Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od Yirina »

Inspirována letošní cestou mého kamaráda do Bangladéše ( http://www.planes.cz/cs/clanky/468/ ) za účelem proletění se dnes již vzácným strojem DC-10 jsem ani já neodolala využít této příležitosti, kterou poskytuje společnost Biman. Tato společnost provozuje typ DC-10 v pravidelném provozu jako poslední na světě. Vzhledem k tomu, že jsem měla na prosinec naplánovanou cestu do Emirátů, rozhodla jsem se cestu do Dhaky napojit na tento výlet, odtamtud je to cobykamenem.
S nákupem letenky nebyl problém, jeden z účastníků akce žije v UAE a tak letenky zakoupil. One way Abu-Dhabi-Dhaka via Chittagong vyšla na 700 AED, tedy cca 3500,- Kč.

Naše výprava čítala 4 účastníky, sraz se konal na letišti v Abu Dhabi, odkud byl plánovaný odlet. Podle letového řádu měl být start z Abu Dhabi ve 2:00. Na terminál určený pro nedomácí společnosti jsme dorazili kolem půl dvanácté. Už jen po vystoupení z taxíku si člověk začal připadat jak v jihovýchodní Asii. Chtělo by se mi napsat, že jsme tam byli jediní "bílí", což ale není zas tak pravda, vzhledem k tomu, že jeden můj spolucestující je Číňan a druhý Jordánec:-) Nicméně jsme byli určitě jediní turisté široko daleko....

Terminál 2 abudhabského letiště (foto: Roni Hawi)
Obrázek

Obrázek

Obrázek


Vyrazili jsme se odbavit, což proběhlo celkem rychle a bez problémů. V Duty Free jsem zakoupila 3 velké pytle bonbónů pro děti z Dhaky.

Tour leader Sam:
Obrázek

Naše multi-culti společnost:
Obrázek

Odbavovací přepážky (foto: Roni Hawi):
Obrázek

Obrázek

Salónek:
Obrázek

K letadlu nás dovezli busem. Jak jsme stáli pod schody, všichni jsme samozřejmě vytáhli fotoaparáty a začali fotit. Což se ovšem nelíbilo někomu z místních zaměstnanců a začal požadovat smazání fotek. Nastala chvíle dohadování, ale nakonec jsem vyhrála a fotky jsem mazat nemusela.

Boarding:
Obrázek

Měli jsme domluvené, že pro nás budou vyblokována místa v první řadě v přední kabině. Kdysi zde bývala Business třída, nyní je celé letadlo ve verzi ekonomické třídy.

Naše VIP místa v první řadě:
Obrázek

Ihned po boardingu se všichni rozmístíme po kabině a začneme si vše fotit, což vyvolá zvědavě pobavené úsměvy našich bangladéškých spolucestujících, pro které jsme se stali na dalších 8 hodin hlavním zdrojem palubní zábavy. Posádka byla o naší výpravě srozuměna, vzhledem ke známosti jednoho z mých spolucestujících s nějakým kapitánem od Bimanu, který řekl zase kapitánovi našeho letu, kdo jsme a co jsme zač a ten informoval zbytek posádky. Fotit nás tedy nechali naprosto neomezeně úplně všechno se stále stejným zvědavo-přátelsko-pobaveným úsměvem na tváři, který říkal: "něco takového jsme tu ještě neviděli".
Biman je známý pro svá zpoždění v řádu desítek hodin ba i dnů a tak jsme počítali s tím, že něco takového nastane. Na ploše v letadle jsme seděli před startem "jen" asi dvě hodiny, během nichž došlo 4x k zavření a otevření dvěří, abychom nepadli vedrem... Nakonec jsme zhruba před půl pátou ráno slavnostně odstartovali a nabrali směr Chittagong, kde má let mezipřistání.

Kabina letadla (foto: Sam Chui)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Foto: Sam Chui:
Obrázek

Sam rozšířil svou kolekci bezpečnostních instrukcí:
Obrázek

Obrázek


Do Chittagongu se letí cca 4,5 hodinky. Během letu jsme dostali jídlo, klasickou směs s kari a rýží, nápoje. Alkohol se nepodává, vzhledem k muslimské kultuře v zemi.

Snídaně:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Palubní zábava - obraz na zdi:
Obrázek

Díky známosti mého kamaráda s kapitánem od Bimanu, jsme se dostali všechni během letu do pilotní kabiny a měli možnost si popovídat s piloty. Ptali jsme se samozřejmě na osud DC-10. Dle slov kapitána zůstanou ještě minimálně následující dva roky v provozu.

