Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Který je nejštědřejší, zkušenosti s používáním...
Odpovědět
NSH
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 01. 2014, 21:51
Stav: Offline

Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od NSH »

Zdravím všechny fandy létání a letadel.
Letos si začnou plnit sny a začnu konečně cestovat, tak bych potřeboval poradit ohledně věrnostních programů leteckých aliancí. Letos to vypadá na 2 návštěvy rodiny v USA, dále dovolená v Thajsku a krátkou návštěvu Dubaje a Japonska. Celkově jsem ohledně létání začátečník a nevím od jakého "náletu" se programy samotné vyplatí, proto žádám o radu. Z praktických důvodů poletím nejspíše vždy z Prahy. Osobně nemám žádnou oblíbenou aerolinku, tudíž je mi celkem jedno, zda budu přestupovat v Paříži/Amsterdamu u Skyteamu, ve Frankfurtu/Mnichově u Star nebo v Londýně u Oneworldu. Jde mi především o to, že se chci proletět s co nejvíce aeroliniemi, abych si rozšířil obzory a měl i možnost porovnat a tudíž mě zajímá možnost a podmínky připisování mílí v rámci aliance. Vím, že například s Lufthansou/British/AirFrance se dostanu kamkoliv, ale např. do USA bych rád letěl americkými aerolinkami, do Asie nějakými asijskými a do Dubaje bych využil nějakou evropskou aerolinku. Od kamaráda který poměrně dost létá jsem byl upozorněn na KLM a Deltu - zde byl prý zklamaný ze servisu, u Delty i 3 krát v řadě zpoždění, tak nevím. Naopak AirFrance chválil. Sám si myslím, že nejvíce by mi vyhovovala asi Star Alliance, jelikož nabízí přímo thajské, čínské, americké i japonské aerolinky, což se mi líbí. Ale chci si nechat poradit. Tedy, kde nejlépe funguje převádění a připisování mil v rámci aliance? Je možné připsat míle za skupinu, např. do USA poletíme celá rodina (4 dospělí), do Thajska s přítelkyní atd.? Dá se určit, která aliance, resp. členské aerolinky nabízejí nejlepší poměr servis/cena? Některé ceny letenek např. do Tokia se dost liší. Jak nejlépe nalétané míle využít? Mohu využít např. slevu na zaoceánský let apod.? Předem díky za nějaké rady a obeznámení s fungováním těchto programů, případně za zkušenosti s aerolinkami, které mi pomohou při výběru. P.S.: Mým snem je proletět se Boeingem 747 a Airbusem A340, to letadlo se mi líbí od mala, když jsem jej měl na plakátě nad postelí, tak snad se někdy poštěstí :)


Kuboš
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 204
Registrován: 24. 09. 2013, 14:41
Oblíbené typy letadel: 747, MD 11,ERJ 145,Bae 146, D-228
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od Kuboš »

Míle za skupinu přidávat nelze! Doporučuji Star aliance-je v ní více aerolinek, tudíž více možností proletět se různými aerolinkami. Zklamání z Delty mohu jen potvrdit!!! Doporučiji registraci zde : miles-and-more.com

velpa.66
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 280
Registrován: 26. 08. 2012, 17:49
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od velpa.66 »

Než si vybereš alianci podívej se kolik mil potřebuješ na letenku do destinace která tě zajímá.
Letenka do Severní,Střední Ameriky a Karibiku se Sky Team vyjde 55000/80000mil + taxy v bonus programu OK plus.
Počítej kolik mil dostaneš za lety které máš v plánu(nejlevnější tarify jsou dost často bez nároku na míle,nebo dostaneš málo)
Jak dlohou platnost míle mají (vetšinou 24měsíců)
Kolik stojí taxy a další poplatky k bonusové letence(palivové,atd).Někdy promo letenka do USA vyjde levněji než ty poplatky.
Proto další rada dnes se skoro nevyplatí bonusová letenka ve třídě ekonomy.
Podívej se jaké jsou vstupní bonusy,narozeninové bonusy,výroční bonusy atd.
Další možnosti získávání mil-kreditní karta.(např. akce roku 2012 CITI karta s bonusem 50000mil)
Asi bych rozhodoval mezi Miles and more-Star alince nebo OK plus Sky team

clovicek
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 263
Registrován: 27. 05. 2004, 13:47
Oblíbené typy letadel: 773, 380, 330, 748, 787
Pohlaví: muž
Bydliště: Fox Lake
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od clovicek »

