Prosím o radu, letím poprvé

Odpovědět
highlander
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 04. 2013, 19:45
Stav: Offline

Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od highlander »

dobrý den, poletím poprvé v životě brno-luton s wizzair a chtěl bych poradit, jak to je s tím přednostím nástupem do letadla a vůbec nástupem?, rezervace sedaček ? prosím o nějaké rady, zkušenosti nebo info?

něco jsem četl a asi mě to zmátlo, pokud pojede bus z letiště k letadlu tak si mám přikoupit předností nástup a sedadlo, ale ani pak není jisté místo.

-co se tedy stane když budou všechna sedadla už obsazena a budu nastupovat mezi posledními cestujícími?dostane se na mě sedadlo a let?

když bych si chtěl pujčit např. v UK auto, a je tam časový posun, mám rezervaci udělat v času příletu na letence nebo převézt čas na čas velké británie a rezervovat auto dle místního času, nikoliv času příletu na letence?

jak dlouho trvá odbavení když budu mít jen příruční zavazadlo?

děkuji za rady a omlouvám se za hloupé dotazy :wink:


737
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 461
Registrován: 28. 10. 2007, 12:52
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od 737 »

No, pokusím se stručně... Přednostní nástup na palubu je čistě volitelná služba, bez které se lze v pohodě obejít. Sám jsem několikrát s Wizzem letěl z Prahy do Eindhovenu a tuto službu jsem nevyužil. Jde o to, že Wizz Air nepřiděluje sedadla u odbavení, tudíž se jedná o tzv. free seating. To znamená, že si během nástupu na palubu cestující sám "vybírá" na místě, kam si sedne. Slovo "vybírá" jsem dal záměrně do uvozovek, protože každý pasasžér má své oblíbené místo v letadle, takže každý se snaží být v letadle první, aby to své místo mohl obsadit.. :wink: Pokud si objednáš přednostní nástup na palubu, budeš nastupovat jako jeden z prvních (spolu s tebou nastoupí cestující, kteří si tuto službu zakoupili také). Rezervaci sedadel Wizz Air myslím ani nenabízí.. Snad jen možnost si objednat sedadla u nouzových východů, kde je větší místo pro nohy. Opět se lze bez této služby obejít.

Pokud se k letadlu pojede autobusem, přičemž například v Praze tento způsob nástupu do letadla využívá Wizz Air vždy, tak se v podstatě nic nemění. Služba přednostního nástupu do letadla v tomto případě ale de facto znamená přednostní nástup do autobusu. Nevím, zda Wizz vypravuje "zvláštní" autobus pro cestující s touto službou, aby mohli nastoupit jako první i do letadla. Dřív tomu tak ale nebylo.

Situace, kdy budou všechna sedadla v letadle obsazená a na tebe už žádné nezbude, by neměla nastat. Teoreticky nastat může, a to v případě, kdy letecká společnost prodá více letenek než je počet sedadel v daném letadle, což se někdy stává, jelikož letecké společnosti počítají s tím, že počet cestujících, kteří se dostaví k odbavení bude menší než počet těch, kteří si zakoupili letenku (tzv. no show cestující). To se ale nestává příliš často. Pokud by se tak stalo, letecká společnost by ti měla nabídnout nějakou kompenzaci. Konkrétně ale nevím, je to v rámci nějaké evropské legislativy.

Co se týče času, tak pokud se nemýlím, všechny časy uvedené na letence jsou místní, takže když tam máš uvedeno, že do Londýna dorazíš např. v 13:00, tak to znamená, že v Londýně budeš 13:00 podle "jejich" času.

Ad odbavení - jsou 2 možnosti. Buď se odbavíš on-line, to znamená, že si sám vytiskneš palubní vstupenku (odbavení provedeš přes webové stránky Wizzu) a na letišti zamíříš rovnou k odletovému východu, anebo se odbavíš na letišti. Odbavení na letišti je ale zpoplatněno. Pokud se nepletu, tak už během rezervace letenky se tě to ptá, jakým způsobem chceš být odbaven. Pokud jsi zvolil, že on-line, doporučuji se takto odbavit.

suhajek
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 132
Registrován: 10. 01. 2009, 14:12
Stav: Offline

Re: prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od suhajek »

Já ještě přidám. V Praze cestující s priority nastupují do prvního autobusu, který je páskou rozdělen na přední a zadní část a dopředu nastupují právě cestující se zakoupeným PB. U letadla otevře řidič prvně přední dveře.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od JackBrno »

highlander píše:dobrý den, poletím poprvé v životě brno-luton s wizzair a chtěl bych poradit, jak to je s tím přednostím nástupem do letadla a vůbec nástupem?, rezervace sedaček ? prosím o nějaké rady, zkušenosti nebo info?

něco jsem četl a asi mě to zmátlo, pokud pojede bus z letiště k letadlu tak si mám přikoupit předností nástup a sedadlo, ale ani pak není jisté místo.

