s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Odpovědět
MakyKovi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 10. 2016, 12:03
Stav: Offline

s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od MakyKovi »

Prichádza koniec leta a s tým aj koniec hektického obdobia letných charterov. Množstvo nevyčerpanej dovolenky a chuť vyčistiť si hlavu ma privádza k myšlienke odcestovať niekam mimo EU, niekde, kde všetko bude iné a človek sa bude tešiť z každej netypickej maličkosti.
Pri letných spotterských potulkách u prahu RWY 24 v Prahe a pohľade na majestátnu OK-YBA prilietavajúcu z ďalekého Seoulu, som už dlhšie
rozmýšľal nad návštevou hlavného mesta Južnej Kórei. Predsa len Airbus A330-323 nasadený na linke ČSA z Prahy do Seoulu, patrí určite k tým najlákavejším destináciám, ktoré dnes môže ČSA ponúknuť. Rozhodnutie teda padá na letisko Inechon (INC) v Seoule.
Využívam možnosť zamestnaneckej letenky tzv. stand-by letenky (ak je voľné miesto letíš, ak je let vypredaný tak máš smolu) a vyberám si odlet z Prahy na sobotu, kedy z Prahy odlieta A330 ČSA o 17:30LT a o hodinu neskôr v 18:30LT aj B777 Korean Air. Vedel som, že linka lieta celkom obsadená ale “Jedno miesto sa určite nájde” pomyslel som si.

Pri príchode do odbavovacej haly terminálu 1 v Prahe som zistil, že také jednoduché to teda nebude. Ako jediný európan sa postavím do fronty plnej aziatov a po približne hodine sa dostávam k check-inu. Záver: oba lety na poslednú chvíľu plne vypredané a dokonca “overbooked”. Je až príjemne neuveriteľné, že dve lietadlá s kapacitou 276 a 291 miest letiace z Prahy do Seoulu je možné plne vypredať. Treba podotknúť, že za zaplnenosť OK-YBA sa v prvom rade treba poďakovať Korean Air, ktorý je schopný predať také množstvo leteniek.

Nuž, nepatrím zrovna k tým, čo sa pri prvej negatívnej skúsenosti poberú domov so sklonenou hlavou, a preto si “pre-bookujem” letenku o tri dni neskôr na utorok, kedy letí len A330. Scenár sa opakuje a ja opäť prichádzam do haly terminálu 1 plnej ázijských turistov. Hmm, to vôbec nevyzerá dobre. Vystojím si teda frontu a na moje prekvapenie sa dozvedám, že je voľné 1 miesto. Hurá, ide sa!

Nádhera
Nádhera


Nasledujúce fotky sú zmiešané z letu tam aj späť.


Economy
Linka lieta v konfiguráci 24 sedadiel v triede Business a 252 v triede Economy, celkovo 276 miest. Letel som v triede economy, takže ďalej budem popisovať len túto časť. V jednej rade sa nachádza 8 sedadiel: 2x pri ľavom okne 4x v strede a 2x pri pravom okne. Sedačka je jednoduchá no celkom pohodlná, priestor na nohy je dostatočný.

Sedadlo v triede economy. Pri nástupe každého čakal na sedadle vankúšik a deka.
Sedadlo v triede economy. Pri nástupe každého čakal na sedadle vankúšik a deka.


In flight entertainment
In flight entertainment


Pred nastúpaním do cestovnej hladiny sme dostali z vozíka “survival kit” tj: papučky, zubú kefku s pastou a slucháka. Milé a na diaľkovej linke aj veľmi užitočné.
Pred nastúpaním do cestovnej hladiny sme dostali z vozíka “survival kit” tj: papučky, zubú kefku s pastou a slucháka. Milé a na diaľkovej linke aj veľmi užitočné.


