Jízdenky Londýn

diskuse o ubytování, půjčovnách aut a atrakcích v cílových destinacích
Mat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 243
Registrován: 08. 12. 2013, 09:30
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Jízdenky Londýn

Příspěvek od Mat »

Plánujeme na jaře cestu do Londýna. Chtěl jsem se zeptat, jestli se dá sehnat v Londýně nějaká výhodnější celodenní/vícedenní jízdenka společná pro více cestujících. Setkal jsem se s tím v Mnichově a Štrasburku, tak by mě zajímalo jestli to náhodou není i tam.


Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 596
Registrován: 21. 07. 2009, 18:25
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od Zoltan »

Mat píše:Plánujeme na jaře cestu do Londýna. Chtěl jsem se zeptat, jestli se dá sehnat v Londýně nějaká výhodnější celodenní/vícedenní jízdenka společná pro více cestujících. Setkal jsem se s tím v Mnichově a Štrasburku, tak by mě zajímalo jestli to náhodou není i tam.


na jak dlouho tam budeš? jsou dvě možnosti:
1, Oyster card ta se vyplatí na více jak 5 dní
2, celodenní jízdenka 1-5 pásem a ted nevím za kolik

Já jsem v LON tak dva až tři dny a vždy raději možnost dvě. Platí to na vlaky, metro, bus. Podrobnosti najdeš na cestovatelských webech. Počítej s tím, že z každého letiště je cesta poněkud dražšší kromě klasického metra z LHR

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od persona »

Tohle by mělo zodpovědět všechny otázky: http://www.tfl.gov.uk/tickets/fares-2013/28901.aspx
Obecněji k MHD např. na Wikitravel Guide (London).

pumuklgr
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 92
Registrován: 30. 09. 2013, 10:04
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od pumuklgr »

Mat:
Reseni se jmenuje, jak tady bylo zmineno Oystercard. Link na stranky, kde mas vsechno, uz tady taky mas http://www.tfl.gov.uk.

Odpoved na tvoji otazku se neda rici presne, pokud nereknes, kolik jizd behem jizd planujes a zony, kde ty jizdy budou (tj. kde budes bydlet a kam budes jezdit), kolik presne dni tam budes.

Spolecna jizdenka pro vic cestujicich - nevim, zkus prohledat ten web, ale myslim si, ze skupinova jizdneka neni, protoze kazdy (vzhledem k turniketum musi mit každý svuj ticket).

Většinou jsem v Londýně na 3-4 dny, tak JEDINE Oyster card s pay as you go. Tj. koupis si kredit, který se ti odpocitava. Na 3 dny me to s poctem jizd, ktere udelam, to tak vyjde kolem 20 liber, vcetna dopravy na Heathrow (cestu na Heathrow mam off-peak). Samotna Oyster card stoji 5 GPB, je to vratna zaloha, kdyz budes odjizdet, kartu vratis a dostanes 5 liber a zbyly kredit jízdného zpet (ne jak nejaka zlodejska prazska open card). Pak si koupis jen kredit na jizdne, to se da normalne v automatech pri vstupu do metra. Muzes koupit 10 liber, pak klidne dobijet.




Dam priklad pro zonu 1.
Cash jizdne 4,70 libry za jednu jizdu nema cenu. Jizdne (jedna jizda tube) v zone 1 s oyster card stoji 2,20 libry.
Vyhoda Oyster card je ta, ze tam existuje "price cap", tzn. že když například v zone 1 za den udelas 10 jizd (vcetne spicky), tak se ti nejvyse odecte 8.40 libry. Takže co je nad 4 jizdy za den v zone 1, je pro ten den uz "zadarmo".



Travel card - je jen jednodenní (to je papir) a pak 7 denní travel card (žadná třídenní travel card už NENI), kterou si musis nahrat bud na oyster card nebo jako papir (k dostani jako papir ale jen u National Rail station). Jednodenni travel card pro zonu 1-2 (day any time) je za 9 liber. Sedmidenni travel card pro zonu 1-2 je za 31.40. Kdybys mel hotel v zone 3, musel bys mit travel card za 36.80. Nevim, nenapsal si, jak priletis, ale ber v potaz, ze Heathrow je zone 6, takze tam by ti ta travel card napr. pro zonu 1-3 neplatila.

Tolik v kostce, kdyz tak se ptej, ale presnou odpoved, jak rikam, ti muzu dat, kdyz reknes kolik jizd udelas, v jake zone budes bydle, kolik dni tam budes :-))

Z heathrow , když nejedes metrem, tak vlak heathrow express (pomalejší je connect) stojí zpáteční 19.80, zase seš v centru za 15 minut.