Pilotní kabina (foto: Sam Chui):
Obrázek

Foto: Sam Chui
Obrázek

Obrázek

Obrázek



Do Chittagongu přilétáme už za světla. Během průletu mého kamaráda zde v lednu, nebyli v Chittagongu cestující vypuštěni při mezipřistání z letadla. Proto jsme byli potěšeni, když nám posádka oznámila, že očekává zpoždění během průletu a tak budou cestující čekat v tranzitní hale. Po zhruba hodině a půl čekání jsme se vrátili zpět do letadla a vydali se směr Dháka.

Naše letadlo v Chittagongu:
Obrázek

Chittagong:
Obrázek

Po přistání v Dháce se nám naskytne unikátní příležitost ke spottingu, cestující odváží do haly jeden jediný autobus, který se otáčí a jede několikrát tam i zpět. Samozřejmě jedeme až v poslední várce, do té doby se pohybujeme volně po ploše pod letadlem a fotíme, co se dá.

Přistání v Dháce:
Obrázek

Obrázek

Naše DC10 (foto: Sam Chui)
Obrázek

Obrázek

A máme další přírůstek ve statistice!
Obrázek

Obrázek

Promenáda po ploše:
Obrázek

Bus od letadla do terminálu:
Obrázek

Interiér:
Obrázek

Jet busem jako poslední se nám ovšem nevyplatilo, protože dorazíme na immigration jako poslední. Musíme vyřešit otázku vstupních víz. Máme zjistěno, že se udělují za 51 USD na příletu. Nastaly ale změny, nyní není cena jednotná a každá země má svou cenu. Ptáme se tedy na jednotlivé částky. Já s českým pasem platím 22 USD, kamarád s americkým pasem má platit 152 USD. To je dost a tak se ptá, kolik by to bylo na jordánský pas. Pán jede prstem na seznamu a oznamuje, že jordánský pas je za 10 USD. No vida, dvojí občanství se vyplatí, kamarád uplatňuje jordánský pas. Další je na řadě s kamarád s australským pasem. Cena kolem 60 USD. I on je však držitelem dvojího občanství a tak vytahuje hongkongský pas (ani jsem nevěděla, že takový existuje) a ajhle, na ten je cena 22 USD. Poslední jde na řadu Američan, který má bohužel jen americký pas a musí bohužel zaplatit 152 USD.

Fronta na immigration zepředu (foto: Sam Chui):
Obrázek

Fronta na immigration zezadu:
Obrázek


Necháme si zavolat taxi do hotelu a vydáváme se do ulic Bangladéše. Byla jsem celkem připravena na to co uvidím, jeden známý popsal Bangladéš tak, že Indie je v podstatě proti ní spořádáná a čistá vesnice a nebyl daleko od pravdy. Čekala jsem bídu, špínu, zápach, ale netušila jsem, jací jsou tam lidé. A to v tom nejpozitivnějším smyslu. Lidi v Bangladéši nemají nic a i tak by se o to dokázali rozdělit. Na ulici je spousta žebrajících chudáků, ale nejsou tak agresivní jako v jiných částech třetího světa, naopak. Když jsem si vyšla v deset večer koupit do setmělého města (elektřiny tu není nazbyt) colu, překračovala jsem děti spící na zemi na ulici v novinách a dospělé posedávají kolem. Zpočátku jsem se bála na kohokoliv podívat, abych nepoutala pozornost, ale nedalo mi to a když jsem to párkrát zkusila, tak jsem zjistila, že si mě všichni jen zvědavě prohlížeji a většina i přidá svůj bezzubý úsměv. I přes to prostředí které by se lehce dalo použít pro natáčení hororového filmu, jsem se cítila relativně bezpečně a jediné co mě trápilo, byl šílený smog.

ulice Dháky:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Je libo něco mraženého?
Obrázek

I tak jsem se nakonec ráda vrátila do azylu v pohodlném hotelu, který nabízel komfort, jaký většina z Bangladéšanů nikdy nepozná.

Hotel Westin v Dháce - oáza pro turisty:
Obrázek

Obrázek

Večer za námi přišel kapitán od Bimanu, i on se rád sejde ze zahraničmíni turisty:
Obrázek


Po přenocování v Dháce se vydáváme zpět na letiště.

