S Voloteou do Provence

Odpovědět
Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

S Voloteou do Provence

Příspěvek od Beerbar »

Na tenhle výlet jsem si dělal zálusk od chvíle kdy Volotea ohlásila lety do Marseille. A tak jsem jen čekal na vhodnou kombinaci zajímavého tarifu, termínu a volna všech zainteresovaných osob. Ženatí se závazky to nemají lehké :) Vše se v dobré obrátilo, když jsem jednoho listopadového čtvrtka po vlivem několika piv objevil v kapse sms, že Volotea má promo akci za 1 EUR a termín v rezervačním systému nebyl úplně blbej. Za chvilku byli dvě letenky na trasu PRG-MRS v mailu a rodinné konto o rovných 54 CZK lehčí :D Jak se dostaneme domů mě v tu chvíli až tak netrápilo. Přinejhorším zaplatím zpět full fare, nebo mě lákala varianta letět zpět z Nice. V pátek v rámci dlouhé porady jsem otevřel rezervační systém znovu a hle o pár dní později 1 EUR letenky do Prahy z Toulouse. Takže dalších 54 CZK a zábava na jeden dubnový víkend byla vyřešená  Nice bude muset počkat :)
Když žena a babička odsouhlasili termín, nastal čas řešit zbytek. Parkování v PRG vycházelo nejlevněji na Parkia.cz . Promo kód z Cestujlevně.com snížil cenu parkování přesně o 0 CZK :D Ale i tak díky za tip :)
Auto byl trochu větší oříšek, vrácení na jiném letišti totiž váže nemalé poplatky, navíc mi všechny systémy nabízeli vždy omezený počet km, což mi z principu trochu vadí. Já nerad když mě něco omezuje :) I jsem zvažoval možnost vrátit auto zpět do MRS a to TLS se vydat vlakem, nebo přeletět. OW letenka s HOP! se dala sehnat za 45 EUR, vlak TGV byl výrazně dražší, ale touha navštívit Carcassonne byla nakonec větší. A tak jsem zaplatil za půjčení auta na 3 dny téměř 130 EUR. Poplatek za vrácení na jiném letišti bylo asi 80 EUR. A pak už se jen pár měsíců těšit a plánovat a plánovat :) Až po návratu jsem bohužel zjistil, že pravděpodobně díky změnám v rezervaci se platba za pronájem auta strhla z karty 2x :thumbdown: , což se nyní snažím reklamovat.

21.4.2017
PRG-MRS
8:45 – 10:50 ( skutečnost 9:35 – 11:10)
V7 2537 , LF tak 70%

Na zamrzlý Havlák jsme dorazili asi hodinu před odletem, především proto, abychom stihli jedno rychlé k kamarádem a jehou ženou co shodou okolností toho dne odlétal do Milána a Ryan změnil čas odletu ze čtvrté odpolední na desátou dopolední. Jinak zde vládla pohoda, kterou trochu kazil pohled na monitoru, kdy běžel BBC rozebírající útok v Paříži z předešlého dne.

Na cestu do Francie optimální čtení
Na cestu do Francie optimální čtení



Boarding se moc nepovedl, zaměstnanci letiště nahnali cestující do busu, ten zavřel dveře a další půlhodinu stál nehnutě na místě. Co už. Sedadlo v řadě 23 u B717 nabízí nádherný výhled na motor Rolls-Royce a zaručeně nenechá vyspat :) Takže jsme měli dostatek času na kochání se krajinou, zasněženými vrcholky Alp, Milán, Monaco, Nice, Azurové pobřeží, až k finální otočce před přistáním. Dráha v MRS je z části na umělém náspu v zálivu. Ten pocit, kdy letadlo přistává „do vody“, je prostě boží :) Na ploše stáli letadla všech možných, pro mě exotických společností z severní Afriky, Air Algerie, Royal Air Maroc, Tassili Airlines, Tunisair. Výstup to jasných 18°C byl velmi příjemný.

B717-200
B717-200

Nice Côte d'Azur Airport (NCE)
Nice Côte d'Azur Airport (NCE)

Étang de Berre a MRS v pozadí
Étang de Berre a MRS v pozadí



Nevím, jestli je to ve Francii standartem, ale stejně jako loni na Korsice i tady museli všichni na pasovku, Schengen neschengen. Pravda, loni byl ve Francii vyhlášen výjimečný stav po útocích v Nice, teď to bylo pro změnu dva dny po útocích v Paříži, dva dny před volbama. Kdo to mohl před půl rokem tušit :) Každopádně hala plná ozbrojených vojáků nepůsobila zrovna dvakrát přívětivě. Přepážky půjčoven jsou na parkovišti před halou, nikoliv přímo v příletové hale, jak bylo uvedeno v potvrzení rezervace. Auto jsem rezervoval přes akčníletenky.com, neb to bylo jediné, co jsem na netu našel bez omezení ujetých km. Půjčovna byla AVIS. Převzetí bylo klasicky zdlouhavé po francouzsku, ale zase jsme dostali na výběr. A protože podporuju tuzemskou ekonomiku i za hranicemi, vzal jsem Toyotu Aygo s celými 944 km na tachometru :)

Rudá střela
Rudá střela


Můj pečlivě připravený itinerář zůstal spolu s nabíječkou do auta doma na stolku. Nabíječka se vyřešila snadno, bůh žehnej USB nabíjení, s itinerářem to bylo těžší. Naštěstí jsem nad ním strávil tolik času, že jsem si ho zapamatoval. Prvním místem na seznamu byl Saint Chamas, malé městečko na břehu Étang de Berre. Hlad zavelel hledat hospodu a první, která nám padla do oka se pyšnila i Michelinským oceněním. Škoda že obědy už měli prodané a do večeře se nám čekat nechtělo.

