Ryanair

Moderátor: j.ree

Odpovědět
dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od dejavu »

pepa007 píše:Já se jen pozastavuju nad hysterií z novýho poplatku, jestli letenka stojí 40 nebo 50 je skoro jedno, pořád je to super cena. Myslím že to jen nezvládli z hlediska PR a mělo to být komunikováno jako "sleva z 25 na 8", jak už jsem psal.

Ale vždyť normální kufr stojí furt 25 euro, akorát palubák šel z nuly na 6 nebo 8 euro. Takže jako slevu by to asi dokázal komunikovat málokdo :-)


dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od dejavu »

Karel_x píše:Já mám takový dojem, že se napříč leteckými společnostmi v posledním desetiletí hodně rozšířilo zaplňování kabin různými kufry, které si cestující nechtějí nechat odbavit, lhostejně zda zadarmo nebo za peníze. Nástup do letadel a výstup to pak trochu zdržuje, než člověk někam uloží kufr, blokuje uličku. Nemluvím už ani o tom, že často není místo nahoře v binech, lidé se kvůli tomu cpou, aby ještě nějaké místo "urvali" a jsou z toho nepříjemnosti. Někdy situace v kabině připomíná turecký bazar. Celkově si myslím, že to vše dohromady může prodloužit průlet tak o 5-10min.

Z mého pohledu je tedy přesun části zavazadel směrem od palubních k odbaveným pochopitelný a v podstatě ten trend schvaluji. Ale rozumím i pohledu těch, kteří to vidí opačně.

Tohle přesně způsobil nástup low-costů, speciálně Ryanairu. Naučili lidi cestovat jen s příručákem, pokud to je možné. No a už před lety se zjistilo, že konstruktéři letadel tak nějak nepočítali s tím, že nákladový prostor bude (polo)prázdný a biny by měly být třípatrové...
A logicky s tím, jak tuto politiku převzali v podstatě všichni, se to rozšířilo téměř všude.
Ale je i pravděpdobné, že s nižšími cenami létají i noví cestující, pro které je odbavení zavazadla něco zbytečného, komplikovaného a drahého.

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od persona »

pepa007: ano, upřesňuji - napsal jsem "Dosud, pokud člověk nebyl s 10 kg (větší příruční zavazadlo) tuším do devadesátého místa u gatu (v to počítaje i prioritkáře)" a myslel jsem to tak, že do limitu 90 lidí, kteří mají garantované příruční na palubě, jsou zahrnuti i prioritkáři bez ohledu, kdy nastupují (sám jsem v posledních letech nastupoval až tak třetí od konce a vždy klid - i bez priority, ale let nebyl nikdy úplně obsazený. A prioritku jsem měl jen jednou - neměla pro mě význam).

Jinak si nemyslím, že by polovina(?) lidí měla větší problém uzvednout kufřík do binu. Ano, tím, že se to teď už moc neváží (kdy jste viděli za poslední rok či spíše dva nebo tři použít u brány klícku nebo váhu?) je možné, že to nacpou k prasknutí, ale oblečení nebo i velký foťák, tablet a laptop zas tolik neváží, pokud tam tedy nevezou něco těžkého. Hodně je to o systému a průběhu nástupu. Pokud se pár lidí z davu cestujících zablokuje na tom, že hledá volné místo v přihrádce co nejblíž jejich sedačky nebo pokud chtějí mít všechna rodinná zavazadla vedle sebe, nebo pokud někdo dá kufřík doprostřed celé volné přihrádky anebo ho dá napříč (na délku) anebo dá doprostřed binu malou tašku nebo svetřík, když by tyto mohly v pohodě být na malém kufříku, bude ke zdržení docházet vždy, neboť to musí personál přerovnat a optimalizovat. To je pořád dost běžné a nějaké pochopení, že za mnou čeká dlouhá fronta v uličce, také moc nevídám (někdo se chodí ještě během nástupu vybavovat přes půl letadla nebo se i fotí).

