Co dovézt leteckým nadšencům jako suvenýr z Čech? No jistě, modýlek národního dopravce!
Obrázek

Trošku jsme se prospali a vydali se na výlet do města.
Obrázek

Na oběd někde u moře nám doporučili restauraci v jednom z nejstarších hotelů v Colombu:
Obrázek

Tenhle drink jsem opravdu potřebovala:

Obrázek

Zahrada hotelu:
Obrázek

Obrázek

Výletníci:
Obrázek

Colombo:
Obrázek

Domluvili jsme se, že si překnihujeme letenky na původní let na jindy a večer odletíme každý domů. Sam letěl s CX přes HKG do Austrálie, Roni do Abu Dhabi a já do Prahy. Během čekání na odlet se bavíme prohlížením Samova log booku. Znám spoustu lidí, kteří opravdu hodně létají, ale Samova statistika je opravdu stěží překonatelná.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Naše multi-culti trio:
Obrázek

Tak čau a zase příště
Obrázek

Odbavení na zpáteční let přes Dubai do Prahy:
Obrázek

Boarding:
Obrázek

Salónek na letišti v Colombu:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

A letíme zpátky:
Obrázek

Večeře CMB-DXB:
Obrázek

Obrázek

Roni ve svých trip reportech vždy fotí prostor pro nohy. Dřív než jeho tvář sem znala jeho boty. Dali nás na exit, takže místa bylo dost.
Obrázek

Po přistání v DXB:
Obrázek

Roni je doma, já pokračuji na Prahu:
Obrázek

Skoro doma:
Obrázek

No, tak snad příště to vyjde…
Naposledy upravil(a) Yirina dne 11. 09. 2011, 12:05, celkem upraveno 1 x.


jife
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2012
Příspěvky: 330
Registrován: 27. 03. 2010, 11:07
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK.

Příspěvek od jife »

Yirino, díky za pěkné čtení, jen jsem nějak nepostřehl, kam se vlastně mělo letět z Colomba?

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK.

Příspěvek od Yirina »

To jsi nepostřehl správně :wink: Když to tentokrát vyjde, tak se to dozvíš z dalšího trip reportu za pár týdnů 8)

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK.

Příspěvek od pavelpmi »

Uao, ty ses potkala se Samem Chui! :thumbup:

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK.

Příspěvek od Yirina »

pavelpmi píše:Uao, ty ses potkala se Samem Chui! :thumbup:


Jojo, s ním není problém se potkat, on je prostě všude a je velmi společenský typ :D Za měsíc se bude ženit a na jaře se chystá s novomanželkou přijet k nám do Čech, tak se těším, že mu ukážu nějaké místní letecké zajímavosti. Mě překvapil, jaký má přehled, co všechno lítá do Prahy, věděl o Yangztem, všech dvou osobních dálkovkách a tak...nevím, kde na to bere čas to studovat...


cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od cocik »

Tak to je super setkani, kluci jsou trochu jina liga. Na to, abych dohnal Sama, bych musel litat dalsich 10 let stejny streky jako posledni 3 roky. Zatim mam "vyletnickej" nalet s bidou ctvrtinovej :D

Dobra prace, hodne zajimavej report :D

Prngr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 208
Registrován: 31. 07. 2009, 11:55
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od Prngr »

A dotaz - ten tvůj Sam - dělá u nějaké aerolinky a létá skoro zadarmo nebo je miliardář podivín?
V ČR existuje (nebo existoval) KŽC - Klub železničních cestovatelů - to je trochu levnější hobby.
Ty u aerolinky děláš - zkus krátce popsat, jak je to s režijními letenkami - jak rychle na ně máš právo, kolik stojí taxy, jestli je to nějak omezené a podobně.
Nemá vždy přednost platící cestující? Nebojíš se, že zůstaneš někde "na čekačce" a nestihneš se vrátit do práce? Jak moc je to omezené na vlastní společnost a partnerské aerolinky?
Vůbec bych se nedivil, kdyby nadšený cestovatel a fanoušek do letadel, šel pracovat k aerolince i za pár šupů - na pár let, aby si užil cestování.

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od pavelpmi »

Prngr píše:A dotaz - ten tvůj Sam - dělá u nějaké aerolinky a létá skoro zadarmo nebo je miliardář podivín?

