Jaké nastavení D80?

Čím fotografovat, fotit na digitál...
Odpovědět
Hukoth
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 08. 2007, 20:59
Stav: Offline

Jaké nastavení D80?

Příspěvek od Hukoth »

Přešel jsem z kompaktu na D80 a chtěl bych zkusit vyfotit pár letadel. A protože toho o focení moc nevím a zatím se vše učím, rád bych vás poprosil o radu, jaká konfigurace foťáku je na letadla nejlepší. Budu asi potřebovat rychlou závěrku, ale co dál? Můžu použít program Sport, nebo mám další vlastnosti nastavit manuálně? Předem dík za tipy.


Bzzz
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 181
Registrován: 04. 08. 2006, 10:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Příspěvek od Bzzz »

Taky mě tenhle problém docela trápí, proto jsem chtěl poprosit zkušené fotografy - zrcadlovkáře, jestli by neporadili jaké je nejlepší nastavení při focení letadel za letu (přistání + start). Zkoušel jsem různé nastavení a vždycky jsem tu fotku měl víceméně "mázlou". Předpokládám, že manuální ostření je nesmysl. Zkoušel jsem nastavení s prioritou času a taky to moc nepomohlo a to mám foťák se stabilizátorem.

Pokud by mi někdo dokázal poradit, budu moc rád. Předem díky.

františek dobrota
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 580
Registrován: 09. 01. 2007, 20:26
Stav: Offline

Příspěvek od františek dobrota »

na diginefu ve foru určitě něco najdeš... :wink:

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Kamyl »

Bzzz píše:Taky mě tenhle problém docela trápí, proto jsem chtěl poprosit zkušené fotografy - zrcadlovkáře, jestli by neporadili jaké je nejlepší nastavení při focení letadel za letu (přistání + start). Zkoušel jsem různé nastavení a vždycky jsem tu fotku měl víceméně "mázlou". Předpokládám, že manuální ostření je nesmysl. Zkoušel jsem nastavení s prioritou času a taky to moc nepomohlo a to mám foťák se stabilizátorem.

Pokud by mi někdo dokázal poradit, budu moc rád. Předem díky.

No stabilizator u pohyblivych objektu ti moc platny neni, ten vyrovnava chveni ruky, nikoliv pohyb fotografovaneho objektu. Co se tyce maznute fotky, tak zalezi i na tom, jak mas svetelny objektiv a jakou mas pri dane clone kresbu. Obecne vetsinou plati, ze kresba se lepsi pri vetsim zacloneni, takze ja osobne pouzivam z 99% na letadla clonu v rozmezi 7,1 - 9 (fotim s prioritou clony) a cas aby vychazel minimalne 1/100, ale to uz byva dost velky odpad. Na pojizdeni a pomaly pohyb ale dostacujici. Pri foceni rychlejsich pohybu (letu) bych doporucoval cas aspon 1/400 a kratsi (ale zase zalezi z jakeho uhlu, za jakych podminek, apod.). No a tomu pak je treba samozrejme prizpusobit ISO. U zrcadlovek bez problemu lze jit do nejakych ISO 800, aniz by to nejak vyrazne zasumelo fotku (navic pri zmenseni ten sum stejne eliminujes), pripadne pak odsumet v Neat Image, nebo jinem SW. A jeste jedna rada - snazit se pri cvaknuti spouste to ero "sledovat", tim taky eliminujes to maznuti...

Kamyl
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1644
Registrován: 20. 01. 2006, 18:49
Oblíbené typy letadel: B747, A330
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Příspěvek od Kamyl »

františek dobrota píše:na diginefu ve foru určitě něco najdeš... :wink:

Presne jak rikas - na foru na www.digineff.cz je spousta dobrych vlaken na toho tema...


Bzzz
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 181
Registrován: 04. 08. 2006, 10:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Příspěvek od Bzzz »

Kamyl píše:
františek dobrota píše:na diginefu ve foru určitě něco najdeš... :wink:

Presne jak rikas - na foru na www.digineff.cz je spousta dobrych vlaken na toho tema...


Díky moc za výklad. Zkusím ještě něco najít na tom webu.


Odpovědět