Cestování v Maroku

diskuse o ubytování, půjčovnách aut a atrakcích v cílových destinacích
Odpovědět
Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Naprosto s Tebou souhlasim. Nejde jen o penize, ale hlavne o to, nenechat ze sebe udelat bezbrannou ovci. Slouzi to i dalsim, kterym by se to mohlo stat po nas. A kdovi, kdo z tech predchozich, ochranil svym trvanim na dojednanem, i nas "pozdeji ne/potrefene".

K Marrakeshi uprimne: V CMN jsme si vzali auto na cely tyden, co jsme v Maroku ted byli. Takze diky nejen tomu, mame na Maroko uplne jiny pohled, nezli vetsina organizovanych turistu. Vnejsi ctvrti Marrakeshe jsou naprosto srovnatelne skoro s jakymkoliv "lepsim" zapadnim mestem. Nove residencni cvrti, vse upravne, moderni. A uprostred toho vseho je stara Medina, kde citime umele pestovanou "exotiku", "chudobu" a turisticky prach, vune a "Orient". Takze jeden den (resp. dva noclehy) nam naprosto stacil a mizeli jsme pres hory do Udoli reky Draa na okraj Sahary, kde je to o necem uplne, ale uplne jinem.
Tvuj Riad nevypada spatne, ale je dost z centra Tak prave proto, aby jsi se necitil, jako ve francouzskem modernim regionalnim meste, zkus se juknout vic k centru: http://www.jnanemogador.com , http://www.hotelsheherezade.com , http://www.hotel-assia-marrakesh.com ... Cestovatele jezdivaji do hor do Imlilu, odkud zacinaji treky na Jebbel Toubkal, ale my jsme prejizdeli hory cestou na Saharu (tusim, ze prusmyk je ve vice, nezli 2.000 m/M.). A bud jsme uz hodne zmlsani, ale pripadaly nam hodne sedive a fadni. A i mestecka a vesnice v horach nic moc:-( Zato oazy na Sahare byly super, zvlast okoli Zagory! Pak se nam libilo celkem v Essaouire (starem portugalskem pristavu u Oceanu). Bohuzel, to ale pro Tebe z casovych duvodu nebude uskutecnitelne. Nejlepsi dojem ale na nas udelali lide, se kterymi jsme se v Maroku seznamili. Taky zalezi, cim se tam chces prepravovat...

Krupier2 píše:S těmi třemi hodinami máš asi pravdu. Je to už nějakou dobu, co jsem to řešil a stejně jako asi všechny ostatní, i tahle EU direktiva je psána tak, aby jí rozumělo jen pár vyvolených "šťastlivců". Shrňme to nicméně tak, že si nesmíme nechat nic líbit a chtít za svoje, ikdyž občas mrzké peníze, to, co je za ně inzerováno.

Já žiju na jihu Anglie, takže letím s Ryanem z Bristolu, tak uvidíme, jak se pochlapí. Co se toho Riádu týče, pokud nenarazím na něco výrazně lepšího, tak už jsem si vybral Le Caspien, http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... akech.html

Jedu jen na necelé čtyři dny, takže chci zbytek dne příjezdu strávit ve městě, druhý den výlet do hor a třetí den zase město, tak kdybys měl nějaké "must-see" tipy, rád se nechám poučit.


Chovo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 374
Registrován: 09. 07. 2003, 08:55
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Chovo »

Atlas:
Pohoří Vysoký Atlas mezi Marrakéši a Saharou ne vždy je šedivé a fádní, viz třeba tato fotka právě onoho nejvyššího průsmyku ve výši cca 2000 m n.m.
http://www.planes.cz/cs/photo/1001079/o ... o-letiste/

Krupier2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 62
Registrován: 07. 11. 2008, 12:05
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Krupier2 »

Moc díky za doporučení, asi zvítězí Shehrazade i proto, že tam přímo nabízejí jednodenní výlety. Pohybovat se chci taxíkem případně tím, čím se bude konat daný výlet, ale vzhledem k tomu, že jedu sám a k faktu, že kousek od Marrakéše zabili před lety spolužačku, si nechci pronajímat auto a pohybovat se tak úplně sám. Rozhodně nijak nepanikařím a jsem přesvědčený, že běžná bezpečnostní situace je tam v pořádku, ale i tak člověk nikdy neví.

Mimochodem netušíš, jestli se tabákové dovozní limity do EU vztahují i na šíšový tabák?

Krupier2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 62
Registrován: 07. 11. 2008, 12:05
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Krupier2 »

yellow píše:
Krupier2 píše:Mimochodem netušíš, jestli se tabákové dovozní limity do EU vztahují i na šíšový tabák?

Já si přivezl z Egypta velkou tašku tabáku a při pasovce v Lipsku jsem uklidňoval jiný čechy, že toho mám taky hodně :D Přišlo mi, že se ten dovoz vůbec nekontroluje, ale celní limity se samozřejmě vztahují i na něj jako na jakkýkoliv jiný tabák.


Já jsem si to myslel, přeci jen je to pořád tabák určený ke kouření. Tím, že se dovoz nekontroluje myslíš, že tě nekontrolovali, jestli něco dovážíš obecně, nebo jsi jim řekl, že to vezeš a oni to prostě nechali být?

