Austrian Airlines - faktura

starspace
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 08. 2009, 23:15
Stav: Offline

Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od starspace »

Zdravim,
koupil jsem letenku pres stranky Austrian Airlines. Vsechno ok, ale potreboval bych neco, co se da pouzit jako faktura. Prisel mi sice "Confirmation of payment", ale tam je napsano:

Important: This e-mail is your confirmation of payment; it is not an invoice or duplicate invoice.

cili jetsli to dobre chapu, tak tohle faktura neni :(

Narazil uz nekdo z vas na to, ze potreboval fakturu od Austrian Airlines ? Jak to resite ? Pripadne i od jinych aerolinek - prepokladam, ze to bude asi dost podobne u vsech.

Diky


HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

Otevrit ve Wordu nebo Photoshopu a smazat vetu "it is not an invoice or duplicate invoice"?

Jestli se ta platba nejak zobrazi na nejakem uctu, tak to nikdo (ani financni urad) resit nebude.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od prodejce »

starspace píše:1)cili jetsli to dobre chapu, tak tohle faktura neni :(

2) Narazil uz nekdo z vas na to, ze potreboval fakturu od Austrian Airlines ? Jak to resite ? Pripadne i od jinych aerolinek - prepokladam, ze to bude asi dost podobne u vsech.

1) Chápeš to dobře.
2) Narazili jsme na to. Řešíme to tak, že letenku nakoupíme od běžného českého prodejce letenek, který nám k nákupu vystaví fakturu odpovídající českému účetnímu standardu. Takových prodejců je v ČR více než 70, takže nějakého najít je bez problému.
Naposledy upravil(a) prodejce dne 20. 02. 2013, 02:47, celkem upraveno 1 x.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od prodejce »

HighFlyer píše:Otevrit ve Wordu nebo Photoshopu a smazat vetu "it is not an invoice or duplicate invoice"?

Jestli se ta platba nejak zobrazi na nejakem uctu, tak to nikdo (ani financni urad) resit nebude.

TO JE PODVOD, TY ČESKÝ UNTERWASSERMANE !!! (žádám Admina o smazání nelegálního příspěvku uživatele Highflyer navádějícího ke krácení daně)

stano
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 430
Registrován: 13. 12. 2003, 21:39
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od stano »

Neskutocne arogantny " PRODEJCE "


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od flyingblue »

prodejce píše:
starspace píše:1)cili jetsli to dobre chapu, tak tohle faktura neni :(

2) Narazil uz nekdo z vas na to, ze potreboval fakturu od Austrian Airlines ? Jak to resite ? Pripadne i od jinych aerolinek - prepokladam, ze to bude asi dost podobne u vsech.

1) Chápeš to dobře.
2) Narazili jsme na to. Řešíme to tak, že letenku nakoupíme od běžného českého prodejce letenek, který nám k nákupu vystaví fakturu odpovídající českému účetnímu standardu. Takových prodejců je v ČR více než 70, takže nějakého najít je bez problému.


Jako zakaznik to potvrzuju s tim, ze doklad odpovidajici ceskym ucetnim standardum (respektive uznatelnou ceskym bernim uradem) dokaze vystavit ledaskdo. Jen je treba myslet a ne se hnat po nejlevnejsi cene. Cesky prodejce je sazka na jistotu.

Jeden z hintu jak vyresit legalne doklad, ktery neni dle ceskych ucetnich standardu, je dat prislusny doklad do vyuctovani sluzebni cesty.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

prodejce píše:2) Narazili jsme na to. Řešíme to tak, že letenku nakoupíme od běžného českého prodejce letenek, který nám k nákupu vystaví fakturu odpovídající českému účetnímu standardu. Takových prodejců je v ČR více než 70, takže nějakého najít je bez problému.

