Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Čím fotografovat, fotit na digitál...
vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od vitezslav »

Všechny velké cestovky už začaly prodávat zájezdy na letní dovolené 2011. Proto bych rád založil toto nové vlákno, jehož cílem je vyvolat diskusi, kam jet v létě na dovolenou, aby si člověk užil letadel, jejich fotografování, sledování provozu, ale zároveň se i vykoupal a zcela neotrávil spolucestovatelky resp. ostatní členy rodiny. Vím, že jedno z dobrých míst je Korfu, ale určitě budou i jiná. Pište prosím Vaše zkušenosti, event. doporučení na konkrétní hotely v blízkosti letišť, z kterých se dá pozorovat letní provoz. Díky za tipy!


Chovo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 374
Registrován: 09. 07. 2003, 08:55
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od Chovo »

Mohu z vlastní zkušenosti doporučit Samos, letovisko Pythagorion, hotel Fito Bay leží přímo u prahu ranveje a přitom 50m od pěkné pláže. Byl jsem tam s Čedokem, je tam více hotelů poblíž letiště (viz Google Earth). Pár fotek mám na: http://www.planes.cz/cs/photo/?pho_plan ... pho_search

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od vitezslav »

Zajímavý tip... :)

flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od flyingblue »

vitezslav píše:Všechny velké cestovky už začaly prodávat zájezdy na letní dovolené 2011. Proto bych rád založil toto nové vlákno, jehož cílem je vyvolat diskusi, kam jet v létě na dovolenou, aby si člověk užil letadel, jejich fotografování, sledování provozu, ale zároveň se i vykoupal a zcela neotrávil spolucestovatelky resp. ostatní členy rodiny. Vím, že jedno z dobrých míst je Korfu, ale určitě budou i jiná. Pište prosím Vaše zkušenosti, event. doporučení na konkrétní hotely v blízkosti letišť, z kterých se dá pozorovat letní provoz. Díky za tipy!


SXM

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od Zdenek »

Skiathos, je tam sice malý provoz, ale ofuk kerosinovým výparem jinde v Evropě asi nezažiješ.


PV
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1066
Registrován: 19. 02. 2005, 14:17
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od PV »

Ale bacha,v Řecku nemají spottery kolem letišť moc v lásce,letiště totiž mají status i jako military.

Chovo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 374
Registrován: 09. 07. 2003, 08:55
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od Chovo »

PV: Máš pravdu, přesto ale jsou místa, odkud se dá fotit. Např.na výše uvedeném Samosu, pokud jsem fotil poblíž prahu ranveje 27, nebyl žádný problém, přesto jsem se snažil foťákem nijak zbytečně neprovokovat.
Pokud jsem ale zašel do nedalekého letoviska Potokaki, které leží přímo naproti terminálu, po odfocení do pár minut přijela ostraha. Stihl jsem se schovat mezi koupající na pláži.
A kousek dále v Potokaki jsem navštívil penzion, kde byli další Češi, a tam mi zakázal fotit velmi blízký terminál sám majitel penzionu, nechtěl mít problémy s ochrankou. Prý od terminálu sledují vojáci dalekohledy protější stranu letiště v Potokaki, a jak se někde zaleskne čočka, už jsou tam. Takže hlavně nefotit směrem na terminál!
A při odletu jsem fotil a filmoval v přeplněném odletovém terminálu, a po chvíli už hlásili upozornění, že na řeckých letištích není dovoleno fotit a filmovat.

PV
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1066
Registrován: 19. 02. 2005, 14:17
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od PV »

Ta místečka určitě jsou,ale v každém případě platí nebudit pozornost.Opatrnost je na místě - není to tak dlouho co tam parta nějakých Anglánů vyfasovala tři roky natvrdo za špionáž.

Chovo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 374
Registrován: 09. 07. 2003, 08:55
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od Chovo »

Zdenek: Skiathos také určitě stojí za návštěvu. Ten ofuk při startech z dráhy 02 je kouzelný, někdy až nebezpečný, viz videa ze Skiathos Airport na YouTube. Ale všichni to chtějí zkusit. A fotí se tam bez problémů, není tam totiž vidět na terminál...
Provoz je skutečně skromnější, ale zase nevěřte údajům z Flightstats, tam rozhodně neuvádějí všechny lety.
Pár fotek: http://www.planes.cz/cs/photo/?pho_plan ... pho_search
Letiště Skiathos má ale zase proti Samosu jinou nevýhodu, na turistickou pláž je to pár km, a hotely od českých cestovek jsou ještě dále. Ale není to k zoufání, po jediné silnici na malém ostrově dlouhé asi 17km, jezdí mezi všemi letovisky co chvíli autobus, který má konečnou v přístavu, již nedaleko letiště. Auto ani moc nemá cenu půjčovat. Já dojížděl asi 8km z Vromolimnos. Prostě se na letiště musí dojíždět!

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od vitezslav »

Myslím si, že na Korfu to snad problém není, to je známé spotterské místo a fotí tam asi každý.