Nenechajte sa zmiasť, nie je to nočný let! 14:00, slnko svieti, krásny výhľad, no všetci majú nasadené slúchadlá a pozerajú do obrazoviek. Pri snahe pootvoriť slnečnú clonu, začnú hneď všetci mávať rukami, aby som to zatvoril. Nuž neostáva mi nič iné než sa prispôsobiť, nasadiť si slúchadlá a pozerať pri lete dokument o lietaní
Nenechajte sa zmiasť, nie je to nočný let! 14:00, slnko svieti, krásny výhľad, no všetci majú nasadené slúchadlá a pozerajú do obrazoviek. Pri snahe pootvoriť slnečnú clonu, začnú hneď všetci mávať rukami, aby som to zatvoril. Nuž neostáva mi nič iné než sa prispôsobiť, nasadiť si slúchadlá a pozerať pri lete dokument o lietaní



Catering
Hneď ako to bolo možné vyrazili stevardi s vozíkmi medzi rady plne obsadeného lietadla a ponúkali základné občerstvenie: každý dostal 0,5l vody a na výber: džúsy / káva /čaj / pivo / víno.
Zvolil som tú poslednú možnosť a vybral si biele víno. Na moje prekvapenie mi stevard nalial poctivo plný pohárik. Super, pomyslel som si, predsa len let trvá cez 10hod, tak je dobré sa trošku pripiť, aspoň ten čas bude bežať ešte pomalšie :think: K nápoju dostanem slaný mix a osviežujúce obrúsky. Musím vyzdvihnúť, že počas celého letu sa občerstvenie podávalo asi tak 5-6x, takže o pitný režim bolo dostatočne postarané.

Kým som vybral foťák, tak som stihol už polku odchlipnúť
Kým som vybral foťák, tak som stihol už polku odchlipnúť


Približne po hodine letu sa začal podávať prvý “hot meal 1”. Vyberám si hovädzie a pribúda aj ďalší pohárik bieleho.
Približne po hodine letu sa začal podávať prvý “hot meal 1”. Vyberám si hovädzie a pribúda aj ďalší pohárik bieleho.


Dve hodiny pred pristátím sa začal podávať “hot meal 2”. Makaróny so syrom, zelený čaj a jablkový džús.
Dve hodiny pred pristátím sa začal podávať “hot meal 2”. Makaróny so syrom, zelený čaj a jablkový džús.


Jedlo bolo dosť jednoduché, ale za to celkom chutné. Ako sa vraví, jednoduchosťou nič nepokazíš.

Celkové hodnotenie za catering 7 z 10


IFE (In flight entertainment)

Každé sedadlo je vybavené zábavným portálom Airshow od spoločnosti Rockwell Collins. Aj keď obrazovka sa na prvý pohľad javí ako dotyková, nie je tomu tak. Ovládanie je zabezpečené pomocou diaľkového ovládača umiestneného pod obrazovkou. Ovládač je prepojený s monitorom káblikom o dĺžke cca 40cm.

Zábavný portál OK-YBA v ekonomickej triede. Veľmi užitočný je aj USB vstup, ktorý umožňuje dobíjanie.
Zábavný portál OK-YBA v ekonomickej triede. Veľmi užitočný je aj USB vstup, ktorý umožňuje dobíjanie.


Predná strana ovládača
Predná strana ovládača


Zadná strana ovládača, ktorá slúži ako “Gamepad”
Zadná strana ovládača, ktorá slúži ako “Gamepad”


Menu
Menu


Výber filmov / dokumentov / seriálov / hudobných koncertov, bol skutočne dostatočný.
Výber filmov / dokumentov / seriálov / hudobných koncertov, bol skutočne dostatočný.


Hudobná sekcia ma asi najviac sklamala. Neviem či je to ešte pozostatok od Korean Air alebo je to tak spravené zámerne kvôli prevládajúcej ázijskej klientele, ale drvivá väčšina hudby je ázijská tj: kórejská, japonská, čínska hudba ....,. a to je žáner, ktorý je pre európana nepočúvateľný.
Hudobná sekcia ma asi najviac sklamala. Neviem či je to ešte pozostatok od Korean Air alebo je to tak spravené zámerne kvôli prevládajúcej ázijskej klientele, ale drvivá väčšina hudby je ázijská tj: kórejská, japonská, čínska hudba ....,. a to je žáner, ktorý je pre európana nepočúvateľný.


