Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný plyn

Odpovědět
marthym
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 475
Registrován: 09. 10. 2012, 10:37
Stav: Offline

Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný plyn

Příspěvek od marthym »

Díky "kupónovým" akcím Alpharooms a Lowcostholidays z konce minulého roku jsme našli v Řecku hotely za pár eur (doslova jedna noc vyšla na cca 4 eura), a tak ještě zbývalo vyřešit dopravu na Rhodos. Na tenhle ostrov se obvykle létá buď s ČSA Holidays, nebo s Travel Service. Ale kdo by chtěl platit osm tisíc za jednu RT letenku, že? Obyčejný koupák ne, ten si koupí rovnou zájezd. Nezávislý cestovatel taky ne... A tak začlo hledání. První volba - Ryanair. Druhá volba - Wizzair. Právě druhá volba vyhrála. S krachem Malévu začali totiž W6 létat nejen na Zakynthos, ale i na Krétu a také a na Rhodos. Letenka navíc v dobrém, našem zářijovém termínu, za parádní cenu. 750 korun pro jednoho. Jenže jen za let tam - levné to bylo proto, že šlo o den posledního letu tam (a zpět). Cesta tam tedy byla v dubnu vyřešená (zhruba každý týden jsem pak kontroloval, zda let je stále v rezervačním systému, ale světe div se, přes léto W6 nic nerušili).

Jenže co zpátky? První volba - Ryanair. Hledání spojení s přestupem v Itálii bylo dlouho marné. Letenky jen do Milána nebo Pisy za tisícovku, navíc absence návazného spojení do ČR... Vypadalo to bledě. Ale pak vysvitlo sluníčko :) Vysvitlo ve Švýcarsku díky končící platnosti kupónu Edreams. Od jiného Čecha jsem tu koupil kupón (který se mi v prosinci nepodařilo koupit). To už jsem hledal i normální nabídky normálních aerolinek. Hned mě trkl Aegean, s nímž má asi málokdo zde zkušenosti. Začal létat z Atén do Prahy, takže to vypadalo na let s přestupem s noční poznávačkou řeckého velkoměsta. Proč ne? Pravda, i tak letenka vyšla pro jednoho na dva tisíce korun, ale za servis se platí... Abych se přiznal, po x letech s nízkonákladovkama, koupáckých charterech a pracovních cestách to byla první koupená letenka u normální aerolinky!


BUDAPEŠŤ (BUD) - RHODOS (RHO)
Společnost: W6
Letadlo: A320
Load factor: 20 % (odhad)

Cesta autobusem Eurolines do Budapešti proběhla v pátek bez problémů, až na předvíkendové zácpy, požár kamionu na D1 atd... To vše znamenalo příjezd do města nad Dunají ve 22:30, což bylo sice dle jízdního řádu, ale obvykle prý spoje přijíždějí před desátou. A tady nastal první problém - Chytrost Maďarů nezná mezí - v metru prodávají jen nepřestupní lístky. Vzhledem k tomu, že jsme měli jen forinty na přestupní lístky (ty mají asi jen ve stánkách?), koupili jsme si tři a jeli metrem napůl načerno. Letiště v Budapešti se podobá pražskému, i zde je vidět krize. Salonek Mastercard (placený pro neMaďary) nevyzkoušen, měl až od 5:30 a letadlo směr Rhodos letělo v šest. U security žádný problém, i když jsme sebou táhli tyčky ke stanu. U nástupu taky žádný problém, i když jeden z baťohů měl trochu přes - vůbec nekontrolovali. V letadle neuvěřitelná situace - bez zaplacení nám CC dovolili sedět u exitů, takže mé nohy (jsem vysoký) kupodivu netrpěly. Holt málo lidí, hodně málo lidí. Odhadem - 35. Rhodos je malé letiště na krásném ostrově. První hotel jsme měli kousek od dráhy, tudíž nám nad hlavou vzlétal jeden stroj za druhým. Příjemné.

