Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Diskuse o ČSA - aktuální dění ve společnosti, praktické informace a rady
* Co bude dál s ČSA?, * Minulost dálkové flotily, * Co poletí?
Odpovědět
prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od prodejce »

Aerolinky dočasně vítězí: firmička IAG, vlastník leteckých společností British Airways a Iberia, jako druhý na globálním trhu zavádějí DCC poplatek a to s platností od 1.11.2017.

Přitom o stížnosti k Evropské komisi pro porušení Code of Conduct v případu Lufthansa není stále rozhodnuto - vyšetřování tohoto případu trvá již dva roky. Strategické velení prodejců v Bruselu v této souvislosti zaurgovalo u EK oznámení výsledků vyšetřování. Za prodejce podepsán generální tajemník Klenner, za GDSy generál nebeský maršál de Blust.


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od flyingblue »

prodejce píše:Aerolinky dočasně vítězí: firmička IAG, vlastník leteckých společností British Airways a Iberia, jako druhý na globálním trhu zavádějí DCC poplatek a to s platností od 1.11.2017.

Přitom o stížnosti k Evropské komisi pro porušení Code of Conduct v případu Lufthansa není stále rozhodnuto - vyšetřování tohoto případu trvá již dva roky. Strategické velení prodejců v Bruselu v této souvislosti zaurgovalo u EK oznámení výsledků vyšetřování. Za prodejce podepsán generální tajemník Klenner, za GDSy generál nebeský maršál de Blust.


Tak a velka trojka je pohromade. AF-KL zavadi distribucni poplatek k 1.4. 2018

https://skift.com/2017/11/03/air-france ... surcharge/

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Fabo »

Hmm. A jak je to treba na americke fronte?

Nebo to je dalsi svetova valka, kde se bojuje v Evrope, ale za oceanem ne?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od prodejce »

Světová letenková letenková válka už začíná nyní prosakovat i do normální "světské" politiky, postoj zaujal dokonce už i Telička:

http://www.travelweekly.co.uk/articles/ ... gds-charge

.. á propos, ti z vás, kdo četli můj úvodní článek, si nyní mohou povšimout, že spor se již skutečně nevede o 16EUR poplatek, ale o to, že aerolinky (alespoň velká trojka) si přejí výrazně omezit možnost srovnávání cen svých letenek. To je - jak jsem naznačil již před dvěma lety - to největší "zlaté tele", o které se Světová letenková válka vede. Hlavní obětí a válečnou kořistí Aerolinek se tak skutečně mají stát Zákazníci, nikoliv Prodejci. Zavádění poplatků pro Prodejce je jen zastírací manévr, který má vnést na bojiště zmatek a oblafnout média. A pokud si toho všimli už i členové Evropského parlamentu, tak to je co říct. Situace je zřejmě vážná.

V dubnu 2018 se rovněž cosi stane s ITA software:

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ing-rivals
Naposledy upravil(a) prodejce dne 03. 11. 2017, 23:57, celkem upraveno 1 x.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od prodejce »

P.S. A nepodceňujte to. I když to píšu všechno srandovně, jak pro děcka, zas taková legrace to není. Hlavně pro vás ne. Když napíšu, že za prodejce v Bruselu podepsal nějaký papír generální tajemník Klenner a za GDSy generál nebeský maršál de Blust, tak ono to sice zní jako fór, ale má to racionální základ. My Prodejci i GDSy máme vybudovanou skutečnou hierarchickou velitelskou strukturu pro tuto válku, v čele s generály, nebeskými maršály a s diplomaty v cylindrech. Držíme opevněné hrady a dokážeme vystřelit i atomovku, když je třeba a navíc mezi Prodejci a GDSy panuje jakési křehké spojenectví.

Zato vy Zákazníci do toho jdete jak ovce na porážku. Obyčejný kanónenfutr v bílých košilích. Na vás stačí namířit klackem a vy na svou obranu můžete tak maximálně nadávat. A jste v tom sami, úplně sami, vám nikdo na pomoc nepřijde...