Zadam admina o odstraneni spamovacich komercnich prispevku uzivatele "prodejce", kterymi dela reklamu na sluzby, ktere za uplatu poskytuje. Jeho odpovedi nemaji nic spolecneho s dotazem uzivatele starspace, ktery uz letenku koupil a jen resi, jak ji zauctovat.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

starspace píše:Narazil uz nekdo z vas na to, ze potreboval fakturu od Austrian Airlines ? Jak to resite ? Pripadne i od jinych aerolinek - prepokladam, ze to bude asi dost podobne u vsech.
Diky

Fakturu ti v Austrian radi vystavi, staci je o to pozadat pres webovy formular nebo na telefonu
+420 227 231 231

To udela kazda aerolinka. Prodejci letenek to samozrejme udelaji taky, ale skasnou te o 500-1000 Kc, o ktere se ti navysi cena letenky, kdyz nakupujes od spamujicich prekupniku (jako je ten jeden tady) a ne primo od aerolinky.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od Yirina »

Jako daňový doklad do účetnictví stačí letenka, viz. níže, nechali jsme si to prověřit a opravdu to tak je. Bohužel zasloužilé účetní ve firmách tomu nechtějí věřit a pořád požadují po zaměstnancích klasické faktury s razítkem.


Z pravniho hlediska se vydanim a zaplacenim letenky (mezinarodni prepravni dokument) jedna o uzavreni prepravni smlouvy mezi cestujicim a dopravcem. Tento doklad ja platnym ucetnim dokladem s narokem na odpocet dane a zaroven platnym dokumentem v pripade reklamace.

Tuto skutecnost upravuji Mezivladni letecke dohody vychazejici z ustanoveni Chicagske umluvy (pozdeji Varsavska a Montrealska) navrzene Mezinarodni organizaci pro civilni letectvi (ICAO), kterou ratifikovalo v roce 1944 Ceskoslovensko. Tato umluva je tedy zavazna pro vsechny clenske staty. Informace lze nalezt i na strankach ministerstva zahranici.

V Zakone o dani z pridane hodnoty je provozovani mezinarodni prepravy a prodej leteckych prepravnich dokladu ozvobozeno od DPH s narokem na odocet dane.
§ 70 Osvobození přepravy osob
Přeprava osob a jejich zavazadel mezi jednotlivými členskými státy a dále mezi členskými státy a třetími zeměmi, včetně služeb přímo souvisejících s touto přepravou, je v tuzemsku osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně. Za služby přímo související s touto přepravou osob se považují zejména služby zajištění přepravy osob jménem a na účet jiné osoby, prodej přepravních dokladů, vystavení dokladů, vytvoření rezervace a její změna a výměna přepravních dokladů. Tato přeprava je osvobozena, i když je prováděna osobami, které jsou registrovány k dani v jiném členském státě, nebo zahraniční osobou povinnou k dani. Zpáteční přeprava se považuje za samostatnou přepravu.

romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od romul »

Yirina píše:Jako daňový doklad do účetnictví stačí letenka, viz. níže, nechali jsme si to prověřit a opravdu to tak je. Bohužel zasloužilé účetní ve firmách tomu nechtějí věřit a pořád požadují po zaměstnancích klasické faktury s razítkem.


To je sice fajn, nicméně to není o zasloužilých účetních, kteří by jen z pocitu vlastní důležitosti trvali na klasických daňových dokladech, ale je i to o tom, že např.:

a) elektronická letenka je cár papíru, který si každý může vytvořit ve wordu a napsat tam libovolné údaje, zkušený účetní tedy požaduje závazný doklad s náležitostmi, tedy fakturu

b) v řadě případů na elektronické letence není uvedená částka, účetní tedy nemůže vědět jakou hodnotu má tedy evidovat v účetnictví jako náklad (nestačí jim výpis karetních transakcí)

Řada mých zákazníků tvrdí, že jim nestačí el. faktura v pdf, ale že potřebují fakturu buďto zaslanou s el. podpisem, a nebo klasickou fakturu (originál) zaslanou poštou.

Dokonce i velcí zákazníci, kteří platí za letenky korporátními kreditními kartami a dostávají od karetní společnosti pravidelné detailní výpisy s uvedením rozpisu částek, požadují ode mne klasické daňové doklady, které párují s těmi karetními výpisy...

