S Air Vanuatu: VLI Bauerfield, Port Vila - BNE Brisbane

Odpovědět
Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

S Air Vanuatu: VLI Bauerfield, Port Vila - BNE Brisbane

Příspěvek od Atlas »

Už to bude rok, co jsem sliboval Trip Report s Air Vanuatu. Snad se někomu bude hodit:

Bauerfield Airport je velice jednoduché letiště u hlavního města Port Vila utopené v tropické zeleni.
Bauerfield Airport je velice jednoduché letiště u hlavního města Port Vila utopené v tropické zeleni.


Souostroví je vývalé francouzsko-britské kondominium. Neočekávejte proto na formulářích angličtinu. Francouzština má navrch!
Souostroví je vývalé francouzsko-britské kondominium. Neočekávejte proto na formulářích angličtinu. Francouzština má navrch!


Běžně se ještě setkáte s třetím úředním jazykem, kterým je pro Evropana celkem srozumitelná, ale legrační Bislama (příbuzná Pidžin)
Běžně se ještě setkáte s třetím úředním jazykem, kterým je pro Evropana celkem srozumitelná, ale legrační Bislama (příbuzná Pidžin)


Na letišti je celkem minimální provoz, čítající jednotky letů denně (včetně vnitrostátních na ostatní místa souostroví)
Na letišti je celkem minimální provoz, čítající jednotky letů denně (včetně vnitrostátních na ostatní místa souostroví)
PC060084.JPG (211.88 KiB) Zobrazeno 3735 x


Jediné proudový B-737 Air Vanuatu se nezastaví ani v nepřetržitých silných tropických slejvácích.
Jediné proudový B-737 Air Vanuatu se nezastaví ani v nepřetržitých silných tropických slejvácích.


Spojení se světem proto pomáhá zajišťovat např. Air Calin nebo Air Pacific Blue ze stáje Virgin
Spojení se světem proto pomáhá zajišťovat např. Air Calin nebo Air Pacific Blue ze stáje Virgin


Ač letiště připadá z našeho pohledu miniaturní, plně obsazená letadla i v děšti se zvedají daleko ještě před půlkou ranveje.
Ač letiště připadá z našeho pohledu miniaturní, plně obsazená letadla i v děšti se zvedají daleko ještě před půlkou ranveje.


Na lety po soustroví a na spojení se Šalamounovými ostrovy používá Air Vanuatu ještě také jeden "mixér"
Na lety po soustroví a na spojení se Šalamounovými ostrovy používá Air Vanuatu ještě také jeden "mixér"


Přestože je letiště miniaturní, nápisy jsou v Bislama, Angličtině i Francouzštině.
Přestože je letiště miniaturní, nápisy jsou v Bislama, Angličtině i Francouzštině.


Jediné místo s A/C je předražený (jako naprosto všechny služby a produkty na Vanuatu) Duty Free Shop. Zbytek letiště je velice mizerně provětráván otvory u stropu. Cestující tedy nastupují do letadel provlhlí a zpocení jako nedovařené žáby...
Jediné místo s A/C je předražený (jako naprosto všechny služby a produkty na Vanuatu) Duty Free Shop. Zbytek letiště je velice mizerně provětráván otvory u stropu. Cestující tedy nastupují do letadel provlhlí a zpocení jako nedovařené žáby...


Ostrované jsou ale velice milí lidé, včetně nejmladších školáků. A tedy i cestovat s nimi je radost. Po příletu do Brisbane mne spolucestující školáci zdravili na terminálu kdekoliv jsme na sebe poté narazili a poznali se. Evropan žasne a Američan nechápe...
Ostrované jsou ale velice milí lidé, včetně nejmladších školáků. A tedy i cestovat s nimi je radost. Po příletu do Brisbane mne spolucestující školáci zdravili na terminálu kdekoliv jsme na sebe poté narazili a poznali se. Evropan žasne a Američan nechápe...




