S Air Serbia na Silvestra

Odpovědět
Krtek93
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 27. 01. 2013, 19:42
Stav: Offline

S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Krtek93 »

Koncem měsice dubna se na zaletsi.cz objevil chybný tarif společnosti Air Serbia na jejich linku do Abu Dhabi a to v routingu Praha-Bělehrad-Abu Dhabi-Bělehrad-Vídeň za 6404 Kč. Akce nás zaujala, ale z počátku jsme ji nevěnovali moc pozornosti. Vzpomněli jsme si na ni až po zhruba měsíci, kdy jsme začali řešit kam na Silvestra. Uvědomili jsme si, že po měsíci už tato akce bude pryč, takže jsme se zajímali o destinace v rámci Evropy. Jednoho večera mi to však nedalo a najel jsem na internetové stránky této společnosti. Co jsem viděl mě mile překvapilo. Letenky pod 6 000 Kč tam stále byly a to i na Silvestrovský pobyt. Slovo dalo slovo, napsalo se sestře a další kamarádce, které mou nabídku okamžitě potvrdily a šlo se na nákup letenek. Zde se objevil problém, protože jsme potřebovali letět 4 a to od 28.12. s návratem 3.1. Počet letenek byl ale omezen pouze na 2, takže k naší nelibosti byly holky nuceny odcestovat o den dříve.

28.12.2014 PRG-BEG, ATR72-500, LF: 90%
Ranní cesta na letiště v podobě metra B a busu 100 byla natolik příjemná, že už do 119 nikdo z nás pravděpodobně nesedne. Do játra jsme se dost těšili, měli jsme s ním letět poprvé výjma kamarádky, která měla za sebou silně turbulentní let z KRK do TXL v dashi. Neměli jsme jí za zlé, že se na tento let vůbec netěšila proklínala nás za výběr společnosi, která cituji: “léta s těmahle křápama”. Letadlo mělo na příletu 30 minut zpoždění, startovali jsme však s hodinovým zpožděním. Společnost nám dělala dvojice letušek, jedna mladá sympatická a nepříjemná a druhá 55+, sympatická a příjemná. Let v nízké letové hladině sliboval pěkný výhled dolů, což se díky vysoké oblačnosti nepovedlo. V mraku jsme letěli 95% letu. Let byl jinak klidný a příjemný, vypíchl bych především servis, který byl hodně nadprůměrný. Jedna zrada byla bagetka s “kuřecími prsy”, ze kterých se vyklubala obyčejná kuřecí dušená šunka.

Obrázek
Servis

Těsně před přístáním v Bělehradu se objevila trochu silnější turbulence, letadlo bylo chvílemi neklidné, ale to už jsme byli téměř na zemi, na Aerodromu Nikola Tesly. Byli jsme velmi zaskočeni zasněženou krajinou. Let do Abu Dhabi byl plánován až na 23.15, takže jsme měli 12 hodin na prohlídku města.

Obrázek
Náš stroj v Bělehradě

V podstatě existují 2 způsoby, jak se dostat do města. První je autobusová linka MHD, která vyšla okolo 73, respektive 150 dinárů (podle toho pokud lístek kupujete v trafice nebo u řidiče). Druhou možností byl minibus za 300 dinárů. Cesta autobusem trvala 40 minut, minibus to měl zvládnout za 20 minut. Řekli jsme si, že nic nebudem řešit a vemem první co najdem. Ono i ten drazší minibus vycházel v podstatě stejně jako pražský AE. Byl to minibus, skutečně MINI, ale zřejmě velmi oblíbený, protože jsme byli poslední cestující, kteří se do něj nasardinkovali. Co jsme viděli v Bělehradu můžete vidět na následujících fotografiích. Dovolím si pouze doporučit vynikající domácí restauraci “Zlatno Burence”. Její kuchyně je opravdu vynikající za ceny o něco málo nižší, než na které jsme zvyklí v ČR. Srbský sýr se stal u našeho stolu hitem!!

