Irák - Erbil 2012

Odpovědět
Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Irák - Erbil 2012

Příspěvek od Yirina »

Do iráckého Erbilu jsme se vydali tak trochu neplánovaně, původně to byl až plán B, na který došlo poté, co nevyšel plán A. Tím byla cesta na íránský ostrov Qeshm Jakem 42 z Dubaje. Čtrnáct dní před plánovaným odletem jsem sledovala odlety a přílety dubajského letiště a když jsem zjistila, že 5 ze 6ti letů, které v týdnu společnost Qeshm Air operuje, bylo zrušeno, rozhodli jsme se neriskovat nedobrovolný pobyt v Íránu a radši zvolili bezpečnou cestu do Iráku.

Je důležité uvést, že není Irák jako Irák. Po válce, která začala v březnu 2003 byla země rozdělena do několika zón, podle toho, pod čí správu spadaly. Část spravovala americká armáda, část britská a část polská. V prosinci 2011 opustili zemi poslední vojáci a země byla předána zpět pod správu Iráčanů. Zprávy o nepokojích a bouchajících bombách pochází z jižní části Iráku, zejména z Baghdádu a okolí, kde na sebe vzájemně útočí extrémisté ze sunitské a šíitské odnože islámu.

Oproti tomu severní část země je relativně klidná a bezpečná. Zde se nachází Kurdistán, který je takzvanou autonomní oblastí. Oficiálně je součástí Iráku, ale má vlastního prezidenta, vlajku, armádu i řeč. Iráčané z jižní části země jsou tu bráni jako cizinci a hranice mezi Kurdistánem a zbytkem země je hlídána vojáky.

Obrázek
Letíme s Emirates z Prahy

Obrázek
Nabídka večeře na papíře

Obrázek
A v realitě. Seafood duo bylo nejlepší jídlo, co jsem kdy v ekonomické třídě u EK měla. Faktor roztíratelnosti másla 8/10.

Obrázek
Před Dubají jsme dostali číslo 11 v pořadí na přístání. Tudíž jsme si udělali pár kliček.

Obrázek
Při tranzitu delším než 4 hodiny dostávají cestující v Dubaji poukázku na jedno jídlo. Poukázky se nově nyní vyzvedávají na tranzitní přepážce.

Obrázek
Taky zde zprovoznili konečně důstojné kuřácké místo, odkud člověk nevyjde prosáklý kouřem až do morku kostí. Ještě větší a lepší smoking lounge jsme pak objevili na terminálu 1.

Obrázek
A nastal čas boardingu na let do Erbilu.

Obrázek
Snídaně na letu, který trval 2 hodiny a 20 minut.

Obrázek

Obrázek
Faktor roztíratelnosti másla: 10/10

Obrázek
Irák zeshora.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zařadili jsme se na pasové kontrole do fronty s nápisem víza. Přišel k nám uniformovaný muž a požádal nás o pasy Vyměnili jsme si pohledy, kterými jsme si řekli něco jako: "Ještě jsme ani nevstoupili do země a už jsme v problémech." Ale kdepak...Pán začal luštit z pasu, ze které země jsme. Říkám mu: "Czech Republic." Nic. Zkusím: "Czechoslovakia." Pán se rozzáří a zvolá: "No visa!" a pošle nás na přepážku bez fronty.

Obrázek
Občané zemí EU a některých dalších dostávají v Erbilu povolení vstupu do země na příletu. Toto platí jen v kurdské části Iráku, do Bagdádu a Basry je potřeba mít víza zajištěna dopředu.

Obrázek
Provoz na erbilském letišti.

Obrázek
Co nás tady čeká?

Obrázek
Cesta do města taxíkem stála 20 USD. Dolary přijal taxikář bez problémů.

Obrázek

Obrázek
Vedení elektrického proudu.

Obrázek
Ulice Erbilu.

Obrázek
Výhled z našeho hotelového okna.

Obrázek
Pokoj 4* hotelu. Minimálně 3 hvězdy si v hodnocení přimysleli.

Obrázek
Bydleli jsme ale pár kroků od Citadely.

Obrázek
Cena krabičky cigaret - cca 15 Kč.

Obrázek
Práce na renovaci Citadely, která je hlavní dominantou města.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Tyhle telefony tu frčely, prodávali je v celé ulici.

Obrázek

Obrázek
Fontána na hlavním náměstí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Je libo samopal?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Menu v restauraci. Můj arabský kamarád mi ho později přeložil. Peeper steak je přeložen jako "vegetarian pizza" a podobně:-)

Obrázek
Večerní čaj na ulici.

Obrázek
Místní restaurace.

Obrázek
Když jsme se tam najedli, vzali jsme si na ulici noviny, s touto zprávou na titulní straně. Uvnitř bylo napsáno, že několik případů cholery už se objevilo i v Erbilu.

Obrázek
Snídaňový bufet v našem 4* hotelu.

Obrázek

Obrázek
Lidi na focení na ulici reagovali tak, že nás buď sami žádali, ať je vyfotíme nebo nám pak ještě za vyfocení anglicky poděkovali.

Obrázek
Jako třeba tenhle pán.

Obrázek

Obrázek
Další z výborných večeří. Snad v tom mase není cholera.

Obrázek

Obrázek
A opět nabídka hotelové snídaně.

