Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Odpovědět
jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od jonapet »

Ač nebyly Spojené státy mou vytouženou destinací pro letošní poznávací dovolenou, lednové nabídce Alitalia, která nabízela letenky MXP – JFK – VIE za bratru lidových €213 se zkrátka nedalo odolat.

Před nedávnem téměř identickou trasu letěl Brut zde, tak se zaměřím jen na to, co jsem zažil jinak.

U2 2588 PRG – MXP
Airbus A319
19. 3. 2012
21:20 – 22:50
Load factor: 85%
Víno faktor: 0
registrace: G-EZIL


Standardní low-costový přískok. Nic o čem by psal člověk domů. Jedinou zajímavou věcí bylo, že posádka nenabízela ke koupi žádné snacky ani nápoje. Buď všechno přes den vyprodali a neměli už tak co nabízet, nebo se jim zkrátka nechtělo. Tento segment jsme tak museli přečkat střízliví.

Jelikož jsme nechtěli na Malpense do ranního odletu do New Yorku přespávat někde na podlaze, vybrali jsme pro přenocování hotel Ibis Milano Malpensa. Za 64 euro jsme měli DBL s bohatou snídaní i wifi připojením – mohu doporučit.

Obrázek

Obrázek

Zdarma odvoz minibusem z letiště do hotelu a ráno na letiště. Minibus staví na obou terminálech a odjíždí co 30 minut. U lowcostového terminálu 2 je odjezdové místo mezi odlety a přílety před lékárnou.

DL 161 MXP - JFK
Boeing 767-400
20. 3. 2012
9:30 – 13:55 (skut. čas příletu cca. 13:00)
Load factor: 90%
Víno faktor: 4 skleničky vynikajícího Bandit Merlotu
Máslo faktor: Alpenbutter – stupeň roztíratelnosti 6 (na stupnici 1 – zmrzlé/ 10 – přepuštěné)
registrace: N839MH


Check-in do USA na Malpense probíhá v části oddělené od zbytku odletového terminálu. Do této části se člověk dostane jen kolem samopaly ověšenými bezpečáky. Jestli je pár check-in přepážek na nějakém top listu teroristů upřímně pochybuji…

Před samotným check-inem proběhne ještě velmi krátký ICTS security pohovor se sympatickou Italkou, která se po první otázce „You job in USA?“ [sic] prozradí, že tenhle pohovor bude asi na italském letišti považován za jednu velkou formalitku.

Po až děsivých příbězích, které se o Deltě vyprávějí (např. o trase PRG – JFK) jsem byl velmi mile překvapen. Sedadla byla pohodlná, navíc IFE Delta on demand s pro mě přijatelným výběrem filmů i seriálů. Jediným mínusem byla velmi líná odezva dotykového displaye. Když člověk trochu přitlačil, pohyboval s hlavovou opěrkou cestujícího před sebou, což není pro dotyčného příliš příjemné.

Obrázek

Obrázek

Po vzletu nejprve „cocktail servis“. Při cestě z Evropy se za něj neplatí a při cestě z USA naopak ano. Logiku opět nevidím. Stejně si ve standardní economy nikdo žádný cocktail nekoupil, když o 15 minut později je alkohol zdarma. Nejspíš to bude jenom divadlo pro Delta Premium Economy cestující, kteří ten cocktail dostanou zdarma.

Obrázek

K obědu na výběr Pasta nebo Chicken. Letíme z Itálie, tak snad se italský catering nedá zahanbit a proto vybíráme těstoviny. Tortellini v bazalkové omáčce nejsou špatné. Chuťově je to velmi podobné nějaké Vitana vaří za vás rychlou večeři, ale dá se to přežít. Máslo přítomno, na tmavou bulku se roztírá tak akorát.
Vína bylo dost a bylo velmi dobré. Posádka se starala vzorně, nabízela, dolévala. Připravoval jsem se na postarší mamky, které s úsměvem skončí u šesté řady, kde opěradla ztrácí přehoz „economy premium“, ale opak byl pravdou.

Obrázek

Před přistáním servírováno teplé Calzone se sýrovou náplní a pudlíček chutné zmrzliny.
Vál jen mírný protivítr a tak na JFK sedáme o hodinu před plánovaným příletem. Navíc k novějšímu a v tu chvíli téměř prázdnému terminálu 4. Díky tomu se vyhýbáme strašidelnému imigračnímu z trojky a jsme z terminálu venku za 20 minut od dosednutí.