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Shehrazade je dobra volba. Pokud by nahodou meli plno, poradej nekoho z recepce, at s Tebou obehde srovnatelne Riady. Za par € baksise to rozhodne stoji. Hlavne si vzdy prolez konkretni pokoj, ktery je Ti nabizen. Nadhera, ale i riziko!, Riadu spociva v tom, ze zadny pokoj ani Riad neni stejny. Hlavne hledej Riad se servirovanim snidane na strese. Pohled na zasnezene vrcholky Atlasu je doopravdy impozantni!!! Rozhodne se nemusis bat cestovat autem z pujcovny. I v odlehlych horach na pokraje pouste jsme zazili treba dve mladoucke Spanelky, ktere prijely naprosto samy a fotili jsme se s nima. V nejvyssich horach jsou zase videt ruzne samotne duchodkyne apod. Mrzi mi, co se stalo Tve kamaradce:-( Ale treba moje pritelkyne (pritom dlouhovlasa blondyna) je typ, co naprosto sama!!! klidne vizitiruje (nejen diky povolani) opakovane po svete. Vcetne odlehlych koncin Subsaharske a rovnikove Afriky, Stredni a Latinske Ameriky, JV Asie apod. Ted je treba zrovna sama s krosnou a LP v Andach na mesic. A vubec ji to nepripada divny. Maroko je naprosta detska skolka. Neboj se niceho, v restauracich v oazach jsme treba polehavali pri obede vedle nezavislych turistu z Israele a klidne to hlasili na cele kolo, kdyz se jich personal zeptal, odkud jsou. Marokanci jsou jako lidi super!!! S Egyptanama nebo Tunisanama naprosto nesrovnatelny!!!
S tabakem bych moc neriskoval. Muzes natrefit pri navratu do UK na nejakeho totalniho trotla. Maroko je dost rizikova destinace kvuli drogam. Nebo lidem, co si zpatky berou s sebou huleni. A takovy filcung, jako pri navratu v MXP, si nepamatuju ani za komunistu:-(

Krupier2 píše:Moc díky za doporučení, asi zvítězí Shehrazade i proto, že tam přímo nabízejí jednodenní výlety. Pohybovat se chci taxíkem případně tím, čím se bude konat daný výlet, ale vzhledem k tomu, že jedu sám a k faktu, že kousek od Marrakéše zabili před lety spolužačku, si nechci pronajímat auto a pohybovat se tak úplně sám. Rozhodně nijak nepanikařím a jsem přesvědčený, že běžná bezpečnostní situace je tam v pořádku, ale i tak člověk nikdy neví.

Mimochodem netušíš, jestli se tabákové dovozní limity do EU vztahují i na šíšový tabák?


Krupier2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 62
Registrován: 07. 11. 2008, 12:05
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Krupier2 »

Jak říkám, rozhodně nepanikařím, ale člověk zase nemůže úplně bezhlavě nedávat pozor na nic. Ta spolužačka byla právě taky blondýnka - juniorská mistrině ČR v kulturistice, mluvila vedle jiných jazyků plynně francouzsky a domluvila se i arabsky... prostě měla smůlu, kterou samozřejmě mohla mít téměř v kterékoliv jiné zemi na světě.

K tomu tabáku, chystám se volat na příslušný úřad v UK, ať mám přesné info. Já si samozřejmě taky jedu užít největšího zdroje příjmů marocké ekonomiky, ale mám se příliš rád na to, abych se snažil něco protáhnout, takže spíš jen ten tabák pro známé.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od hafi »

yellow píše: Přišlo mi, že se ten dovoz vůbec nekontroluje, ale celní limity se samozřejmě vztahují i na něj jako na jakkýkoliv jiný tabák.

ja nevim, v lete cestou domu jsem prichazel do Shengenu ze srbska do madarska a tam me chytil celnik a ptal se jestli neco ma, tak jsem mu ukazal krabici tabaku z iranu a on rek, ze to je mu uplne jedno, ze v tom neni neco (nikotin??? mozna) a tedy si toho muzu mit kolik chci.

Krupier2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 62
Registrován: 07. 11. 2008, 12:05
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Krupier2 »

hafi píše:
yellow píše: Přišlo mi, že se ten dovoz vůbec nekontroluje, ale celní limity se samozřejmě vztahují i na něj jako na jakkýkoliv jiný tabák.

ja nevim, v lete cestou domu jsem prichazel do Shengenu ze srbska do madarska a tam me chytil celnik a ptal se jestli neco ma, tak jsem mu ukazal krabici tabaku z iranu a on rek, ze to je mu uplne jedno, ze v tom neni neco (nikotin??? mozna) a tedy si toho muzu mit kolik chci.


Nj, ne nadarmo se říká "ty jsi maďar"... :lol:

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Nesouhlasim s názorem, že Marokánci jsou super atd... Z maroka jsem se vrátil je to cca 14 dní a země je to krásná, to bez pochyby, ale ty lidi mi jí úplně znechutili... Měli jsme auto a objezdili jsme cca 1500km- z Marakeshe do Essaouiry pak přes Ourzazate do Merzougy na Saharu a odtamtud do Fesu... Jediný lidi, který nás nechtěli obrat jsme potkali v horách v tom průsmyku směrem od Marrakeshe do Ourzazate. Přespali jsme v nějaký horský vesničce cca 2000 mnm a užili si s místníma v hospodě skvělou zábavu až do pozdního rána. Všude jinde se nás snažili jakkoliv buď přímo obrat(je fakt že nekradli násilně, ale přes různý lži, v obchodech dávali míň věcí než kolik bylo zaplaceno atd atd...), nebo žebrali o peníze, v lepšim případě o oblečení(triko jim nevonělo, jenom bundy a mikiny minimálně a když jsme od nich chtěli něco na výměnu tak házeli kyselý ksichty), cigarety, pivo a až jako poslední je zajímalo nějaký jídlo(kterýho jsme měli plnej kuf a nedělalo nám problém utrousit nějakou tu sušenku dětem...). Lhaní na denním pořádku, od taxikářů který melou o tom, že bus stojí tolik a tolik,když to vůbec neni pravda, po takový extrémy, že jsme měli domluvenýho průvodce s velbloudama na sahaře přes kamarádku z ČR, při příjezdu do města nás naháněj nějakej kretén na mopedu a furt nám asi 1000x cpal jeho ubytko a ještě se začal dohadovat a zvyšovat hlas když jsem mu řikal ať nás nechá bejt a do něčeho nás netlačí...(prej" JÁ VÁS DO NIČEHO NETLAČIM!!!) Řekli jsme mu že už máme domluveno ubytko a velbloudy tam a tam, a teď se podržte-mezitim než jsme našli ten hotel,kterej jsme měli zajištěnej, si to šmejdi mezi sebou poslali a před hotelem čekal někdo jinej, kdo se vydával za toho majitele hotelu a kamaráda tý známý z ČR(vědel o ní i docela dost detailů, takže jsme mu věřili-netušim ale odkud to vse vedel), nasliboval hory doly, každou chvíli měnil co ten výlet bude obsahovat a nakonec jsme zaplatili za výlet co nám cpal kazdej, více nez dvojnásobek(slíbil soukromou tůru-nesplnil, slíbil oheň a kalbu na pousti v písku jenom my-byli jsme nakonec cely vecer ve stanu bez ohne a potichu abysme nebudili ostatni, slibil 2x2hodiny jízdy na velbloudovi, jeli jsme celkem asi hoďku a 20minut, slíbil teplou sprchu ráno-samozřejmě tekla jenom studená jako kráva atd atd..) A to je jenom zlomek zkusenosti jak s marocanama, tak timhle týpkem....


Jakmile vidí Marokánec bělocha, snaží se ho jakkoliv obrat, 9 z 10ti co jsme potkali bylo takových. V horách byli slušný lidi, policajti taky tak a ještě na okraji velkejch měst v novejch čtvrtích byli solidní lidi, co nechtěli za radu peníze a dalo se s nima mluvit upřímě. Jinak je to tam každej brácha bráchy, drží spolu jenom aby nemarokánce obrali :(

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Jo, kdyz je smula, tak je to blby:-( Zazil jsem toho drsnyho docela dost (Balkan, Stredni Vychod, poplysove Rusko a dalsi uz mene krizovy kouty sveta, ale o zivot jde malokdy. S pritelkyni si v tomhle rozumime, ze asertivita vuci tlaku okoli a strizlive, ale nepodcenovane hodnoceni rizik je zaklad. A zbytek uz je o komunikativnosti. Tva kamoska musela mit opravdu smulu, protoze upolove sporty prave uci vyborne hodnoceni rizik. V dospivani jsem je take delal. Od te doby jsem vlastne nikdy v rizikovem prostredi "nevypnul". Na druhou stranu jsem nikdy nemusel nic z toho pouzit, ani v Cesku po hospodach etc. Pokud mi ale nekdo znicehonic necekane praskne o hlavu kamenem, pullitrem nebo tyci, nic uz nenadelam a odskacu to. A neco podobneho muselo potkat Tvoji spoluzacku.

S tim dovozem nevim. Baleny tabak pro sisy by snad nemusel byt problem. Vzdy jsem ho mel "primerene mnozstvi" v kufru. Do kabinoveho zavazadla jsem ho nikdy nedaval, protoze bud byl v kufru nebo letam jen s kabinakem a pak setrim prostorem, jak jen to jde. A posledni roky skoro nic, krome suvenyru, nedovazim. Vseho je v Cesku a EU dost. A rozdil v cenach za to skoro, kvuli par stovkam, nestoji... A navic ty komlikace, kauce a domerovani cel, spotrebnich a VAT dani, kdybych to prepiskl:-(

Krupier2 píše:Jak říkám, rozhodně nepanikařím, ale člověk zase nemůže úplně bezhlavě nedávat pozor na nic. Ta spolužačka byla právě taky blondýnka - juniorská mistrině ČR v kulturistice, mluvila vedle jiných jazyků plynně francouzsky a domluvila se i arabsky... prostě měla smůlu, kterou samozřejmě mohla mít téměř v kterékoliv jiné zemi na světě.

