Austrian Airlines - faktura

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od gr09 »

HighFlyer píše:Je to takova ceska klasika

Neni. Kdysi jsem delal 4 mesice pro madarskou pobocku jedne firmy (jsem vychodoevropan, tak me tam prskli tak nejak automaticky). Take chteli poslat originaly vsech uctenek a s razitkem. Tak jsem se po tech 4 mesicich nechal presunout do irske pobocky.

Od te doby jsem pracoval pro britske, irske, spanelske a americke firmy a nikde original uctenky nechteli, staci naskenovane a zaslane mailem. Vcetne letenek, vyjezdu z online systemu Hertzu, Expedie atd. Razitka vubec neznaji (teda asi jo, ale pri narokovani nakladu nikoho nezajimaji).


romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od romul »

gr09 píše:
HighFlyer píše:Je to takova ceska klasika

Neni. Kdysi jsem delal 4 mesice pro madarskou pobocku jedne firmy (jsem vychodoevropan, tak me tam prskli tak nejak automaticky). Take chteli poslat originaly vsech uctenek a s razitkem. Tak jsem se po tech 4 mesicich nechal presunout do irske pobocky.


Mám zákazníka (globální skandinávská firma) která má regionální účtárnu v Polsku a všechny naše faktury požadují v originále poštou (nestačí scan nebo pdf). Jelikož my neposíláme faktury do zahraničí, tak je posíláme tuzemské pobočce zákazníka, která je hromadně (spolu s dalšími doklady) dávkově posílá poštou účtárně do zahraničí. Logické to není, ale takhle si to oni nastavili a mně zplatí za to, že to zajistím tak jak požadují, ne že jim budu vykládat jak jsou out. Další zákazník (globální švýcarská firma) má regionální účtárnu v Maďarsku a situace stejná. Jiný globální zákazník (Francie) má outsourcovanou účtárnu v Praze a striktně trvají na papírových fakturách, apod. Jedna věc je lokální pravidlo (to co umožňuje česká legislativa), a druhá věc jsou globálně nastavené standardy velkých korporací...

starspace
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 08. 2009, 23:15
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od starspace »

Takze faktura vyresena! Zavolal jsem na to call centrum Austrian Airlines a jak rikal HighFlyer radi mi to vystavili :) Diky moc!

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od dider »

Jedna z nejlepsich diskuzi na airways! Dlouho jsem se tak nepobavil:)

Kazdopadne souhlas s HF - byrokracie u nas je fenomen! A zivit ji je podle me zcela kontraproduktivni. Onanie ucetnich (napr vsechno mit na papire, posedlost razitkovanim) je opravdu nekdy do nebe bijici.

Drzet se dobreho prodejce ma urcite smysl. Dobry prodejce nabidne online rezervaci a vystaveni jednoduche letenky za mnohem min nez 500czk (agent se toho nemusi ani dotknout) a zaroven umozni stahnout si z osobniho portalu automaticky generovanou fakturu elektronicky! Dnes uz je opravdu neni potreba posilat a myslim ze brzo prijde doba ze faktura postou bude zpoplatnena u vetsiny obchodniku. A take, dobry prodejce si umi rict o vetsi castku nez tech 500czk, jestli jeho zamestnanec travi u komplikovaneho pozadavku klidne treba hodinu. Zmeny, ruseni v jakoukoliv dobu jsou samozrejmosti, v pripade ze prodejce umi tuto sluzbu nabidnout a prodat.

Ale na konci, kazdy ma pravo si vybrat! Nekdo ma rad kdyz mu cely trip udela agentura, nekdo se s tim hraje sam a mozna i nakoupi nakonec lip.

gr09
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1106
Registrován: 03. 01. 2011, 14:55
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od gr09 »

romul píše:a druhá věc jsou globálně nastavené standardy velkých korporací...

Pracoval jsem i pro firmu, ktera patri do top 5 na svete co do velikosti. A zadne tistene uctenky je nezajimaly, naskenovat (razitko opet nezajem), poslat mailem a bylo to.

