Poraďte prosím

Odpovědět
honyk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 05. 2008, 20:49
Stav: Offline

Poraďte prosím

Příspěvek od honyk »

Zdravím vás všechny. Prosil bych někoho zkušenějšího o radu. V červnu se chystám poprvé v životě za velkou louži, konkrétně na Floridu (Fort Myers). Letím s Delkou přes Atlantu. Vízum mám vyřízené, ale jelikož letím úplně poprvé, chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně letu.

Nejdří se zeptám, asi trochu hloupě, jestli někdo nevíte o nějaké příručce Jak se pohybovat / orientovat na letišti, protože pokud nebudu vybaven alespoň nějakými základními informacemi, tak se budu (zejména při přestupu v Atlantě) chovat jako vyplašená koroptev.

Takže nejdřív bych shrnul to, co vím. Kdyby bylo něco blbě, tak mě opravte.
Na Ruzyni se musím dostavit s dostatečným předstihem (min 2 hodiny). U nějaké přepážky (u jaké? - check in?) oznámím, že jsem dorazil. Pak se půjdu k jiné přepážce odbavit. Tím se zbavím velkého kufru a do letadla ji vezmu jen příruční zavazadlo. Potom čekám (v odbavovací hale ? - je to ta hala, kde jsem opustil svá zavazadla ?) až se na tabuli objeví u mého čísla letu i čísto brány (gatu). Projdu celní a pasovou kontrolou a podle ukazatelů si to namířím k příslušné bráně. Po cestě ještě projdu bezpečnostní kontrolou (nebo až při vstupu do gatu, nebo až při vstupu do letadla ?) Jo, ještě jsem zapomněl na jednu věc. Mám elektronickou letenku, kterou ukazuji už při check-inu nebo až při vstupu na palubu, kde mi vystaví boarding pass? Až příjde čas odletu, začnou nás pouštět do letadla (další pasová kontrola? nebo jen kontrola boarding passu ?). Místo na letence do Atlanty mám rezervované a předem určené, takže ho zaujmu. Nevím, jestli je třeba něco vysvětlovat během letu, nebo ne, kdyžtak mi někdo něco zajímavého prosím napiště.

Let do Atlanty by měl trvat cca 10,5 hodin. To snad nějak přežiju. Pak ale začínám tápat nad tím co bude dál. V ATL mám cca 4 hodiny na přestup do Fort Myers. Vím jen, že Atlanta je největší letiště na světě a to mi nahání hrůzu. V letadle snad údajně dostaneme nějaké formuláře, které vyplníme pro imograční úředníky. Jak jsem již v některém příspěvku četl, je třeba si nejdříve vyzvednout zavazadla (jak k tomu vyzvedávacími místu trefím? čeho se mám držet?) znova projít pasovou a celní + imigrační kontrolou (prý mě úředník, přesto, že vízum mám, tak pokud se mu nebudu líbit, tam mě ani tak nemusí pustit do USA) a znova se odbavit (drop off znamená odbavit se, nebo k odbavení dojde už v Praze a já jen odložím znovu svoje už odbavené zavazadlo?). Předpokládám, že tím se opět dostanu do odbavovací haly a proces pokračuje stejně jako v Praze, tzn. čekání na číslo gatu a odchod k němu. Jo, a ještě jsem někde slyšel, že se tam jezdí nějakým vláčkem nebo autobuse. Zřejmě je tím myšleno od letadla do haly letiště. Je to jeden spoj, nebo se tam i nějak přestupuje? To jsem slyšel spíš v souvislosti s mojí zpáteční cestou, kde mám na přestup jen 55 min (snad nebude žádné zpoždění). Na cestě z USA prý už žádné pick upy a drop offy a imigrační nejsou, tak údajně se to dá stihnout, pokud prý hned sednu na vláček a nechám se dovézt k příslušnému gate. Kde se čísla gatu (zastávky) dozvím? Hlásí to ve vláčku z repráku nebo je to někde na displayi?

Tak to je asi všechno, co mě momentálně napadá. Je toho dost. Omlouvám se, ale jsem z té cesty docela nervózní, zvláště z té nazpátek, kde je málo času na transfer a když něco nevyjde, tak budu ještě nervóznější. Díky každému, kdo sem uvede alespoň střípek informace, která by pro mě mohla být užitečná.


