Qatar Airways - poplatky za nadváhu

Tok
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Qatar Airways - poplatky za nadváhu

Příspěvek od Tok »

Vážení,
chtěl bych poprosit, máte-li někdo podobné zkušenosti s placením nadváhy za oficiální tarify.
V listopadu jsem letěl s Qatar Airways z Jakarty přes Doha do Vídně. Měl jsem povolen limit 20 kg, 10 kg jsem si vyprosil mailem (důvod: studium, vracel jsem se po roce z Indonésie domů).
V Jakartě mi navážili 47 kg. Do příručáku už nic narvat nešlo :-)
10 kg nadváhy mi odpustili, ale 7kg už jsem neukecal a nevymodlil a nakonec jsem to musel zaplatit, za cca 45 USD/kg. To bylo v momentě, kdy jsem indonéskému personálu Qatar Airways v zoufalství vybalil všechnu svou hotovost, 345 USD (cca polovinu v rupiích). Téměř jako polovina ceny letenky :-(
Potvrzení mi napsali na 319 USD, rozdíl 26 USD si nechali, čehož jsem si všiml až později.
Nejhorší je na tom fakt, že Qatar je jinak velmi solidní společnost a že zřízenci postupovali víceméně komisně podle platných pravidel. Uznávám, nadváhu jsem měl. Nakonec me mrzela nejvíc ta korupce.
Měl by někdo nějaký komentář...?
Jaké máte zkušenosti se smlouváním a placením nadváhy?
Kolik jste kdy platili?
Existuje někde odkaz na podobnou diskusi?
Omlouvám se, pokud jsem zařadil příspěvek do špatného fóra.


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Příspěvek od prodejce »

vážený, když jste měl domluvenou váhu 30 kg TAK PROČ JSTE PŘIŠEL SE 47 KG?

Je nějaké fórum na to proč lidi chodí s nadváhou a nechtějí za ní platit?? :evil:

Jano
Stav: Offline

Re: Qatar Airways - poplatky za nadváhu

Příspěvek od Jano »

Tok píše:Jaké máte zkušenosti se smlouváním a placením nadváhy?
Kolik jste kdy platili?


Takmer furt ked letim do EU z East Coast tak mam aspon jeden kufor nadvahovy. To znamena, ze je niekde medzi (50, 75> lb. Nikdy sa neznazim "smlouvat". Pridem k check in counter, pozriem GA do oci a poviem "My luggage is overweight". Ak je to len zopar libier tak vacsinou len mavnu rukou (OK, poznaju ma, vedia, ze u nich miniem kazdy rok mailand). Obcas nemavnu rukou. Vtedy vytiahnem kreditku a zaplatim $25 za kadzy nadvahovy kufor (50, 75> lb. Nad 75lb by to uz bolo okolo $360. To sa radsej oplati zobrat treti kufor za $120, pokial treti kufor je do 50lb.

Samozrejme, toto plati len pre moje typicke TYS-ILZ alebo TYS-VIE na NW/KL ci NW/KL/OK.

V tvojej situacii by som asi bol cast veci poslal postou (odtialto to je $1.6 za libru vahy) ci Fedexom aleho UPS alebo niecom podobnym. Asi by to bolo byvalo lacnejsie.

Tok
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Tok »

Dekuju za tak mily ton.

Studoval jsem v Indonesii na univerzite. Domu jsem si vezl krome osobnich veci potrebnych pro rocni pobyt jeste i nejruznejsi materialy tykajici se studia, cenne publikace, skripta pro jazyk, ke kteremu neexistuje v Evrope dostatek dostupnych materialu.

Zaroven jsem vezl dokumentaci humanitarni pomoci, ktere jsem se rovnez venoval.

Sekretariat na me univerzite rovnez pozadal dopisem o ulevu od pripadnych poplatku. Zaroven zde byl jisty precedens, ze tento dopis byl v jinem pripade ucinny.

Rovnez jsem s tim nemel velke zkusenosti, proto se zde ptam.

Skoro bych pozadal, abyste se k tomu uz dale nevyjadroval, staci rict jednou, ze jsem blbec. Zato vy musite byt opravdu superman.
Naposledy upravil(a) Tok dne 15. 12. 2006, 00:25, celkem upraveno 1 x.

Tok
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Tok »

Tok píše:Dekuju za tak mily ton.


To nepatřilo Vám, Jano.

Systém, který mi popisujete, je piece system, u mne se to řídilo dle weight systemu.

UPS z Jakarty do Prahy by vyšel asi VELMI draho, obyčejná pošta zase není bůhví jak spolehlivá, tak šly mé úvahy. Rovněž jsem vycházel z informací "jedna kamarádka povídala", že za 20-30 kg nadváhy na stejné trase platila "jen" 100 USD.