Obrázek

New York

Pro každého, kdo navštíví tohle „hlavní město světa“ poprvé je to určitě hodně zkreslený pohled. Přes všechny ty mrakodrapy, žluté taxíky, černé lincolny a složitost podzemky nemá šanci vnímat opravdovější tvář města. Já byl atmosférou unesen… Ač jsou v Šanghaji větší davy, větší mrakodrapy, město na mne zdaleka nezapůsobilo tak silně jako právě New York.

Obrázek
Country Inn & Suites Queens, Long Island City, 100 USD za noc vč. daní (rez. 3 měsíce dopředu), vč. snídaně a wifi, 3 minuty od metra, 15 minut na Times Square

Co se letectví doporučuji si při návštěvě Námořního, leteckého a vesmírného muzea na USS Intrepid, připlatit 20 dolarů za hodinovou komentovanou prohlídku Concordu. V New Yorku stojí jeden ze dvou přístupných Concordů na světě (druhý je v Sinnsheimu v Německu). Ten „newyorský“ G-BOAD navíc drží rekord v nejrychlejším přeletu Atlantiku směrem na východ (2h 53 min).

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

trocha Gastra:

Obrázek

Obrázek
Naprosto dokonalé burgery z Shake Shack v Madison Square Parku

Obrázek

Obrázek
Katz's Deli

Obrázek

Obrázek
John Brown Smokehouse - kousek od hotelu Country Inn v Queensu

Obrázek
Bordeaux Braised Short Rib and Pearls with Gruyere fondue a efektní podsvícené jídelníčky v restauraci Duo

Obrázek
Moc dobré hotdogy u Gray's Papaya

Jeden den jsme se vydali do Washingtonu D. C.. (Megabus, 12,5 USD za zpáteční lístek  ). Přes českou ambasádu ve Washingtonu si člověk může zařídit prohlídku Pentagonu, kterou opět mohu jen doporučit. Je zdarma, trasa vede skrz celý Pentagon a člověk se dozví spoustu zajímavostí. Průvodci vám budou 2 vojáci, kteří celou hodinovou trasu odchodí pozpátku a po cestě vám třeba řeknou, že kavárnu na dvoře Pentagonu považovali Sověti během studené války za tajný výtah do podzemního krytu. Focení je z pochopitelných důvodů tabu.

DL 246 JFK - FCO
Airbus 330
25. 3. 2012
19:40 – 10:35
Load factor: 75-80%
Víno faktor: 3 skleničky Bandit Chardonnay
Máslo faktor: Margarín – hnus, stupeň roztíratelnosti - diskvalifikován
registrace: N807NW


Odlet z terminálu 3. Každý, kdo z tohoto terminálu to zná. Špína, vedro a hnus. Odtud Delta opravdu vypravuje lety do Evropy? Vždyť i starý mošnovský terminál vypadal líp. Strop se odlupuje, otevřeny jsou jen 3 check-in přepážky a 2 security rámy. Ani za security to není o moc lepší. Hlavně to neskutečné vedro a to je teprve březen… Horší terminál jsem v životě neviděl, za něco takového by se měli stydět i někde v Dušanbe.

Let zpět byl operován Airbusem A330 v příjemné konfiguraci 2-4-2. Zabíráme stejně jako na letu tam krajní dvojku a vydáváme se prozkoumávat zdejší IFE Delta on demand. Výběr je téměř totožný jako na letu tam. Spokojenost a aspoň dokoukám, co jsem nestihl na cestě tam.

K večeři tradiční výběr Pasta – Hot Chicken – Cold Salad. Na letu směrem tam to vyšlo, tak zkusíme i tentokrát možnost pasta. Tentokrát je večeře o poznání horší a slouží pouze k zaplácání žaludku. Těstoviny jsou vysušené a omáčka je bez chuti. Máslo navíc není máslem, ale margarínem, takže se dojím suchou houskou.

Obrázek

Vzhledem k tomu, že se jedná o noční let, tak chvilku po večeři a druhé skleničce bílého zabírám a proberu se až před Španělskem. Snídaně – pouze banán, bulka s umělohmotnou omeletou a decinka pomerančového džusu.