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od Yirina »

romul píše:
Yirina píše:a) elektronická letenka je cár papíru, který si každý může vytvořit ve wordu a napsat tam libovolné údaje, zkušený účetní tedy požaduje závazný doklad s náležitostmi, tedy fakturu

b) v řadě případů na elektronické letence není uvedená částka, účetní tedy nemůže vědět jakou hodnotu má tedy evidovat v účetnictví jako náklad (nestačí jim výpis karetních transakcí)

Řada mých zákazníků tvrdí, že jim nestačí el. faktura v pdf, ale že potřebují fakturu buďto zaslanou s el. podpisem, a nebo klasickou fakturu (originál) zaslanou poštou.

Dokonce i velcí zákazníci, kteří platí za letenky korporátními kreditními kartami a dostávají od karetní společnosti pravidelné detailní výpisy s uvedením rozpisu částek, požadují ode mne klasické daňové doklady, které párují s těmi karetními výpisy...


Tak určitě, ale i tu fakturu si průměrně zdatný člověk vyrobí včetně razítka. Kdo chce podvádět, tak si cestu najde.
Důležité pro finančák je, že číslo a cena letenky, které na letence jsou uvedené, budou souhlasit při zpětně kontrole z jejich strany u obou subjektů.

Jak říkám, to že lidi chtějí klasické faktury a tvrdí, že jim letenka nestačí, neznamená, že elektronická letenka není platný daňový doklad. Pokud se nejedná o IT, BT nebo nějaký speciální tarif, tak by na ní vždy měla být uvedena cena a to zvlášť za taxy a fare.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

romul píše:To je sice fajn, nicméně to není o zasloužilých účetních, kteří by jen z pocitu vlastní důležitosti trvali na klasických daňových dokladech

Oponuji: JE to o zapruzenych a zabednenych ucetnich a JE to castecne i o jejich pocitu dulezitosti.

romul píše:a) elektronická letenka je cár papíru, který si každý může vytvořit ve wordu a napsat tam libovolné údaje, zkušený účetní tedy požaduje závazný doklad s náležitostmi, tedy fakturu

Ale faktura jde taky vytvorit ve wordu uplne stejne jako eticket a daji se do ni take napsat libovolne udaje ;-)

Řada mých zákazníků tvrdí, že jim nestačí el. faktura v pdf, ale že potřebují fakturu buďto zaslanou s el. podpisem, a nebo klasickou fakturu (originál) zaslanou poštou.

Vsem tem zakaznikum preposilej tento clanek, ktery popisuje zmenu od 1.1. 2013. Papirova faktura uz opravdu neni zapotrebi, elektronicky podpis taky ne.

Dokonce i velcí zákazníci, kteří platí za letenky korporátními kreditními kartami a dostávají od karetní společnosti pravidelné detailní výpisy s uvedením rozpisu částek, požadují ode mne klasické daňové doklady, které párují s těmi karetními výpisy...

Je zapotrebi to nevzdavat a bojovat s tim. Je to takova ceska klasika, ktera predhani i legendarni rakousko-uherskou byrokracii. Vite nekdo o nejake jine zemi, kde by kazdy dum musel mit DVE cisla (tzv. popisne a orientacni)? Vsimli jste si, kolik firem -z neznameho duvodu- uvadi cislo spisu a vlozky v obchodnim rejstriku krome IČa? Jakoby nestacilo IČ, ktere je pro kazdou firmu vzdy jedinecne? Anebo dodnes trvajici manie s razitky, v dobe kdy vam "trodatovna" za rohem vyrobi na pockani treba razitko Bileho domu. Ja si to uzivam, zasadne vsude uvadim jenom jedno cislo domu, nikdy neuvadim cislo spisu a vlozky (jenom IČ) a moje firmy razitka nemaji a nikdy nemely. Kdyz si jdu vyzvednout doporucenou zasilku, tak uz na poste automaticky vytahuji formular, na nemz svym podpisem stvrdim, ze razitko nepouzivame :lol:

romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od romul »

HighFlyer píše:Oponuji: JE to o zapruzenych a zabednenych ucetnich a JE to castecne i o jejich pocitu dulezitosti.


to je věcí názoru, můj názor je prostě jiný...

