Z Prahy do říše středu a zpět s OK, CZ, MU a AF v economy

Odpovědět
pivko
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 299
Registrován: 28. 08. 2004, 11:24
Stav: Offline

Z Prahy do říše středu a zpět s OK, CZ, MU a AF v economy

Příspěvek od pivko »

Částečně inspirován i předchozími trip reporty na tomto fóru jsem už před nějakou dobou pojal záměr zaletět se podívat, jak jsou na tom čínští občané v dohánění životní úrovně západního světa a přemluvil jsem k tomu i manželku. 14 denní okružní cesta zahrnovala Peking, Šanghaj, Macao a Hongkong.

Původně jsme měli tuto cestu rezervovánu v březnu letošního roku s EK a MU, kterou jsme však nakonec nemohli uskutečnit. Plán jsme proto oprášili pro letošní říjen, ale při výběru letenky sehrálo roli, že se nám budou hodit nějaké ty míle do OK plus. Což znamenalo reálně směrování buďto přes CDG nebo přes AMS (no, ještě teoreticky taky přes SVO, ale zas takový blázen nejsem).

Nakonec se jako časově i finančně nejvýhodnější ukázala varianta tam přes AMS s OK a následně CZ, zpět přes CDG s AF a následně OK, přelety v rámci Číny pak s MU. Prodejce letenek mě varoval zejména před segmentem AMS-PEK s CZ, že je to prý dobytčák plný Číňanů, nebo tak nějak podobně se vyjádřil. Alternativou bylo AF přes CDG, tam se prodejce zamyslel, a pak řekl, že to vlastně taky není nic moc, takže to asi ve finále vyjde nastejno. Navíc CDG je pro mně zakletým letištěm, pokaždé, když se tam objevím, něco se semele. Bohatě bude stačit zažít ten bordel jednou na zpáteční cestě, řekl jsem si a dal tedy Číňanům šanci, koneckonců, narozdíl třeba od KL či OK je CZ na Skytraxu čtyřhvězdičková aerolinka.

PRG - AMS OK618 A 320

K tomuto letu není moc co napsat. Standardní 320ka ČSA, jediné, co stojí za zmínku je další katování kostů v palubním servisu ČSA v economy. Namísto dřívějších baget jsou dneska už jen nějaké hnusné krekry, no nic, filozofii boje s lowcostovou konkurencí systematickým downgradováním služeb na jejich úroveň asi nikdy nepochopím, ještě horší však je, že tuhle černou díru udržuje při životě stát za naše peníze. Až proletím ty nasbírané míle, klidně ať ČSA táhnou do věčných lovišť, líto mi jich nebude. Ale aspoň to letělo včas.

Poprvé jsem jako novopečený klient Citibank vyzkoušel Citilounge v terminálu 2, nebylo to špatné, asi se stanu pravidelným návštěvníkem.

Přestup v AMS jako vždycky v pohodě, akorát tu další security buzeraci a odebírání lahví s vodou v gate už si mohli odpustit. Tohle by už konečně mělo začít fungovat jako v USA - jakmile zůstanu airside, nemusím chodit přes security znovu. Na tomle by měli v AMS (ale i na dalších evropských letištích PRG nevyjímaje) ještě zapracovat.

AMS - PEK CZ346 A 330-200

Airbus 330-200 ještě voněl novotou, sedačky v economy od Recara celkem pohodlný a příliš jsem nepostřehl rozdíl mezi Číňany a ostatními cestujícími, pokud jde o chování na palubě. Bordel tam dělali jen nějací polští gastarbajtři, kteří bohužel seděli hned o řadu za námi, celou noc se hlučně bavili, kopali do sedaček a nalévali se vodkou. Každý cestující měl svůj vlastní PTV s naprosto úděsným a nelogickým ovládáním. Dost nepříjemně mě taky překvapilo, že dotykové obrazovka byly už dost vykloktaná, takže některé volby vůbec nešlo provést a člověk musel ovládání pracně lovit na panelu v loketní opěrce. Výběr filmů nic moc, výběr hudby o něco lepší, ale vlastní databáze v netbooku to jistí, stejně jako vlastní sluchátka s filtrováním hluku. Video i hudba v palubním IFE plně on demand, což je jednoznačné plus. Zase jsem se ale nedočkal kamery na přídi letadla, zajímalo by mě, jestli někdy poletím s aerolinkou, která to má.