Obrázek

AZ 190 FCO - VIE
Airbus 320
25. 3. 2012
16:00 – 17:40
Load factor: 100%
Víno faktor: 1 sklenička italského Pinot Bianco
registrace: EI-DSY


Poslední přískok do Vídně operován Alitalií a Airbusem A320 v livery Air One. V opěradlech jsou dokonce individuální obrazovky, ale během hodinového letu zůstaly vypnuté. V ceně pouze nápojový servis včetně piva a vína.

Suma sumárum
+ Obě letadla měla IFE on demand
+ Konfigurace 2-3-2 a 2-4-2
+ Milá a ochotná CC
+ Dostatek výborného vína
+ přílet na T4, žádná fronta na imigračním
+ všechny lety na čas

- odlet z terminálu T3, fuj, fuj, fuj
- nebyl horký ručník před odletem jako u EK :D
- horší catering (hlavně na cestě z US)


Starší TR
Do Číny na křídlech EK
Biohazard na palubě China Eastern


kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od kuba.biker »

Víno faktor, máslo faktor, to jsou dneska věci!!! :lol: :clap: :thumbup:

Btw, dva přístupné Concordy jsou na Le Bourget - viz můj report zde: http://forum.airways.cz/viewtopic.php?f=42&t=5245&p=107940#p107940

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od flyingblue »

kuba.biker píše:Víno faktor, máslo faktor, to jsou dneska věci!!! :lol: :clap: :thumbup:

Btw, dva přístupné Concordy jsou na Le Bourget - viz můj report zde: http://forum.airways.cz/viewtopic.php?f=42&t=5245&p=107940#p107940


Ono tech concordu bude vic, ale kazdy tvrdi, ze jen ten jeho je pristupnej :-)

Jinak delta ty svoje 767 upgraduje - zacala ctyrstovkama. Proto je tam IFE (a lie flat seats). Podobne delta restrukturalizuje svoje aktivity na JFK, takze jejich terminaly jsou v rekonstrukci. Holt vsechno ma svy. Ale zase cekat dve a pul hodiny na imigracni na priletu velryby na T1?

Brut
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 197
Registrován: 03. 06. 2011, 20:30
Pohlaví: muž
Bydliště: u BHX
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od Brut »

pěkné :clap: Výborné sledovat téměř identickou trasu jinýma očima

pavelkja
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 110
Registrován: 05. 11. 2010, 10:14
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od pavelkja »

Pěkný report, nemáš někde na netu galerii fotek z celého výletu? Člověk aspoň pocestuje z domova od počítače ;-)


kenz
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 10. 2011, 22:37
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od kenz »

Další přístupný Concorde je v anglickém Duxfordu :-)

Gerrard
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 73
Registrován: 05. 12. 2010, 23:28
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od Gerrard »

Pěkný report, díky!

Další Concorde je k navštívení v Seattlu - v Museum of Flight. Seattle je mimochodem pro fanoušky letectví vůbec zajímavé město, neboť kromě zajímavého Muzea letectví nabízí i možnost exkurze do nedaleké montovny boeingu...

Cassidy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 104
Registrován: 29. 06. 2004, 21:54
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od Cassidy »

Jak se dá konkrétně domluvit návštěva Pentagonu přes českou ambasádu, na koho se obrátit a za jakých podmínek ?? Je pro turisty přístupný i Bílý dům ?? Byl jsem v něm kdysi v r. 1993, ale od té doby se asi už hodně změnilo.

jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od jonapet »

Cassidy píše:Jak se dá konkrétně domluvit návštěva Pentagonu přes českou ambasádu, na koho se obrátit a za jakých podmínek ?? Je pro turisty přístupný i Bílý dům ?? Byl jsem v něm kdysi v r. 1993, ale od té doby se asi už hodně změnilo.


Co se týče Bílého domu, tak bohužel informace nemám. Ale s Pentagonem to bylo v pohodě. Rezervoval jsem 2 měsíce dopředu a s termíny problém nebyl. (Reservations may be booked from 8 to 90 days in advance.)

veškeré info je tady: http://pentagon.osd.mil/tour-selection.html

Foreign Nationals
Foreign nationals/non-U.S. citizens must contact their embassy here in Washington, D.C. to reserve a tour


Takže jsem normálně napsal na ambasádu do Washingtonu (email: washington@embassy.mzv.cz), vysvětlil situaci, řekl jim datum a přibližně čas a z ambasády mi do pár hodin poslali zpátky na email potvrzení + pokyny. Kéž by všechny "české" úřady fungovaly tak efektivně jako tento! :thumbup:

Člověk se na místo musí dostavit půl hodiny předem kvůli bezpečnostním prohlídkám. Od zastávky metra pro Pentagon už jsou směrovky "guided tours", takže člověk nemůže minout.