No, byla to chyba.


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Příspěvek od prodejce »

na toto bohužel musím reagovat ...

a) a těch 345, resp. 26 USD vam vrta v hlavě i zpetne ?:shock: chtěl byste je vrátit?

b) sorry, ale dovolavat se "humanitarnich" důvodů jako záminky pro neplacení za kufry je trochu pod úroveň. Doufám, že jste toto nevysvětloval personálu na letišti.

toť vše. hawk.

Tok
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Tok »

prodejce píše:toť vše. hawk.

Tohle byl konecne jeden rozumny prispevek.

Zadne penize zpetne neuplatnuju. Jakych duvodu se dovolavam nebo nedovolavam, vam muze byt ukradene, jelikoz stejne zpochybnite uplne cokoliv.

A zajimalo by mne co je tedy "na urovni"... bez mrknuti oka zaplatit 770 dolaru za 17 kilo? Jsem rad, ze jste takovy charakter, protoze nepochybuju, ze byste jim je dozajista predal bez vyzvani v pripravene obalce.

Kazdopadne dik za nazor, doufam ze se svymi zkusenostmi najde take nekdo trochu shovivavejsi.

Jano
Stav: Offline

Příspěvek od Jano »

Tok

Nuz, obavam sa, ze si zaplatil za svoju neskusenost. Jednoducho, teraz uz nad tym nespekuluj. Najlepsie to hodit za hlavu. Stavaju sa aj horsie veci.

A nabuduce ked budes letiet cez polku sveta, tak budes vediet, ze do celkovej ceny cesty musis zarata aj nadvahu za batozinu. Ked si rok prec, tak to celkovo moze vydat aj na 50kg+.

Pozri, ja tu mam kopec znamych, co lietaju raz za rok domov, kupia najacnejsu letenku, domov chcu doniest kopec darcekov a ked pridu na letisko so svojou overweight luggage tak sa len cuduju, ze od nich letecka spolocnost chce este kopec monies.


--Jano

Anabel Lee
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 212
Registrován: 29. 09. 2004, 15:03
Stav: Offline

Příspěvek od Anabel Lee »

Tok píše:
A zajimalo by mne co je tedy "na urovni"... bez mrknuti oka zaplatit 770 dolaru za 17 kilo? Jsem rad, ze jste takovy charakter, protoze nepochybuju, ze byste jim je dozajista predal bez vyzvani v pripravene obalce.



asi te nepotesim, ale vec se ma takhle: letadlo lita na ropny derivat, ten je ze znamych duvodu vetsinou drahy. Cim je letadlo tezsi, tim vice jej spali. Jelikoz cena tve letenky je tak nejak vykalkulovana (no dobre ponechame stranou celou magii tarifu) z nakladu na let, jehoz soucasti je i cena za palivo, je logicke ze cim tezsi budes, tim vice bys mel zaplatit. Uplatnovat toto pravidlo na tloustiky se jaksi neda kvuliva politicke korektnosti, kufry se daji dobre kvantifikovat a vazeni je neurazi. Pocet a vahu bezplatnych kufru mas jasne napsany v kupni smlouve, tedy prepravnich podminkach na kterou koupi pristpujes. Jedine co ti zbyva pokud nechces platit je ochota aerolinky potazmo jejich zamestnancu ti to prominout :) Je to holt business a nejvic vydela ten kdo si necha nadvahu dobre zaplatit.

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Příspěvek od dider »

Přesne tak, letenka je smlouva a ty si porušil podmínky, takže platíš sankci. Nechápu proč tě to tak rozhodilo. Vymlouvat se na nejaké soukromé důvody je docela ohrané a nikoho na checkinu nebaví to posluchat desetkrát denně. Spousta lidí se spoléha na goodwill checkin/tkt agenta, ale ten má taky svého nadřízeného a ten mu šlape na paty, aby vybíral nadvahu. Někde mají zato dokonce odměnu. Volnou letenku nebo procenta :) pro první nejlepší. :D

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Příspěvek od prodejce »

dider píše: Spousta lidí se spoléha na goodwill checkin/tkt agenta, ale ten má taky svého nadřízeného a ten mu šlape na paty, aby vybíral nadvahu.