K tomu tabáku, chystám se volat na příslušný úřad v UK, ať mám přesné info. Já si samozřejmě taky jedu užít největšího zdroje příjmů marocké ekonomiky, ale mám se příliš rád na to, abych se snažil něco protáhnout, takže spíš jen ten tabák pro známé.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Tak jsme asi kazdy byli uplne v jinem Maroku nebo na sebe lakali uplne jine Marokance:
Diky zruseni letu (viz. muj pocatecni zdejsi prispevek) do Maroka, mi dopravili do CMN az po pulnoci. Pritelkyne za mnou mela priletet ze sluzebky do JFK, pres PRG a CDG az nasledujici den. Shanel jsem taxi, abych se dojel vyspat do Casablancy. Ale ma letisti uz byl jen limousinovy servis. Chteli skoro 500 MAD. Kdyz mi to pripadalo dost, navrhli mi, jestli si nechci radeji pujcit auto z pujcovny. Sel jsem k salterum. Vsechny r-a-c uz meli zavreno. Ale celnik, co hlidal vstup na letiste, se mi zeptal, co shanim. A asi vlastnim mobilem nekam zavolal. Behem par minut pribehl provozovatel z jednoho r-a-c. Zacali jsme sepisovat smlouvu na auto (Twingo s klima asi za 700 MAD) na 24 hodin, nez doleti pritelkyne. Kdyz uz mel smlouvu hotovou, tak jsme zapredli rec, jaky mame program a jak se chceme v MA prepravovat. Navrhl mi, jestli nechci radeji za super cenu uplne nove Clio (samozrejme taky s klima) za 2.500 na cely tyden. Slovo dalo slovo a musel sepisovat znovu celou smlouvu. Odletat jsem mel v 5:00. Rekl, ze klidne prijede kvuli me drive na letiste. At mu jen klidne v noci za tyden brnknu, kdyby byl nejaky problem. Ze by se dospal do rana. Stejne tak mu mam ve dne v noci volat, kdyby se neco stalo s autem.
Zajel jsem do hotelu a druhy den priletela pritelkyne. Byl jeste Rammadan a ona mela za sebou skoro 30 hodin letu, tak mela zizen resp. potrebovala nejaky "zivotabudic" like Semtex. Stavili jsme se u benzinky a kupovali na cestu do Marrakeshe ruzna piti, susenky etc. Oni nam chteli treba plechovku otevrit. Ale my jsme se jim omluvili, ze chapeme jejich citeni a napijeme se az v aute po ceste. A hned zacal preskakovat pocit sounalezitosti.
Po prijezdu do Marrakeshe jsme vjeli az do Mediny a hledali autem Riady. Obyvatele Mediny meli na uzkych ulickach rozdelane kola, motorky, remeslne vyrobky v ruznem stadiu vyroby resp. oprav. A my se jim cpali ulickama v nablejskanym novym aute. A oni ochotne vzdy vse sbalili, abychom mohli projet a ukazovali nam, kolik nam zbyva mista na kazde strane. Za par minut jsme zjistili, ze tudy cesta nevede, tak okolo tech samych ulicnich opravaru a rukodelcu, snemujicich dedecku a deti se drali zpatky a opet je obtezovali. To same nejmene 7-10 krat v ruznych slepych nebo se totalne zuzujicich ulickach. Pritelkyne podotkla, ze v Cesku nejenze by nam nikdo neuhnul, ale jeste by nam klicem nebo kamenem oznacil lak, ne-li nam neprovedl neco horsiho. Pak jsme to asi po hodine vzdali, vyjeli na okraj Mediny a dali auto na parkoviste. Parkovnik nam vysvetlil smer a sehnal taxikare. Ten nas za cca 20 MAD vezl skoro 6 km okolo cele Mediny. Vysadil nas a vysvetlil mistnimu klucinovi, jaky Riad hledame. Klucina nas vedl primo k nemu asi 5 minut uzkymi ulickami, kterymi bych ja ani zadne jine auto neprojelo. Dal jsem mu 5 MAD a byl velice v vdecny. V Riadu meli plno, ale sehnali asi zamestnance nebo pribuzneho a ten s nami obesel nejmene srovnatelnych 7 Riadu v sirokem okoli. Splhal s nami na strechu kontrolovat vyhled a pokoje. Nakonec jsme si jeden vybrali a pomohl nam dohodnout cenu (cca 400 MAD s prislusenstvim na pokoji). Pak jsme se dohodli, ze sezene taxi a zajedeme vyzvednout auto a dovede nas co nejblize k Riadu. Zrovna koncil denni pusta on, vsichni sli vyprahle jista a pit. A on ukecaval taxikare, aby jeste nas zavezli pro auto. Za cestu jsme zase dali 20 MAD. Dovezli jsme auto co nejbliz k Riadu. Zavolal hlidace, vysvetlil mu, kde bydlime, kdyby se neco delo a dali jsme mu za tri dny 50 MAD. Pak nas zavedl k Riadu a dal jsem mu 100 MAD, protoze si je doopravdy svoji obetavosti a ochotou zaslouzil.
Po ceste jsme v Quarzazzate tankovali na kartu. Obsluha se ptala, za kolik budeme tankovat. My rekli, ze nevime, na kolik to ma nadrz a kolik presne zbyva. Natukal asi 550 MAD. Protankovali jsme 360. Protoze jsme nemeli drobny, dal nam 200 MAD zpatky a tratil.
Dalsim prikladem je Khasba pred Zagorou: Prijeli jsme posledni vecer Rammadanu okolo 20:00, kdyz zrovna slavili. Ihned vseho nechali, zacali nas ubytovavat. Pak pro nas vystrojili lukkulskou veceri. Byli jsme na prelomu zari a rijna jedini hoste, protote "poustni sezona" teprve zacinala. Ujistili nas, ze bazen je stale filtrovany, jako kdyby byli hoste dennodenne. Kdyz jsme se ubytovali a navecereli, tak jsme se chteli jit projit. Pripojil se k nam syn pana hoteliera a provadel nas s baterkou asi hodinu a pul celou Khasbou. Neumel moc anglicky, ale snazil se francouzsko/spanelsky nam vsechno vysvetlit. Zavedl nas a sehnal klice od skoly v khasbe, od muzea, ukazoval nam v noci zavlazovani v palmerii. V muzeu nam vysvetloval vsechny detaily k exponatum. Bylo to super! Dali jsme mu 50 MAD a byl velice vdecny a od te doby nam vzdycky podaval ruku, kdyz se s nami denne potkaval.
V Zagore jsme se stavili na caj. U sousedniho stolu sedel asi tricatnik. Zacali jsme se bavit a kdyz zjistil, odkud jsme, tak si zacal s nama povidat o Praze, kde byl parkrat na vikendu. Vyklubal se z neho nakonec trener jezdectvi z Parize. Resp. v Parizi naturalizovany Berber od Zagory. Protoze zil driv v Alsasku, umel i dobre nemecky, tak jsem ruzne stridali z legrace jazyky. Umel dobre i spanelsky. Rekl, ze priletel na Rammadan do Zagory k rodicum, protoze ve Francii nestiha chodit ani v patek do mesity a chtel si uzit svatky. Uz se ale pry nudi. Jestli chceme, provede nas po okoli. Jezdili jsem s nim cely den po okoli Zagory. Zavedl nas do jedne vesnice, kde zili/ziji zidovsti cinotepci. Otevreli nam synagogu v doslova dire, kterou bych nikdy jinak nevidel. Pak jsme asi hodinu odpocivali ve velkem dome nejbohatsiho mistniho businessmanna a klabosili o zivote. Pak jsme jeli na Saharu na duny. Tam jsme si povidali i s Berbery. Na ceste zpatky jsme ho pozvali jeste do jedne restaurace u Berberu skoro v pousti. Samozrejme vsechny znal osobne, ale ceny byly doslova smesne a vsechno cerstve, vyborne a mistni velice prijemni. Po jidle nam prinesli koberecky a polstare a jen jsme tak vegetili a povidali si.
Pak jsme byli v ruznych luxusnich hotelich v Zagore je prolezt, kdybychom priste prileteli rovnou tam. Vsechny znal, seznamoval nas s nimi, vysvetloval nam problemy s nedostatkem vody. Vzal nas i do palmerie svych rodicu. Pak jsme vyjeli na kopec nad Zagorou a delali super fotky. Chteli jsme ho jeste pozvat na kafe a vino. Tak jsem zajeli do Zagory. Protoze byl den po Rammadanu - Add el Fitr - dali vinne sklenicky jenom nam. Ze pry je jedno, ze je Francouz, ale Muslimum nesmeji o svatcich servirovat alkohol. Objednali jsme tedy lahev vody a tri sklenicky. Obsluha v hotelu rekla, ze se radeji nebude divat. A tak popijel s nama pri nadhernem zapadu slunce skvele marocke vino z obycejne sklenicky. A probirali jsem oenologii v Maroku a Francii. Pak jsme ho vezli domu a stopovali nas dve mlade holky. Zastavili jsme jim a posadili je dozadu k nemu. Byli mile prekvapene a hned se s nami seznamovaly. Jeho samozrejme znaly, protoze byly shodou okolnosti skoro jeho sousedky. Vsech pet se nas pak loucilo, jako kdybychom byli odjakziva vyborni pratele. Uz je v Parizi. Za tri dny tam letim sluzebne. Uz se tesim, az se s nim zase uvidim. Pritelkyne kvuli tomu zkracuje o par dnu dovcu v Andach a leti do Parize za nemi. A nemuzu se dockat, az za nami on pak prileti mozna pres Vanoce do Prahy.
A takovych a podobnych zazitku mam za pouhopouhy tyden v Maroku spoustu! Jen se bojim, aby tom nebylo uz tady moc off-topic. Ale je to blizke tematu o Levnych letenkach do Maroka. On leta pres Casablancu do Quarzazzatu.
Jeste doplnim, ze pri vraceni auta v CMN na letisti bylo vsechno velice mile a znovu jsme prijemne pokecali s provozovatelem pujcovny. Na uplne novem aute jsme prece jenom dovezli smouhu na plastu (asi z pouste). Chlacholil nas, ze je to v toleranci. Ze to necha dat do pucu!
Asi je to o smule/stesti. Ale vetsinou vsude po svete nachazim hlavne mile a prijemne lidi. Blbu se snazim moc nevsimat resp. si od nich nenechat zkazit dojem.