Smurfx
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 961
Registrován: 05. 01. 2008, 21:30
Oblíbené typy letadel: Airbus A320, Airbus A380, Airbus A330
Canadair CRJ900, ULL Zephyr :)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od Smurfx »

honyk píše:Zdravím vás všechny. Prosil bych někoho zkušenějšího o radu. V červnu se chystám poprvé v životě za velkou louži, konkrétně na Floridu (Fort Myers). Letím s Delkou přes Atlantu. Vízum mám vyřízené, ale jelikož letím úplně poprvé, chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně letu.


Zkusím ti tedy postupně poradit, už něco nalétáno mám, mimo jiné i "za velkou louži" :wink: Předem napíšu, že se opravdu nemáš čeho bát, letiště nejsou jako nádraží. Vše je dobře značení, vysvětlené a každý pracovník by ti měl poradit.

Kdybys měl další dotazy, tak mi klidně napiš soukromou zprávu, poradím ti přes ní.

No a teď k tvým otázkám:

1) Přijdeš na letiště do Prahy asi tak 2 hodiny před odletem, to souhlasí. Tvůj let do Atlanty je mimo Schengen, takže poletíš z terminálu 1. Když vejdeš do letišení haly Terminálu 1, tak zamiř k obrazovkám, které všude uvidíš. Na nich si najdeš číslo letu a u něj přepážku, kde tě odbaví (třeba 115). Ještě než půjdeš k přepážce, tak si doporučuju zkontrolovat, jestli v příručním zavazadle (to co si s sebou bereš do letadla) nemáš nějaké zakázané věci. Také doporučuji nechat si check-in zavazadlo (to co půjde do zavazadlového prostoru letadla dolů) nechat zabalit balící službou (obalí to takovou folií), která se nachází v každém terminálu.

2) Přepážku si najdeš a postavíš se do fronty. Připrav si letenku (elektronickou) a pas, případně frequent flyer kartičku. U přepážky odevzdáš své velké zavazadlo a dostaneš palubní vstupenku (boarding pass) a lísteček od zavazadla (který slouží například při nahlašování zpožděného nebo ztraceného kufru apod.). Pokud máš na jedné letence uvedeny lety až na Floridu, tak se zajímej o to, jestli tě mohou odbavit (vydat ti palubní vstupenku) až na Floridu, nebo jenom do Atlanty s tím, že tam se budeš muset odbavít na další kousek cesty. Měli by tě ale odbavit rovnou až do cílové destinace, pokud letíš například i z Atlanty na Floridu s Deltou. Vždy je lepší si také u odbavení u nich ujistit, že ti dávají místo, které sis zarezervoval, ne vždy to klapne. Případně se můžeš zeptat, jestli ti nemůžou dát nějaké hezčí místo u okénka nebo dle tvé libosti. Pokud tě odbavují i na let z Atlanty na Floridu, tak si můžeš říct o místo i v tom letadle. No a to je vše. Sebereš si své věci, pas a palubní vstupenku a zamíříš k pasové kontrole.

3) Teď můžeš bloumat po letišti, nebo projít do tranzitní části skrze pasovou a bezpečnostní kontrolu. U sebe budeš v tu dobu mít jen své malé zavazadlo, které si bereš s sebou do letadla. Za bezpečností kontrolou najdeš další displeje, kde již uvidíš číslo gatu, od kterého tvůj let odlétá (např. gate A3). Pokud si nebudeš chtít nic koupit v mnoha obchodech na letišti, tak se na sedačkách před příslušným gatem posadíš a vyčkáš, než oznámí, že se může nastupovat.