Snímek 035.jpg


Co na Rhodosu dělal normální letoun ČSA a ne Holidays? :)

Snímek 331.jpg


Ostrov mimo sezonu výborný, lze jen doporučit. Ceny srovnatelné s našima (neplatí o masu, pečivu). Ovoce lépe nakupovat na trhu, Řekové jsou ochotní vám dát věci se slevou (nebo i papriku zadarmo) - hlavně když nejste Němci, ty viditelně nemusejí - viní je z krize. Přesto lidí dost, hodně Rusů, hlavně u památek typu Lindos atd...

Snímek 830.jpg


RHODOS (RHO) - ATÉNY (ATH)
Společnost: A3
Letadlo: A321
Load factor: 100 %
Imatrikulace: SX-DVZ

Cesta zpět začala ještě před letištěm. Chytili jsme den, kdy byla v Řecku letos poprvé v sezoně stávka. Paráda. Autobusy na letiště nejezdily, údajně do jedné hodiny. Ti, co si honem vzali taxíka, udělali chybu. Stávka byla skoro všude a stávkoval i letišní a "vzdušný" personál. Na letiště jsme naštěstí dojeli a viděli, že až teď začínají přistávat letadla z dopoledne. Fronta u jediného check-inu pro lety do Atén, Soluně a Mnichova se nekonala, jelikož jsem si zřídil Miles and Bonus. Odměna kromě pár mil? Přednostní check-in vedle u businessu :) Kvůli stávce přistálo naše letadlo později a později jsme i odlétali, ale zdržení jen v minutách. Letadlo bylo naprosto narvaný, a to byla A321, které má Aegean jen čtyři... Je vidět, že vnitrostátní linky se v Řecku uživí - denně dělají z Rhodosu tři lety, další mají Olympic Airways a Kypřani... Zajímavé bylo, že personál nestíhal, pouštěl do letadla nesystematicky zepředu i zezadu a aby toho nebylo málo, Italce do Říma odtrhli letenku z Atén do Říma (takže seděla blbě a byl kolem toho ještě větší bordel).

Snímek 1741.jpg


Když byla řeč o stávce, v Aténách bylo vidět, že stávka rovná se demonstrace. Letišní bus express (levnější než metro) končí na náměstí Syntagma. A zrovna tam sídlí parlament - viz foto se zbytky zábran z demonstrace.

Snímek 1753.jpg


Slzný plyn jsem dosud neznal. Tam jsem ho poznal. I když demonstrace skončila prý po poledni, v sedm večer byly "zbytky" pořád cítit. Kolemjdoucí kašlali, měli roušky. Pálí z toho slznice fest. Až po čase nám došlo, že to byl slzný plyn, což nám potvrdil recepční v ultra luxusním hotelu Grand Bretagne, kde jsem se ptal na cestu k Akropoli...

ATÉNY (ATH) - PRAHA (PRG)
Společnost: A3
Letadlo: A320
Load factor: 98 % (odhad)

Zase zpoždění. Tentokráte vinou technické prohlídky letadla. Odlet měl být 9:20, v 9:10 už se před gatem uráčili nahodit obrazovku s gate open, ale lidi nepouštěli. Pak oznámili, že se let zpozdí, ale netuší o kolik. Bylo to o půl hodiny, ale v Praze už jen osm minut (a to jsme k mému údivu letěli oklikou přes moře a nad Soluní).

Snímek 1843.jpg


K mému ještě většímu překvapení bylo letadlo skoro plné - hodně Asiatů, Řekové a Češi poměrově stejně - je vidět, že asi umějí prodávat letenky líp než ČSA a Travel Service, který na jaře taky zkoušel zalétat Atény... Jediné zklamání u Aegeanu? Servis. Měl jsem přes net objednán ovocný talíř, byl i na letence - jenže místo toho mi dali snídani a řekli, že jiný výběr není. Bez omluvy... Palec dolů!