Saint Chamas
Saint Chamas

DSC02311.JPG

DSC02318.JPG


Dále skály nad zámkem Calissanne

DSC02326.JPG

DSC02331-1.jpg


A Aqueduc de Roquefavour, největší kamenný akvadukt na světě. Na rozdíl od výrazně staršího brášky Pont du Gard je tento mnohem větší. Vede pod ním poměrně frekventovaná silnice, trochu problém je zaparkovat, ale zase se tam neplatí vstupné :)

DSC02334.JPG

DSC02342.JPG



A pak už jen do cíle toho dne, vesnice Roibon na okraji přírodního parku Luberon

DSC02361.JPG


Ráno po snídani a krátké procházce vedla naše cesta na hrad Lacoste, kde v osmnáctém století pobýval i Markýz de Sade. Věřím že se mu tady líbilo, výhled do krajiny je úchvatný, jen dnes je hrad v obležení obtloustlých angličanek.

DSC02387.JPG

DSC02389.JPG

DSC02393.JPG

DSC02397.JPG

DSC02402.JPG

Cyklostezka v údolí
Cyklostezka v údolí

Středověká verze Pero/drážka
Středověká verze Pero/drážka


Na druhé straně údolí je malá vesnice Roussillion, patřící mezi Nejkrásnější vesnice Francie. Celá vesnice leží na ložisku okru a ten dává celé vesnici nezaměnitelnou barvu. A mají tu i levandulovou zmrzlinu :)

Pravá levandulová
Pravá levandulová

Roussillion
Roussillion

DSC02424.JPG

DSC02431.JPG

DSC02434.JPG

DSC02446.JPG

DSC02455.JPG

DSC02460.JPG

levandulové pole
levandulové pole



O kus dál je další z kategorie nejkrásnějších francouzských vesnic, mnohem známější Gordes. Má ten neodolatelný provensálský ráz, ale také je to klasická turistická kasička. Mimo jiné se zde natáčel film Dobrý ročník. Místo je to opravdu nádherné, ale moc profláklé a přecpané.

Gordes
Gordes

Gordes
Gordes

Gordes
Gordes

DSC02487.JPG

DSC02501.JPG



Nedaleko se nachází Le village des Bories, skanzen kamenných domů, stavěných nasucho, z místního vápence, bez použití malty. Dokonce zde mají i leták v češtině, ovšem s polskými popisky :)

DSC02526.JPG

DSC02528.JPG

DSC02529.JPG


A na závěr dne, trochu duchovní stravy, klášter l'Abbaye de Sénanque z dvanáctého století. Tohle místo mě opravdu dostalo. Do údolí vede úzká silnice s nádherným panoramatickým výhledem a mrzí mě, že jsme si tu cestu nenatočili. Že až cestou zpět, ovšem pak jsme zjistili, že to je jednosměrka :( Klášter se nachází v hlubokém údolí, kde není signál na mobil, takže vaše spojení s bohem nemůže být nikým rušeno :) Hory a skalní masivy tyčící se vysoko po obou stranách údolí, levandulová políčka a s tím spojená vůně a do toho zvuk zvonů nesoucí se údolím. Nádherné.

DSC02556.JPG

DSC02557.JPG


A pak už jen hurá do Avignonu do postele.

To be continued :)
Naposledy upravil(a) Beerbar dne 10. 05. 2017, 07:12, celkem upraveno 1 x.


Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: S Voloteou do Provence

Příspěvek od Beerbar »

Ráno zavanul mistrál a tak byla prohlídka města celkem veselá. Celkem sranda pozorovat drobné číňanky snažící se v silném větru naladil tu správnou pózu, jednou rukou přidržujíc klobouk a druhou ve větru klátící se selfie tyčku :) Jinak most dobrý, pořád je ho jenom kus, ale nikdo na něm netančí a poté, co jsem viděl dokument jak ho stavěli se ani nedivím že toho moc nevydržel. Trochu jsem měl obavu, jak se probíhající prezidentské volby promítnou do chodu města, ale zbytečné. Tady vládla jarní pohoda, turisté i místní si užívali krásného dne, ulice se zaplnili blešáky, nedělní idylka :)