Chovo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 374
Registrován: 09. 07. 2003, 08:55
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od Chovo »

vitezslav: Korfu je skutečně perla, ale zase tam můžeš fotit buď z hotelu Royal nebo jeho teras, nebo z betonové lávky před ranvejí a nebo z jejich nejbližšího okolí. Focení je bez problémů, není totiž vidět na terminál...
Pokud nebudeš bydlet zrovna v hotelu Royal, musíš k těmto místům stejně dojíždět, neboť turistické pláže přímo u letiště nejsou. Dojížděl jsem z Barbati na skútru a přežil jsem to. Takže pro spottera je Korfu perfektní, pro koupáka u letiště je to slabší.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od MEA »

na samose to mas z kopca nad drahou bez problemov ( s dobrym telkacom). ale aj trebars lanzarote je fajn na kanarskych - a tam fotenie celkom iste nikomu nevadi.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od JackBrno »

Mám pocit, že v Řecku jim vadí pouze focení terminálu, odbavovacích prostor a stojánek. Focení provozu na dráze a pojížděčkách jim nevadí. Aspoň tedy na Korfu nebyl nejmenší problém z obou stran dráhy. Myslím, že Korfu je celkově jedním z nej spotterských míst v Evropě. Dá se stát přímo v ose dráhy těsně před jejím prahem a to z obou stran, z jedné navíc zpestřené mořem. A velká výhoda, letadla se dají fotit docela z blízka a z nadhledu a ještě u sklenky frappe :-)

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od Zdenek »

Nicméně jsem toho názoru, že je výrazně lepší se na dovolené věnovat rodině (a dovolenou vybrat dle jiných specifik) a pak si udělat sám "skok" někam a věnovat se spottingu. Krom Skiathosu, kde létaj letadla opravdu proklatě nízko (myslím, že jinde v Evropě nejde zažít) je koupácký provoz (podle mého názoru) pořád stejný.

johnnycotex
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 31. 03. 2011, 21:04
Stav: Offline

Re: Dovolená 2011 - spotter versus koupák

Příspěvek od johnnycotex »

Zdravím, v chorvatském Splitu se bude pořádat již 4. ročník setkání milovníku leteckého provozu a spotterů u přistávací dráhy pod názvem "Aerodernek", já jsem byl u všech třech dosavadních ročníků. Jedná se o celodenní setkání, které již má svůj tradiční termín a to vždy první sobota v srpnu, je to z důvodu největšího provozu, protože je to posledním víkendem skandinávských prázdninových charterů a prvním víkendem kdy se rozjedou italské prázdninové chartery na plno, jedná se o cca 100 letadel aerolinek a 20 až 30 bizjetů a soukromých letadel ...
Každý rok pořadatel zajišťoval o něco víc v programu a loňského roku všichni návštěvníci jeli po skupinách do uzavřené části areálu letiště na projížďku s minibusem bezpečnostní služby, na terasu kontrolní věže, mezi letadla v plném provozu a na jedinečný kopec vedle přistávací dráhy ze kterého je celý provoz jak na dlani, běžně veřejnosti zcela nepřístupný.
U toho nechybí ani jídlo a pití, od snídaně až po oběd, kdy se dělaly kotlety na grilu, noky, rajčatová omáčka atd ... pro všechny účastníky přímo vedle dráhy pod slunečníky, vloni cena byla 100 chorvatských kun, včetně toho že každý účastník dostal i tričko na památku.
Mimochodem chorvatská policie také nemá moc v lásce spottery, ostatně místo srazu ve skutečnosti je na vojenské části letiště, nicméně tato akce se pořádá ve spolupráci s policií a s jejich vědomím a souhlasem a všechny účastníky pořadatel nahlásí předem s osobními údaji, jménem, příjmením a číslem pasu
Letošní termín je 6.8.2011 od ranních hodin cca 7:00, konec je dokud se vydrží, vloni se končilo na nedaleké diskotéce vedle letiště až další den ve 3 hodiny ráno ...
Vloni byli i zahraniční spotteři ze Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Německa a bývám tam zatím každým rokem jediným Čechem, komunikace pro překládání nebude problém protože já umím chorvatsky.
Pro zájemce kteří by chtěli spojit dovolenou s jednodenním zážitkem u leteckého provozu jsem připraven poskytnout podrobnější informace a zařídit přihlášku, příspěvek na organizaci a na jídlo a pití pro letošní rok nebyl stanoven a bude placen přímo na místě pořadateli. Ačkoliv organizátor každým rokem avizoval i koupání na nedalekých plážích letiště zatím ani jeden ročník na koupání nikdo nevyrazil, nikdo nechtěl opustit letecký provoz, z koupání asi nic nebude, to vám zbude na ostatní dny dovolené, pláže bezprostředním v okolí letiště jsou mimochodem asi nejhnusnější v celém Chorvatsku. Kontakt johnnycotex@seznam.cz
Fotky z předchozích ročníků:
http://planewatcher.com/search.php?sear ... ernek_2010
http://planewatcher.com/search.php?sear ... ernek_2009
http://planewatcher.com/search.php?sear ... lit_8_2008
vím, že nejsem žádný spotter profesionál,ani k tomu nemám žádné kvalitní foto vybavení a vím, že řada z Vás profesionálů ty fotky udělá 100x lepší ...


Odpovědět