Carlos_Plzeň píše:Nesouhlasim s názorem, že Marokánci jsou super atd... Z maroka jsem se vrátil je to cca 14 dní a země je to krásná, to bez pochyby, ale ty lidi mi jí úplně znechutili... Měli jsme auto a objezdili jsme cca 1500km- z Marakeshe do Essaouiry pak přes Ourzazate do Merzougy na Saharu a odtamtud do Fesu... Jediný lidi, který nás nechtěli obrat jsme potkali v horách v tom průsmyku směrem od Marrakeshe do Ourzazate. Přespali jsme v nějaký horský vesničce cca 2000 mnm a užili si s místníma v hospodě skvělou zábavu až do pozdního rána. Všude jinde se nás snažili jakkoliv buď přímo obrat(je fakt že nekradli násilně, ale přes různý lži, v obchodech dávali míň věcí než kolik bylo zaplaceno atd atd...), nebo žebrali o peníze, v lepšim případě o oblečení(triko jim nevonělo, jenom bundy a mikiny minimálně a když jsme od nich chtěli něco na výměnu tak házeli kyselý ksichty), cigarety, pivo a až jako poslední je zajímalo nějaký jídlo(kterýho jsme měli plnej kuf a nedělalo nám problém utrousit nějakou tu sušenku dětem...). Lhaní na denním pořádku, od taxikářů který melou o tom, že bus stojí tolik a tolik,když to vůbec neni pravda, po takový extrémy, že jsme měli domluvenýho průvodce s velbloudama na sahaře přes kamarádku z ČR, při příjezdu do města nás naháněj nějakej kretén na mopedu a furt nám asi 1000x cpal jeho ubytko a ještě se začal dohadovat a zvyšovat hlas když jsem mu řikal ať nás nechá bejt a do něčeho nás netlačí...(prej" JÁ VÁS DO NIČEHO NETLAČIM!!!) Řekli jsme mu že už máme domluveno ubytko a velbloudy tam a tam, a teď se podržte-mezitim než jsme našli ten hotel,kterej jsme měli zajištěnej, si to šmejdi mezi sebou poslali a před hotelem čekal někdo jinej, kdo se vydával za toho majitele hotelu a kamaráda tý známý z ČR(vědel o ní i docela dost detailů, takže jsme mu věřili-netušim ale odkud to vse vedel), nasliboval hory doly, každou chvíli měnil co ten výlet bude obsahovat a nakonec jsme zaplatili za výlet co nám cpal kazdej, více nez dvojnásobek(slíbil soukromou tůru-nesplnil, slíbil oheň a kalbu na pousti v písku jenom my-byli jsme nakonec cely vecer ve stanu bez ohne a potichu abysme nebudili ostatni, slibil 2x2hodiny jízdy na velbloudovi, jeli jsme celkem asi hoďku a 20minut, slíbil teplou sprchu ráno-samozřejmě tekla jenom studená jako kráva atd atd..) A to je jenom zlomek zkusenosti jak s marocanama, tak timhle týpkem....