Letadlo samo o sobě vypadalo naprosto up-to-date, mělo pohodlné sedačky i rozestupy.
Letadlo samo o sobě vypadalo naprosto up-to-date, mělo pohodlné sedačky i rozestupy.


Letušky byly skvělé, celou cestu se nazastavily. S Air Vanutu vše teče neomezeně proudem - jídlo, nealko, pivo, panáky... Jeden Australan to přeháněl natolik, že se přítelkyně Vanuaťankám divila, pro co všechno mu snad 30x stále milé a ochotné zabíhaly...
Letušky byly skvělé, celou cestu se nazastavily. S Air Vanutu vše teče neomezeně proudem - jídlo, nealko, pivo, panáky... Jeden Australan to přeháněl natolik, že se přítelkyně Vanuaťankám divila, pro co všechno mu snad 30x stále milé a ochotné zabíhaly...


Naivně jsem se domníval, že naservírovaným jídlem a nápoji servis končí. Ač jsme odlétali těsně po obědě, už jsem nebyl pak schopný v Austrálii jíst dříve, nežli druhý den k obědu, jak nás Vanuaťanky stále přemlouvaly k další a další konsumaci a ke VŠEM nápojům ZDARMA, včetně tvrdého alkoholu!
Naivně jsem se domníval, že naservírovaným jídlem a nápoji servis končí. Ač jsme odlétali těsně po obědě, už jsem nebyl pak schopný v Austrálii jíst dříve, nežli druhý den k obědu, jak nás Vanuaťanky stále přemlouvaly k další a další konsumaci a ke VŠEM nápojům ZDARMA, včetně tvrdého alkoholu!


Jak tak cesta ubíhala, přečetl jsem si v časopisu Air Vanuatu dojemný příběh, jak posádka Air Vanuatu slavila narozeniny jednoho velice starého australského penzisty, který je desetiletí vozil z letiště do hotelu a zpět. Prostě jiné zvyky a poměry - v Bislama Kastom:-)
Jak tak cesta ubíhala, přečetl jsem si v časopisu Air Vanuatu dojemný příběh, jak posádka Air Vanuatu slavila narozeniny jednoho velice starého australského penzisty, který je desetiletí vozil z letiště do hotelu a zpět. Prostě jiné zvyky a poměry - v Bislama Kastom:-)


Ač jsem si na Vanuatu připadal tamní bídou, přemrštěnými a neodpovídajícími cenami zklamaný, na všudypřítomný důrazný, ale laskavý kastom vzpomínám při styku s civilizovaným hulvátstvím a primitivismem velice často...
Ač jsem si na Vanuatu připadal tamní bídou, přemrštěnými a neodpovídajícími cenami zklamaný, na všudypřítomný důrazný, ale laskavý kastom vzpomínám při styku s civilizovaným hulvátstvím a primitivismem velice často...


Tříhodinová cesta se rychle chýlila pak už ke konci a byl to jeden mála vzácných okamžiků, kdy se mi z letadla a příjemného letu ani moc vystupovat nechtělo...
Tříhodinová cesta se rychle chýlila pak už ke konci a byl to jeden mála vzácných okamžiků, kdy se mi z letadla a příjemného letu ani moc vystupovat nechtělo...


Tropická Austrálie nás vítala tradiční nízkou upršelou oblačností. Jedny záplavy právě končily - a druhé nejhorší v historii měly právě začít.
Tropická Austrálie nás vítala tradiční nízkou upršelou oblačností. Jedny záplavy právě končily - a druhé nejhorší v historii měly právě začít.


Přistání jsem proklábosil se sousedem - vanuatským právníkem - který mi potvrdil, že i na Vanuatu dorazila civilizace. A proto přestává být pomalu Rájem na zemi...
Přistání jsem proklábosil se sousedem - vanuatským právníkem - který mi potvrdil, že i na Vanuatu dorazila civilizace. A proto přestává být pomalu Rájem na zemi...