Obrázek
Kostel sv. Sávy

Obrázek
Muzeum Nikola Tesly

Obrázek

Obrázek
Bělehradský parlament

Obrázek

28.12.2014 BEG-AUH, A319, LF: 95%
Cestou z Bělehradu na letiště začalo poměrně hustě sněžit. Obávali jsme se zpoždění. Naše obavy byly na místě. Náš let byl skutečně o hodinu opožděn. Proběhl ostřik proti mrazu a mohli jsme v husté chumelenici vyrazit vstříc… minimálně lepšímu počasí. Nutno dodat, že ani na tomto letu jsme nečekali zázraky ohledně nabízeného servisu. Potěšili polštářky a deka. Menu bylo obsáhlé, potěšila nabídka alko sortimentu. Jídlo sice na první pohled nevypadalo úplně nic moc, avšak o to lepší bylo v chute. Skutečně moc vytknout nešlo. Příjemným překvapením byl dále kovový příbor. Po večeři byl nastolen spánkový režim. I přesto letušky každých 30 minut procházely s nápoji. Místa hned za business class zajišťovala nadstandartní prostor pro nohy. Vzbudil jsem se někdy okolo 4. ráno SEČ nad Saudskou Arábií.

Obrázek
Za chvíli vyrazí na dlouhou cestu

Obrázek
Servis

Obrázek
Detail příboru

Poté následoval sestup na letiště v Abu Dhabi. Po 45 minutách vyčkávacích koleček nám kapitán oznámil, že je nad letištěm hustá mlha a tudíž jsme byli posláni do Muskatu v Ománu, dokud se počasí v emirátech nezlepší. Let do Muskatu trval okolo 25 minut. Tam jsme poté čekali v letadle okolo hodiny a půl a čekali jsme na “paper”. Letušky se však opět staraly, otevřely 2 “bary” na začátku a konci letadla. Přelet zpět do AUH byl zpestřen velice silnou turbulencí způsobenou B747, který letěl po stejné trase před námi.

Obrázek
Hory během cesty do Muskatu

Obrázek
Welcome to Oman

Naše konečné zpoždění se tedy zastavilo na 4 hodinách a 40 minutách. Ani toto nám ale nemohl pokazit náladu, naše kroky mířily na toalety vyměnit zimní oblečení za letní a vyrazit k pobočce Hertzu pro pátehoé člena týmu. Program byl poměrně jednoduchý. V Abu Dhabi jsme chtěli vidět velkou mešitu Sheikha Zayeda, Capital Gate a tak nějak celkově toto město projet a vidět. Poté jsme plánovali přesun do Dubaje, kde jsme měli rezervovaný hotel a kde jsme měli strávit Silvestra. Co dodat… Dubai Mall WOW!!, Burj Khalifa WOW!! ikdyž cena byla skutečně přemrštěná. Na místních trzích jsme našli prodejce, který reagoval na to, že jsme z ČR otázkou zda jsme z Ostravy. Upřímně….potěšilo hodně, ale na místě, kde bychom to vůbec nečekali :D. Koupáni v moři bylo i přes nižší teploty stále příjemné, rovnající se moři v létě na jihu Francie nebo Španělska. Více v následujících fotografiích.

Obrázek
Mešita šejka Zayeda

Obrázek
Capital Gate

Obrázek
Pátý člen výpravy

Obrázek

Obrázek
Skidubai

Obrázek
Silvestr

Obrázek
Koupání u Araba

Obrázek
Nejhezčí livery na A340

Obrázek

3.1.2015 AUH-BEG, A319, LF: 100%
Z hotelu jsme vyráželi ve 4 hodiny ráno. Cestou nás provázela silná mlha a tak jsme začali tušit zpoždění. Na check-inu jsme zkusili zažádat o místa u nouzových východů, protože jsme tentokrát neměli sedět hned za business class. Paní podivila a s úsměvem na tváři nás tam přesunula. Letadlo mělo odlet v 8:20 ráno. Nebudu vás dlouho napínat. Na odletové tabuli svítily všechny lety zpožděné (rekordmanem se stal let do Trivandramu, který měl odletět v 22:50 předešlého dne a měl plánovaný odlet až v 15:40) krom našeho. Jelikož ještě žádný let Air Serbie neodletěli na čas, shodli jsme se, že se nám zpoždění nemůže vyhnout. A měli jsme pravdu. Po půlhodině naskakovalo a nás to přestávalo bavit. Já se šel projít po letišti, kde mě zarazil gate 38, který byl jako jediný úplně prázdný. Až po příjezdu domů jsem pochopil proč (http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky ... odlet.html). Po 4 hodinách čekání přišel hlad a Burger King se zdál ideální volbou kde se najíst. Potěšující okolnosti byly zjištěny až na kase. Air Serbia to platí!!! Odstartovali jsme v 15 hodin. Zpoždení 6 hodin a 40 minut. Nedalo se nic dělat. Počasí neporučíš. Na palubě v 15:45 následovala snídaně. Let byl klidný, až nad Tureckem to bylo trošku “bumpy” a tak to vydrželo až do Srbska. Díky ohromnému zpoždění jsme v Bělehradu nestihli navštívit co jsme nestihli během cesty tam. Místo toho jsme během hodiny nastupovali do letadla na Vídeň.