Jakmile vidí Marokánec bělocha, snaží se ho jakkoliv obrat, 9 z 10ti co jsme potkali bylo takových. V horách byli slušný lidi, policajti taky tak a ještě na okraji velkejch měst v novejch čtvrtích byli solidní lidi, co nechtěli za radu peníze a dalo se s nima mluvit upřímě. Jinak je to tam každej brácha bráchy, drží spolu jenom aby nemarokánce obrali :(

Krupier2
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 62
Registrován: 07. 11. 2008, 12:05
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Krupier2 »

Ono se dodnes přesně neví, co se jí stalo. Jedna z verzí byla, že si vyšla do pouště na výlet, zabloudila a zemřela dehydratací. Našli jí až asi po měsíci a když jí po pitvě v Maroku přivezli na pitvu do Phy, zjistili, že v sobě nemá žádné orgány. Jedna z verzí pak byla, že čekala na nějaký ranní bus s tím, že si lehne někde za dunu a někdo jí znásilnil a zabil. Prostě smůla, no.

Večer budu volat na ten úřad, tak uvidím, co mi řeknou.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

S pousti nejsou zadne strachy. I treba v Izraeli, Jordansku, Egypte a pod. nabiram vodu hodne do reservy, kdyz mam prejet jen par desitek kilometru. V Maroku jsou vyborne silnice, snad i lepsi, nezli ve Francii. Muze se ale stat cokoliv, zvedne se pisek v bouri, zmizi silnice, vypadne navigace nebo mobil. Na druhou stranu fakt v Maroku cestuji i samotne Evropanky uplne v pohode. Mela proste strasnou smulu a pech bud na lidi nebo na osud. Na jejich ostatcich se pak mohli vyradit zdivoceli psi nebo jina zvirata.


Krupier2 píše:Ono se dodnes přesně neví, co se jí stalo. Jedna z verzí byla, že si vyšla do pouště na výlet, zabloudila a zemřela dehydratací. Našli jí až asi po měsíci a když jí po pitvě v Maroku přivezli na pitvu do Phy, zjistili, že v sobě nemá žádné orgány. Jedna z verzí pak byla, že čekala na nějaký ranní bus s tím, že si lehne někde za dunu a někdo jí znásilnil a zabil. Prostě smůla, no.

Večer budu volat na ten úřad, tak uvidím, co mi řeknou.

Carlos_Plzeň
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 350
Registrován: 19. 07. 2007, 15:02
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Carlos_Plzeň »

Atlas: Troufám si říct, že jsem viděl z pravého Maroka trochu více jak ty... Marrakesh byl vcelku ještě v normě(na Jama El Fna první stánek kde nás lákali na šťávu z pomerančů za 15dh a o 10m dále bylo to samé za 3dh, dohadování na letišti o taxík,který stojí normálně 60 tak nám cpali 150dh, když jsem ho vyfuckoval že vim kolik to stojí a ať buď bere 60 nebo nic-dokonce je tam o tom i cedule na letištní hale, tak jakmile jsem šel k dalšímu taxíku se zeptat na cenu tak na něj ten první kretén volal ať nám řekne tu samou pohádku(do toho ještě kecali že bus stojí 30dh),třetí to taky zkoušel a čtvrtej nám řek že bus nestojí 30,ale 20dh a že nás zaveze za kilo, trochu jsem povolili a dohodli jsme se na osmdesáti(btw: když jim řekneš o tom nápisu na hale tak ti řeknou že to je chyba, nebo že to je za jednu osobu a podobný kecy), takže dohoda osmdesát, dojedeme do mediny, dávam mu kilo, protože jsem drobný ještě neměl, a další problém, taxikář mi nechce vrátit a chce kilo... Po dalšim dohadovánim řiká že nemá na vrácení a ať si skočim 5m k benzince rozměnit, tam mi za kilo papírový dávají 90dh v drobnejch a jeste se divi kdyz drzkuju ze jsem dostal málo).... kdyz jsme kupovali náramek tak mi jeden týpek nadával ze to v hlavě nemam v pořádku(jako na vážno) a mýmu kamarádovi za kterýho jsem ten náramek vyjednával rikal at me posle doprdele ,ze jsem blázen,a ne jeho kamos, ze ho nechá za 150dh nejmín a kdyz ho nekde koupim za 60(predtim jsme vedeli ze se za tu cenu prodavaj) ze ho odemne klidne za 80 koupi, odesli jsme a jeste za nama kricel nadavky na moji adresu, poposli 10m a koupili na chlup ten samej za sest petek....a to je jenom zlomek z Marrakeshe, hory byly perfektní, Essaouira taky, a pak to prislo-cesta na východ do pouste.... Za to ze jsme si zaparkovali auto u restaurace, misto 10m vedle, kde nebyl zadnej barak, po nás chteli 20dh na půl hodiny, jakmile jsi nekde zastavil tak pribehli deti a sockovali o prachy, kdyz si jim nabidnul misto toho neco k jidlu tak te zacali kopat do nohy apod., po prijezdu do pouste jsi nesmel ani zastavit, pronasledovali te vsude nahaneci na mopedech, neskutecne vlezlý hovada, za jizdy ti tukali na okynko a cpali ti cokoliv na cem by mohli vydelat, pak podelavaci na pousti s velbloudama(a to na tý pousti rikali ze nejsou jak ty zlý z Marrakeshe, pohádka byl Marrakesh :-) Ve Fesu tuplem ty samý naháněči na mopedech jak v poušti, museli jsme jim několikrát ujíždět jak byly otravný-klidně nás honili třeba i 2km, na uličkách v trhu nám každejch 10m někdo cpal průvodcování po medině nebo ubytko, ale nestačí ŕíct jednou ne, nestačí říct 10x ne, přisajou se na tebe jak klíšťata a nejčastější fráze:" Give me a gift", "You are my best friend". Ve Fezu si řek týpek co nás vedl k domu, kterej sme stejnak věděli kde je, cca 150metrů, "Give me a gift 40dh"! Za to ze s nama sel 150metrů cestou kterou jsme znali. Jinak takový poděly jako že slíbili teplou vodu, nebo snídani a nakonec nic nebylo nebo za příplatek bylo mraky... Ve Fesu byl obzvlast vypecenej odvoz na letiste taxikem, jeden typek s kterym jsme zahulili nam rek ze taxi na letiste stojí cca 20dh. Domluvili jsme se teda v centru ráno 2h pred odletem s taxikářema po delsim premlouvani ze nas tam za 20dh na taxika vezmou... Odvezli nas do nejaky odlehly casti mesta kde nas vykopli a cekal tam na nas jinej taxik - kamarad tamtech a ze tyhle malý(petit taxi) nás dál nedovezou a musíme si vzít tohohle a ze on nás na to letiste vezme za 120dh!!! Starej meďák kterýmu v průtrži mračen ani nešly stěrače... To už jsem měl sto chutí na ně zavolat policajty,ale bohužel čas nás tlačil a letadlo jsme chytnout museli a to si oni moc dobře uvědomovali... Jenom namátkou na co jsem si vzpomněl, bylo toho daleko víc,ale kdybych tu měl vypisovat všechno, tak tim strávim večer.

