Částečný konec krajové diskriminace

Luko2
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 355
Registrován: 03. 11. 2004, 12:21
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Částečný konec krajové diskriminace

Příspěvek od Luko2 »

To že Lufthansa uvádí již konečné ceny letenek na svých stránkách určené pro většinu zákazníků není nic nového, tedy až na ty co jsou "jako" určené pro českou klientelu a několik nových členů EU.

Co je však pro mě nejdůležitější je konec krajové diskriminace která byla dříve běžně aplikována. Ten kdo bydlí na severu Čech a chtěl někdy využít lákavé cenové nebídky pro odelty z Drážďan, Lipska nebo jakéhokoliv jiného německého letiště při nějaké promo akci měl bohužel smůlu, jelikož pokud dříve při vyplňování osobních údajů uvedl jako zemi trvalého bydliště ČR okamžitě byl přesměrován do databáze s úplně jinými cenami, jenž byly na hony vzdálené uváděným cenám pro německého zákazníka.

Ačkoliv jsem dřivě několikrát psal Lufthanse o krajové diskriminaci do Německa nebo se ptal osobně na infocentru ve FRA či MUC, vždy mi bylo sděleno že si váží toho že chci letět do FRA z Drážďan které mám za rohem, ale nabídku 99,- Euro nemohu bohužel využít protože mám trvalé bydliště v "nevhodné" zemi a nabídka je určena pouze pro Němce. Prý mám využít "atraktivní" nabídky pro odlety z PRG která je pro mně primárně určena i když se na letiště budu mlátit déle něž do DRS. Mimochodem letenky z Prahy jsou dvojnásobně dražší při cestě do Německa, než když je kupujete v opačném směru. Takže proč letět do FRA nebo MUC za 195,- Euro z Prahy když DRS mám za rohem, letenka stojí 99,-Euro a jsem na letišti za půl hoďky.

I když jsem si myslel že se vzrůstající konkurencí na leteckém trhu tento neduh Lufthansa sama odstraní, bohužel se tomu tak úplně nestalo z ničeho nic. Částečný zlom nastal až tento rok kdy se zřejmě Lufthansa zalekla návrhu nového zákona který se zrovna projednáva v EK a sama částečně tuto diskriminaci odstranila. Tudíž si dnes už v klidu můžete koupit jakoukoliv letenku v akci s odletem z Německa za stejné peníze jako občané Německa aniž by jste byli cenově diskriminováni tím že máte trvalé bydliště v ČR.

Snad se po začátku platnosti nového zákona dočkáme stejných cen na jedné trase v libovolně kupovaném směru, viz. příklad PRG - Německo. Na tomto příkladu je vidět že na některé společnosti platí opravdu pouze cukr a bič...

Máte také nějaké zkušenosti i s jinými dopravci kteří uplatňují dvojí metr v závistosti na tom v jakém směru letenku kupujete nebo kde bydlíte?
Naposledy upravil(a) Luko2 dne 18. 07. 2007, 23:57, celkem upraveno 1 x.


MK
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 947
Registrován: 21. 02. 2006, 17:48
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Příspěvek od MK »

Ten propastný rozdíl cen FRA-PRG-FRA X PRG-FRA-PRG jsem taky zaregistroval a pěkně mě namíchnul, nicméně v únoru jsem využil akce FRA-ATH-FRA (LH to létá s AB6, tak jsem tím prostě musel letět :D) a stalo se mi to stejné co zde popisuješ (tzn. že se mi zobrazila cena 99 EUR za rtn vč. tax a po zadání bydliště v ČR se stránky přesměrovaly na ty rádoby pro ČR) s tím rozdílem, že již zmíněných 99 EUR mi jen převedlo na CZK a zobrazila se cena cca 2800 CZK...takže já problém neměl.
A zkoušel jsi to třeba přes kralovnu nebo letusku?? Já to schválně zkoušel na ty samé lety do ATH a bylo to jen o 120 CZK dražší, a tam přeci nezáleží, odkud jsi, když si tu letenku kupuješ...

euroflyer
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1480
Registrován: 08. 05. 2007, 21:10
Stav: Offline

Příspěvek od euroflyer »

MK píše:Ten propastný rozdíl cen FRA-PRG-FRA X PRG-FRA-PRG jsem taky zaregistroval a pěkně mě namíchnul, nicméně v únoru jsem využil akce FRA-ATH-FRA (LH to létá s AB6, tak jsem tím prostě musel letět :D) a stalo se mi to stejné co zde popisuješ (tzn. že se mi zobrazila cena 99 EUR za rtn vč. tax a po zadání bydliště v ČR se stránky přesměrovaly na ty rádoby pro ČR) s tím rozdílem, že již zmíněných 99 EUR mi jen převedlo na CZK a zobrazila se cena cca 2800 CZK...takže já problém neměl.
A zkoušel jsi to třeba přes kralovnu nebo letusku?? Já to schválně zkoušel na ty samé lety do ATH a bylo to jen o 120 CZK dražší, a tam přeci nezáleží, odkud jsi, když si tu letenku kupuješ...