Letadlo bez složitého přibližování se blížilo k ranveji v Brisbane.
Letadlo bez složitého přibližování se blížilo k ranveji v Brisbane.


A brzdění nás přivedlo opět do reality. Pokud by si Air Vanuatu otevřelo pobočku nebo lety do pro mne bližších destinací, rychle bych byl jejich fanouškem a Frequent Flyerem! Nezbývá, nežli konstatovat Bravo a Díky za skvělý let a naprosto nadstandardní péči a hlavně atmosféru na palubě!
A brzdění nás přivedlo opět do reality. Pokud by si Air Vanuatu otevřelo pobočku nebo lety do pro mne bližších destinací, rychle bych byl jejich fanouškem a Frequent Flyerem! Nezbývá, nežli konstatovat Bravo a Díky za skvělý let a naprosto nadstandardní péči a hlavně atmosféru na palubě!


Pokud by si Air Vanuatu otevřelo pobočku nebo lety do pro mne bližších destinací, rychle bych byl jejich fanouškem a Frequent Flyerem!
Nezbývá, nežli konstatovat Bravo a Díky za skvělý let a naprosto nadstandardní péči a hlavně atmosféru na palubě!
Naposledy upravil(a) Atlas dne 02. 11. 2011, 20:04, celkem upraveno 2 x.


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4155
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: (VLI) Bauerfield, Port Vila, VU - (BNE) Brisbane, QLD, A

Příspěvek od whiskey »

krasa, uz to budu 3 roky, co som sa tym fesakom viezol, zhodou okolnosti z BNE:
http://www.planes.cz/cs/photo/1067723/b ... -hir-aggh/

Moja oblubena pidgin hlaska je "Gavman helt woning: smokin redusim fitnes bilong ju" :D Dik za pripomenutie peknych spomienok!

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1252
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: (VLI) Bauerfield, Port Vila, VU - (BNE) Brisbane, QLD, A

Příspěvek od Orus-x »

Díky za krásný fotky a připomenutí letu s Air Vanuatu.
Letěl jsem letos v dubnu AKL-VLI a skok ATR-72 z VLI na Tannu - taky rád vzpomínám na výborný jídlo na letu z Aucklandu, včetně 2x půlitru výbornýho piva Tusker, úžasný letušky, pohodu, úsměvy.
Ke zpracování TR nějak nebyla politická vůle, pár fotek je na planes.
Ano na Vanuatu je draho, a to velmi. Ale je nutné si uvědomit, že se tam naprosto všechno dováží, jediný místní průmyslový výrobek, který jsem zaznamenal, bylo právě pivo Tusker a jeden druh pomerančového džusu (vlastně ještě jedny sušenky). Doprava je super drahá, protože drahá ropa z dovozu.
Velmi milá země s příjemnými lidmi.
Moje oblíbená hláška v bislamě (nápis na toaletě na letišti na Tanně). "No pispis long floor, pispis long toilet bowl". Jinak populární je výraz pro dámské negližé: "basket blong titi" :)

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: (VLI) Bauerfield, Port Vila, VU - (BNE) Brisbane, QLD, A

Příspěvek od Atlas »

whiskey píše:krasa, uz to budu 3 roky, co som sa tym fesakom viezol, zhodou okolnosti z BNE:
http://www.planes.cz/cs/photo/1067723/b ... -hir-aggh/

Moja oblubena pidgin hlaska je "Gavman helt woning: smokin redusim fitnes bilong ju" :D Dik za pripomenutie peknych spomienok!


Jj, Air Vanuatu a Bislama mi na Vanuatu nejvic chytly za srdce...