Obrázek


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od flyingblue »

prodejce píše:P.S. A nepodceňujte to. I když to píšu všechno srandovně, jak pro děcka, zas taková legrace to není. Hlavně pro vás ne. Když napíšu, že za prodejce v Bruselu podepsal nějaký papír generální tajemník Klenner a za GDSy generál nebeský maršál de Blust, tak ono to sice zní jako fór, ale má to racionální základ. My Prodejci i GDSy máme vybudovanou skutečnou hierarchickou velitelskou strukturu pro tuto válku, v čele s generály, nebeskými maršály a s diplomaty v cylindrech. Držíme opevněné hrady a dokážeme vystřelit i atomovku, když je třeba a navíc mezi Prodejci a GDSy panuje jakési křehké spojenectví.

Zato vy Zákazníci do toho jdete jak ovce na porážku. Obyčejný kanónenfutr v bílých košilích. Na vás stačí namířit klackem a vy na svou obranu můžete tak maximálně nadávat. A jste v tom sami, úplně sami, vám nikdo na pomoc nepřijde...


Ja si z toho legraci nedelam. Na druhou stranu, nam, ovcim, ktere mohou na svoji obranu jen becet (nebo se modlit k Velke Evropske Komisi), vlastne nic jineho, nez (cerny) humor nezbyva.

Mimochodem, podobna valka, v jine galaxii, jini spojenci a jinymi zbranemi se vede na poli Internetu - tance, ktere se vedou kolem GDPR, sitove neutrality, interconnectu a mereni "spotreby" jsou nemene krvave. Dokonce bych rekl, ze v pripade GDPR uz byla pouzita atomovka (cekame, az prijde v kvetnu tlakova vlna). Mas uz na prodejne jmenovaneho "Pověřence" ?

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Roiman4 »

prodejce píše:
V dubnu 2018 se rovněž cosi stane s ITA software:

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ing-rivals


While some companies found the QPX Express API useful, there was simply not enough adoption to continue supporting the product. As a result, we informed users that we will be shutting down the QPX Express API on April 10, 2018.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Fabo »

Roiman4: No to je fajn, ale nic to nerika.

Otazka bude znit spis, co s tim zbytkem verejne dostupnych sluzeb? Matrix je momentalne asi nejsilnejsi zpravodajsky nastroj na strane zakazniku. Jestli padne ten, tak to bude velka vec.

prodejce: Clovece, ja ti nevim zda jsou na tom zakaznici az tak spatne. Kdyz si vemu ceny sa jake se dnes bezne letai legacy aerolinkami, at po Evrope, za ocean nebo treba do Asie v biznisu, tak jen pred par lety by tyto cifry zneli celkem absurdne.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Globik »

Možná mi tu někdo vysvětlí, že chyba je na straně přijímače (cookies apod.), nicméně stalo se to na dvou různých strojích (každý jiný OS a jiný prohlížeč), ale Matrix v posledních pár dnech občas vyplivuje blbosti. Zadám si RT letenku v kalendáři, počet nocí v rozmezí X až X+7 a najednou mi to ukáže nejlevnější letenky v ceně cca 50% obvyklých nejnižších cen. Paráda, kupuju! Kliknu na příslušný den a najednou mi to ukazuje ceny o 100-150% vyšší, než jsou obvyklé ceny nejlevnějších letenek. A když se podívám, o jaká data letu zpět se jedná, je to 0 nocí v destinaci. Zkusím tedy bez kalendáře, dávám +-2 dny na obou odletech, zkouším různé kombinace a ukazuje mi to obvyklé ceny.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od flyingblue »

