Tajemný graf

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
Odpovědět
dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od dider »

JanoS píše:Pri jakem procesu se pouziva 'bid price' ? Ja poznam akorat ruzne published/private fares a ty jsou snad dane. Je tohle 'consolidator' prices, nebo neco jineho?


Prodejce to napsal dobre, chtel jsem vlastne jen demonstrovat, ze letenky nelze prodavat jako jine trvanlive nebo rychloobratkove zbozi. Podobne to funguje u hotelu, ale to tak vymakane. Prece jenom kapitalova narocnost hoteloveho byznysu nejde moc srovnat s AL. A nejak jsem se rozepsal :wink: Ale zrovna dnes mi zrovna v kanclu pani rikala: "no prece nebudu proti lonsku platit za stejnou sedacku do stejne destinace 50% vic"..

Na trhu je nabidka cen (fares), kde kazda cena se vaze na konkretni fare bucket (RBD). Revenue management o vsech tech fares vi a dle toho kolik je aktualni bid price otevira jednotlive RBD. Bid price je pojem revenue managementu a urcuje tedy minimalni castku, kterou si aerolinka preje na dany segment v danou chvili utrzit.

Slozitost celeho systemu u velkeho sitoveho dopravce je evidentni. Kazdy RBD ma svych nekolik stovek narodnich cen (fare basis). Navic vetsina fares je slozenych z vice segmentu casto i vice dopravcu a to vsechno dohromady je potreba vyhdnocovat tak, aby byl dosazen co nejvetsi vynos na let. K tomu si pridej skupinove rezervace, dalsi poplatky, cargo a je jasne, ze urcovat cenu od oka je jednoduse nemozne. Ty skutecne nejlepsi RM systemy programuji snad jen dve spolecnosti na svete a jedna z nich je Lufthansa Systems. Neni potreba dodavat, ze vlastnit to nejlepsi na trhu je velka konkurencni vyhoda, ktera ale samozrejme neni levna. Delat na RM je u SQ jedna z vubec nejprestiznejsich pozici.


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od prodejce »

HonzaLB nám přispěl k tématu svým článkem o výsledcích březnového BSP:

Češi v březnu koupili téměř 79 tisíc letenek za 834 milionů korun. Tyto údaje zahrnují pouze prodeje přes specializované firmy, jsou však dostatečně reprezentativní. Přímo od aerolinek si totiž letenky kupuje jen desetina pasažérů.

http://ekonomika.idnes.cz/aerolinky-vyl ... nomika_abr

Lanbub
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 431
Registrován: 15. 08. 2006, 06:12
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od Lanbub »

No nevím podle mě ten system je komplikovaný ale duvod je naopak uplně jednoduchy: " Udělamé to tak že jím to prodáme za maximalni cenu kterou jsou ochotny zaplatit tak abychom naplnily letadlo! Tak buďme upřimni a přestaňme se schovavat za Tarify. Nejvíc mě pobaví když se samotna nejmenovana nám moc dobře známa letecka společnost do toho zamota tak že se v tom sama přestane orientovat a začne prodavat třidu Y levnějí než třidu U.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od prodejce »

Lanbub píše:Udělamé to tak že jím to prodáme za maximalni cenu kterou jsou ochotny zaplatit tak abychom naplnily letadlo!


Další čestné uznání :!: přesně tak to je.

Jenom doplním, že pro tento fenomén se vžilo označení kapitalismus.

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od dider »

Prodejce byl prvni; ano, presne tak to je. A je to tak dobre...nikdo nic lepsiho nevymyslel a plati to i pro ten kapitalismus. Vychazi z lidske povahy a ze zakonu prirody...

A ta komplikovanost neni zamer, je to vysledek evoluce v distribuci letenek a letectvi vseobecne. A ta evoluce nam mimo jine prinesla i to, ze muzeme letet do BKK za 10K :!:

Nekde na disku mam krasny clanek o vyvoji distribuce letenek. Zkusim to najit a nekdy snad i prelozit. Je to moc poucne vypraveni...


