Zpožděná zavazadla KLM

rezzet
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 08. 2008, 21:52
Stav: Offline

Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od rezzet »

Chtěl bych se zeptat zkušenějších na tomhle fóru, jak postupovat když mi KLM zpozdila kufr při letu do USA. Při přestupu na letu z PRG do LAX v AMS nestihli přeložit bagáž. V LAX jsme vypnili nějaké formality a čekáme už třetí den na kufr. Už by ale snad měl být na recepci v hotelu - zatím jsem tedy bez zavazadla víc než 72 hodin, na hotel se dostanu ale později takže celkem to bude cca 96 hodin. Zajímalo by mě jak se k tomu KLM postaví. Předpokládám, že je nějaká paušální kompenzace podle délky zpoždění? Navíc mám ještě pojištění zpoždění zavazadel v rámci cestovního pojištění od Allianz a taky mám k Diners kartě myslím docela slušné cestovní pojištění které by tuhle nepříjemnost mělo krýt.

Takže teď nevím, kde mám začít prudit dřív, jestli to vzít přes aerolinky nebo to raději řešit přes nějaké z těch pojištění?


honzeek1
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 354
Registrován: 12. 11. 2006, 11:19
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od honzeek1 »

Neznam podrobne tve pojisteni (Allianz ma koukam tri urovne), Diners tu mam nekde taky (ale maj myslim vic druhu), ale ke vetsine lepsich byva pojisteni spozdeni zavazadel. Napriklad ECP ma myslim az 20 000 na vydaje (obleceni atd...), se spolucasti 6h, pak 2 tis za kazdou dalsi hodinu po tech 6ti... Proplatili me uctenky za obleceni a dalsi veci, ktere jsem postradal po priletu jen s kabinovkou. Urcite bych to resil s pojistivnou, aerolinky vetsinou mivaj nizkej limit... dyztak pisni SZ, budu se snazit helfnout

rezzet
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 08. 2008, 21:52
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od rezzet »

Tak to zkusím přes Diners (resp. jejich pojištění od Chartis). Máme tam max. 10.000 Kč na osobu při zpoždění zavazadel > 7 hodin. Už jsem to oznámil jako pojistnou událost a chtějí po mě pochopitelně nějaké podklady. Co mě trochu zarazilo, že od všeho chtějí originál. Co je ale problém, že stále nemám od KLM potvrzení o tom, že se mi zavazadla zpozdily. Mám pouze vyplněný nějaký formulář od Delty z LAX (dělají tam KLM handling), nic dalšího v ruce bohužel nemám. Číslo (LAXKLxxxx) pod jakým jsem mohl vyřízení téhle události sledovat už není v systému KLM aktivní. Vyplnil jsem na stránkách KLM nějaké formuláře, psal mail na zákaznickou linku ale zatím žádná reakce. Vůbec netuším, jaké jsou obvyklé termíny pro reakci na podobné požadavky. Ale skoro 3 týdny mi připadá už dost. A bez nějakého potvrzení - PIR? - se se mnou asi v pojišťovně nebude nikdo bavit. Tak nevím, jestli nemám začít na KLM víc tlačit (jak, kde?)?

romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od romul »

rezzet píše:Tak to zkusím přes Diners (resp. jejich pojištění od Chartis). Máme tam max. 10.000 Kč na osobu při zpoždění zavazadel > 7 hodin. Už jsem to oznámil jako pojistnou událost a chtějí po mě pochopitelně nějaké podklady. Co mě trochu zarazilo, že od všeho chtějí originál. Co je ale problém, že stále nemám od KLM potvrzení o tom, že se mi zavazadla zpozdily. Mám pouze vyplněný nějaký formulář od Delty z LAX (dělají tam KLM handling), nic dalšího v ruce bohužel nemám. Číslo (LAXKLxxxx) pod jakým jsem mohl vyřízení téhle události sledovat už není v systému KLM aktivní. Vyplnil jsem na stránkách KLM nějaké formuláře, psal mail na zákaznickou linku ale zatím žádná reakce. Vůbec netuším, jaké jsou obvyklé termíny pro reakci na podobné požadavky. Ale skoro 3 týdny mi připadá už dost. A bez nějakého potvrzení - PIR? - se se mnou asi v pojišťovně nebude nikdo bavit. Tak nevím, jestli nemám začít na KLM víc tlačit (jak, kde?)?


Bohužel i zde platí, kdo víc prudí ten toho obvykle víc dosáhne, než někdo kdo se jen spoléhá na to, že jeho práva budou automaticky naplněna. Není to nic co by se muselo vyřešit okamžitě, ale 3 týdny je dost. Nechápu proč chce pojišťovna originály když kopie má stejnou hodnotu. V kanceláři KLM by mohli vystavit potvrzení pro pojišťovnu. Doporučuji zavolat na call centrum a urgovat nárok na odškodnění. Určitě se víc snaží když je to cestující s vysokým statusem FFP nebo když letenku hradí korporát, člen jejich FBP programu. Případně je možné poslat stížnost přes prodejce u kterého byla letenka zakoupena (pokud tedy byla)...

