Dalekohled na pozorování; objektiv ("sklo")

Čím fotografovat, fotit na digitál...
Odpovědět
Mira_B
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2011, 12:48
Stav: Offline

Dalekohled na pozorování; objektiv ("sklo")

Příspěvek od Mira_B »

Zdravím kolegy spottery :)

Předem se omlouvám, jest-li jsem dotaz zařadil špatně.


Již nějakou dobu přemýšlím nad pořízením nějakého toho dalekohledu na pozorování jak v okolí letiště, tak letadel ve vzduchu (přelety).

Hned na začátku se přiznám, že dalekohledům "moc nerozumím", tak se tedy pokusím požádat o radu zkušenější.
Dalekohled by měl být ne "úplná Čína", ale ani žádný profi kousek za x desítek tisíc - zkrátka, aby s tím bylo "něco vidět" (rozumíme si :-) )


Trochu jsem se díval na webu a zamlouvají se mi tyto tři:

http://www.fotoprodej.cz/celestron-skym ... 0x70-zoom/
http://www.fotoprodej.cz/opticam-pro-iii-10-30x60-zoom/
http://www.fotoprodej.cz/vanguard-fr-2050w/

Co na to říkáte? Případně, jaký používáte vy?
Ještě malá technická: Strop jsou asi tak ty tři tisíce, více bych do toho investovat nechtěl.

Btw, kdyby někdo poradil nějaké vhodné sklo k mému fotoaparátu
http://www.fotoradce.cz/fotoaparaty/kod ... 0-cislo305 byl bych moc rád.


Díky všem za rady


j.ree
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1995
Registrován: 17. 04. 2007, 19:22
Oblíbené typy letadel: A318, A330-300, ATR42
Pohlaví: muž
Bydliště: OSR
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Dalekohled na pozorování; objektiv ("sklo")

Příspěvek od j.ree »

Ja se asi vyjadriv jen k tem dalekohledum.
Zacnu tim, ze ja na spotting pouzivam Bushnell 12x50 Powerview Binocular, u nas to stoji silene palky (pres 3 litry), pokud si to objednas treba z B&H Photo v USA, tak te to vyjde s postovnym na cca $110, coz je naprosto v klidku.

Neco malo k optice - zde plati jedno pravidlo - cim vetsi prumer cocek (to cislo za x - napr 12x50), tim realnejsi obraz a mensi zkresleni. Dneska se v podstate jako kapesni standard bere tech 50mm. Rikam kapesni, hvezdari maji sve jine standardy :)

Druha vec je ono priblizeni - jak jsem se koukal na ty tve vybery, tak za me mohu rici, ze bych si na takove priblizeni netroufal. A to z jednoho prosteho duvodu. I kdyz nemusis mit Parkinsona, tak udrzet obraz v klidu na takovem zoomu, je velice tezky ukol. Lepsi to davat nekam na stativ. Ja bych zrejme do vetsiho zomu jak 16 uz nesel. Pripada mi to nekdy jako paralela s honbou megapixelu u kompaktu.

Ale konecne rozhodnuti je na tobe :) Snad jsem trochu poradil, i kdyz jen velice zakladne a jen s tim, cemu kazdy rozumi.

Mira_B
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2011, 12:48
Stav: Offline

Re: Dalekohled na pozorování; objektiv ("sklo")

Příspěvek od Mira_B »

j.ree píše:Ja se asi vyjadriv jen k tem dalekohledum.
Zacnu tim, ze ja na spotting pouzivam Bushnell 12x50 Powerview Binocular ...
Ale konecne rozhodnuti je na tobe :) Snad jsem trochu poradil, i kdyz jen velice zakladne a jen s tim, cemu kazdy rozumi.


Diky, za odpoved i za radu. Mrknu na odkaz ;)
jeste jednou dik - jak jsem rekl, v tomto oboru (vyber dalekohledu) si nejsem vubec jisty, tak si necham poradit. Asi na tom (vysoke priblizeni a potreba stativu) neco bude - jeste budu hledat, zjistovar informace, srovnavat.

Diky vsem za nazory a tipy.

john66
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 08. 2011, 22:12
Stav: Offline

Re: Dalekohled na pozorování; objektiv ("sklo")

Příspěvek od john66 »

Ahoj, prispejem svojou troskou do mlyna. Rozmyslal som na kupou kvalitneho a vykonneho binokularu, ale je to vyrazne nad moje financne moznosti. Kedze mi nad barakom vedie jedna z hlavnych letovych tras, zaujimaju ma hlavne prelety a malym triedrom 8-20 x 50 (zoom) moc detailov nevidim, rozhodol som sa v najblizsom case zainvestovat do maleho zrkadloveho dalekohladu, pravdepodobne konkretne tohoto: http://www.ebay.de/itm/Maksutov-Cassegr ... 1411wt_808
Nevyhodou je nutnost nosit so sebou kvalitny stativ, resp. kvalitna musi byt hlavne stativova fluidna hlava. A ciastocne to obmedzi vas akcny radius:) Vyhodou je ale relativne nizka cena (zrkadlove dalekohlady su o dost lacnejsie ako cockove refraktory) a zrkadlove plochy neprodukuju chromaticku chybu (fialove a tyrkysove okraje na hranach objektov). Vymennym okularom si menite priblizenie objektov, event. mozete pomocou prislusnej redukcie k dalekohladu primontovat fotak ci kameru. Mam to nastudovane len zbezne, riesenie konkretnych problemov prinesie az zakupenie dalekohladu a nasledna prax:) Inak celkom zaujimave videa nasnimane cez tento cassegrain som nasiel na youtube. Mne vyhovuje tato konfiguracia a chcel som ju ponuknut ako jednu z moznosti. Kazdopadne pred kupou kazdej drahsej optiky doporucujem podrobne studium danej problematiky, resp. este lepsie poradit sa s nejakym odbornikom. "Astrooptika" moze byt pre laika zradna, zvlast ked sa pouziva na spotterske ucely (napr. obraz otoceny dole hlavou).

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Dalekohled na pozorování; objektiv ("sklo")

Příspěvek od Zdenek »

Já bych k tomu dodal, že záleží jaké má člověk oči. Protože naučit moje oči aby si zvykly na "levný" dalekohled a dokázaly vidět více než vidí normálně, to se mi nepodařilo. Zkráceně, místo malého fleku na obloze vidím velký flek ale žádné detaily, natož registraci. Dalekohled Nikon, co mi půjčil kolega spotter by moje oči zkously, ale cena 10tis. CZK je zatím nad moje možnosti. Heslo "nejsme tak bohatí abychom kupovali levné věci" zde platí dvojnásob. A pak ještě, letadlo se hýbe. A mrcha docela rychle. Z toho důvodu je vhodný zoom, který zacílí a postupně přitahuje a když ztratí, ubere a tak dál. Je-li pevné zvětšení, najít éro na obloze je docela oříšek.


Odpovědět