Globik píše:Možná mi tu někdo vysvětlí, že chyba je na straně přijímače (cookies apod.), nicméně stalo se to na dvou různých strojích (každý jiný OS a jiný prohlížeč), ale Matrix v posledních pár dnech občas vyplivuje blbosti. Zadám si RT letenku v kalendáři, počet nocí v rozmezí X až X+7 a najednou mi to ukáže nejlevnější letenky v ceně cca 50% obvyklých nejnižších cen. Paráda, kupuju! Kliknu na příslušný den a najednou mi to ukazuje ceny o 100-150% vyšší, než jsou obvyklé ceny nejlevnějších letenek. A když se podívám, o jaká data letu zpět se jedná, je to 0 nocí v destinaci. Zkusím tedy bez kalendáře, dávám +-2 dny na obou odletech, zkouším různé kombinace a ukazuje mi to obvyklé ceny.


Zkus s tim konfrontovat primo Google/ITA Software.

Pripadne abys to posichroval, zkus to z anonymniho okna, to by nemelo zadne cookies praskat.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Globik »

flyingblue píše:
Globik píše:Možná mi tu někdo vysvětlí, že chyba je na straně přijímače (cookies apod.), nicméně stalo se to na dvou různých strojích (každý jiný OS a jiný prohlížeč), ale Matrix v posledních pár dnech občas vyplivuje blbosti. Zadám si RT letenku v kalendáři, počet nocí v rozmezí X až X+7 a najednou mi to ukáže nejlevnější letenky v ceně cca 50% obvyklých nejnižších cen. Paráda, kupuju! Kliknu na příslušný den a najednou mi to ukazuje ceny o 100-150% vyšší, než jsou obvyklé ceny nejlevnějších letenek. A když se podívám, o jaká data letu zpět se jedná, je to 0 nocí v destinaci. Zkusím tedy bez kalendáře, dávám +-2 dny na obou odletech, zkouším různé kombinace a ukazuje mi to obvyklé ceny.


Zkus s tim konfrontovat primo Google/ITA Software.

Pripadne abys to posichroval, zkus to z anonymniho okna, to by nemelo zadne cookies praskat.

Jako správný staromilec to zadávám vždy z adresy matrix.itasoftware, z googlu jsem to ještě nikdy nevyzkoušel. Asi zkusím.

Jak udělám anonymní okno netuším. Nicméně jsem asi přišel na to, kdy se to stane: hledám OW letenku, zadám kalendář. Po zobrazení kalendáře s cenami se vrátím o stranu zpět a kliknu na "záložku" Return. Okénko s počtem nocí v destinaci se mi automaticky vyplní posledním údajem, který jsem při hledání RT letenek zadával. Po odeslání se zobrazí kalendář a v něm jsou zřejmě ceny nejlevnějších OW letenek, ne RT. po klinkutí na příslušný den se zobrazí nabídka letenek, ale RT s 0 nocemi v destinaci.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od prodejce »

Follow up k mému původnímu článku z 22.10.2015:

.. v úterý 14. července 2015 podalo „16 nespokojených zákazníků“ u soudu v New Yorku žalobu na všechny tři hlavní světové GDSy pro kartelové chování při vyjednávání s letekými společnostmi o cenách distribuce do prodejních kanálů.


https://www.tnooz.com/article/travelpor ... companies/

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od cocik »

Chapu to dobre, ze "16 nespokojených zákazníků" je neco jako 99 pragovaku? :D

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4145
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od whiskey »

cocik píše:Chapu to dobre, ze "16 nespokojených zákazníků" je neco jako 99 pragovaku? :D

skor parafraza na 12 Angry Men...

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Světová letenková válka aneb NDC pro začátečníky (článek)

Příspěvek od Fabo »

To nie, 12 angry men su ti, co to maju rozlusknut predsa.

Cocik to podla mna trafil, 16 nespokojnych zakaznikov reprezentuje "vsetkych ktori si za poslednych X rokov kupili letenku", 99 pragovakov zas reprezentovalo "vsetkych robotnikov".


Odpovědět