Avathar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 07:43
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od Avathar »

Pokud za oyster zaplatíš kartou, tak ti zálohu nevratej protože to jde až za X (tuším 14) dní. Tak bacha na to.


pumuklgr
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 92
Registrován: 30. 09. 2013, 10:04
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od pumuklgr »

To nebude pravda, ale story "jedna paní povídala" (promiň), normálně jsem už pár oysterek koupil na kartu a pak při refundu na heathrow mi vrátili cash. Tušit a vědět je něco jiného, nic nikde o 14 dnech není. Naopak "you can get the deposit refunded when you return your oyster card to us".

Avathar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 07:43
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Avathar »

pumuklgr píše:To nebude pravda, ale story jedna paní povídala (promiň) normálně jsem už pár oysterek koupil na kartu a pak při refundu na heathrow mi vrátili cash.


Aha, tak se mi to asi zdálo a na toho za okénkem jsem se rozčiloval zbytečně. Karta nebyla vyježděná úplně na nulu, kartu sem koupil kartou a dobijel hotovosti v automatu a musel jsem ji vyjezdit příště. Ještě mi nabídli zaslání zůstatku na účet (zaplatil bych si zahraniční prevod). Ale ty to víš určitě všechno líp....

pumuklgr
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 92
Registrován: 30. 09. 2013, 10:04
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od pumuklgr »

A mi se to taky asi zdálo, že mi to normálně vrátili cash, i když oysterka byla koupená kreditní kartou v automatu u vstupu do tube...

ne teď vážně, asi ten, co seděl za přepážkou, tak byla chyba v něm. Zásada je nenechat se odbýt.

Avathar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 07:43
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od Avathar »

Tak sem ti to dohledal v jejich FAQ:Obrázek

pumuklgr
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 92
Registrován: 30. 09. 2013, 10:04
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od pumuklgr »

Pozor, toto, co tady předkládáš, nejsou faq londýnského dopravního podniku tfl.co.uk, ale nějakého typka, fandy oyster karty. Nicméně ani tyto jeho faq nevyvraceji to, že lze koupit oysterku na kreditku a pak při vrácení dostat cash, jak říkám a jak jsem nechal kredit vrátit já. Proč to tobe nevrátili cash, nevím, asi si tam měl víc jak deset liber nebo ještě velmi pravděpodobněji zbývající kredit z různých zdrojů (cash, karta) nebo něco jiného.

Mat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 243
Registrován: 08. 12. 2013, 09:30
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od Mat »

Mockrát děkuju! Budou to tři dny a přílet by měl být na Stansted, takže easyBus. A bydlení bude v zóně 2, pokud jsem to dobře pochopil :D

beardie
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1074
Registrován: 08. 10. 2011, 18:58
Bydliště: BRQ
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od beardie »

national express je v niektorych casoch lacnejsi ako easybus, hlavne ak to kupis priamo aj s letenkou u Ryana

pumuklgr
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 92
Registrován: 30. 09. 2013, 10:04
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od pumuklgr »

Mat:
Jestli tam budeš teda tři dny, tak řešení je jasné - oyster card s pay as you go. Kup si jí, nahraj na ní pro začátek 10£, pokud nebude stačit, tak postupně dokupuj kredit. Price cup na den pro zóny 1-2 (ve špičce) je £8.40, mimo špičku £7.00 (začátek jízdy po 9:30 hod) krát 3 je £25.20 (£21 off peak), víc za ty 3 dny ti to z karty nestrhne! Počítám to už s cenami platnými od 19.1.2014. Ceny za dopravu se mírně jednou za rok v lednu zvyšují.


Tak jsem, představ si, našel, že existuje group ticket, ale je to pro skupiny od 10 lidí... člověk se pořád učí, je to na těch stránkách tfl. Tak nevím, kolik vás ve skupině je..

Mat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 243
Registrován: 08. 12. 2013, 09:30
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od Mat »

Deset nás nebude, ale děkuju :) A to jsem si myslel, že Praha má drsný podmínky. No Londýn nezklame :D

rtoldy
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 138
Registrován: 03. 05. 2014, 18:04
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Jízdenky Londýn

Příspěvek od rtoldy »

16.mája odlietam na 4 dni z Bratislavy na Stansted. Mám trochu viac otázok, dúfam že ma nukameňujete :D
08:05 priletím na Stansted, mám už zakúpený transfer s easyBus na Baker st. na 09:50. Dá sa to stihnúť? Idem iba s príručnou batožinou a čítal som, že je lepšie a rýchlejšie ísť s pasom.
Ďalšia moja otázka sa týka priamo Oyster card alebo Travelcard... Ktorá sa mi viac hodí? Budem ubytovaný v Hiltone v Hounslow, najbližšia stanica metra je Hounslow West v zóne 5. Oplatí sa mi kúpiť týždenný Travelcard na 5 zón alebo Oyster card? Pochopil som to správne že maximálny strop pre Oyster card za deň je £10,90 ? Čiže možem cestovať denne aj niekoľko kilometrov v tube, BUS, DLR, tram a nezaplatím viac ako tú sumu?
Vopred Ďakujem za rady :)


Odpovědět