Sau
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 151
Registrován: 02. 02. 2009, 10:06
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od Sau »

Co sa týče Pentagonu, potvrzuju co píše jonapet. Já sem tu prohlídku absolvoval letos v lednu. Zařizování přes našu ambasádu taky naprostu super, slečna co to vyřizovala maximálně vstřícná a ochotná. Btw. na ten den a hodinu sem byl na prohlídce čistě enom já, takže sem si tam připadal jak nejaký VIP host, když sa voják, co ma prováděl, věnoval čistě enom mě :)

K Bílému domu, otevřený veřejnosti jako tak je, ale když sem tam v tom lednu byl já a chtěl si návštěvu domluvit, měl byt snad už od loňského léta z důvodu přechodu na nový systém rezervací (tak mně to aspoň zdůvodňovali z té naší ambasády ve Washingtonu) pro veřejnost zavřený a to do února letošního roku. Jestli už teď pro veřejnost otevřený je, netuším, chce si to zavolat či napsat na tu našu ambasádu, protože původně měl byt otevřený už nejak loni na podzim ale pořád to oddalovali.

rastompk
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 114
Registrován: 08. 12. 2011, 10:32
Bydliště: CDG/ORY/BVA
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od rastompk »

Hlavne tie gastro fotky z NY! Co by za to clovek dal tu v Parizi :(
Inak jeden pristupny Concord je aj na Orly v muzeu "Musée Delta" http://museedelta.free.fr/index2.htm. Pekne na trave. Aj ked pozor, otvorene iba v stredu a sobotu poobede. Odporucam, je to take muzeum par nadsencov kusok od drahy na Orly. Aj ked tam ide o jeden z tych testovacich Concordov, ktore myslim neboli komercne vyuzivane. Este tam maju 2-3 dalsie lietadla ale dovnutra sa da ist iba do toho Concordu

dominiksk
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 02. 09. 2011, 19:28
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od dominiksk »

Ako je to prosimta na FCO pri ceste do USA? Hlavne mi ide o ten pohovor ake otazky sa tam pytaju? Je este nejaka procedura pri ceste do USA okrem toho pohovoru. Pocitam ze treba mat vyplneny ESTA formular a este je nieco ine?

jonapet
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 335
Registrován: 22. 08. 2011, 08:52
Oblíbené typy letadel: ATR 42
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha & Ostrava, ČR
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od jonapet »

dominiksk píše:Ako je to prosimta na FCO pri ceste do USA? Hlavne mi ide o ten pohovor ake otazky sa tam pytaju? Je este nejaka procedura pri ceste do USA okrem toho pohovoru. Pocitam ze treba mat vyplneny ESTA formular a este je nieco ine?


Letěl jsem z MXP, kde to probíhalo velmi "poitalsku". Mladá Italka skutečně moc angličtinou nevládla a nedokážu si představit, že by u toho "mikropohovoru" někomu dělala problémy. Zeptala se tuším každého na jednu otázku, mě jestli "you job in USA?" a bráchy se tuším ptala kdy má datum návratu...

ESTA vytisknout a vzít s sebou, ale mám pocit, že jsem ji ani nikde neukazoval a vždycky to viděli v počítači. Po přistání je poslední pohovor s imigračním, kde dáš otisky, vyfotí si tě a zeptá se zase na nějakou otázku. Bál jsem se toho, ale naštěstí nebylo proč.

dominiksk
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 02. 09. 2011, 19:28
Stav: Offline

Re: Do NYC za bůra PRG - MXP - JFK - FCO - VIE (EZ, DL, AZ)

Příspěvek od dominiksk »

Dakujem za informacie. Sak prave aj ja uz dlhsie planujem NYC len som mal strach ze americania robia problemy na tych pohovoroch a co ked nebudem vediet odpovedat na nejaku otazku. Ale tak si ma upokojil :D


Odpovědět