Letiště v Dháce (foto: Roni Hawi):
Obrázek

Aktuální letové informace na sloupu:
Obrázek

Rozdali jsme poslední bonbóny, nejen dětem (foto: Roni Hawi):
Obrázek

Budili jsme trošku pozdvižení, každý si nás zvědavě prohlížel (foto Sam Chui):
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Spotting na letišti v Dháce. Dorazil se rozloučit i kapitán z Biman Bangladesh:
Obrázek

Obrázek

Spottovací "terasa":
Obrázek


Domů letím s Emirates. Víc než obvykle oceňuji komfort, kterého se mi zde dostává, přestože lety z a do Dháky jsou ty, kterým se stevardi snaží vyhnout. Asi mám štěstí, protože na mém letu sedí všichni cestující (jsem asi jediná Evropanka na letu kromě posádky) na svých sedadlech a jen se tiše rozhlíží. Většina z nich má pokračující palubní vstupenky na lety do Rijádu, kam jedou zřejmě za prací. Uvědomuji si, že to, že jsou obsluhováni stevardkami je pro mného z nich nadlouho naposledy, kdy se stará někdo o ně, teď už budou dřít oni pro jiné.

Dháka není typickou turistickou destinací, ale pro lidi, kteří hledají něco netradičního je to určitě zajímavé místo k návštěvě.


MarekT
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 98
Registrován: 13. 11. 2011, 09:45
Oblíbené typy letadel: B738, A380, A320, B744, A321
Pohlaví: muž
Bydliště: KLV
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od MarekT »

Super report, krásně se mi četl. Můžu se jenom zeptat?, kdy jste tuhle cestu absolovali?

Závidím, že se ses mohla podívat do kokpitu a za letu.

Marek

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od Yirina »

Ani ne před dvěma týdny, letěli jsme z AUH v noci ze čtvrtka na pátek 16. 12. 2011, takže je to ještě čerstvé.

MarekT
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 98
Registrován: 13. 11. 2011, 09:45
Oblíbené typy letadel: B738, A380, A320, B744, A321
Pohlaví: muž
Bydliště: KLV
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od MarekT »

Yirina píše:Ani ne před dvěma týdny, letěli jsme z AUH v noci ze čtvrtka na pátek 16. 12. 2011, takže je to ještě čerstvé.


Jojo, děkuju za odpověd..

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od flyingblue »

Ta ruzova tricka s napisem "I've met ..." nejsou soucasti TR? :-)


Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od Yirina »

Haha :D No nevím, jestli by to tady někoho zajímalo, ale mohu doplnit:

Obrázek

wampa
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 386
Registrován: 12. 09. 2005, 20:46
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od wampa »

Pamatuji, jak pře nějákýma 3 lety ješte lětali do evropy. Kamarádi s nima letěli do nepálu. Bylo to nějká přes itálii, a to zpoždění zažili. Chtěli nejnižší možnou cenu, a s Biman to bylo nejlevnější.

stano
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 430
Registrován: 13. 12. 2003, 21:39
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od stano »

Vdaka za pekny report. Zujimave, ze Sam Chui ma pri sebe, teda co je vidiet, len taky nejaky maly fotoaparat. A pri tom produkuje take senzacne snimky.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od flyingblue »

stano píše:Vdaka za pekny report. Zujimave, ze Sam Chui ma pri sebe, teda co je vidiet, len taky nejaky maly fotoaparat. A pri tom produkuje take senzacne snimky.


Mam za to, ze si do ty Cessny nad LAX bere neco s "o neco delsim sklem" :-)

nartym
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 290
Registrován: 12. 09. 2011, 11:01
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od nartym »

neni co dodat, pecka :clap:

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od cocik »

Skvelej vylet :D

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od persona »

Velmi zajímavý výlet a v českém kontextu vzácnější než třeba na airliners. Osobně ovšem na takové dobrodružství nemám sílu. Těším se ovšem na první report s Air Koryo. Myslím, že čočík by se toho vzhledem k regionu trvalého pobytu měl ujmout jako čestného závazku :-)

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od flyingblue »

persona píše:Velmi zajímavý výlet a v českém kontextu vzácnější než třeba na airliners. Osobně ovšem na takové dobrodružství nemám sílu. Těším se ovšem na první report s Air Koryo. Myslím, že čočík by se toho vzhledem k regionu trvalého pobytu měl ujmout jako čestného závazku :-)


Myslis cestneho stranickeho zavazku, ze?
Naposledy upravil(a) flyingblue dne 01. 01. 2012, 23:41, celkem upraveno 1 x.

beedat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 142
Registrován: 10. 08. 2009, 23:26
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od beedat »

Výborné, dávám plný počet bodů :thumbup:

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Biman Bangladesh - DC10 - Abu Dhabi-Chittagong-Dhaka

Příspěvek od cocik »

Jako pankac musim rict na Air Koryo "na$rat". Po tom, co jsem loni videl, se uz do KLDR opravdu nehodlam vracet. Tyhle exoticky aerolinky nechame na Yirine a ja napisu znova Bora Bora :D


Odpovědět