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: (VLI) Bauerfield, Port Vila, VU - (BNE) Brisbane, QLD, A

Příspěvek od Atlas »

Orus-x píše:Díky za krásný fotky a připomenutí letu s Air Vanuatu.
Letěl jsem letos v dubnu AKL-VLI a skok ATR-72 z VLI na Tannu - taky rád vzpomínám na výborný jídlo na letu z Aucklandu, včetně 2x půlitru výbornýho piva Tusker, úžasný letušky, pohodu, úsměvy.
Ke zpracování TR nějak nebyla politická vůle, pár fotek je na planes.
Ano na Vanuatu je draho, a to velmi. Ale je nutné si uvědomit, že se tam naprosto všechno dováží, jediný místní průmyslový výrobek, který jsem zaznamenal, bylo právě pivo Tusker a jeden druh pomerančového džusu (vlastně ještě jedny sušenky). Doprava je super drahá, protože drahá ropa z dovozu.
Velmi milá země s příjemnými lidmi.
Moje oblíbená hláška v bislamě (nápis na toaletě na letišti na Tanně). "No pispis long floor, pispis long toilet bowl". Jinak populární je výraz pro dámské negližé: "basket blong titi" :)


Souhlas. Ale jako všude na světě, i tam jsme vypůjčeným autem prošmejdili co šlo. Každý zapadákov... A našli jsme jen naprosto vyčerpané a vyšťavené naturalisované bělochy ... a oproti tomu pohodové a příjemné domorodce. Taky oplocené a elektrikou obehnané obrovské pozemky v pralese. Čínská ambasáda tam má obří budovu, vysílá tam non-stop čínské relace/propagandu v místních jazycích...
Advokát, co vedle mne seděl, mi vysvětloval, že je tam nyní nesmírný boj o vliv. Peníze (investiční a korupční) tam proudí všemi možnými kanály. Prudce rostou ceny pozemků a ceny kvalifikované práce. Na druhou stranu nekvalifikovaní domorodci, co mají daleko k půdě živoří ve slummech uprostřed Port Vila, okolo kterých jsem jezdil nebo chodil každý den. Připadal jsem si jak v Haiti nebo Mauretánii. Až na to, že tam nebyla navzdory očividné bídě, žádná kriminalita. Místní "podnikající" nebo se povalující běloši mi ale připadali jak vycucaní malarici nebo věčně zhulené neschopné trosky a ztroskotanci. O to víc mi šokovala super úroveň Air Vanuatu... ! A potřeboval jsem si to nechat celé chvíli zažít, nežli jsem začal psát TR:-) Mám ještě další spousty fotek a nakonec té cesty na Vanuatu ani nelituju:-)


Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1252
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: S Air Vanuatu: VLI Bauerfield, Port Vila - BNE Brisbane

Příspěvek od Orus-x »

Atlas: to už je sice úplný OT, ale: to tak bývá, že dva lidi vidí dvě stejné věci jinak.. Port Vilu jsem si docela prochodil, že místní nežijí blahobyt je jasné, ale že bych to nazval otřesnou bídou a slumy... Haiti znám pouze z TV zpráv a skutečnou bídu jsem viděl na vesnicích v Egyptě. Ale určitě horší než Pt. Vila jsou odlehlejší, neturistické ostrovy, ale i ta Tanna stačila - na ostrově není jediná zpevněná silnice a "hlavní město" Lenakel se sestává z tržiště, pár přízemních obchodů (sortiment velmi skromný) a rákosových chatrčí..
K těm expatům - bydlel jsem v soukromí u jedněch Australanů a jako vyšťavené trosky mi rozhodně nepřipadali, spíš pohodoví lidi, kteří "na důchod" vypadli ze Sydney a chtějí žít trochu v klidu.
I Air Vanuatu podléhá "čínskému vlivu" - tři Yunshuji-Harbin Y12 tak údajně Čína darovala - předtím lítaly na Fidži.
Na příští rok plánuju opět Oceánii, zkusím Fidži s Koreanem, zatím jsem ve stadiu plánování..Alespoň budu moct srovnávat

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: S Air Vanuatu: VLI Bauerfield, Port Vila - BNE Brisbane

Příspěvek od Atlas »