Na druhej strane herná sekcia je úplná paráda. Či už ste fanúšikom onlinehier alebo starých arkádoviek, tak je toho na výber skutočne veľa. Tetris, Pac-Man, Golf, Soccer, Billiard, Ralley......
Na druhej strane herná sekcia je úplná paráda. Či už ste fanúšikom onlinehier alebo starých arkádoviek, tak je toho na výber skutočne veľa. Tetris, Pac-Man, Golf, Soccer, Billiard, Ralley......


spomienka na detstvo
spomienka na detstvo


Flight status
Flight status


Je to veľká diaľka
Je to veľká diaľka


Cestovanie v čase
Cestovanie v čase



Seoul
Od prvého momentu čo vystúpite na medzinárodnom letisku Incheon a stanete sa tak súčasťou metropolitnej oblasti Soulu s populáciou cca 25miliónov obyvateľov, budete mať pocit, ako by ste sa nachádzali v obrovskom mravenisku. Desiatky tisíc ľudí kráčajúcich uličkami veľkomesta, tisícky áut a skútrov stojacich v zápchach, stovky ľudí tlačiaci sa v plne vyťaženom vozni metra. Život tu plynie naozaj rýchlo a človek musí byť na to predom pripravený.
Kórejci sú veľmi pracovití a podnikaví národ. Každý sa snaží niečo predať, a tak tam nájdete nespočetné množstvo tovaru v malých lokálnych obchodíkoch. Väčšinou bez cenoviek, kde všetko je vecou dohody. Ak ste cudzinec, tak vyvolávacia cena je vždy tak o 2-3x väčšia :crazy:

Na to aby ste naplno spoznali zákutia Seoulu a okolia potrebujete tak 4-5 dní. Letisko ICN je skutočne veľké a preprava medzi check-inom a gate-ami je zabezpečované pomocou "shuttle train", ktorý je preplnený ako metro. Takže na odlet treba prísť dostatočne v predstihu. Cesta naspäť do PRG prebiehala s obsadenosťou "len" 95%.

Pár fotiek:

megacity
megacity


To, čo vyzerá ako ilegálny tábor ekonomických migrantov putujúcich do európy je v skutočnosti pikniková zóna kórejcov. Kórejci  milujú piknik...Nuž je ich veľa a miesta málo, takže dobrých ľudí sa všade veľa zmestí.
To, čo vyzerá ako ilegálny tábor ekonomických migrantov putujúcich do európy je v skutočnosti pikniková zóna kórejcov. Kórejci milujú piknik...Nuž je ich veľa a miesta málo, takže dobrých ľudí sa všade veľa zmestí.


V uliciach Seoulu natrafíte na čokoľvek, napríklad aj na tento motor z F-4 Phantom.
V uliciach Seoulu natrafíte na čokoľvek, napríklad aj na tento motor z F-4 Phantom.


Mesto je skutočne pekné a nájdete tam veľa krásnych miest.
Mesto je skutočne pekné a nájdete tam veľa krásnych miest.


Vstup do Gyeongbokgung Palace
Vstup do Gyeongbokgung Palace


Rybie trhy sú poriadnym zážitkom.
Rybie trhy sú poriadnym zážitkom.


The War Memorial of Korea
The War Memorial of Korea


Curtiss C-46
Curtiss C-46




Prekrásna architektúra
Prekrásna architektúra


IMG_6610.JPG


IMG_6185.JPG


Na letisku ICN dominuje jednoznačne Korean Air
Na letisku ICN dominuje jednoznačne Korean Air


Späť v PRG. Kufre na páse do 10 min od príletu som už dávno nezažil. Výhoda ULD prepravy.
Späť v PRG. Kufre na páse do 10 min od príletu som už dávno nezažil. Výhoda ULD prepravy.
Naposledy upravil(a) MakyKovi dne 19. 10. 2016, 06:02, celkem upraveno 1 x.


Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Filisipi »

Super! Já bych si jednou chtěl vyzkoušet našeho vlajkového dopravce na téhle lince, ale ta cena, ta cena :( Kolik jsi dával za zpáteční, mohu li se zeptat? Mně to málokdy najde pod dvacet, Finnair je někdy za 12 a emirates stabilně za 15k.

Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 596
Registrován: 21. 07. 2009, 18:25
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Zoltan »

Cena asi to nejlepší na trhu, ale a330 od KE má velice dobrý legroom v eceno my oproti konkurenci a dá se říci že i nejrychlejší. Kdybych musel do Soulu tak bych taky volil tuto linku nežli let pres Dubai nebo nějakou evropskou metropoli

Hansie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 131
Registrován: 06. 03. 2013, 23:09
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Hansie »

Ono už se nepíše o roztíratelnosti másla? :D Jinak hezký TR

MakyKovi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 10. 2016, 12:03
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od MakyKovi »

Z portálu ČSA alebo Korean Air sa dá spiatočná letenka kúpiť najlacnejšie od 18K (mesiac dopredu). Linka lieta pomerne stabilne a napriemerne zaplnená, takže cena je tomu odpovedajúca. Ako som písal, ja som letel na zamestnaneckú stand-by letenku.
Naposledy upravil(a) MakyKovi dne 19. 10. 2016, 06:03, celkem upraveno 1 x.


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Lkprak »

Moc hezký TR. Jedna moje kolegyně to taky letěla na stand-by letenku a připlatila si (prý v řádu několika tisícovek) bussines třídu, čímž i minimalizovala možnost, že se nevleze do letadla, takže letěla hned na první pokus a ze Soulu si už (za běžnej tarif) koupila zpáteční letenku na ostrov Jeju, kde se pořádně vykoupala. Co mi tak říkala, byl to zážitek jako prase.Tenhle TR mi to její vyprávění hodně připomněl. Taky bych mohl létat na stand-by letenky, ale nějak nemám nervy na to čekat, jestli se vlezu. Každopádně oceňuju každého, kdo to zkusí.

johnnybeverley
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 61
Registrován: 04. 01. 2014, 19:04
Bydliště: Glasgow
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od johnnybeverley »

Viem, ze je to asi prihlupla otazka, ale ako funguju tieto stand-by letenky a aky je ramcovy rozdiel v cene? Viem, ze sa to da vygooglit, ale zaujimalo by ma ako to funguje z vasich skusenosti. dik

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od pepa007 »

MakyKovi píše:Nenechajte sa zmiasť, nie je to nočný let! 14:00, slnko svieti, krásny výhľad, no všetci majú nasadené slúchadlá a pozerajú do obrazoviek. Pri snahe pootvoriť slnečnú clonu, začnú hneď všetci mávať rukami, aby som to zatvoril. Nuž neostáva mi nič iné než sa prispôsobiť, nasadiť si slúchadlá a pozerať pri lete dokument o lietaní


Tohle je zajímavý, to už se mi taky stalo, že mě přímo letuška požádala, jestli můžu zatáhnout clonu, protože venku je světlo a všichni ostatní mají zataženo. Nechápavě jsem se zeptal proč, ale nedostal jsem žádnou uspokojivou odpověď, jen něco ve stylu že by to ostatní mohlo rušit. Řekl jsem že sorry, ale venku je světlo protože je den, a já jsem si speciálně zaplatil za místo u okýnka, protože se skutečně 90% doby koukám z okýnka.

Je v tomhle nějaká zvlástní pasáž nepsané "on-board etikety" o které nevím? Dokážu to pochopit, pokud jde o "noční" let "se světlem", tj. například podvečerní odlet z evropy do usa, kterej bude celou cestu za světla, i když v evropě už je hluboká noc.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od micaello »

pepa007 píše:Tohle je zajímavý, to už se mi taky stalo, že mě přímo letuška požádala, jestli můžu zatáhnout clonu, protože venku je světlo a všichni ostatní mají zataženo. Nechápavě jsem se zeptal proč, ale nedostal jsem žádnou uspokojivou odpověď, jen něco ve stylu že by to ostatní mohlo rušit. Řekl jsem že sorry, ale venku je světlo protože je den, a já jsem si speciálně zaplatil za místo u okýnka, protože se skutečně 90% doby koukám z okýnka.