Obrázek
Palubní lístek Etihad, škoda že logo nedali na tu část, která mi zůstala :(

Obrázek
Menu

Obrázek
Servis

Obrázek
Královské místo na nohy

3.1.2015 BEG-VIE, A319, LF: 100%
Původně plánovaný ATR72 byl nahrazen A319 .Vzhledem k obsazenosti letadla jsme rychle pochopili proč. Let trval zhruba hodinu a i přesto byl opět bohatý servis podobný tomu z letu PRG-BEG. V našich uších zazněly famfáry: tento let proběhl na čas.

Obrázek
Servis

Co říci závěrem… Co se týče Air Serbie, byli jsme skutečně velice překvapeni. Bohužel vlivem špatného počasí byly téměř všechny lety opožděny. Některé víc. Nutno dodat, že vina společnosti to nebyla a že i tak se o nás dobře postarali. Nezbývá mi, než tuto aerolinku plně doporučit!! Pokud se přesuneme k destinaci, je třeba zmínit, že je fajn SAE navštívit. Je tam co dělat, dá se dobře zabavit a i v prosinci a lednu se dá v moří krásně koupat a opálit se. Píšu to proto, že mnoho lidí odsuzuje nízkou teplotu vody v moři, ale kdo je zvyklý na červencové Španělsko nebo jižní Francii, nebude si stěžovat. Pokud jste se dostali až sem, tak vám děkuji za pozornost a doufám, že se vám mé poznatky líbily.
Naposledy upravil(a) Krtek93 dne 22. 01. 2015, 18:40, celkem upraveno 1 x.


alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od alesesl »

Ahoj, vyborny trip report stejne jako foto. Ja mam za sebou 8 letu s Air Serbia, tedy jen po Evrope, ale i tak jsem byl s nima vzdycky spokojen. Super TR, az na to zpozdeni, ale krome bolseviku, pocasimu neporucime. Jen tak dal.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od MEA »

s er srbijom volim da letim i ja... páčili sa mi najakých tých 8 legov zatiaľ s nimi. no ale nevystre ma... ja idem do ománu a musím po zemi z AUH a vás tam rovno divertujú... :)

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Lkprak »

Pěkný trip report se sympatickou společností, i když ta zpoždění a hlavně divert na konci nočního letu, to bych asi kvetl (i když chyba společnosti to rozhodně není).
S Air Serbia jsem taky letěl (viz. můj zářijový trip report) a ten papírový sáček na občerstvení mám dokonce ještě doma.
Je fajn, že zpoždění navzdory jste si to pořádně užili.

Tonda 2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 657
Registrován: 16. 08. 2004, 20:54
Bydliště: Praha a Rožnov p/R
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Tonda 2 »

Díky za pěkný trip report. V Abu Dhabí jsme byli také po Vánocích, odlétali jsme z Dubaje s Flydubai 30.12 2014 ráno a taky jsme měli zpoždění skoro tři hodiny kvůli mlze, kdybychom to věděli, nemuseli jsme brzo ráno vstávat a brát taxi z Abu Dhabí na letiště v Dubaji.

Jinak SAE fajn, ale po našem odskoku z Emirátů do Salalahu v Ománu, jsme pak po příletu do UAE s lítostí vzpomínali na prázdné pláže, nízkou cenovou hladinu a pohodu v Jižním Ománu.

S dobrým servisem s Air Serbia také souhlasím, máme za sebou let do Bělehradu a pak do Soluně. Akorát s tím ATR je let do BEG docela dlouhý...


Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1251
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Orus-x »

Pěkný report, díky...Na JU slyším jen samou chválu, asi je na čase je vyzkoušet. Letěl jsem před 5 lety z TIV do BEG ještě s Jat Airways a tenkrát to takové terno nebylo.
Jinak k tomu divertu do Maskatu...bez zajímavosti není, že Air Serbia vlastně do Maskatu létá. Srbská A319 je nasazená na večerní rotaci Etihadu AUH - MCT - AUH, je to linka EY operated by JU.
Jinak se připojuju s doporučením na Omán - proti Emirátům úplně jiná země, tradičnější, klidnější, pohodovější...samozřejmě tradičnější znamená i méně "evropizovaná" nebo jak to nazvat a taky s menší možností zábavy a komfortu v západním slova smyslu. Jen bych tak úplně nesouhlasil s tím "nízká cenová hladina" :D

Krtek93
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 11
Registrován: 27. 01. 2013, 19:42
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Krtek93 »

Díky za pozitivní reakce, jsem rád že se TR líbil. K té divertaci do Ománu-nevím jak moc to byla náhodné letiště nebo záměrně vybrané protože tam lítají. Nicméně když jsme čekali na odlet a ostatní lety už odlítaly a náš pořád nic, šel jsem se zeptat na info jestli nevědí co je s našim letadlem, tak říkali že bylo divertováno do Al Ainu- takže kdo ví.

pokofi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 214
Registrován: 26. 09. 2011, 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od pokofi »

Mozna tu Ostravu zna kvuli me :-) taky se me ptali odkud jsem a vsude jsem rikal Ostrava :-) a nebo hodne Arabu letaji do lazni v Karvine a do Ostravy jezdi parit na Stodolni :-)

tatranka
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 216
Registrován: 02. 05. 2006, 14:01
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od tatranka »

Mám za sebou víkendovej výlet s Air Serbia.
PRG-BEG-AUH-BEG-VIE

Catering identický.
Lety PRG-BEG, BEG-VIE relativně plné, ale dalo se najít místo pro sebe
Let BEG-AUH (pátek večer), ani jedno volné místo v Y
Let AUH-BEG (neděle ráno), cca 60 lidí. Skoro každý měl volnou trojsedačku "pseudo-business class"

Posádky na Evropských letech moc milé.
Posádka na letu do/z Abu Dhabi dost hrozná. Jednalo se o tu samou posádku. Nepříjemní, skoro celou cestu zavření vzadu.

Salonek v Bělehradě: klasika která neurazí. Jídlo je slabota. Bar je zásoben dobře.
Slonek ve Vídni (Sky lounge): dá se použít na kartu MC i jako arrival lounge! Což je příjemné a zkrátí čekání na bus do Prahy. Zavírají v 22:00 a v 22:10 odjíždí poslední spoj SA do Prahy.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Lkprak »

tatranka píše:Mám za sebou víkendovej výlet s Air Serbia.
PRG-BEG-AUH-BEG-VIE

Catering identický.
Lety PRG-BEG, BEG-VIE relativně plné, ale dalo se najít místo pro sebe
Let BEG-AUH (pátek večer), ani jedno volné místo v Y
Let AUH-BEG (neděle ráno), cca 60 lidí. Skoro každý měl volnou trojsedačku "pseudo-business class"

Posádky na Evropských letech moc milé.
Posádka na letu do/z Abu Dhabi dost hrozná. Jednalo se o tu samou posádku. Nepříjemní, skoro celou cestu zavření vzadu.

Salonek v Bělehradě: klasika která neurazí. Jídlo je slabota. Bar je zásoben dobře.
Slonek ve Vídni (Sky lounge): dá se použít na kartu MC i jako arrival lounge! Což je příjemné a zkrátí čekání na bus do Prahy. Zavírají v 22:00 a v 22:10 odjíždí poslední spoj SA do Prahy.


Jsem rád, že se výlet podařil a že jsi mně (podle fotek z mých TR) při security na letišti v Praze poznal :wave:

tatranka
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 216
Registrován: 02. 05. 2006, 14:01
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od tatranka »

No to nebylo nic těžkého :-) ať se vyvede výlet do Pobaltí.

Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: S Air Serbia na Silvestra

Příspěvek od Lkprak »

tatranka píše:No to nebylo nic těžkého :-) ať se vyvede výlet do Pobaltí.


Díky moc. No, vzhledem k současné stávce u Norwegianu, který by mně měl zítra dopravit do Osla, to bude ještě zajímavé. Držte mi palce


Odpovědět