Ahoj, já bych doporučil Skyteam, protože:

Delta je v USA nyní nelepší letecká společnost, všechno funguje jak má, zpoždění jsou minimální, hodně se snaží, používají vyspělé technologie. Jídlo v USA nedostaneš jinde. Další výhodou je, že Delta načítá do OK PLus 100% mil za každou letenku, což už dnes nebývá vůbec zvykem.

Co dělám já:

Přes oceán do USA létám na lety Delta, ale operované Air France nebo KLM (100% mil, lepší servis), kupuju přímo na Delta.com
Do Asie létám přes Korean, lety zásadně na kapacitě Korean, může být operované ČSA

Jen pozor, u OK Plus se musí vybrat míle do 24 měsíců od získání. Nevím, jak je to u Star.

NSH
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 01. 2014, 21:51
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od NSH »

Všem moc díky za rady. Zkusím ještě pořádně pohledat podmínky připisování mil a rozhodnu se. Když Delta připisuje 100% mil, nevíte, zda připisuje 100% třeba i US Airways toho Miles & More? Ten Skyteam má taky dost členů, což je pro mě zajímavé. Jestli se Delta zlepšila, tak to asi stojí za zvážení. Známej s nimi naposledy letěl před 2 lety a pak začal do USA lítat s AirFrance protože prý byl hodně zklamanej s Delty, ale asi to je individuální, nevím. Já celkově letěl 5 krát, tak nemám moc možnost srovnat, tak díky za rady. Výhoda pro Skyteam je i to, že ta Delta lítá přímo s Prahy přes léto myslím. A jen pro zajímavost, nevíte někdo jestli třeba Etihad nebo Emirates časem vstoupí do nějaké aliance? Emirates jsou dle mě dost velká a důležitá aerolinka.


flyingblue
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5478
Registrován: 16. 12. 2008, 14:31
Bydliště: up in the air
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od flyingblue »

NSH píše:Všem moc díky za rady. Zkusím ještě pořádně pohledat podmínky připisování mil a rozhodnu se. Když Delta připisuje 100% mil, nevíte, zda připisuje 100% třeba i US Airways toho Miles & More? Ten Skyteam má taky dost členů, což je pro mě zajímavé. Jestli se Delta zlepšila, tak to asi stojí za zvážení. Známej s nimi naposledy letěl před 2 lety a pak začal do USA lítat s AirFrance protože prý byl hodně zklamanej s Delty, ale asi to je individuální, nevím. Já celkově letěl 5 krát, tak nemám moc možnost srovnat, tak díky za rady. Výhoda pro Skyteam je i to, že ta Delta lítá přímo s Prahy přes léto myslím. A jen pro zajímavost, nevíte někdo jestli třeba Etihad nebo Emirates časem vstoupí do nějaké aliance? Emirates jsou dle mě dost velká a důležitá aerolinka.


IMHO:
Posledni kroky Etihadu smeruji ke SkyTeamu, ale nezda se, ze by to bylo rychle.
Emirates asi dlouhodobe maka na "svoji" alianci. Viz jejich partnerstvi s Qantasem.

Kazdej to ma s leteckejma spolecnostma jinak. Ja driv natocil vetsinu mili v eroplanech AF, ale pote, co zavedli 3-4-3 na palubach 777cek a vyrazne zhorsili podminky FlyingBlue, tak davam casteji vydelat Delte a KLM (i diky jejich konceptu soft premium economy).