4) Před gatem se postavíš do fronty nastupujících pasažérů a připravíš si boarding pass (palubní vstupenku) případně ještě pas. Oboje ukážeš a pak už do letadla :)

5) V letadle se nic zvláštního neděje. Do Atlanty létá Delta s poměrně nezáživnými letadly, takže se netěš na obrazovky v každém sedadle a nějaký extra servis. Ale přežít se to dá. Směrem tam to letí asi 10 hodin, což není zas tak dlouho (zpátky ještě o hodinu méně, protože se letí po větru)

6) Po přistání v Atlantě máš, jak píšeš, 4 hodiny, což je poměrně slušná rezerva i v případě zpoždění. Když vystoupíš z letadla, tak musíš nejdříve projít imigrační kontrolou, kde bývá dost nával. Sejmou ti otisky prstů, zornice, zkontrolují víza a plán tvé cesty.

7) Cestující, kteří přiletí do USA, a pokračují dalším letem, si bohužel musí svá zavazadla nejdřív vyzvednout a poté zase odložit na příslušném místě. Je to otravné, nesmyslné a jinde se s tím moc nesetkáš (jinde ti zavazadla na další let přeloží automaticky sami). Budeš se řídit šipkami, které tě zavedou na výdej zavazadel. Tam si vyzvedneš z pásu to svoje a...

8) Nyní se tvé další kroky mohou ubírat dvěma směry.

a) Pokud tě v Praze odbavili až na Floridu a máš v ruce palubní vstupenku na let z Atlanty na Floridu, odložíš zavazadlo o něco dále u přepážky (někde v chaosu to najdeš, případně se zeptáš) baggage drop-off (nebo podobný název). Zavazadlo pak oni naloží do tvého letadla a vyzvedneš si jej na Floridě. Pak najdeš opět nejbližší obrazovky, kde si najdeš svůj let na Floridu a číslo gatu (nebo alespoň terminálu), od kterého ti letadlo bude odlétat. Přepravíš se tam vláčkem (vše je dobře značeno, neměj strach) a v příslušném terminálu projdeš případnou bezpečnostní kontrolou a zamíříš ke svému gatu. Tam počkáš na své letadlo a je to.


b) Pokud tě v Praze odbavili jen na let do Atlanty, vezmeš si velký kufr a budeš muset najít přepážku Delta odbavující tvůj návazný let (dle obrazovek nebo se zeptáš všudypřítomných bezpečnostních a info pracovníků), kde jim předložíš letenku a oni ti dají palubní vstupenku a vezmou kufr. Poté již stejný scénář, jako v a). Tato možnost by ale nastat neměla. Pokud letíš se stejnou společností nebo máš oba lety na stejné letence, odbaví tě asi až na Floridu a budeš to mít jednodušší. Proto se v Praze o tohle zajímej.

9) Nastoupíš na letadlo na Floridu. Po přistání si vyzvedneš svůj kufr a je to :)

10) Cesta zpátky bude jednodušší, ale vzhledem k jen 55 minutám to bude asi zajímavé :) . Pokud letíš zpět opět stejnými společnostmi a máš lety až do Prahy na stejné letence, měli by ti odbavit na letišti až do Prahy. Opět si to hlídej a řekni si i o dobrá místa v letadle. Vše pak probíhá stejně jako v Praze (bezpečnostní kontrola, najdi si gate, jdi k letadlu apod, už to budeš znát).

11) Co se stane po příletu do Atlanty závisí na čase vašeho příletu.

a) Pokud přiletíte tak nějak na čas, tak vystoupíš z letadla a přímo u výstupu uvidíš někde obrazovky. Tam si najdeš svůj let a z jakého gatu na jakém terminálu odlétá. Dle šipek půjdeš do daného terminálu a ke gatu. Není nutno nikde vyzvedávat zavazadla (pokud tě na Floridu odbavili až do Prahy, což snad učiní), prostě jen půjdeš ke svému gatu. 55 minut je na tak velké letiště celkem krátká doba, ale dá se to stihnout.

b) Pokud budete mít zpoždění, je možné, že tě po výstupu z letadla bude čekat zřízenec, který ti oznámí další postup. Pokud se letadlo do Prahy ještě bude dát stihnout, půjdeš s ním (nebo pojedeš s ním autem) a on tě urychleně k letadlu do Prahy dostane.

