Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Odpovědět
pf75
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 01. 2015, 21:50
Stav: Offline

Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od pf75 »

Jsem pravidelným čtenářem trip reportů, ale zatím jsem žádnou svoji cestu nepovažoval za tak zajímavou pro ostatní, abych se podělil s nějakými zážitky. Na letošní vánoce jsme naplánovali cestu po Kambodže, s klasickým routingem s Emirates PRG-DXB-BKK a zpět s přískoky do BKK-TDX s Bangkok Airways a REP-BKK s Thai AirAsia, vše ostatní po zemi, taxi, minivan a autobus. Jeden z autobusových přejezdů, ale mělo být cca. 7-8 hodin Phnom Penh - Siem Reap, a protože jsme cestovali ve skupině 3 dospělí a 3 děti 6 až 8 let, měli jsme z autobusu dost obavy, navíc by to znamenalo celý den na cestě a druhý den regenerace a času nebylo nazbyt. A tady to začíná...

Již před odletem do BKK jsem různě zjišťoval možnosti přeletu PHN-REP, ale jedinou tehdy dostupnou možností bylo Cambodia Angkor Air s cenou přes 100 USD na osobu. Zároveň se již od léta 2014 různě objevovali zvěsti o start upu nových společností Cambodia Bayon Airlines a Bassakaair, bohužel do našeho odletu těsně před vánoci ani jedna společnost ještě nelétala, i když Cambodia Bayon Airlines stále slibovali, že začnou "soon" a určitě "by the end of 2014".

Autobusový přesun PHN-REP jsme měli naplánovaný na úterý 30. 12., pár dní předtím jsme pobývali v Kepu. Přibližně 22. 12. ještě jednou v hotelu kontroluji stránky Cambodia Bayon Airlines a oproti stavu v Praze je nová první stránka, chybí reklamy na čínské IT providery a na stránce je logo a nápis "under construction". Něco se tedy děje, ale zbytek skupiny zbytečně nelákám a dále se připravujeme na peklo v autobusu. Večer 25.12. opět kontroluji stránky a hned na první stránce je uvedena možnost bookingu na náš datum 30.12. za cenu 65USD na osobu, linka B9 111. Po rychlé poradě (cena za jednu hodinu letu vs. cena za osm hodin autobusu se třemi malými neposedy) dostávám od zbytku skupiny green light zkusit booking. Odcházím k silnějšímu wi-fi signálu a naivně si beru kartu. Vyplňuji všechny údaje o cestujících, data narození, čísla pasu, bydliště v Praze, telefony, e-maily atd. a postupně se zdá, že to klapne. První zádrhel je tady - můžu udělat booking jen pro 5 lidí. Rychlá porada - pokud se to nepovede jinak, poletí holky s dětmi a já si užiju autobus. Dávám enter v domnění, že se posunu k potvrzení rezervace a placení, ale objeví se pouze text "Booking Success. Please contact us within 48 hours to choose the way getting your tickets"; co víc - booking reference no. je brg141225215545326cfefa. Po dvoutýdenní zkušenosti s objednáváním si jídla pro šest osob v restauracích v Kambodže je mi okamžitě jasné, že tohle s nikým po telefonu nedám dohromady. Zkouším ještě šestou rezervaci pro sebe, postup je stejný, jen je vyšší cena 75USD. Čert to vem, je mi jasné, že stejně nikam nepoletíme, dopíjíme Mekong Brandy a jdeme spát.

Obrázek

Ráno 26. 12. volám na kontaktní telefon, ale z českého telefonu nejsem schopen číslo vytočit, ať zkouším jakoukoliv kombinaci předčísel. Půjčuji se telefon od recepčního a konečně se dovolám. Po krátké diskuzi, kde se volaná upřímně diví kdo že to jsem a jak je možné, že se mi vůbec podařilo udělat něco jako web booking diktuji obě booking reference numbers, samozřejmě mi nerozumí a stejně nic v systému nemají, naše jména nezná, a vůbec... Po třech minutách hovoru dochází recepčnímu kredit a tím je vše definitivně vyřešeno. V zoufalosti ještě posílám e-mail, kde opět píšu všechna jména a data narození a obě nesmyslná booking ref. nos. Jdeme na pláž.

Včera jsme si rezervovali lístky na autobus do Phnom Penhu a ještě výlet po okolí Kepu od sympatického travel agenta z kanceláře na trhu, tak mě napadá, že si u něj zkusím postěžovat a třeba on někam zavolá. Po chvilce vysvětlování skutečně někam volá, někdo s ním mluví, ne neznají nás, ano letadlo mají, ne přes web se nic vyřešit nedá, má zavolat za 10 minut. Čekám v kanceláři, voláme za 10 minut - reakce stejná, mají toho moc, zavolají sami za 20 minut. Volají za 40 a celé kolečko telefonátů se opakuje ještě několikrát, asi po dvou hodinách je konečný verdikt - nic o nás nevědí a nikam neletíme. Vracím se za zbytkem skupiny k moři, a když vlezu do vody, přibíhá agent. Má někoho na telefonu, prý nás našli a prstem mi píše do písku cenu, potvrzujeme a radujeme se. Agent si na mě bere e-mail, prý ho pošle letecké společnost a oni se mi "for sure" ozvou. Skepse se mírní, ale trvá.