Je v tomhle nějaká zvlástní pasáž nepsané "on-board etikety" o které nevím? Dokážu to pochopit, pokud jde o "noční" let "se světlem", tj. například podvečerní odlet z evropy do usa, kterej bude celou cestu za světla, i když v evropě už je hluboká noc.


Mě se to stalo 2x, jednou při letu SEA-FRA, kdy se letělo ze dne do noci (ve FRA jsme přistávali brzy ráno), to mi letuška vysvětlila, že se jedná o overnight flight a prostě to tak musí být (víc se se mnou odmítala bavit).

Podruhé se mi to stalo při letu PTP-ORY, kdy jsme letěli ze tmy do poledního slunce a to jsem se s letuškou dohádal jak pes, přesně jak píšeš, zaplatil jsem si za místo u okýnka, protože jsem chtěl vidět vycházet slunce, no stále trvala na svém, tak jsem to stáhnul a jak odešla, do půlky okna jsem to vyhrnul nahoru, pak už nepřišla, jen po chvíli to zmerčila nějaká kráva ze čtyřky uprostřed a začala na mě pokřikovat, ať to zatáhnu, tak jsem ji ukázal prostředník a sklapla. Nechápu to, kdo sledoval film na té 5" pidiobrazovce, tak mu to bylo jedno, ozývali se ti, co chtěli spát..no každý dostal masku na oči, tak prosím! [-(

Burito
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 88
Registrován: 17. 06. 2009, 23:30
Bydliště: Země
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Burito »

Moc díky za fajn report. Za nedlouho mám v plánu usednout do stejného letadla ne cestě přes Soul a do korejského směrem zpět, takže mne potěšil o to více. Kdesi jsem se dočetl, že i CSA má v nabídce menu bibimbap - je to pravda?

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od kowal »

Minimálně v C v nabídce byl i u ČSA. Ale tuším, že vzhledem k převažující klientele bude i v Y.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5906
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Globik »

Minimálně jednou se mi to (výzva ze strany CC k zatažení okenní clony) stalo i na denním TATL letu (západním směrem). Jelikož to bylo nad Atlantikem a kromě vody nebylo nic jiného vidět, tak jsem neprudil.

MarcosFT
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 709
Registrován: 10. 06. 2014, 21:30
Oblíbené typy letadel: B747, E145, B753
Bydliště: Hong Kong
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od MarcosFT »

Globik píše:Minimálně jednou se mi to (výzva ze strany CC k zatažení okenní clony) stalo i na denním TATL letu (západním směrem). Jelikož to bylo nad Atlantikem a kromě vody nebylo nic jiného vidět, tak jsem neprudil.


Tohle je ovšem ale běžná situace. Jen některé aerolinky či cabin crew na to hledí méně a některé více.

Burito
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 88
Registrován: 17. 06. 2009, 23:30
Bydliště: Země
Stav: Offline

Re: s ČSA z Prahy do Seoulu a späť na A330

Příspěvek od Burito »

Musím uznat, že vlajková loď CSA nedělá na trase do Seoulu ostudu. Určitě záleží na posádce, v mém případě potěšil rychlý přesun na dvojsedačku k exitu (na check-inu to nešlo ani s Elte Plus), takže i v economy nebyla s místem potíž. Bibimbab byl, ač v mírně ořezané formě oproti KE (bez vývaru), chuťově nijak zapamatovatelný, ale posádka to hned napravila nabídkou jiného jídla. Druhé jídlo ve formě hodně mastné a nepříliš dobré smažené rýže už bylo horší. Opravdu tragická a nepitná zůstává volba levného znojemského vína, ještěže tato země disponuje i jiným mokem.
KE oproti CSA nabízí celkově širší výběr i kvalitu možností a především velmi pohledné a úslužné stewardky, připravené kdykoliv donést cokoliv ze sortimentu, čemuž se náš dopravce bohužel nevyrovná. Rád jsem porovnání zažil, při příštím výběru ale (bohužel) dám přednost KE.


Odpovědět