Je i forum se stejnou otazkou: Who is Sam Chui?? :D
Taky me zajimalo, jak muze vyfotit to, co vyfoti. Ma na Airliners nejbombastictejsi fotky.

Jinak jeho stranky: http://www.samchuiphotos.com/ a tam je i neco o nem.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od Yirina »

Prngr píše:A dotaz - ten tvůj Sam - dělá u nějaké aerolinky a létá skoro zadarmo nebo je miliardář podivín?


Sam pracuje ve financích, momentálně je od ledna letošního roku v Abu Dhabi. Létá půl napůl, služebně i soukromně. Občas ho někam pozvou nějaké aerolinky, aby jim něco nafotil, jeho fotky jsou proslulé. Ale je mistr světa ve hledání všelijakých výhodných tarifů a akcí, takže třeba díky němu jsem koupila tu Firstku za pár stovek dolarů, když našel to promo na netu. On je vynikající člověk, užívá si života jak jen může, má díky svojí milé a optimistické povaze spoustu známých a kamarádů a i díky nim se dostane tam, kam se běžný smrtelník nedostane. Je to dobrodruh tělem i duší.

Prngr píše:Ty u aerolinky děláš - zkus krátce popsat, jak je to s režijními letenkami - jak rychle na ně máš právo, kolik stojí taxy, jestli je to nějak omezené a podobně.
Nemá vždy přednost platící cestující? Nebojíš se, že zůstaneš někde "na čekačce" a nestihneš se vrátit do práce? Jak moc je to omezené na vlastní společnost a partnerské aerolinky?


Zaměstnaneckých letenek je celé spektrum, navíc každá společnost to má nějak specifikované. V zásadě se dělí na služební a soukromé, s pevnou rezervací a stby. Cena je buď jen za taxy (letištní) nebo zhruba 90% sleva. (Existují i všelijaké 75% a 50% slevy, ale ty se tolik nepoužívají). Nejlepší věc je tak zvaná ZED dohoda (Zonal Employee Discount) ve které jsou sloučené desítky aerolinek (skoro všechny významnější, prostě od ČSA, LH, BA až po třeba Lan Chile nebo S7 a Iran Air) a ty si mezi sebou poskytují letenky pro svoje zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. V praxi to znamená, že si zaměstnanec Lan Chile v Santiágu může vystavit letenku na let SU z MOW do ULN. Tyhle letenky jsou standby, to znamená, že letíš, když zbyde místo a cenově odpovídají zhruba 90% slevě, plus mínus. (Jsou i potvrzená zedka, ale ty dává snad jen LH a QR a jsou o něco dražší). Se stand by letenkami musíš trošku počítat s tím, že se třeba nedostaneš, protože je let plný a tak je potřeba nechávat si nějakou rezervu, aby ses vrátil včas z dovolené do práce. Případně mít nějaké alternativní routingy v zásobě. Fajn je, že si ty letenky mezi sebou členové ZED dohody uznávají, takže se mi třeba stalo, že jsem měla letenku na QF z NRT do SYD a ten let mi uletěl, takže mě na tuhle letenku přijaly na let JAL na úsek NRT-BNE, protože to bylo ve stejné mílové vzdálenosti a tudíž za stejnou cenu. Aerolinky si to pak mezi sebou vyúčtují.

Prngr píše:Nebojíš se, že zůstaneš někde "na čekačce" a nestihneš se vrátit do práce?

Nebojím, viz výše, nechávám si nějakou rezervu vždy. Například před měsícem jsem letěla OVB-PRG s S7 letem, který létá jen jednou týdně. Kdybych se nedostala, tak bych byla nečekala týden na letišti v OVB, ale nechala bych se na tu letenku vzít buď do MOW nebo DXB s S7 a odtamtud bych si udělala letenku přes net domů (výhoda je, že na dost ZED dopravců jde už udělat elektronické letenky, takže se stačí přihlásit do letenkového portálu své airline a uděláš si letenky během chvíle).

Prngr píše:jak rychle na ně máš právo, kolik stojí taxy, jestli je to nějak omezené a podobně.