Obrázek

Po návratu do hotelu kontroluji mail, od agenta nic nepřišlo, ale mám odpověď na svůj mail z rána - ano booking platí a počítají s námi. Letenky si mám vyzvednout buď den před odletem v kanceláři, nebo v den odletu na letišti. Potvrzuji, že se stavím v kanceláři. Za hodinu přichází další mail, míst je prý málo a lidí moc, bylo by lepší, abych poslal peníze co nejdříve bankovním převodem, děkujeme moc, Vaše Cambodia Bayon Airlines. Nikoho nás nepřekvapuje, že číslo účtu chybí... Formuluji zdvořilou odpověď, že je pátek odpoledne a pokud teď ze svého českého účtu pošlu peníze na jejich kambodžský nebo čínský účet, určitě tam nebudou dřív než v pondělí ráno, kdy já budu u nich v kanceláři s platbou cash, takže tohle podle nás není šťastné řešení. Obratem přichází odpověď - ok přijďte v pondělí, rezervaci držíme.

Během víkendu ze zájmu hledám zprávy, jak a kdy vůbec začala Cambodia Bayon Airlines létat, ale nic nenacházím. V pondělí chytám tuk-tuk a Phnom Penhskou ranní špičkou vyrážím do kanceláře blízko letiště. Parkujeme před budovou, která je prázdná a výlohy v přízemí má zalepené kartónem, zřejmě jsme se těšili zbytečně. Zkouším budovu obejít z druhé strany a hlídač v garáži na mě zdálky volá, že jestli jsem tu kvůli flight tickets, tak prý čtvrté patro. Do výtahu se mnou nastupuje mladá Číňanka a říká, "you must be here for the flight tickets...". Přicházím do kanceláře, kde se sedí tři pracovnice pod logem Cambodia Bayon Airlines a už z dálky mi mávají a volají něco o group of six foreigners. Jsme tady zřejmě populární. Ukazují mi rezervaci, kterou si z e-mailu přepsali do svého formuláře a sranda ještě nekončí. Jen v mém jméně a příjmení, což je dohromady osm písmen, jsou 3 chyby. Trpělivě opravujeme jméno po jméně, mezitím přicházejí další a další zaměstnanci a srdečně se se mnou zdraví. Zdá se, že je vše v pořádku, pouze jedno z dětí má obráceně jméno a příjmení, ale zcela vysílen se shoduji s agenty, že to není problém. Než systém vše zpracuje, ptám se jestli opravdu zítra letí poprvé - skutečně ano, ale nemáme se prý čeho bát. Samozřejmě se nebojíme, je to čínské letadlo s kambodžskými piloty vycvičenými v Číně, tak jaképak strachy. Jak si přeji platit? Přeji si platit kartou. To bohužel nejde, přeji si tedy platit cash? Ano, vlastně si přeji platit cash. V mezidobí se každá z letenek zdražila o 0,50 USD, zasmějeme se a platím tedy bez řečí o 3 USD navrch, dostávám šest vytištěných rezervací a loučím se, see you tomorrow.

Ráno v 6 vyrážíme na letiště, doprava postupně houstne, ale řidič tuk-tuku je zkušený a dorážíme na letiště včas asi 1,5 hodiny před odletem. Ono to snad opravdu klapne.

Obrázek

U check-inu je krátká fronta, hlavně čínští turisté a my jediní neasiaté. Agentce se na našich rezervacích cosi nezdá, volá si posilu, krátká práce s vysílačkou a máme boarding pasy, jen nás ještě upozorňují, že jedno z dětí má obráceně jméno a příjmení, ale "no problem sir".

Obrázek

Domestic departures v PHN je malá místnost v horním patře s jedním gatem pro bridge a dvěma pro autobus. V dálce už vidíme naše letadlo, fungl nový dvouvrtulový Xian MA 60.

Obrázek


Za chvíli volají, že boarding letu "B9 muay-muay-muay" začíná, nastupujeme do autobusu a jsme tam. Imatrikulace je XU-001, takže první let jak má být. Kolem letadla je dost lidí, spotting zřejmě frčí i v Phnom Penhu a inaugural let si málokdo nechá ujít.

Obrázek

Obrázek

Letadlo je plné v konfiguraci 2+2, nastupujeme zezadu a procházíme kolem kuchyňky a malé C class se dvěma sedadly neobvykle zcela vzadu. Máme celou předposlední řadu a půl poslední. Load factor 99%.