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od hafi »

...když mi někdy nestihli přeložit zavazadla na letu do Prahy (obecně...ne KLM...to jsem jen našel vhodné téma), tak je pak dovezli až domů. A to nejen mě v rámci Prahy, ale i kamarádovi do Českých Budějovic.

Kam až by je dopravili? V rámci státu? Do XY kilometrů? Dokud bylo cílové letiště nejbližší destinací dané aerolinky, příp. aliance?

Je to celosvětově (asi v rámci IATA) stejné (=udám adresu a a starej se) nebo záleží na dopravci, lokálních předpisech, atp.? Kam nejdál vám zavazadla dovezli?


alesesl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2862
Registrován: 27. 02. 2004, 05:55
Oblíbené typy letadel: vrtulove letadla
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha Zapad
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od alesesl »

hafi píše:...když mi někdy nestihli přeložit zavazadla na letu do Prahy (obecně...ne KLM...to jsem jen našel vhodné téma), tak je pak dovezli až domů. A to nejen mě v rámci Prahy, ale i kamarádovi do Českých Budějovic.

Kam až by je dopravili? V rámci státu? Do XY kilometrů? Dokud bylo cílové letiště nejbližší destinací dané aerolinky, příp. aliance?

Je to celosvětově (asi v rámci IATA) stejné (=udám adresu a a starej se) nebo záleží na dopravci, lokálních předpisech, atp.? Kam nejdál vám zavazadla dovezli?


Jednou jsem letel routing SVG-AMS-PRG-BRQ v AMS nestihli prelozit kufr. Nebydlim v BRQ, ale az pobliz Uherskeho Hradiste. Druhy den kufr dorucen z BRQ taxikem domu cca 80 km.

Jednou muj kamarad co bydli v PRG mel zpatecni let, ktery koncil v Drazdanech protoze to bylo levnejsi. Lelet s OS pres VIE do DRS. Asi za dva dny se objevil kufr, ktery privezl pracovnik PRG letiste. Na kufru byl baggage tag ten puvodni prelepeny novym na kterem byl routing DRS-MUC-PRG.

kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od kuba.biker »

alesesl píše:
hafi píše:...když mi někdy nestihli přeložit zavazadla na letu do Prahy (obecně...ne KLM...to jsem jen našel vhodné téma), tak je pak dovezli až domů. A to nejen mě v rámci Prahy, ale i kamarádovi do Českých Budějovic.

Kam až by je dopravili? V rámci státu? Do XY kilometrů? Dokud bylo cílové letiště nejbližší destinací dané aerolinky, příp. aliance?

Je to celosvětově (asi v rámci IATA) stejné (=udám adresu a a starej se) nebo záleží na dopravci, lokálních předpisech, atp.? Kam nejdál vám zavazadla dovezli?


Jednou jsem letel routing SVG-AMS-PRG-BRQ v AMS nestihli prelozit kufr. Nebydlim v BRQ, ale az pobliz Uherskeho Hradiste. Druhy den kufr dorucen z BRQ taxikem domu cca 80 km.

Jednou muj kamarad co bydli v PRG mel zpatecni let, ktery koncil v Drazdanech protoze to bylo levnejsi. Lelet s OS pres VIE do DRS. Asi za dva dny se objevil kufr, ktery privezl pracovnik PRG letiste. Na kufru byl baggage tag ten puvodni prelepeny novym na kterem byl routing DRS-MUC-PRG.


Takže pokud letím s KL z PRG do VCE via AMS, ovšem pobývat budu v Piranu (Slovinsko - cca 160 km od letiště VCE), dovezou mi zpožděnou bagáž až tam?

(Respektive takhle: mám na přestup v AMS 55 min - je velká pravděpodobnost, že batožinu nestihnou přeložit? Pro úplnost dodám, že tento kravský routing jsem si nevybral dobrovolně...)

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od Night fly »

hafi píše:Kam nejdál vám zavazadla dovezli?


Z NUE do Prahy. Resp. kufr prisel s tagem NUE-FRA-PRG asi o dva dny pozdeji.

kuba.biker píše:Takže pokud letím s KL z PRG do VCE via AMS, ovšem pobývat budu v Piranu (Slovinsko - cca 160 km od letiště VCE), dovezou mi zpožděnou bagáž až tam?


Meli by. Jejich primarni povinnosti totiz je dodat zavazadla stejnym letem jako tebe. Pokud toto nesplni, pak musi nest kompletni nasledky.

skater
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 706
Registrován: 08. 05. 2006, 21:13
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od skater »

Night fly píše:
hafi píše:Kam nejdál vám zavazadla dovezli?


Z NUE do Prahy. Resp. kufr prisel s tagem NUE-FRA-PRG asi o dva dny pozdeji.


Loni náš kočárek nestihl přestup na CDG při routingu PUJ-CDG-NUE (AF), takže si další den den cestu NUE-MUC-PRG a z Prahy už ho dovezli do Pardubic autem (mohli to hodit přes Moskvu, do na letiště do PED už bych si došel i pěšky.)

holovsky
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 140
Registrován: 30. 09. 2007, 16:36
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od holovsky »

A máte někdo info jak je to s doručením ztracených zavazedel na US letištích? Resp. když letím do LAX, ale okamžitě přejíždím do Las Vegas. Doručí mi kufr až tam?