Pont d'Avignon
Pont d'Avignon

Pont d'Avignon
Pont d'Avignon

Palais des Papes
Palais des Papes

I Panna Maria potřebuje ochranu
I Panna Maria potřebuje ochranu


Z Avignonu jsme jeli na Pont du Gard. Akvadukt postavený římany, taktéž jen suchou cestou. Počet návštěvníků je francouzskými odbory přísně regulován. V neděli odpoledne zde funguje pouze jedna pokladna pracující závratnou rychlostí jeden lístek za pět minut :) Každopádně je to pěkné místo, oblíbený výletní cíl obyvatel nedalekých měst, kteří sem jezdí na nedělní pikniky. Někteří se aj koupali, na mě to bylo přeci jenom příliš osvěžující :)

Pont du Gard
Pont du Gard

Pont du Gard
Pont du Gard

DSC02667.JPG

improvizovaná chladnička
improvizovaná chladnička

v dubnu celkem hic
v dubnu celkem hic


Následoval dlouhý přesun do Carcassonne, jednoho z největších nejzachovalejších hradních komplexů v Evropě. Dal by se tu strávit celý den, ale podvečerní světlo dopadající na západní hradbu je prostě the best. Málo platné :) Je to tam trochu jako v Krumlově, samá hospoda, stánky se suvenýry, mraky lidí, potulných hudebníků a báječná atmosféra v úžasných kulisách.

DSC02678.JPG

DSC02691.JPG

DSC02705.JPG

DSC02707.JPG

DSC02716.JPG

DSC02721.JPG

DSC02731.JPG



Pak už jen cesta na letiště v Toulouse, do letištní ubytovny s honosným jménem Premiere Classe. Je to takový IBIS budget styl dovedený téměř k dokonalosti :) Check in pomocí automatu jsem do hotelu dělal poprvé :) Ale je to max 10 minut procházkou do terminálu, čisté a docela laciné :) Jen to neznalo čísla rezervací, zamíchalo jméno a příjmení a sice na internetu to zvládalo přes AmEx, tak zdejší terminál jí nedokázal načíst. Takže to byl celkem porod, ale za pomoci místního údržbáře jsme to dali :)


24.4.2017
TLS-PRG
6:35 – 8:45
V7 2094 , LF 99%

FIDS
FIDS


Vzhledem k tomu, že jsme neměli odbavené zavazadlo zdálo se mi hodina na letišti před odletem akorát. Ale chyba lávky, dlouhá fronta na security a následně pak opět na pasovku zapříčinila, že jsme u gate šli rovnou do busu :) Čekal na nás opět Boeing 717-200, tentokrát sedačka v osmé řadě. Rozdíl hladiny hluku mezi osmou a třiadvacátou řadou je opravdu značný :) Španělsko-francouzská posádka velice příjemná, Cecile byla vysloveně kočka ;-) Celou dobu jasná obloha, takže let směrovaný přes Švýcarsko nabízel krásné výhledy. V jednu chvíli jsme sledovali zasněžené Alpy na jedné straně a zelená údolí na druhé. A na závěr pražské kolečko a tvrdý návrat do studené reality :)
Byl to príma výlet a jsem rád, že jsme opět nestihli vše a máme důvod se sem vrátit :)

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: S Voloteou do Provence

Příspěvek od Night fly »

Super TR :thumbup:

Beerbar píše:
Nevím, jestli je to ve Francii standartem, ale stejně jako loni na Korsice i tady museli všichni na pasovku, Schengen neschengen.


V listopadu na CDG pasovka (po priletu z PRG) byla, minuly tyden ve ctvrtek ne.

alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: S Voloteou do Provence

Příspěvek od alesesl »

Dik za hezky TR. V7 je fajn spolecnost, mam s ni nekolik letu a tento rok uz taky neco a za 14 dni me ceka PRG-TLS. Jinak francouzsky venkov je paradni, autenticky a ty male vesnicky turismem nesprznene. To se mi na tom libi. V Avignonu jsem byl pred par lety taky a to docela hezke mesto. Jinak pobliz Avignonu je taky picha vinarstvi, male mestecko Châteauneuf-du-Pape, ktere urcite stoji za navstevu.

Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: S Voloteou do Provence

Příspěvek od Beerbar »

alesesl píše:Dik za hezky TR. V7 je fajn spolecnost, mam s ni nekolik letu a tento rok uz taky neco a za 14 dni me ceka PRG-TLS. Jinak francouzsky venkov je paradni, autenticky a ty male vesnicky turismem nesprznene. To se mi na tom libi. V Avignonu jsem byl pred par lety taky a to docela hezke mesto. Jinak pobliz Avignonu je taky picha vinarstvi, male mestecko Châteauneuf-du-Pape, ktere urcite stoji za navstevu.


Speciálně Roussillion a Gordes mi přišli turismem sprzněné dost, ale na kráse jim to neubírá :-) Např. ten Robion mě přišel mnohem přirozenější. Každopádně, díky, za pochvalu a za tip, až tam pojedu příště, určitě nevynechám :-)


Lkprak
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 26. 10. 2012, 15:46
Stav: Offline

Re: S Voloteou do Provence

Příspěvek od Lkprak »

Moc pěknej TR. Hezky se to četlo, na kterých z těch popsaných míst jsem už měl možnost být (Carcassone), takže došlo i na vzpomínání. Díky za zpříjemnění úterního rána.


Odpovědět