Snímek 1850.jpg


Rozhodl jsem se jim napsat (vedle sedící Řek mi to doporučil, prý dopadl nedávno stejně). Výsledek? Po týdnu mi napsali, že mou zprávu přijali a budou se jí zabývat :D

Přílet byl na Václav Havel Airport Prague. Nápis byl už odhalen, týden před pátečním odhalením...

Snímek 1853.jpg


Na závěr nutno dodat, že letenky byly tím nejdražším z celého tripu. 5 500 korun za RT pro dva? Za hotely jsme za deset nocí dali 1800 korun, a to včetně dražšího hotelu na drahém ale pěkném ostrově Symi, viz. foto...

Snímek 1437.jpg


marthym
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 475
Registrován: 09. 10. 2012, 10:37
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od marthym »

Snad se tripreport bude libit... Je hodne podobny tomu, co uz jsem napsal na akcniletenky, ale chodim rad i sem, tak jsem se rozhodl neochudit ani zdejsi diskutery a stal jsem se clenem fora :)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3160
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od Fabo »

Hezké. Myslím, že 5500RT pro dva je fajn cena, zejména když uvážíš takřka nulové náklady na hotel...

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od flyingblue »

marthym píše:Snad se tripreport bude libit... Je hodne podobny tomu, co uz jsem napsal na akcniletenky, ale chodim rad i sem, tak jsem se rozhodl neochudit ani zdejsi diskutery a stal jsem se clenem fora :)


Az mi nekdo bude vykladat, ze mame krizi a ze se nemame dobre a ze nejdou uthanou opasky, vytahnu na nej tenhle tripereport.

manilair
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 180
Registrován: 19. 05. 2011, 08:23
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od manilair »

Díky "kupónovým" akcím Alpharooms a Lowcostholidays z konce minulého roku jsme našli v Řecku hotely za pár eur (doslova jedna noc vyšla na cca 4 eura) ------ docela by me zajimalo, co za ultra lowcost hotel to mohl byt :shock: , za 4 eura snad nejsou ani kempy


cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od cocik »

Ja mam podobny trip reporty hodne rad. Jasne se ukazuje, ze fakt nezalezi na penezich, protoze se da udelat zajimavej (a celkem kvalitni) vylet opravdu za par korun.

marthym
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 475
Registrován: 09. 10. 2012, 10:37
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od marthym »

Cocik: Dekuju za "pochvalu" - od tak zbehleho cestovatele potesi, i kdyz na RTW to nema...

Hotely? Zadny hruzy to nebyly, naopak, dobry bylo, ze slo o studia, i kdyz uz starsiho data.

Hotel Vallian Village, Paradisi (prvni hotel u letiste, vrele doporucuju, recenze nelzou) - http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... anese.html

Hotel Matina, Faliraki - http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... anese.html

Hotel Achousa, Faliraki - http://www.tripadvisor.com/ShowUserRevi ... anese.html

manilair
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 180
Registrován: 19. 05. 2011, 08:23
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od manilair »

marthym píše:Cocik: Dekuju za "pochvalu" - od tak zbehleho cestovatele potesi, i kdyz na RTW to nema...

Hotely? Zadny hruzy to nebyly, naopak, dobry bylo, ze slo o studia, i kdyz uz starsiho data.

Hotel Vallian Village, Paradisi (prvni hotel u letiste, vrele doporucuju, recenze nelzou) - http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... anese.html

Hotel Matina, Faliraki - http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... anese.html

Hotel Achousa, Faliraki - http://www.tripadvisor.com/ShowUserRevi ... anese.html


Tak to se povedlo ... :clap: :clap: :thumbup: i lowcost se da cestovat na urovni

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Lowcost trip aneb Prázdné letadlo, řecká stávka i slzný

Příspěvek od persona »

Pěkné, malé a nenáročné dobrodružství :-)


Odpovědět