Co se tyce nacitani mili, tak nemuzes na nic dlouhodobe vsazet. Vetsina programu se meni tak jednou za dva roky a vetsinou k horsimu. Pokud nenatocis za dva roky dost mil na mezikontinentalni letenku (nebo aspon lepsi status), tak asi nema smysl mile sbirat a ma cenu jit po nejnizsi cene.

NSH
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 01. 2014, 21:51
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od NSH »

Opět se hlásím po delší době. Předem díky všem za rady. Nakonec to tedy vypadá na Star Alliance. Hlavním důvodem je to, že všichni členové aliance pochází z okolních zemí (Austrian, Lufthansa, LOT) a konkrétně do Varšavy a Vídně to nemám nijak daleko. Chvíli jsem si hrál s myšlenkou na OneWorld především díky vstupu Qatar Airways a jejich jednání s Prahou. Hlavně jsem zpozoroval, že letenky mají především směrem do Asie za poměrně dobré ceny. Naopak BA a AA jsou do USA podme mě dost drahé nebo špatně hledám. Jelikož jsem laik, tak se možná blbě zeptám: "Na posledních 14 dní v září plánuju první let do New Yorku a zpět. Přes letušku.cz jsem hledal nějaké výhodné letenky a poměrně dobře vycházela nízkonákladovka Air Berlin, což je ale člen OneWorld. Pak jsem ale objevil letenku z Varšavy přes Frankfurt do New Yorku. Varšava -> Frankfurt LH - A319, Frankfurt -> New York LH - A380 a zpět za cca 13.100,-. Když však zadám let přímo z Frankfurtu, tak letenka je za 18.000,-. Proč je letenka o 2 segmentech a celkově na delší vzdálenost levnější? To samé mi vyskakuje u jiných destinací. Zadám např. Vídeň a vyskočí mi letenka s přestupem. Když zadám ono přestupní místo jako start, tak je letenka dražší i když prakticky vynechám ten let z Vídně. Čím to prosím Vás je ovlivněno?" Díky moc za rady.

kowal
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 252
Registrován: 17. 04. 2012, 23:35
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od kowal »

Protože Němec je většinou ochotný dát za letenku víc než Polák. Jednu dobu se dala koupit letenka Krakow - PRG - JFK a zpět za cca 7.500,- CZK, PRG - JFK stála asi 14.000,- CZK. Prostě to tak někdy funguje. Jinak kolikrát se vyplatí koupit letenku přes Německo s přískokem z Prahy, může to být levnější než přímo z FRA/MUC. Beru v potaz jen běžné linky, ne chartery, akce a chybné tarify.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4143
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od whiskey »

Velmi zjednodusene povedane (ak neberieme do uvahy rozne promo akcie a error fares), nie je to o tom, ze Nemec je ochotny dat viac za letenku ako Poliak. Je to o tom, kde je ktora aerolinka doma, a kde naopak musi nejakym sposobom bojovat proti domacej aerolinke a presvedcit ludi, aby leteli s prestupom.
Skus si pozriet lety napriklad do NYC. Vseobecne plati, ze lety BA budu z Londyna drahsie, ako odniekial z Europy, napr. FRA ci CDG. A zase LH bude drahsia z FRA/MUC ako z LHR.
Ak chces totiz letiet z LHR do NYC, tak to mas najjednoduchsie prave s BA - ziaden prestup, sadnes a letis. Ako ta moze presvedcit LH, aby si letel s nimi, a nie s BA? No jedine tak, ze ti da lepsiu cenu, a musi byt o tolko lepsia, aby si bol kvoli tomu ochotny letiet z prestupom vo FRA alebo MUC. A to iste opacne, ak chces letiet z FRA, urcite bude musiet BA dat nizsiu cenu, aby si bol ochotny letiet s prestupom na LHR namiesto priamo s LH.
Jedna poznamka na zaver - typicky ma LH/OS/LX ceny drahsie z VIE ako z PRG alebo dokonca z BUD. A zase LO ti da zrejme z PRG lepsiu cenu nez OK/DL/KE.