zkoušel jsem loni bkk z drážďan...přes fra a cena byla téměř identická, jako by byla z prahy..tak nevím...ale jistě se děje, jsou to pěkný filutové

Luko2
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 355
Registrován: 03. 11. 2004, 12:21
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Luko2 »

Myslel jsem si že už s tou diskriminací u Lufthansy bude konec, ale opět mě o tom přesvědčila právě probíhající akce do Sao Paula, kdy jsou v nabídce letenky z Mnichova za € 349,- (9 700 Kč). V běžném tarifu jsou nabízeny za trojnásobek.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Příspěvek od whiskey »

V europe ma najlacnejsie letenky s najnizsim vypalnym www.lufthansa.ie - staci normalne napisat adresu, a nechat ako krajinu Ireland. Kedze platite kartou, je uplne irelevantne, aku krajinu uvediete. Dolezite je mat na check-ine so sebou ID doklad s rovnakym menom, ako je v PNR. ak chcete za let mile do FF programu, tak to mozete urobit pri checkine.


Luko2
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 355
Registrován: 03. 11. 2004, 12:21
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Luko2 »

whiskey píše:V europe ma najlacnejsie letenky s najnizsim vypalnym www.lufthansa.ie - staci normalne napisat adresu, a nechat ako krajinu Ireland. Kedze platite kartou, je uplne irelevantne, aku krajinu uvediete. Dolezite je mat na check-ine so sebou ID doklad s rovnakym menom, ako je v PNR. ak chcete za let mile do FF programu, tak to mozete urobit pri checkine.

A už jsi to osobně zkoušel tímto způsobem oblbnout, že napíšeš do kolonky adresu jinou, než kterou máš napsanou v pasu nebo OP?

Lufthansa mi neustále připadá jak malomocná. Přes můj FF účet mi to totiž výše uvedené ceny letenek nanabídne. Jedinou možností bude zřejmě napsat německou adresu a nechat si připsat míle až u check-inu.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Příspěvek od whiskey »

Luko2 píše:A už jsi to osobně zkoušel tímto způsobem oblbnout, že napíšeš do kolonky adresu jinou, než kterou máš napsanou v pasu nebo OP?

Lufthansa mi neustále připadá jak malomocná. Přes můj FF účet mi to totiž výše uvedené ceny letenek nanabídne. Jedinou možností bude zřejmě napsat německou adresu a nechat si připsat míle až u check-inu.


Osobne som to neskusal, ale podla flyertalku takto ludia bezne obchadzaju "ticket service charge" a podobne vypalne. Ked sa nad tym zamyslis, co je jediny udaj, co budu kontrolovat na check-ine? Tvoju domovsku adresu? Asi sotva. mohol si byt zrovna u grossmutti v Nemecku, alebo na hoteli v nemecku na sluzobnej ceste, ked si to bookoval. Je to uplne irelevantny udaj. Kontroluju jedine meno, a ci pasuje fotka v pase s gesichtom cloveka, co pred nimi stoji. Urcite sa tu najde niekto, kto stoji na druhej strane check-in pultiku a bude to moct potvrdit/vyvratit.

Luko2
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 355
Registrován: 03. 11. 2004, 12:21
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Luko2 »

Jen tak orientačně jsem na Tvůj popud porovnal ceny na všech domovských stránkách Lufthansy a vynechal ty co maji stejnou cenu. Jako příklad mi posloužil úsek Drážďany - Mnichov a zpět v termínu 5. a 12. prosince. Čísla letů LH1067 a LH1074. Přiznám se, že jsem nečkal tak značné rozdíly. Tohle se opravdu nedá nazvat jinak než výpalné. Poslední číslo v řádku je konečná cena v Kč. Pro přepočet jsem použil aktuální kurzovní lístek ČNB, takže ve skutečnosti by se na účtu objevila cena o několik desetikorun vyšší, ale pro relativní porovnání cen to nehraje roli.