Je mi jasne, ze ty z pohledu prodejce rad fakturu vytisknes, protoze je ti jedno, jake vrtochy maji vychodoevropske uctarny. Ale z pohledu zamestnance/konraktora jde o prudu...


romul
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1004
Registrován: 26. 11. 2010, 16:21
Oblíbené typy letadel: B-777, TU-152
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od romul »

gr09 píše:Je mi jasne, ze ty z pohledu prodejce rad fakturu vytisknes, protoze je ti jedno, jake vrtochy maji vychodoevropske uctarny. Ale z pohledu zamestnance/konraktora jde o prudu...


Přesně tak to je. BTW dneska jsem podepisoval smlouvu s jednou korejskou firmou. Po podpisu mně slušně požádali o razítko, protože bez razítka by jim to centrála vrátila jako neúplné :-). Nebudu je vychovávat...

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

romul píše:Přeju ti, aby ses nikdy neocitl v kritické situaci, kdy marně čekáš na sanitku, která nemůže najít tvou adresu jen proto, že se číslo orientační shoduje s číslem popisným ve stejné ulici...

A neni takova situace prave dusledkem toho nesmyslu, ze domy maji dve cisla? Kdyby mely jen jedno, tak muze sanitka cekat jen pred jednim jedinym domem.

A opakuji dotaz: Zna nekdo nejakou zemi kdekoli na svete, ve ktere kazdy dum ma dve cisla?
Naposledy upravil(a) HighFlyer dne 20. 02. 2013, 20:37, celkem upraveno 1 x.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od persona »

Globik píše:
persona píše: protože jsem si to dovolil rezervovat a zaplatit svou soukromou kartou

Není náhodou toto dost výrazný účetní problém?

Nemyslím, protože kolegové z USA, UK a tak platili soukromou kartou úplně běžně. Pak jen dodali el. letenky, fakturu, resp. invoice z hotelu či invoice z nákupu na Amazonu a (možná) někdy výpis z účtu.

persona píše:Číslo popisné domku, kde bydlím, spadá pod městskou část Brno-Královo Pole (kde mám PSČ/poštu dodací) a číslo orientační pak pod katastrální území Brno-Lesná, které je ovšem součástí jiné městské části Brno-Sever.


Takový bordel je snad jen v Brně. Někdy mám pocit, že Vinohrady jsou městská část, jindy, že jsou jen KÚ MČ Židenice a jindy že ani to. Nebo že to je dokonce část Maloměřic.

Co na to říct? V okamžiku, kdy primátor Onderka napíše komparativní "diplomku" (bc.) o zavádění městského informačního systému (Brno, Ostrava), do kterého se nalije přes 100 mil. Kč (http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajst ... 0-milionu/) a ten stále nefunguje, jak asi bude vypadat správa města.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od persona »

K těm účetním: dle mé zkušenosti jsou - alespoň v akademickém prostředí - nejhorší "střední kádry", tj. lidé okolo 45 - 65 let, kteří vystudovali SŠ ekonomickou a jedou ještě podle učebnic ze 70. a 80. let. Často se na Tebe tváří a chovají ve stylu seržanta Rizza z MASH ("Vás chytrých se neleknu!") a jakékoli novoty (Amazon, PayPal, wirecard, nákup přímo přes web aerolinky či weby typu Expedia) jsou problematické pokud ne zakázané. Často tito lidé fungují samospádem: pokud přijde požehnání od vedoucího útvaru, že "se může", tak relativně hladce naskočí na něco nového.

Kamarád ekonom mi vysvětloval jejich obavy/motivace takto: kdokoli kdykoli (tj. finanční úřad, národní poskytovatel dotace, NKÚ, kontrola z Bruselu, Finanční a analytický útvar MF ČR a kdovíkdo ještě) může přijít a zkontrolovat a pak prý vyhrává ten, kdo má u sebe víc papírů a zadusí oponenty, kteří mají méně bumášek bez razítek.