Obrázek

Let probíhá bez problému, po startu jedna zatáčka nalevo a pak pořád rovně, dostáváme vodu a sladkou buchtu typu muffin, na snídani docela fajn.

Obrázek

Kambodža pod námi je rovná placka, za chvíli pod sebou vidíme jezero Tonle Sap a plovoucí vesnice a po 40 minutách začínáme klesat. Někde napravo je zřejmě Angkor Wat, ale to by byla už velká klika, abychom ho takhle viděli. Jsem trochu zklamaný, čekal jsem větší slávu, když je to ten inaugural flight, ale co, i tohle je zážitek. Přistáváme a z okna vidím, že na ploše jsou dva blikající hasičské vozy postavené proti sobě. A už je to tady - projíždíme vodní slavobránou, tak tohle jsem ještě nezažil. Vystupujeme a jdeme pěšky do terminálu, tam je velké srocení lidí, hraje muzika a vítají nás tanečníci v maskách, fotografové, dostáváme květiny, tak přece jen oslava. Děkujeme a fotíme se, všichni mají radost, že máme radost.

Obrázek

Obrázek

Poslední malý stres jsou zavazadla, ale ono to z Phnom Penhu stejně domestic jinam nelítá, takže špatně je snad nikdo naložit nemohl. Všech šest kusů doráží včas, bereme bágly a vycházíme ven. Další let máme odtud za tři dny s Air Asia, teprve teď se dozvídáme, že se jim včera ztratilo letadlo letící do SIN. Holky už se na let moc těší...

I když celá sranda byla výrazně dražší než autobus, zážitek z kambodžského domestic inaugural flight to vyrovnal. Navíc jsme ušetřili den a nepřijeli úplně vyřízení. Kdyby to měl být náš jediný přesun po Kambodže, asi bych preferoval autobus s možností něco z něj vidět, ale měli jsme už do té doby něco za sebou, venkov jsme viděli a tohle bylo příjemné plus. Podle všeho se zdá, že ceny na tuhle linku budou prodávat někde okolo 10-20 USD, takže za sebe mohu všem do budoucna vřele doporučit. Díky, kdo jste dočetli, a jsem rád, pokud vás to bavilo. Za ne úplně kvalitní fotky se omlouvám.


lub
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 50
Registrován: 07. 06. 2009, 10:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Třinec
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od lub »

Zajímavý report. Gratuluji k reportu a vytrvalosti......
:D
povedený vstup na fórum.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od flyingblue »

... Presne tyhle tripreporty jsou nejuzitecnejsi!

Krome dalsiho nas uci, ze clovek nema propadat trudomyslnosti.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od prodejce »

pf75 píše:Vracím se za zbytkem skupiny k moři, a když vlezu do vody, přibíhá agent. Má někoho na telefonu, prý nás našli a prstem mi píše do písku cenu, potvrzujeme a radujeme se. Agent si na mě bere e-mail, prý ho pošle letecké společnost a oni se mi "for sure" ozvou. Skepse se mírní, ale trvá.

Obrázek


Dost dobrý. Tady aspoň názorně vidíte, proč pánbůh stvořil prodejce letenek: aby konali dobro, když airlines jsou neschopné.

Btw. psát ceny letenek do písku, to bych jednou chtěl taky..

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4156
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od whiskey »

prodejce píše:Btw. psát ceny letenek do písku, to bych jednou chtěl taky..

vsetko sa da, ked sa len trosku chce. Taka mala inspiracia... :lol:

Report pobavil a pripomenul zhananie leteniek vo Vietname i listkov na autobus v Punta Arenas :thumbup:


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1807
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od hafi »

V létě jsme letenky z Batkenu do FRU s Tezjetem kupovali zmíněním na hotelu, že je budem chtít. Dědula kamsi zavolal a zarezervoval. Platit jsme je šli na letiště až o dva týdny později den před odletem - a to prý stačilo i při odletu, ale taká nějaká nedůvěra, že jsme radši měli papír v ruce...ikdyž ten papír byl obyčejná A4 s vytisknutým seznamem jmen a cenou.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1337
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od Lkprak »

Moc pěkné a závidím tu trpělivost, já bych se na to vykašlal už dávno. Ale věřím, že to za ten zážitek stálo.

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1253
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od Orus-x »

Super trip report, díky...připojuji se s obdivem za vytrvalost a zachování klidu. Nooo, MA-60 mi ve statistice typů chybí, že by ;-)

pf75
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 01. 2015, 21:50
Stav: Offline

Re: Cambodia Bayon Airlines Inaugural Flight

Příspěvek od pf75 »

Děkuji za kladné reakce. No drama to bylo a vydrželi jsme to, protože jsem si taky celou dobu říkal, že teď už prostě ten trip report napíšu.


Odpovědět