Austrálie - 122.40 AUD 2106
Bahrain - 39.60 BHD 2023
Čína - 794 CNY 2048
Česko - 2644 CZK 2644
Dánsko - 751 DKK 2778
Egypt - 588 EGP 2016
Hong Kong 822 HKD 2055
Maďarsko - 23700 HUF 2583
Argentina - 333.20 ARS 2042
Island - 7740 ISK 2430
Indie - 4202 INR 2033
Indonésie - 104.18 USD 2022
Irsko - 86,63 EUR 2382
Japonsko - 11710 JPY 1955 - nejlevnější
Kanada - 104.31 CAD 2030
Kazachstán 12667 KZT 1988
Kuvajt - 29.55 KWD 2029
Kypr - 66 CYP 3102
Lotyšsko - 61.20 LVL 2386
Litva - 301 LTL 2395
Malta - 40.40 MTL 2585
Mexiko - 1172.58 MXN 2068
Monako - 91.63 EUR 2519
Německo - 96.63 EUR 2575
Norsko - 728 NOK 2589
Polsko - 367.07 PLN 2679
Katar - 420 QAR 2226
Rusko - 3078 RUB 2394
Saud. Arab 392 SAR 2018
Sigapur - 161 SGD 2093
Slovensko - 3145 SKK 2544
JAR - 750 ZAR 2107
J. Korea - 111700 KRW 2372
Švédsko - 901 SEK 2684
Švýcarsko - 147 CHF 2424
Taiwan - 3447 TWD 2044
Thajsko - 4340 THB 2651
Turecko - 200 TRY 3200 - nejdražší
USA - 104.18 USD 2022
Ukrajina - 623.70 UAH 2351
UAE - 420 AED 2205
UK - 60.40 GBP 2393
Venezuela 223992 VEB 2011
Vietnam - 1837650 VND 2174

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Příspěvek od whiskey »

Este si to mohol hodit do excelu nech vyrata percentualne rozdiely.
Dalsia moznost, ako sa tomu vypalnemu vyhnut, je zdvihnut telefon, a nechat si ten listok telefonicky vystavit (ak je to e-ticket) v pobocke LH v danej krajine. Samozrejme, cena hovoru moze byt radovo v stokorunach, takze sa to oplati len pri drahsich letenkach, alebo tam, kde neplatis telefon :wink:

euroflyer
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1480
Registrován: 08. 05. 2007, 21:10
Stav: Offline

Příspěvek od euroflyer »

je vůbec nějaká šance, že se toto změní?docela pěkná sviňárna, mimochodem:-)

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4157
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Příspěvek od whiskey »

euroflyer píše:je vůbec nějaká šance, že se toto změní?docela pěkná sviňárna, mimochodem:-)


Myslim si, ze na vyrovnanie tych cien minimalne v ramci EU by stacilo jedno podanie na EK.

Luko2, este jedna vec, tie ceny su vsetky vratane tax, fuel surcharges atd.?

euroflyer
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1480
Registrován: 08. 05. 2007, 21:10
Stav: Offline

Příspěvek od euroflyer »

whiskey píše:
euroflyer píše:je vůbec nějaká šance, že se toto změní?docela pěkná sviňárna, mimochodem:-)


Myslim si, ze na vyrovnanie tych cien minimalne v ramci EU by stacilo jedno podanie na EK.

Luko2, este jedna vec, tie ceny su vsetky vratane tax, fuel surcharges atd.?

kdo to ještě dělá?zkoušel jsem si teď OK na lince PRG-JFK a ti mi vychází vzorně...

Luko2
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 355
Registrován: 03. 11. 2004, 12:21
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Luko2 »

whiskey píše:
euroflyer píše:je vůbec nějaká šance, že se toto změní?docela pěkná sviňárna, mimochodem:-)


Myslim si, ze na vyrovnanie tych cien minimalne v ramci EU by stacilo jedno podanie na EK.

Luko2, este jedna vec, tie ceny su vsetky vratane tax, fuel surcharges atd.?

Ano vsechny ceny jsou konecne. Porovnaval jsem stejny produkt na domovskych strankach kazde zeme, ktere Lufthansa nabizi. Mimochodem se o tom zminuji v textu nad tou hromadou cisel. Zrejme ted budu mit asi japonskou adresu, jelikoz ty maji ceny nejnizsi.

MELLO
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 135
Registrován: 11. 08. 2007, 16:32
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Příspěvek od MELLO »

No jo, já platil PRG-FRA-BOS zpáteční, kupovaná v Praze cash skoro půl roku dopředu (limited changes ) s pevným datem letů bezmála 23tis. a na lufthansa.com v USA jsem našel stejnou letenku včetně všech poplatků za 708.- USD :shock: Kde je chyba? 8)

Luko2
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 355
Registrován: 03. 11. 2004, 12:21
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Luko2 »

MELLO píše:No jo, já platil PRG-FRA-BOS zpáteční, kupovaná v Praze cash skoro půl roku dopředu (limited changes ) s pevným datem letů bezmála 23tis. a na lufthansa.com v USA jsem našel stejnou letenku včetně všech poplatků za 708.- USD :shock: Kde je chyba? 8)

Zkus napsat generalnimu, treba odkryje karty.

Uz jsem jednou zkousel prolomit ledy, ale neuspesne, viz. muj uvodni prispevek. Tady bud pomuze novy zakon pro staty EU, ktery zacne platit od noveho roku, nebo zaloba.


Odpovědět