Ale faktura jde taky vytvorit ve wordu uplne stejne jako eticket a daji se do ni take napsat libovolne udaje ;-)


Jistě, ve wordu lze vytvořit i vysvědčení ze školy nebo falešný diplom...

Vsem tem zakaznikum preposilej tento clanek, ktery popisuje zmenu od 1.1. 2013. Papirova faktura uz opravdu neni zapotrebi, elektronicky podpis taky ne.


Není mým cílem zákazníky nutit do řešení, které jim interně nevyhovují, za to placený nejsem Vystavení daňového dokladu mi nezpůsobuje žádný problém a pokud to zákazník požaduje, tak ho informuji o alternativních možnostech, ale zajistím to tak jak mu to nejlíp vyhovuje...

Je zapotrebi to nevzdavat a bojovat s tim. Je to takova ceska klasika, ktera predhani i legendarni rakousko-uherskou byrokracii. Vite nekdo o nejake jine zemi, kde by kazdy dum musel mit DVE cisla (tzv. popisne a orientacni)?


Přeju ti, aby ses nikdy neocitl v kritické situaci, kdy marně čekáš na sanitku, která nemůže najít tvou adresu jen proto, že se číslo orientační shoduje s číslem popisným ve stejné ulici...

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od persona »

Dlouho jsem se tak nezasmál (Ty Unterwassermanne) :-)

Yirina: děkuji za potvrzení - v lednu 09 jsem kupoval 3x Emirates a účetním na EO na fakultě (a to té konzervativní na VVŠ) stačila el. letenka plus zbytky palubek jako důkaz, že jsme odletěli. Ale to byla spíše výjimka, protože jinak opravdu chtěli to kulaté razítko.

Přikládám, co jsem k tomuto tématu před časem odepsal v SZ prodejci:

Pouze 3x za dobu působení na VŠ (7 let) jsem letenky koupil u SA (2x USA, jednou Londýn), soukromě nikdy, protože to víceméně požadovalo ekonomické oddělení dané fakulty, kde úřednice-ekonomky se SŠ vzděláním a 50 let plus říkaly, že jsou na SA zvyklé, mají takové pěkné faktury, že potřebují na to razítko (byť vím, že to není povinné ze zákona). A protože na to bylo peněz dost a z mého nešly, tak jsem se podvolil. Mám v živé paměti, jak mě strašily, že mi neproplatí fakturu z accomline.com z hotelu v Paříži, protože jsem si to dovolil rezervovat a zaplatit svou soukromou kartou a hlavně tam chybělo razítko a nebylo to dle účetních standardů platných v ČR a marně jsem šermoval slovem invoice atd. Podotýkám, že to nebyla domovská fakulta, ta byla kupodivu překvapivě pružná (strašně záleží, kdo je vedoucí EO). A není to jen záležitost starších ekonomů: můj výtečný kamarád je 42 let starý, vystudovaný ekonom a přitom extrémně ortodoxní a v životě si nekoupil knížku ani na Amazonu. A takových historek by byla spousta. Taky má řada VŠ domluveného svého dodavatele letenek a někdy se zaměstnanci EO mohou divit, proč to nekupuješ u něj a nechápe, že máš na letenky třeba jen pár tisíc. Atd atd.

High-Flyer: jde to i složitěji: Číslo popisné domku, kde bydlím, spadá pod městskou část Brno-Královo Pole (kde mám PSČ/poštu dodací) a číslo orientační pak pod katastrální území Brno-Lesná, které je ovšem součástí jiné městské části Brno-Sever.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od Globik »

persona píše: protože jsem si to dovolil rezervovat a zaplatit svou soukromou kartou

Není náhodou toto dost výrazný účetní problém?

persona píše:Číslo popisné domku, kde bydlím, spadá pod městskou část Brno-Královo Pole (kde mám PSČ/poštu dodací) a číslo orientační pak pod katastrální území Brno-Lesná, které je ovšem součástí jiné městské části Brno-Sever.

Takový bordel je snad jen v Brně. Někdy mám pocit, že Vinohrady jsou městská část, jindy, že jsou jen KÚ MČ Židenice a jindy že ani to. Nebo že to je dokonce část Maloměřic.


Odpovědět