Jídlo nic moc, večeře - nějaké kuřecí maso celkem bez chuti, dvakrát to proběhli s pitím, z alkoholu měli jen pivo a červené a bílé víno, obojí ovšem celkem dobré. Kafe však bylo zřejmě na čínský styl, teplé to sice bylo, barvu kafe to mělo, ale jako kafe to nechutnalo a bylo to úděsně sladký. Pak se ztlumila světla v kabině a měla být jako noc, chvílemi jsem spal (pokud se zrovna Poláci za námi neprojevovali moc hlasitě), chvíli sledoval vlastní IFE na netbooku. Let ale utekl celkem rychle, ani jsem se nenadál a byla tu snídaně, která mi subjektivně připadala o něco lepší než večeře, nudle s kuřecím masem, salát a pečivo, dalo se hodnotit jako nadprůměrné.

Palubní personál se skládal výlučně z Číňanek, angličtina jakžtakž, chování ok, ale trošku jak roboti. Žádné úsměvy na tvářích, jaké jsou (semtam) vidět u OK nebo třeba AF.

Mezinárodní terminál letiště v PEK zářil čistotou, vstupní formality bez problému, vlak Airport Express doveze cestujícího do centra Pekingu za pár minut.

PEK-PVG MU 271 Airbus 330-200

O pár dní později jsme se vydali na další část cesty. Vnitrostátní terminál v PEK nic moc - přecpaný lidma, nikdo nic neví a check-in agenti anglicky moc neumí. Naštěstí nedošlo k žádnému problému, letadlo odletělo odkud mělo a s minimálním zpožděním způsobeným zřejmě hlavně kumulací mnoha letadel k odletu najednou. Palubní servis MU bych označil za průměrný, nemile mě překvapilo, že bylo jen pití, ačkoli na letence byl psán oběd. Let trval cca. dvě hodiny, letušky o něco usměvavější, než v CZ, s angličtinou to ovšem bylo o něco horší, naštěstí jsme nic nepotřebovali. I když šlo o letadlo, které z PVG pokračovalo na mezinárodním letu do KIX, nemělo PTV, ale jen staromódní vyklápěcí shared TV.

PVG je dost dobré letiště, oproti vnitrostátnímu terminálu v PEK dokonce výborné. Vzdušnost, čistota, prostě dobrá práce. A pak samozřejmě Maglev do centra, zajímavé zejména v porovnání s tím, jaké možnosti máme v Praze.

PVG - MFM MU2007, Airbus 320

Příjemný let, a to zejména díky tomu, že neletělo víc než 30 cestujících. 320ka MU standardní, vevnitř řekl bych průměrně vybydlená. Tentokrát letenka nelhala a dostali jsme oběd, nudle s krevetami, žádný speciální gurmánský zážitek to nebyl, ale jíst se to dalo, hodnotil bych to tak stejně jako catering CZ na cestě do PEK. Standardní výběr nealko nápojů, z alkoholu jen pivo.

Letiště v MFM není příliš frekventované, takže jsme byli venku do 15 minut po příletu.

HKG - CDG AF 183 Boeing 777-200ER

AF na longhaulu jsem se vždycky spíše vyhýbal. Avšak musím říct, že neprávem. Zde totiž šlo o zatím nejlepší palubní servis v economy, co jsem zažil. Výborné jídlo, šampaňské, pivo i víno teklo proudem, a dokonce došlo i na v dnešních poměrech už téměr zapomenutou věc, panáčka po jídle.

Letušky sice poněkud dříve narozené, ale příjemné, dotykové PTV narozdíl od CZ plně funkční, IFE celkem ok, výběr filmů i hudby ucházející, vše on demand. Nepříjemní spolucestující žádní. Let trval 12 hodin, což mi sice přišlo už moc dlouhé, ale kombinací palubního a vlastního IFE (netbook + kniha) se to dalo přežít.