Přesně tak, proto jsem psal, že vymlouvání se na humanitární důvody je pod úroveň. Uvádět tak letištní personál do rozpaků. Denně vidí 50 lidí, co potřebují hodně kufrů, protože mají na smrt nemocné děti, babičky, a potřebují pro ně hodně věcí a v kufru jsou samé zdravotní pomůcky:o)

Dobrý jsou situace, kdy pax rovnou hlásí, že nemá žádný peníze:o) Nadváhy se ovšem nechce vzdát, kufr nezahodí a ptá se jak to má řešit :o) ("Do you suppose me to live here?? ... "I have three children" ... I will call my embassy to tell them you don´t allow me to fly":o) .. těch historek by bylo... :wink:

Tok
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Tok »

Ano, doplatil jsem na nezkušenost, jak napsal kolega výše. Mohl jsem například uplatnit až 35 kg přes milovou kartu Privilege Club, kdybych se na to ovsem predem informoval. Pár dalších kilo bych nějak zredukoval a pár by se snad "odpustilo".

Každopádně bych se docela obešel bez Vašich urážlivých názorů, cynický pane prodejče. Humanitární důvody v tom samozřejmě nehrály klíčovou roli, ale i tak jsem měl možná 3-4 kg "humanitárních" lejster (tj. cca 150 USD), které jsem vezl do ČR. (Pracoval jsem několik měsíců v zemětřesením zasažené oblasti). O zdravotních pomůckách jsem nic netvrdil, protože jsem je nevezl, děti nemám a babička je fit.

Doufám, že přijímáte kritiku v oblastech, kde jste zase zelenáč vy.

Já jsem se jen normálně zeptal, jaké zkušenosti mají ostatní pasažéři.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Příspěvek od prodejce »

to Tok: Nehledejte v mých příspěvcích nic osobního. Vyjádřil jsem názor, že žádat letištní personál o poskytnutí nějaké služby zdarma z osobních důvodů není vhodné. Stejně tak nežádáte v samoobsluze rohlík zdarma, protože máte hlad ale nemáte peníze.

Nicméně stále jsme se nedostali k odpovědi na mojí původní otázku a to proč jste si vzal s sebou na letiště 47 kg zavazadel, když vyjednáno jste měl 30 kg. Tady vidím příčinu všech potíží a nepříjemného doplatku.

Pozornost by se měla věnovat spíš krádeži 26 USD. nadváha 7kg JKT-PRG skutečně stojí 319USD, je otázka, jestli 26 USD byl manipulák anebo prostě bakšiš do kapsy.

Ke krádežím/podvodům dochází všemi složkami na zemi i létajícím personálem (samozřejmě čím víc na východ, tím častěji) a v tomto spatřuju veliký problém, protože je to extrémě obtížně zachytitelné a cestující jsou pak vystaveni skutečně neřešitelným problémům. Podružným efektem bývá, že jediný "zachytitelný" článek, tzn. jediný, kdo se s cestujícím o jeho problému baví je prodejce letenky, který slízne "smetanu". Ale to by asi bylo na jiné téma, které hned založím.

Tok
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Tok »

prodejce píše:to Tok: Nehledejte v mých příspěvcích nic osobního.


Tak to mne těší, už jsem si myslel, že jsem nejenom nezkušenej, případně hloupej, ale že jsem snad ještě něco těm chlapíkům na check-inu zlého provedl.

Ostatně, odškodnili se sami. Ptáte-li se na oněch 26 USD, což na místní poměry není málo - pro ilustraci na Jávě je to přibližně týdenní plat učitele - dal jsem jim 190 USD a 1.500.000 Rp (cca 155 USD v kurzu platném na letišti), oni si to spočítali, a vyšlo jim, že když napíší 7kg, půjde ještě celkem dost do kapsy. Já jsem byl z odevzdání veškeré své hotovosti mírně nervózní a "triku" jsem si nevšiml.

A proč jsem tam šel se 47kg? Inu, z nezkušenosti jsem předpokládal, že žádost z mé univerzity uznají... v tamních poměrech je běžné, že podobné úřední žádosti jsou respektovány (Air Asia mi předtím při jiném letu uznala 24kg místo 15kg se stejným dokladem). Jinak kolegyně za 25 kg navíc vloni s jinou společností platila "pouze" 100 USD, které jsem byl připraven zaplatit.

Snad už se v tom dále nepitvejme, přišlo mi to jako jisté "kopání do mrtvol", já jsem se s novou zkušeností a se zaplacením pár tisíc navíc smířil, pouze mne zajímaly obdobné zkušenosti.

hajkis
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 12. 2005, 10:55
Stav: Offline

Příspěvek od hajkis »

Já jsem se v podobné situaci (měl jsem asi 10 kg nadváhy) zachoval stylem trouby co neumí Anglicky a pracovník na přepážce než, aby se mnou zdržoval tak mě radši pustil i s nadváhou :D

Doufám, že mě teď nebude nikdo napadat za mé nemorální jednání :evil:
Naposledy upravil(a) hajkis dne 18. 12. 2006, 13:38, celkem upraveno 1 x.


Odpovědět