Většina společností dává letenky po půl roce práce. Pravidla pro letenky na vlastní lety si stanovuje sama, většinou 90% sleva je neomezeně kolik chceš, 100% je po nějakém čase v omezeném počtu (např. u ČSA po třech letech byly 3 za rok, jestli si to pamatuju dobře a jestli se to nezměnilo). ZEDka jsou neomezeně, kolik chceš.
Stojí to opravdu málo, cca třema ley jsem letěla cestu kolem světa ve směru PRG-NYC-HNL-GUM-NRT-BNE-SYD-SIN-BKK-HEL-PRG a stálo to asi 12 tisíc celkem...

Prngr píše:Vůbec bych se nedivil, kdyby nadšený cestovatel a fanoušek do letadel, šel pracovat k aerolince i za pár šupů - na pár let, aby si užil cestování.

Znám dost lidí, kteří dělají např. na checkinu jen kvůli letenkám, to je jasné, že pro někoho, kdo chce hodně cestovat, je to rozhodující benefit.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od persona »

Díky za netradiční trip-report. Z Colomba (těch pár momentek) moc dobrý pocit nemám. Pokud jsem četl správně v trip-reportech roneroneho, tak ten dělá v oblasti rozvoje nových linek - to se to pak létá :-)

A roneroneho reporty jsou ultimátní reference - preciznost, detailnost a velmi pěkně si hraje i s názvy a rytmem angličtiny (Uniquely Boutique, Ultra-Competitive, Ultra Long-Haul nebo In A Blink Of An Eye - jazykový požitek)

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od Yirina »

Sam dělá Abu Dhabi Investment Authority, ten v letectví přímo nepracuje, ale létá díky tomu hodně služebně po celém světě (dneska je zrovna v NYC).

Roni pracuje do konce tohohle měsíce jako Senior Route developer na letišti v Abu Dhabi, takže zaváděl nové dopravce do AUH, mimo jiné měl co do činění s linkou ČSA :wink: Od října přechází do Bahrainu ke Gulf Airu, na obdobnou pozici z druhé strany, zavádění linek do nových destinací. Takže o cesty nebude mít určitě opět nouzi. Je to naprostý blázen do cestování a souhlasím s hodnocením jeho trip reportů, jsou naprosto dokonalé a precizně zpracované a tím pádem výborně čtivé.

Prngr
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 208
Registrován: 31. 07. 2009, 11:55
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od Prngr »

Yirina:
o.k., díky za zprávu.
Mě to už nenadchne, ale dokážu to pochopit. Někdy v 16 - 20 letech bych nad tím možná uvažoval.

Já jsem měl po revoluci režijní lístky na železnici jako rodinný příslušník, takže jsem také zažil výlet do Palerma:
1) vlakem do Vídně
2) nočním vlakem do Říma a turistika na místě
3) nočním vlakem na Sicílii a turistika na místě
4) nočním vlakem do Říma
5) nočním vlakem do Vídně
6) domů
S batůžkem a holou řití.

Ještě na vysoké jsem byl v Paříži přes Rakousko a Švýcarsko (německá jízdenka byla jen jedna do roka), ujel mi vlak a protože jsem měl směnu, tak jsem dorazil na švýcarsko-německé hranice a pokračoval stopem přes Německo.
Ale to by patřilo spíš do jiného fóra.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od dejavu »

Tak jsem si to ted pocital a abych se dostal do duchodu na tech samovych dva miliony mil, tak bych rocne musel davat neco malo pres 50 000. Obavam se, ze to nedam:-(

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od hafi »

Prngr píše:Já jsem měl po revoluci režijní lístky na železnici jako rodinný příslušník, takže jsem také zažil výlet do Palerma...

joj, FIPky...jsi mi pripomnel neradostnou vec, ze mi za necely dva mesice tato vyhoda skonci :cry: Ale co ja s nimi predevsim po Balkanu projezdil :wink:

Koukam na ty podminky tech zamestaneckych letenek...a je to dost slusny, cekal jsem mnooohem vic omezeni (v ramci spolecnosti OK, v ramci aliance a codesharu omezene, mimo to vubec).

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Na oběd do Colomba s EK a Samem Chui

Příspěvek od cocik »

Hm, jit s platem na desetinu s tim, ze by me letenky taky staly desetinu, nebo delat porad to samy a platit plnou cenu? To je tezky rozhodovani, leda ze bych si vzal dva roky dovolenou, udelal si ATPL a typovku a mel ZEDy s platem pilota :)


Odpovědět