Intermezzo - CDG

Jak AF hodnotím výborně ve vzduchu, s tím svým domovským letištěm by fakt mohly něco udělat. CDG je prostě otřes, hrůza, z letišť srovnatelného významu suverénně nejhorší v západní Evropě a přesvědčuji se o tom pokaždé, když tam zavítám. Ale tentokrát to bylo naposled, opravdu, přísahám. Sice tentokrát nedošlo na jejich oblíbenou specialitu - zpoždění zavazadel, pojal jsem však bláhový a jak se později ukázalo zcela nerealistický plán - jsem přece ve Francii, mám 3 hodiny času a je doba večeře. Na takovým letišti přeci musí být restaurace, kde mají nějakou dobrotu, třeba mušle, nebo foie gras. No, přistáli jsme na 2E, tam nic, přešli jsme do 2D tam taky nic, mezi 2B a 2D je hospoda Hippopotamus, tam jsem ale byl už dvakrát a nikdy to nebylo nic moc. Prošli jsme tedy podchodem zpátky na druhou stranu směrem k 2A a 2C, třeba tam něco bude. Taky nic. Tak tedy stánek s informacemi, můžete nám prosím říct, kde je tu slušná restraurace, kam bychom si mohli zajít na večeři? No to musíte mezi 2B a 2D, tam je taková restraurace Hippopotamus. Ok, tak co se dá dělat, holt to bude potřetí. Objednáno foie gras, jehněčí kotlety se salátem, manželka steak s bramborou v alobalu k tomu víno. Čekání na jídlo nám "zpříjemňuje" výstup servírky, která se nepohodla podle všeho s německým hostem. Po jeho odchodu se slečna nechalá krapátko unést, křičela a házela po restauraci nádobím. Pak příšly kotlety a steak, ovšem Foie Grass nikde. Tuto skutečnost jsem servírce oznámil, omluvy či snahy o vyřešení situace jsem se nedočkal. Kotlety a steak celkem OK, salát hořký - tudíž téměř nepožívatelný, aspoň k tomu dali zadarmo bagetu. No nic, hádat se nebudu, ale dýško tůdle nůdle, nechám si vrátit do pětníku.

Není mi jasné, proč země, která se po celém světě holedbá svou gastronomií není schopna zajistit, aby na jejím největším letišti byla aspoň jedna slušná restaurace? Raději už nepřipomínám, že terminály 2B a 2D téhož letiště vypadají jako dobytčák, na to jsem si už tak nějak zvykl.

No nic, tohle maj u mě žabožrouti schovaný a už mě tam nikdo neuvidí.

CDG-PRG OK 767 A 320

Neklidný let plný turbulencí se standardní 320kou ČSA. Servis oproti letu do AMS mírně lepší, dávali aspoň bagetu. Měl jsem toho ale už tak dost, že jsem skoro celý let prospal i přesto, že letadlo téměr neustále poskakovalo. Po přistání mě mile překvapilo, že tentokrát na CDG stihli za ty cca. 3 hodiny, co na to měli, přeložit kufry do správného letadla, to rozhodně nebývá pravidlem.

Neletecká část cesty

Musím říct, že se mi v Číně líbilo. Nejníže hodnotím Peking, tam nebýt blízko čínská zeď a císařské památky (obojí ale bohatě stačí vidět jednou za život), nestál by za návštěvu vůbec. Stará část města je špinavý slum a jeden hutong upravený pro turisty ani pár moderních budov porůznu rozmístěných na tom nemůže nic změnit. Navíc je tam na můj vkus ještě pořád moc těch komunistů a jsou dost vidět.

Šanghaj oproti tomu bomba - moderní město, kde se ale mezi těmi mrakodrapy a luxusními obchody pořád ještě nachází dost uliček staré Šanghaje, tepající francouzská čtvrť, art deco budovy na Bundu v nádherném kontrastu s mrakodrapy a tou vší super modernou přes řeku. Zdá se mi, že někde tady je momentálně budoucnost světa a Evropa bude za chvíli skanzen, navíc ještě spíš skanzen s holou zadnicí. Jediné co mě překvapilo je, že Číňani nemají moc smysl pro bary, venkovní zahrádky u hospod a vůbec takovou tu hospodskou / kavárenskou kulturu - i když samozřejmě Starbucks, jako jeden ze symbolů západní civilizace, jsou plný furt, to jsem však zrovna namysli neměl. A když někde něco takového je, je to pekelně drahé.

Jinak je ale snaha dohnat Západ po té konzumní stránce je vidět na každým rohu, tolik obchodů se švýcarskými hodinkami a top značkovým oblačením jako na Huahai Road jsem snad nikde jinde ve světě neviděl, je ale fakt, že za rohem je klidně někdo schopný nabízet padělky těch samých značek.

Jinak mě velmi zklamala čínská kuchyně a to zejména nekvalitní maso, které všude cpou a to i v poměrně drahých restauracích.