Orus-x píše:Atlas: to už je sice úplný OT, ale: to tak bývá, že dva lidi vidí dvě stejné věci jinak.. Port Vilu jsem si docela prochodil, že místní nežijí blahobyt je jasné, ale že bych to nazval otřesnou bídou a slumy... Haiti znám pouze z TV zpráv a skutečnou bídu jsem viděl na vesnicích v Egyptě. Ale určitě horší než Pt. Vila jsou odlehlejší, neturistické ostrovy, ale i ta Tanna stačila - na ostrově není jediná zpevněná silnice a "hlavní město" Lenakel se sestává z tržiště, pár přízemních obchodů (sortiment velmi skromný) a rákosových chatrčí..
K těm expatům - bydlel jsem v soukromí u jedněch Australanů a jako vyšťavené trosky mi rozhodně nepřipadali, spíš pohodoví lidi, kteří "na důchod" vypadli ze Sydney a chtějí žít trochu v klidu.
I Air Vanuatu podléhá "čínskému vlivu" - tři Yunshuji-Harbin Y12 tak údajně Čína darovala - předtím lítaly na Fidži.
Na příští rok plánuju opět Oceánii, zkusím Fidži s Koreanem, zatím jsem ve stadiu plánování..Alespoň budu moct srovnávat


Vidíš, a mě se všichni divili, když jsem po návratu tvrdil, že se z Vanuatu někde uprostřed Pacifiku stává čínská kolonie... A najednou to potvrzuješ těmi 3 letadly:-) http://en.wikipedia.org/wiki/File:Air_Vanuatu_Harbin_Y-12.JPG

Prostě to tak je, že jeden nemusí věřit druhému, co viděl nebo zažil - a myslet a tvrdit si dál svoje. Všichni běloši, se kterými jsme tam mělo co k dočinění, byli opravdu divní. Nespolehliví, nekompetentní a jakoby otrávení vším okolo sebe. Naštěstí domorodci to svoji vřelostí i kompetentností i při rezervaci auta, ubytování, letů apod. zachraňovali. Pro domorodce nebylo nic problém... A komunikovali ve všech možných jazycích... Proto asi tam na délky nyní vítězí Čína a Číňani. Protože běloši jim a domorodcům nemohou v ničem konkurovat. Zastavovali jsme se na usedlostech uvnitř ostrova třeba na jídlo, na kafe apod. A právě tam byl rozdíl mezi bělochy a domorodci při vedení jejich businessů nejočividnější. Nevím, jestli je to podnebím nebo něčím jiným. Ale oproti Fidži, Nové Kaledonii nebo Novému Zélandu nebo Austrálii či jiným místům na Jižní polokouli, jsme se tam taky necítili ok. Ne náhodou patří Vanuatu stále mezi nejchudší státy světa! A dokud ho nezačali dobývat kdysi Japonci a nyní Číňani, tak o něj nikdo příliš nejevil zájem. A Francouzi a Britové ho spravovali půl/napůl. Dokonce prý bylo poseto vraky aut, protože tupí Evropani jezdili každý po své navyklé straně silnice. A nadutí běloši raději nabourali, nežli by se vzájemně vyhli nebo se nechali předjet. Prostě pokud někde je něco "divného ve vzduchu", nejsilněji jsem to cítil právě na Vanuatu...
Proto mi Air Vanuatu tolik asi naopak okouzlilo! Btw. Jinak s Tusker souhlas - a ještě jsme si přivezli odtamtud naprosto skvělé kafe! Vřele doporučuju!

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4155
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: S Air Vanuatu: VLI Bauerfield, Port Vila - BNE Brisbane

Příspěvek od whiskey »

Orus-x píše:Na příští rok plánuju opět Oceánii, zkusím Fidži s Koreanem, zatím jsem ve stadiu plánování..Alespoň budu moct srovnávat

Skus si k tomu prihodit Salamunove ostrovy, konkretne Western Province. Vrele odporucam.


Odpovědět