Těmito lidmi jsou často spolehlivé mámy od rodin, které chtějí mít své meníčko, svého turka ze spirály či konvice a hlavně své papíry v pořádku a jsou rády, že mají své jisté a nechápou, že jeden chce třeba na konferenci do St. Louis přes Atlantu ("Já Vás obdivuji, to je dálka, my byli jednou na Rhodosu s manželem") a často bohužel neumí vůbec anglicky a tak chtějí překládat názvy zahraničních knih, což v mém případě bylo dosti absurdní (např. kniha s názvem Crash Boom Bang: Videogame Revolution se striktně překládala jako Prásk Bum Bác: Videoherní revoluce).

Zrovna tak jsem vždy úzkostlivě musel schovávat boarding passy jak od Ryanu tak od všech dalších aerolinek, protože kontrolní ústřižek musel být doložen při vyúčtování (představa, že by člověk místo 14 dnů v New Yorku byl zalezlý doma v Brně a střádal diety, je možná absurdní, ale co naděláme).

Naprosto bizarní zkušenost učinila kolegyně, když poprosila před 5 lety o vydání embosované karty. "Vy ji vážně potřebujete?" "Aha, ale soukromou vlastně nemáte používat". Tak jo. Vyplnění složitého formuláře včetně zvýrazněného požadavku na kartu "s reliéfem". Trvalo to 3 měsíce, na rektorátu to měla na starosti mladá (30 let) osoba, která prý byla styčným důstojníkem univerzity s Komerčkou a když se šla karta po 3 měsících vyzvednout do banky, úřednice s vítězoslavným úsměvem předávala "nereliéfní" běžnou debetku Visa Electron. Myslel jsem, že nás (byl jsem u toho) omeje.
Naposledy upravil(a) persona dne 20. 02. 2013, 20:44, celkem upraveno 1 x.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

@persona

Skvela sociologicka studie!

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od flyingblue »

persona píše:Naprosto bizarní zkušenost učinila kolegyně, když poprosila před 5 lety o vydání embosované karty. "Vy ji vážně potřebujete?" "Aha, ale soukromou vlastně nemáte používat". Tak jo. Vyplnění složitého formuláře včetně zvýrazněného požadavku na kartu "s reliéfem". Trvalo to 3 měsíce, na rektorátu to měla na starosti mladá (30 let) osoba, která prý byla styčným důstojníkem univerzity s Komerčkou a když se šla karta po 3 měsících vyzvednout do banky, úřednice s vítězoslavným úsměvem předávala "nereliéfní" běžnou debetku Visa Electron. Myslel jsem, že nás (byl jsem u toho) omeje.


No vidis, v nejmenovane organizaci, ktera je pobliz ceskych VS jsem dostal (az z predstavenstva) pripis, ze nejsem dostatecne vysoko, abych kartu dostal.

S timhle pripisem a zkrousenym vyrazem jsem ziskal neformalni souhlas od ucetnich, ze muzu pouzivat soukromou kreditku :-)

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od prodejce »

Podrobněji pro přihlášené uživatele zde:
viewtopic.php?f=24&t=7638&p=171126#p171126

Toto téma je zralé na přesun do sekce "Off-topic".

cocik
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
autor Trip reportu roku 2011, 2012, 2015; Nejlepší autor trip reportů 2011, 2012; vítěz kategorie Když cesta je cíl 2011, 2012, 2015
Příspěvky: 1689
Registrován: 12. 08. 2008, 05:05
Bydliště: CTU
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od cocik »

Podobny problemy taky cas od casu resim. Jenze jsem pomerne prchlivej clovek, takze to vetsinou konci tak, ze poslu korporaty do haje a vyridim/zaplatim si to sam.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od persona »

Nechme diskusi tady, problém byl již vyřešen a účel vlákna naplněn, nyní je tedy prostor pro dodatečnou učenou disputaci.

dider
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2590
Registrován: 11. 08. 2004, 21:24
Bydliště: Den Haag
Stav: Offline

Re: Austrian Airlines - faktura

Příspěvek od dider »

Krasna studie persono! Jeste doplnim, ze ucetni a kontroleri ve velkych korporacich maji jeste jedno zaklinadló kterym lze vysvetlit dulezitost jakehokoliv nesmyslu vsem: tohle delame kvuli auditu, chteji to auditori,...


Odpovědět