Macao docela zajímavé, pěkné památky z portugalské éry a kopie lasvegaských kasin. Hraní v kasinu mě ale moc nebere a tak jsem postrádal středomořský hospody a bary, kde se dá sedět venku, dát si sklenku vína, koktejl či doutníček, v tomto směru se zde portugalské dědictví zdá se příliš neprojevilo. V Macau je také velmi dobrá kuchyně, zdejší mix asijské a středomořské kuchyně chutná opravdu zajímavě.

Vrcholem cesty byl ovšem stejně Hongkong. Je to téměř nepopsatelné, taková atmosféra prostě nikde jinde ve světě není a ruch a kvas toho města snese srovnání jedině s New Yorkem a buhví, jestli ho ještě o kousek nepředčí. Narozdíl od Číny výborný hospody a bary na každým rohu, kuchyně snad ze všech částí světa a pokaždé výborná. Z navštívených destinací ovšem suverénně nejdražší.

Tedy poučení:

- CDG pro mě jako letiště přestalo existovat a napříště se už nikdy ale opravdu nikdy nenechám přemluvit, abych tamtudy kamkoli transferoval. Tím bohužel přijdu o celkem slušný servis na longhaul letech AF, ale co už...

- Čínské aerolinky v pohodě, neurazí, nenadchnou.

- Den, kdy nás Číňani (obrazně) umlátěj čepicema se nezadržitelně blíží a bude dřív, než se nadějeme.

- HKG jako destinace rozhodně stojí za návštěvu, i kdyby cesta měla vést jen tam a zpět. Ale když už tam človek je, stojí zato odskočit si ještě do SHA i kdyby to mělo být jen kvůli tomu pohledu z Bundu přes řeku směr Pudong. Pro ty s hráčskou náturou i MFM.


Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3038
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Z Prahy do říše středu a zpět s OK, CZ, MU a AF v econom

Příspěvek od Night fly »

Pekny report :thumbup: Par poznamek k napsanemu:

pivko píše: jakmile zůstanu airside, nemusím chodit přes security znovu. Na tomle by měli v AMS (ale i na dalších evropských letištích PRG nevyjímaje) ještě zapracovat.

Na PRG musis na airside skrz security jedine pokud tvuj navazny let odleta z T1 anebo prestupujes T1-T2. Pri prestupu T2-T2 zadna bezpecnostni prohlidka neni. Podobne napr. ve FRA anebo MUC - pri prestupech Schengen-Schengen security neni, v MUC dokonce ani pri prestupech UK-Schengen.

a dokonce došlo i na v dnešních poměrech už téměr zapomenutou věc, panáčka po jídle.

LH ho ma taky, Baileys. Dvojita davka jisti dobre spani i v Y :wink:

Není mi jasné, proč země, která se po celém světě holedbá svou gastronomií není schopna zajistit, aby na jejím největším letišti byla aspoň jedna slušná restaurace?

Na Roissypole (mezi terminaly T1 a T2, jede se tam automatickym vlackem) par slusnych restauraci je.

pivko
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 299
Registrován: 28. 08. 2004, 11:24
Stav: Offline

Re: Z Prahy do říše středu a zpět s OK, CZ, MU a AF v econom

Příspěvek od pivko »

Na Roissypole (mezi terminaly T1 a T2, jede se tam automatickym vlackem) par slusnych restauraci je.


No jo, akorát mi o nich na informacích nikdo neřekl. To je potom těžký. Slušnej plánek, kde by to bylo zobrazený, tam taky nikde neměli a stránky letiště mi na Blackberry nefungovaly skoro vůbec.

jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Z Prahy do říše středu a zpět s OK, CZ, MU a AF v econom

Příspěvek od jonapet »

Díky za TR a osvěžení zážitků z mé vlastní zářijové cesty po Číně :thumbup:

moje poznámky: naprosto se shodneme v hodnocení Pekingu a Šanghaje... Peking dobrý, ale jednou za život a víc nepotřebuji. Z Šanghaje jsem byl taky nadšený, v Hong Kongu jsem nebyl, ale pokud to bylo podle tebe ještě lepší, než Šanghaj, tak si ho určitě zařadím do destinací k navštívení :clap:

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Z Prahy do říše středu a zpět s OK, CZ, MU a AF v econom

Příspěvek od cocik »

Tohle je sranda. Prakticky kazdej, kdo zije v Sanghaji, to vidi uplne opacne - Peking je super mesto na navstevu a relax, kdezto Sanghaj je super na praci, ale na zivot nic moc.


Odpovědět