c) Pokud budete mít větší zpoždění, například hodinu, najdeš si po výstupu přepážku Delta (nebo tě bude čekat zřízenec) a domluvíte se na postupu. Buď se ti budou snažit najít jiný let v ten den (např. v rámci aliance sky team s přestupem v Pařízi, Amsterdamu, New Yorku apod.) nebo ti dají hotel, ve kterém přenocuješ a poletíš druhý den linkou, kterou si předešlý den nestihl. V takovém případě nevím, jak se zavazadly, toto se mi nikdy nestalo. Ale jedná se o nejhorší možnou variantu, která tě snad nepotká. :)

12) v Praze si vyzvedneš zavazadla, projdeš pasovou kontrolou a vítej zpět

To by snad mělo být vše. Omlouvám se za překlepy a chyby, píšu to z laptopu na cestách. V případě dotazů mi napiš přes soukromou zprávu nebo přes ICQ v podpise.

Případně mě doplní zkušenější kolegové. Třeba takový Whiskey toho má jistě do USA nalétáno... :)

Ale hlavně se toho neděs, všechno proběhne hladce a letecká společnost tě nenechá někde v koutě ztraceného. Takto to vypadá složitě, ale v reálu to jde jako po másle (většinou :) )



Měj se a přeju hodně štěstí (a doufám že si pěkná blondýnka :) ) :D ... :wink:
Naposledy upravil(a) Smurfx dne 03. 05. 2008, 23:36, celkem upraveno 11 x.

Don intanon
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 542
Registrován: 28. 06. 2007, 10:54
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Don intanon »

Ja myslim ze by se Ti vyplatilo tady nekomu zaplatit letenku, aby Ti delal pruvodce.. Pokud jsi honyku vysoka, dvacetileta blondyna ( nenarazim tim na Tvuj prispevek..)) tak se nabidky urcite jen pohrnou..

honyk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 05. 2008, 20:49
Stav: Offline

Příspěvek od honyk »

Týjo, tak takovýhle manuál jsem opravdu nečekal. Díky moc a všechny ty info. Bohužel musím konstatovat, že nejsem vysoká, nejsem ani blondýnka a nejsem dokonce ani Velký Blondýn s červenou botou. Ale kdyby se mnou chtěla nějaká taková jako doprovod cestovat, tak se bránit nebudu :-) Ještě jednou díkec.

Smurfx
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 961
Registrován: 05. 01. 2008, 21:30
Oblíbené typy letadel: Airbus A320, Airbus A380, Airbus A330
Canadair CRJ900, ULL Zephyr :)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Smurfx »

honyk píše:Týjo, tak takovýhle manuál jsem opravdu nečekal. Díky moc a všechny ty info. Bohužel musím konstatovat, že nejsem vysoká, nejsem ani blondýnka a nejsem dokonce ani Velký Blondýn s červenou botou. Ale kdyby se mnou chtěla nějaká taková jako doprovod cestovat, tak se bránit nebudu :-) Ještě jednou díkec.


není zač. Ještě jsem tam něco doplnil, tak to projdi kvůli případným změnám.

Taky sis mohl vybrat jako premiéru létání nějaký kratší let po Evropě bez přestupu. Ale aspoň to máš zajímavější :)


Hikooki
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 05. 2007, 21:49
Stav: Offline

Příspěvek od Hikooki »

myslím, že předchozí post vysvětlil téměř vše, opravdu se není čeho obávat, z vlastní nedávné zkušenosti můžu potvrdit, že značení na letišti v ATL je opravdu přehledné a logické (a navíc ti kdokoli ze zaměstnanců ochotně poradí - na rozdíl od našich krajů tam opravdu můžeš narazit na "Southern hospitality" :D
Jinak ještě dodám, že v Pze bude check-in na Atlantu otevřený už 3,5 hodiny před odletem, standardně to jsou přepážky 173-178 v Terminálu 1, odbavíš se, projdeš pasovou kontrolou a můžeš směřovat rovnou do gatu B8, odkud Delta vždy odlétá. Lépe tam být hodinu před odletem, kvůli frontě na security, a cestou nekupovat žádné tekutiny v duty-free :-) (na rozdíl od letů uvnitř EU to na těchto letech do USA povoleno není). Štastnou cestu!

honyk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 05. 2008, 20:49
Stav: Offline

Příspěvek od honyk »