Atlas
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 172
Registrován: 05. 10. 2008, 12:23
Stav: Offline

Re: Levná letenka do Maroka

Příspěvek od Atlas »

Carlosi, nevim, co uz jsi kdy a kde zcestoval, ale na Jama El Fna si prece jako zkuseny cestovatel nemuzes dat u vozu fresch! Zamysli se, kde asi tak myji sklenice, ze kterych pijes?! Nebud sebevrah! A mysli na sve zdravi:-)
Pisu Ti jen osobni zazitky: V udoli Draa jsme na zpatecni ceste kupovali datle. Zastavili jsme u silnice u oazy jen u chlapka, co mel nad svym zbozim (jako skoro jediny) slunecnik. Vysvetloval nam rozdily v kvalite a velikosti fiku. A vztahoval to k rozdilnym cenam ruzneho sveho zbozi. Kdyz jsme nakoupili, tak jeste nejmene 5 minut jsme klabosili o krase kraje.
V te Khasbe, kde jsme bydleli v Riadu pred Zagorou, jsme sli jeste druhy den po exkurzi se synem hoteliera, fotit za denniho svetla. Vsichni mistni obyvatele nas mile zdravili a ptali se, jak se mame. Taky se chteli (hlavne mladi) cvicit v anglictine. Shaneli hned klice od muzea, kam jsme se chteli jeste jednou podivat.
Pri sjezdu s prusmyku po ceste z Marrakeshe do Quarzzazatu, jsme dostali hlad a zastavili se u velice malebneho Riadu. Prestoze byl Rammadan, zacali nam vymyslet menu a mezitim jsme lezeli na kobercich a popijeli. A oni (sami drzeli pust) nas velice mile obsluhovali. Za nekolik chodu a napoju jsme platili asi 150 MAD, vcetne baksise. Ale bylo to tam hodne nadstandartne zarizene. Dost nas ta nizka cena sokovala.
Po ceste mezi Agadirem a Essoirou jsme se stavili v jedne uplne venkovske kafeterii, kde byli jen mistni. K pressu, jsme dostali navic talir plny skvelych malych dorticku. Kdyz jsme ho dojedli, mel z toho majitel radost a prinesl nam jeste jeden. Pritelkyne sla na WC a vratila se naprosto mile prekvapena, jak bylo ciste. Platili jsme asi 20 MAD a jeste nam maval, kdyz jsme odjizdeli. A to same se odehralo v podobnem gardu i jinde. Ale takove zazitky mam i z jinych zemi.
Ja opravdu radeji jezdim co nejvic autem, protoze se dostanu do styku s uplne jinyma domorodcema, nezli turiste, co se presouvaji autobusy a taxiky. Verim Ti, ze jsi narazil na vykuky. Ale nemuze to byt trochu i tim, ze pokud ma vykuk nekde vydelat, tak ciha u busu a taxiku, ktere vzdy za cas nejakeho turistu nakonec vyplivnou a on to na neho zkusi? Vzdyt i v Cesku (a na Zapade vubec) drsne a nechutne existence najdes prave na nadrazich, okolo taxiku a nadraznich lokalu a hotelu! Pokud by v Praze bylo malo turistu a najednou se nejaky objevil u Sherwoodu, jak by asi tak dopadl? Nebo taxikarska svoloc od Holesovickeho nadrazi a prijezd Berlinskeho Expresu?!
Kdyz jsem priletel naposledy na Ruzyn, tak byli vsechny taxiky rozebrane. Cekali jsme na staflu ve fronte. Ja byl druhy. Prede mnou nejaci Indove. Najednou prijel taxikar z mesta a pokrikoval na nas z vedlejsiho pruhu, jestli nechceme do mesta. Indove se klepali strachy a rikali, ze musi cekat jen na taxi AAA. Tak jsem nasedl a dojel naprosto bez problemu. Kdyby nasedli, asi by si je "trochu" dal. To plati prece porad a vsude na svete. A ani Maroko neni vyjimkou. Tam je prumerny plat 150€ a celkem vysoka nezamestnanost. A skoro evropske ceny. Pritom kriminalita je tam tomu neumerne nizka.