PS: Předloni jsem takhle uvažoval, co by se stalo, když by mi při cestě na Hawaii PRG->AMS->LAX->HNL v LAX při přestupu nedorazil kufr, jelikož v AMS byl čas na přestup pouze 1h. Dopravili by ho za mnou až na Hawaii, notabene, když jsem za další 2 dny ještě měnil ostrov? A když se musí při vstupu do USA pronést kufr ručně, tak pro tyhle zpožděné to pak neplatí? :?: Naštěstí jsem se to při cestě nedozvěděl... :) , ale zajímalo by mě, jak to funguje...

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od flyingblue »

holovsky píše:A máte někdo info jak je to s doručením ztracených zavazedel na US letištích? Resp. když letím do LAX, ale okamžitě přejíždím do Las Vegas. Doručí mi kufr až tam?

PS: Předloni jsem takhle uvažoval, co by se stalo, když by mi při cestě na Hawaii PRG->AMS->LAX->HNL v LAX při přestupu nedorazil kufr, jelikož v AMS byl čas na přestup pouze 1h. Dopravili by ho za mnou až na Hawaii, notabene, když jsem za další 2 dny ještě měnil ostrov? A když se musí při vstupu do USA pronést kufr ručně, tak pro tyhle zpožděné to pak neplatí? :?: Naštěstí jsem se to při cestě nedozvěděl... :) , ale zajímalo by mě, jak to funguje...


Myslim, ze po USA Ti to dopravi, na Havaj asi tezko.

Funguje to tak, jak je to napsane v prepravnich podminkach tveho dopravce.

The810
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 755
Registrován: 27. 08. 2009, 19:02
Bydliště: BTS
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od The810 »

flyingblue píše:Myslim, ze po USA Ti to dopravi, na Havaj asi tezko.

Havaj je stat v USA.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od Globik »

flyingblue píše:
holovsky píše:A máte někdo info jak je to s doručením ztracených zavazedel na US letištích? Resp. když letím do LAX, ale okamžitě přejíždím do Las Vegas. Doručí mi kufr až tam?

PS: Předloni jsem takhle uvažoval, co by se stalo, když by mi při cestě na Hawaii PRG->AMS->LAX->HNL v LAX při přestupu nedorazil kufr, jelikož v AMS byl čas na přestup pouze 1h. Dopravili by ho za mnou až na Hawaii, notabene, když jsem za další 2 dny ještě měnil ostrov? A když se musí při vstupu do USA pronést kufr ručně, tak pro tyhle zpožděné to pak neplatí? :?: Naštěstí jsem se to při cestě nedozvěděl... :) , ale zajímalo by mě, jak to funguje...


Myslim, ze po USA Ti to dopravi, na Havaj asi tezko.

Funguje to tak, jak je to napsane v prepravnich podminkach tveho dopravce.

Chceš říci, že
- v podmínkách normálních přepravců může být např.uvedeno, že přepravce (a jeho partneři) vůbec nejsou povinni Ti dopravit do cíle Tvé letenky kufr, jehož přepravu máš zaplacenu (nebo v ceně letenky)?
- když letíš někam např.na rok, tak se se svým kufrem můžeš shledat až za ten rok, pokud poletíš zpět stejnou trasou a aerolinka Ti ho bude rok někde skladovat?

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od flyingblue »

Globik píše:Chceš říci, že
- v podmínkách normálních přepravců může být např.uvedeno, že přepravce (a jeho partneři) vůbec nejsou povinni Ti dopravit do cíle Tvé letenky kufr, jehož přepravu máš zaplacenu (nebo v ceně letenky)?
- když letíš někam např.na rok, tak se se svým kufrem můžeš shledat až za ten rok, pokud poletíš zpět stejnou trasou a aerolinka Ti ho bude rok někde skladovat?


Ja ty podminky uz delsi dobu necet, ale napsat si tam muzou, co chteji :-)

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Zpožděná zavazadla KLM

Příspěvek od Globik »

flyingblue píše:
Globik píše:Chceš říci, že
- v podmínkách normálních přepravců může být např.uvedeno, že přepravce (a jeho partneři) vůbec nejsou povinni Ti dopravit do cíle Tvé letenky kufr, jehož přepravu máš zaplacenu (nebo v ceně letenky)?
- když letíš někam např.na rok, tak se se svým kufrem můžeš shledat až za ten rok, pokud poletíš zpět stejnou trasou a aerolinka Ti ho bude rok někde skladovat?


Ja ty podminky uz delsi dobu necet, ale napsat si tam muzou, co chteji :-)

Napsat si tam samozřejmě můžou, co chtějí. Pokud to ale není aerolinka, řízená MOL, tak si zcela určitě rozmyslí tam napsat první půlku toho, co jsem já napsal Tobě. Navíc není jisté, zda něco takového nezakazuje některá úmluva. Obecně z logiky věci by to byla naprostá hovadina.


Odpovědět