Díky za doplnění

anelim
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2009, 07:26
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od anelim »

prosím taky o radu
letíme z Prahy do NY a odtud na Floridu(FLL) nějaké rady jsem už dostala- na JFK přestup,ale moc chytrá z toho nejsem.Hlavně netuším co je to že přiletíme v době picku?a vůbec pokud budou další info budu jedině ráda.
Zpět letím přes Atlantu.
Ještě by mě zajímalo kde se dá zjistit co vůbec můžu do USA přivézt,myslím v kufru-jako jídlo alkohol a tak.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od flyingblue »

anelim píše:prosím taky o radu
letíme z Prahy do NY a odtud na Floridu(FLL) nějaké rady jsem už dostala- na JFK přestup,ale moc chytrá z toho nejsem.Hlavně netuším co je to že přiletíme v době picku?a vůbec pokud budou další info budu jedině ráda.
Zpět letím přes Atlantu.
Ještě by mě zajímalo kde se dá zjistit co vůbec můžu do USA přivézt,myslím v kufru-jako jídlo alkohol a tak.


Jidlo nebrat

prestup na JFK zavisi na tom, s jakou ajrolinkou letite.

anelim
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2009, 07:26
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od anelim »

flyingblue -je to let s Deltou ale do NY je operovaný ČSA .Jako jídlo se tam nesmí vozit žádné?Chtěla jsem jako dárky a tak.Protože v balíkách není nic problém.

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od flyingblue »

anelim píše:flyingblue -je to let s Deltou ale do NY je operovaný ČSA .Jako jídlo se tam nesmí vozit žádné?Chtěla jsem jako dárky a tak.Protože v balíkách není nic problém.


Podle me Ti zabavej i konzervy - pokud na ne prijdou. Cesta zpet je OK, cesta tam uz moc ne. Muzes to pochopitelne risknout.

Pokud mas kombinaci OK + DL, tak pri priletu:
a) Projdes imigracni kontrolou
b) Vyzvednes bagl
c) Projdes pres celnici s baglem
d) Dojdes i s baglem na terminal 3 (nejlip vlackem)
e) Tam bagl slozis u luggage drop-off Delty

anelim
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2009, 07:26
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od anelim »

díky,konzervy nepovezu,ale chtěli nějaké sýry naše ochutnat a tak,kde bych našla co lze a co ne?

Night fly
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3039
Registrován: 13. 05. 2005, 09:25
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od Night fly »

anelim píše:díky,konzervy nepovezu,ale chtěli nějaké sýry naše ochutnat a tak,kde bych našla co lze a co ne?


No dle mych nemalych zkusenosti jsou celnici/fytaci vysazeni ZEJMENA na cerstve potraviny (maso, ovoce, mlecne vyrobky...). Na letistich maji cuchaci psy, kteri obchazeji kufry a tam, kde neco uciti, se zastavi a to zavazadlo pak jde na detailni prohlidku. Z tohoto titulu jsou ty konzervy (z hlediska pripadneho provezeni) IMHO nakonec mene riskantni nez syry, protoze po potravinach moc citit nejsou. Nicmene jak receno, pokud ti na ne prijdou, seberou je nekompromisne.

Malvolio
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 992
Registrován: 28. 06. 2007, 21:18
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od Malvolio »

Sýry bych rozhodně nedoporučoval. Za prvé by bylo správné je nahlásit na celním prohlášení, což automaticky znamená kontrolu navíc, přičemž většina sýrů nesmí podle regulí APHISu (něco jako u nás potravinářská inspekce) být skladována po dobu delší než 2 hodiny v teplotě vyšší než 40 F, zatímco v cargo bay B767 bývá teplota tak 50 F, takže automatické zabavenía likvidace. Navíc, takové olomoucké tvarůžky nebo jihočeský sýr zrající po 10 hodinovém letu by mohly být považovány za WMD :-)

anelim
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2009, 07:26
Stav: Offline

Re: Poraďte prosím

Příspěvek od anelim »

já pochopitelně nemyslím tvarůžky ale třeba uzené já nevím třeba korbáčik nebo něco takového.Jak je možné že do letadla to nesmí a v balíku poštou to není žádný problém


Odpovědět