Burito
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 88
Registrován: 17. 06. 2009, 23:30
Bydliště: Země
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od Burito »

NSH píše:.... Jak nejlépe nalétané míle využít?

Ještě než upíšeš první míle na do jakéhokoliv programu, zvaž nejen s kým budeš létat, ale jak a kde je chceš využít/proletět. Jak už bylo zmíněno, poplatky degradují bonusovky na často nepoužitelné (kromě C). Vzhledem k tomu, že budeš zřejmě míchat aerolinky, pak jako velmi dobrou volbu bych viděl Alaska Mileage Plan. Ten totiž sbírá (většinou 1:1) míle od např. Air France, American Airlines, British Airways, Delta Air Lines, Emirates, KLM, Korean Air (atd.), které létají z Prahy a okolí, bez ohledu na alianci. Navíc umožňuje jejich kombinaci u rezervace bonusových letenek online a nejen v USA lze najít dobré poplatky.
Jako příklad pro představu:
1. přes celou Ameriku: Fort Lauderdale - Anchorage v economy: 25,000 Miles + $22.50
2. Praha - Los Angeles v business: 112,500 Miles + $111.70

Konkrétně (omlouvám se za dlouhý výčet, ale pro přesnější představu... Později edituji, aby nezabíral prostor)

1. FLL-ANC
American American 2205
Coach | Nonstop | Details
Fort Lauderdale (FLL)
6:45 pm Thu, Apr 10 Chicago-O'Hare (ORD)
9:00 pm Thu, Apr 10
Alaska Alaska 139
Coach | Nonstop | Details
Chicago-O'Hare (ORD)
9:35 am Fri, Apr 11 Anchorage (ANC)
1:10 pm Fri, Apr 11
Distance: 4,020 mi | Duration: 22hours 25minutes
Alaska Alaska 84
Coach | Nonstop | Details
Anchorage (ANC)
10:40 am Mon, Apr 21 Seattle (SEA)
2:59 pm Mon, Apr 21
Alaska Alaska 38
Coach | Nonstop | Details
Seattle (SEA)
8:40 am Tue, Apr 22 Fort Lauderdale (FLL)
5:23 pm Tue, Apr 22
Distance: 4,156 mi | Duration: 26hours 43minutes
Total Price for 1 Traveler
25,000 Miles + $22.50
Taxes, Fees and Charges

2.PRG-LAX
Delta Delta 211
Business | Nonstop | Details
Prague (PRG)
12:30 pm Wed, Jun 4 New York-Kennedy (JFK)
3:42 pm Wed, Jun 4
Delta Delta 427
Business | Nonstop | Details
New York-Kennedy (JFK)
9:00 pm Wed, Jun 4 Los Angeles, CA (LAX)
+ 12:22 am Thu, Jun 5
Distance: 6,536 mi | Duration: 20hours 52minutes
Air France Air France 69
Business | Nonstop | Details
Los Angeles, CA (LAX)
6:35 pm Mon, Jun 16 Paris-Paris Charles de Gaulle (CDG)
+ 2:15 pm Tue, Jun 17
Air France Air France 1382
Business | Nonstop | Details
Paris-Paris Charles de Gaulle (CDG)
7:30 am Wed, Jun 18 Prague (PRG)
9:05 am Wed, Jun 18
Distance: 6,182 mi | Duration: 29hours 30minutes
+ Indicates the arrival date is different than the departure date.
Total Price for 1 Traveler
112,500 Miles + $111.70
Taxes, Fees and Charges

salamio
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 490
Registrován: 22. 07. 2010, 09:43
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od salamio »

OP: zkus mrknout na tohle. Sám uvažuju, že se touto cestou taky vydám.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Vyplatí se věrnostní program? Kterou alianci zvolit?

Příspěvek od MEA »

salamio píše:OP: zkus mrknout na tohle. Sám uvažuju, že se touto cestou taky vydám.

fajné!

ja tento rok spálim míle aeroflotu a tam a ďalej už asi tiež celkom S.R.M na ffp...


Odpovědět