Lanbub
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 431
Registrován: 15. 08. 2006, 06:12
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od Lanbub »

Ano vysledek teto evoloce je že mame system ktery učině maskuje to že se z Vás a z Nás učině taha maximalně možné penize. Nad tímto faktem se neudivuju ani mi nevadí. Ale mám rád upřimnost. Spůsob se mi nelibi mám pocit že mám za partnera trhovce který smlouva směrem nahoru a mě zakazuje promluvit. A nakonec mi řekne že jsem udělal nejlepší kšeft svého života :oops:

Jaký je podle Vás podíl zakazníku kteří přesně vědí co si to vlastně koupily za letenku? Vuči české populace to bude podíl cca lidi co se ukažou na tomto foru verzus zbytek republiky :!:

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od hafi »

je jasne jaky je cil leteckych spolecnosti, prodat za co nejdraz. ale otazka je ze tech lidi co si tu marzi rozdeluji je mozna vice nez je nutno a byt tim originalnim poskytovatelem sluzby (aerolinkou), tak se pokusim ty ostatni prizivniky (prodejce) co nejvic obrat. to ze by to ve vysledku nejspis nevedlo k poklesu cen, ale jen k vetsim ziskum aerolinek je takrka jasne.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od Fabo »

Lanbub píše:ASpůsob se mi nelibi mám pocit že mám za partnera trhovce který smlouva směrem nahoru a mě zakazuje promluvit.


A co je na tom divneho? Kdyz vi, ze cim pozdejc prodava, tym vetsi je sance ze nekoupis-li to ty, prijde nekdo jiny, a tu vyssi cenu zaplati rad?

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od HighFlyer »

Je dobra chvile zacit diskutovat o tom, co z grafu NENI videt. A to je jeho promena v case, rekneme za poslednich 5-10 let. Pak bychom si mohli rict vic o dynamice ceskeho trhu. O poctu cestujicich, schopnych (a ochotnych) platit tarify 20, 30, 40 tisic za kratky let po Evrope. Z minuleho vyvoje bychom pak mohli usuzovat na vyvoj budouci a sance na dlouhodobe preziti vysokonakladovych dopravcu s chudou siti.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od HighFlyer »

prodejce píše:HonzaLB nám přispěl k tématu svým článkem o výsledcích březnového BSP:
Češi v březnu koupili téměř 79 tisíc letenek za 834 milionů korun. Tyto údaje zahrnují pouze prodeje přes specializované firmy, jsou však dostatečně reprezentativní. Přímo od aerolinek si totiž letenky kupuje jen desetina pasažérů.

A tech 834 mil. resp. 10,5 tisice za jednu letenku je s taxama nebo bez? A jaky je v tom pomer dalkovych letenek? Existuje informace o prumerne cene dalkove letenky a letenky po Evrope?

HonzaLB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1484
Registrován: 09. 11. 2006, 09:02
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od HonzaLB »

HighFlyer píše:
prodejce píše:HonzaLB nám přispěl k tématu svým článkem o výsledcích březnového BSP:
Češi v březnu koupili téměř 79 tisíc letenek za 834 milionů korun. Tyto údaje zahrnují pouze prodeje přes specializované firmy, jsou však dostatečně reprezentativní. Přímo od aerolinek si totiž letenky kupuje jen desetina pasažérů.

A tech 834 mil. resp. 10,5 tisice za jednu letenku je s taxama nebo bez? A jaky je v tom pomer dalkovych letenek? Existuje informace o prumerne cene dalkove letenky a letenky po Evrope?

je to kompletní cena včetně tax, bohužel IATA nerozlišuje evropu a dálkovky. dal bych tu tabulku sem, ale příloha pdf není povolena:)tak pošli mail a pošlu:)

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od Fabo »

A to je takovy problem z toho udelat obrazek? Acrobat reader na to ma dokonce funkci, ktera udela vyrez a da ho do schranky ;)

HonzaLB
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1484
Registrován: 09. 11. 2006, 09:02
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od HonzaLB »

Fabo: dík, jsem zas chytřejší:)
Přílohy
iata.JPG

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od HighFlyer »

HonzaLB, Fabo, diky za odpovedi.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Tajemný graf

Příspěvek od Fabo »

HF: Pockej, ted sem zmaten, co tim chces rict? :)


Odpovědět