-co se tedy stane když budou všechna sedadla už obsazena a budu nastupovat mezi posledními cestujícími?dostane se na mě sedadlo a let?

když bych si chtěl pujčit např. v UK auto, a je tam časový posun, mám rezervaci udělat v času příletu na letence nebo převézt čas na čas velké británie a rezervovat auto dle místního času, nikoliv času příletu na letence?

jak dlouho trvá odbavení když budu mít jen příruční zavazadlo?

děkuji za rady a omlouvám se za hloupé dotazy :wink:

V Brně to máš jednoduché, letadlo stojí asi 50m od východu z haly, takže se chodí zásadně pěšky. Je to tak, že nejprve je z haly vypuštěna skupinka lidí s přednostním nástupem a až poslední z nich vejde do letadla, je vypuštěn zbytek cestujících. Pokud přijedeš na letiště dostatečně brzo, není problém, abys byl mezi prvními ve skupině lidí bez přednostního nákupu a vybereš si místo jaké chceš, kromě těch pár obsazených. Ohledně toho auta, logicky bys měl uvést čas, který platí v Londýně. I na letence je vždycky uveden čas příletu v tamním čase už se započteným posunem. Větší problém, než čas v půjčovně, asi bude řízení po levé straně. To bych asi neriskoval :-)

Jak dlouho trvá odbavení? Nijak, odbavuješ se doma přes internet, kde si rovnou vytiskeš palubní vstupenku. Na letišti jen projdeš bezpečnostní kontrolou a rovnou čekáš na nástup do letadla. To je vše. Jen pozor na to, WizzAir tuším dělal nějaké pokusné změny v příručních zavazadlech a rozdělil je na dvě velikosti. Zdarma je jen ta nejmenší velikost. Ale nevím jistě, jestli už to platí na všech linkách a ani jaký je proces třídění a placení větších příručáků.

Zulu Charlie
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 242
Registrován: 19. 02. 2008, 19:13
Bydliště: letadla do OSR mi občas létají nad hlavou
Stav: Offline

Re: Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od Zulu Charlie »

Také doplním :wink:

Ještě se - kromě dvou řad u nouzových východů - dá rezervovat i první a druhá řada sedadel s odkazem na větší prostor pro nohy, což u druhé řady neplatí.

Ohledně zavazadel - kolega nade mnou má pravdu, Wizz má opravdu zdarma jen malé příruční zavazadlo, které se vejde pod sedadlo. Standardní 55x40x20 cm se už připlácí, stejně tak jako velká odbavená zavazadla. Doporučuji koupit předem, na letišti se to prodraží, a to dost.


honza117
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 25. 06. 2009, 13:28
Stav: Offline

Re: Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od honza117 »

... Wizz má opravdu zdarma jen malé příruční zavazadlo, které se vejde pod sedadlo. Standardní 55x40x20 cm se už připlácí, stejně tak jako velká odbavená zavazadla. Doporučuji koupit předem, na letišti se to prodraží, a to dost.[/quote]

Tak mě napadá, když to má Wizz takhle zařízené, kde má cestující záchrannou vestu?

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od JackBrno »

Tu si musí donést z domu :-)

honza117
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 25. 06. 2009, 13:28
Stav: Offline

Re: Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od honza117 »

Dobrý den,
chtěl bych se vážně zeptat, jestli někdo nevíte, jak je to s tou vestou u Wizzairu. Prosím pokud máte někdo zkušenost, napište, kde se nechází (pokud je vůbec je v letadle). Nikdy jsem podrobně nezkoumal úložný prostor pod sedačkou, jen jsem vždy prověřil, jestli je vesta přítomna. Nenapadá mě, kam by se ta vesta dala zmáčknout, když tam bude příruční zavazadlo. děkuji

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od beardie »

Samozrejme, ze tam je, nalepena zospodu sedadla

honza117
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 25. 06. 2009, 13:28
Stav: Offline

Re: Prosím o radu, letím poprvé

Příspěvek od honza117 »

Ok, díky.


Odpovědět