Obrázek
Náš hotel v pozadí.

Obrázek
A odlétáme. Letiště je nové a moderní.

Obrázek
Večeře na letu do Dubaje.

Obrázek
Faktor roztíratelnosti másla: 9/10.


Návštěva Erbilu je určitě zajímavá, za 3 dny pobytu jsme nepotkali žádné další západní turisty, což se mi líbilo. Místní lidé nejsou zkažení tím, že by se snažili návštěvníky natáhnout a naopak k nám byli i přes jazykovou bariéru (anglicky tu mluvili jen na letišti) maximálně vstřícní a přatelští. Asi už se sem nebudu nikdy vracet, ale byla to moc zajímavá cesta.


.


barnes
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 29. 12. 2011, 09:22
Oblíbené typy letadel: TU154 / B747
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od barnes »

Velká paráda, Irák je na mém must to see listu hodně vysoko

Junglista
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 08. 2011, 19:51
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od Junglista »

Pěknej report a super fotky :thumbup:

pavelpmi
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Nejlepší autor trip reportů 2013 a nejlepších fotografií v trip reportu 2013
Příspěvky: 2211
Registrován: 29. 11. 2008, 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Palma de Mallorca
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od pavelpmi »

Už i ty? Že v každém reportu musí být máslo. :crazy: :)

Super, hodně zajímavé, díky! :clap:

Brut
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 197
Registrován: 03. 06. 2011, 20:30
Pohlaví: muž
Bydliště: u BHX
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od Brut »

Paráda, takhle se mi to vážně líbí :thumbup:


whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4156
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od whiskey »

cholera je primarne zo znecistenej vody, z pecenej ovce alebo kurata ju nedostanes...
Da sa tam aj nieco zaujimave robit? Nejake zaujimave vylety mimo mesto? Alebo je to cisto o peciatke v pase?

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od Yirina »

pavelpmi píše:Už i ty? Že v každém reportu musí být máslo. :crazy: :)



Roztíratelnost másla je hodně důležitá pro můj celkový dojem z letu, takže jsem toto hodnocení v trip reportech přivítala:-)


V místních novinách psali, že se tam nakazili lidi po konzumaci masa, nevím, nemám v tomhle směru znalosti...Každopádně jsem si do té doby myslela, že cholera byla dávno vymýcena a v dnešní době už se v civilizovaném světě nevyskytuje.

Výlety mimo město možné jsou, určitě je prý zajímavé město Sulaimaniya. My neměli čas, takže jsme pobyli jen v Erbilu. Pro mě samotnou je zajímavé i "jen" tohle místo, kdy člověk pobývá, pozoruje a vnímá chod opravdového života a ne nějaké lokality pro turisty se stánkem se suvenýry na každém rohu. Ale já mám tohle hozené dost jinak, místa kde "nic" není jsou pro mě ty nejzajímavější.

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od gr09 »

Yirina píše:Roztíratelnost másla je hodně důležitá pro můj celkový dojem z letu

V tom pripade pozor, nevim jak EK, ale uz pomerne dost dopravcu pouziva ruzne smesi masla s rostlinnymi oleji, nevim, jestli kvuli roztiratelnosti nebo cene (naposledy mi to udelali Qantas, fuj).

Jinak pekny TR, super fotky, stary dobry ME a citadela je krasna!

firefly
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 601
Registrován: 17. 06. 2009, 20:15
Pohlaví: žena
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od firefly »

Naprosto úžasný TR se skvělými fotkami z míst, kam se každý hned tak nepodívá! :clap: :clap:
Výborné, ostatně jako všechny TR od Yiriny! :thumbup: :thumbup:

neuromancer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 09. 2007, 00:50
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od neuromancer »

gr09 píše:
Yirina píše:Roztíratelnost másla je hodně důležitá pro můj celkový dojem z letu

V tom pripade pozor, nevim jak EK, ale uz pomerne dost dopravcu pouziva ruzne smesi masla s rostlinnymi oleji, nevim, jestli kvuli roztiratelnosti nebo cene (naposledy mi to udelali Qantas, fuj).

Což je přesně případ toho "másla" na Yirinině fotce letu z Dubaje do Erbilu, to je Lurpak spreadable butter, kde je pouze 69% másla, zbytek je nějaký hnus rostliňák, proto byl taky faktor roztíratelnosti 10/10 :mrgreen: asi se šetří, když jsem s Emirates letěl předloni do NRT, tak bylo servírováno vynikající francouzské máslo Beurre d'Isigny.

poplis
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 56
Registrován: 27. 04. 2011, 19:36
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od poplis »

jůůů naše máslo :-)

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od vitezslav »

Yiři, Ty jsi dobrodruh...:)

pokofi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 214
Registrován: 26. 09. 2011, 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od pokofi »

Super trip :-) koukám že si letěl B-777 :-) v něm jsem byl na prohlídce co pořadal Emirates, pro agenty, jsem to prošmejdil od Economy, Business, First až po pilotní kabinu :-)

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1885
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Irák - Erbil 2012

Příspěvek od MEA »

pekne. a s tym pepper steakom (ci peeper ako pise jedalnicek) mas pravdu, je tam "bitza chudrawat" - "zeleninova pizza". ale ved dobre to domaci mysleli, trochu zeleniny to obsahuje, ci nie? :)


Odpovědět