Carlos_Plzeň píše:Atlas: Troufám si říct, že jsem viděl z pravého Maroka trochu více jak ty... Marrakesh byl vcelku ještě v normě(na Jama El Fna první stánek kde nás lákali na šťávu z pomerančů za 15dh a o 10m dále bylo to samé za 3dh, dohadování na letišti o taxík,který stojí normálně 60 tak nám cpali 150dh, když jsem ho vyfuckoval že vim kolik to stojí a ať buď bere 60 nebo nic-dokonce je tam o tom i cedule na letištní hale, tak jakmile jsem šel k dalšímu taxíku se zeptat na cenu tak na něj ten první kretén volal ať nám řekne tu samou pohádku(do toho ještě kecali že bus stojí 30dh),třetí to taky zkoušel a čtvrtej nám řek že bus nestojí 30,ale 20dh a že nás zaveze za kilo, trochu jsem povolili a dohodli jsme se na osmdesáti(btw: když jim řekneš o tom nápisu na hale tak ti řeknou že to je chyba, nebo že to je za jednu osobu a podobný kecy), takže dohoda osmdesát, dojedeme do mediny, dávam mu kilo, protože jsem drobný ještě neměl, a další problém, taxikář mi nechce vrátit a chce kilo... Po dalšim dohadovánim řiká že nemá na vrácení a ať si skočim 5m k benzince rozměnit, tam mi za kilo papírový dávají 90dh v drobnejch a jeste se divi kdyz drzkuju ze jsem dostal málo).... kdyz jsme kupovali náramek tak mi jeden týpek nadával ze to v hlavě nemam v pořádku(jako na vážno) a mýmu kamarádovi za kterýho jsem ten náramek vyjednával rikal at me posle doprdele ,ze jsem blázen,a ne jeho kamos, ze ho nechá za 150dh nejmín a kdyz ho nekde koupim za 60(predtim jsme vedeli ze se za tu cenu prodavaj) ze ho odemne klidne za 80 koupi, odesli jsme a jeste za nama kricel nadavky na moji adresu, poposli 10m a koupili na chlup ten samej za sest petek....a to je jenom zlomek z Marrakeshe, hory byly perfektní, Essaouira taky, a pak to prislo-cesta na východ do pouste.... Za to ze jsme si zaparkovali auto u restaurace, misto 10m vedle, kde nebyl zadnej barak, po nás chteli 20dh na půl hodiny, jakmile jsi nekde zastavil tak pribehli deti a sockovali o prachy, kdyz si jim nabidnul misto toho neco k jidlu tak te zacali kopat do nohy apod., po prijezdu do pouste jsi nesmel ani zastavit, pronasledovali te vsude nahaneci na mopedech, neskutecne vlezlý hovada, za jizdy ti tukali na okynko a cpali ti cokoliv na cem by mohli vydelat, pak podelavaci na pousti s velbloudama(a to na tý pousti rikali ze nejsou jak ty zlý z Marrakeshe, pohádka byl Marrakesh :-) Ve Fesu tuplem ty samý naháněči na mopedech jak v poušti, museli jsme jim několikrát ujíždět jak byly otravný-klidně nás honili třeba i 2km, na uličkách v trhu nám každejch 10m někdo cpal průvodcování po medině nebo ubytko, ale nestačí ŕíct jednou ne, nestačí říct 10x ne, přisajou se na tebe jak klíšťata a nejčastější fráze:" Give me a gift", "You are my best friend". Ve Fezu si řek týpek co nás vedl k domu, kterej sme stejnak věděli kde je, cca 150metrů, "Give me a gift 40dh"! Za to ze s nama sel 150metrů cestou kterou jsme znali. Jinak takový poděly jako že slíbili teplou vodu, nebo snídani a nakonec nic nebylo nebo za příplatek bylo mraky... Ve Fesu byl obzvlast vypecenej odvoz na letiste taxikem, jeden typek s kterym jsme zahulili nam rek ze taxi na letiste stojí cca 20dh. Domluvili jsme se teda v centru ráno 2h pred odletem s taxikářema po delsim premlouvani ze nas tam za 20dh na taxika vezmou... Odvezli nas do nejaky odlehly casti mesta kde nas vykopli a cekal tam na nas jinej taxik - kamarad tamtech a ze tyhle malý(petit taxi) nás dál nedovezou a musíme si vzít tohohle a ze on nás na to letiste vezme za 120dh!!! Starej meďák kterýmu v průtrži mračen ani nešly stěrače... To už jsem měl sto chutí na ně zavolat policajty,ale bohužel čas nás tlačil a letadlo jsme chytnout museli a to si oni moc dobře uvědomovali... Jenom namátkou na co jsem si vzpomněl, bylo toho daleko víc,ale kdybych tu měl vypisovat všechno, tak tim strávim večer.


Odpovědět