A ano, spousta lidí si zvykla létat jen s 10 kg kufříkem - pokud někam letíte na výlet na 3 - 5 dní, neberete velký foťák a notebook a umíte trochu balit, může být objem i váha příručáku překvapivě malá (nehledě na to, že oblečení je v nákupních destinacích vhodné spíše nakupovat než tam vozit).

Retrospektivní účinnost je samozřejmě nepříjemná, ale bohužel se to děje ve více oblastech, i když by to tak být nemělo.
Perspektiva aerolinky je z podstaty jiná než zákazníkova ("improves the boarding gate experience" a nevím, zda to neupravili, ale nemůžu tam najít bizarní větičku o tom, že když si odbaví člověk 10 kg zavazadlo, může si užít průchod bezpečnostní prohlídkou a bránou "hands-free" :-))

Využití priority závisí na letu - rozhodně nelze paušálně říct, že si to kupuje polovina lidí.

Wizzair měl dlouho jen to malé příruční na palubu (pod sedačku, i když tam bych to nerad dával) a vrátil se ke klasice 1 příručáku 55 x 40 x 23 o váze 10 kg (ještě o tři cm více ve výšce oproti FR i jiným), které, jak se teď dívám, odbaví zdarma a jde do podbalubí, i když já jsem ho měl během 3 letů za poslední rok vždy v binu (1x priority a 2x úplně základní lístek). Osobně si myslím, že tak za 6 - 9 měsíců to FR zase přehodnotí.

Pokud člověk nastupuje mezi posledními tak se přece nemusí posunovat na schodech do letadla co noha nohu mine, ale v klidu počkat s deštníkem až fronta nastoupí a pak v klidu nastoupit. :-) Vím, jak nepříjemné je, když lije, sám jsem to zažil na prvním letu z BGY do Brna před 8 lety, když jsem byl nadurch a v práci se musel převléknout.

Trochu mi chybí časy "běhů na letadlo" a bizarností typu vesty pro Ryanair. :-)

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od hafi »

Jelikož se mě to netýká, tak jsem tomu až tak nevěnoval pozornost. Ale chápu správně, že Ryan zpoplatnil příruční zavazadla nad určitou velikost od určitého data i pro letenky koupené před oznámením té změny? Wtf? To jako jde? Snad platí podmínky platné v době koupě, tj. uzavření přepravní smlouvy, ne?

bureaucrat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 151
Registrován: 25. 04. 2017, 12:53
Oblíbené typy letadel: A380
Pohlaví: muž
Bydliště: Královské Vinohrady
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od bureaucrat »

hafi píše:Jelikož se mě to netýká, tak jsem tomu až tak nevěnoval pozornost. Ale chápu správně, že Ryan zpoplatnil příruční zavazadla nad určitou velikost od určitého data i pro letenky koupené před oznámením té změny? Wtf? To jako jde? Snad platí podmínky platné v době koupě, tj. uzavření přepravní smlouvy, ne?

Pokud se nové podmínky někomu nelíbí, tak může letenky stornovat a dostane peníze zpět.
Víc od Ryanair asi nelze čekat.


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od hafi »

To je od nich sice hezký, ale stále hádám nelegální. Kdysi jsem letěl s Aegean do Athén a v mezičase zpoplatnili odbavené zavazadlo. Samozřejmě se to týkalo jen rezervaci udelanych po oznámení tě změny. Varianta výběru doplať X nebo zruš letenku mi přijde poněkud mimo. Že by me donutili si nadměrný kufr odbavit by mi přišlo OK, ale zcela jistě by to mělo být zdarma. Mi je až trochu líto, že se s nima nemůžu hádat ;-) Přišlo to vůbec majitelům letenek na mail? Nebo se to oficiálně dozví až při OLCI?

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od persona »

Kde není žalobce... The Guardian a Daily Mail už mají obvyklou kanonádu, ale uvidíme.

Za měsíc mám pár přeletů, takže to bude ještě postaru, ale do pátku bych si mohl ještě jeden nebo dva segmenty koupit. A do jarního výletu se to třeba opět změní.

Karel_x
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 09. 2010, 15:35
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Karel_x »

hafi píše:Jelikož se mě to netýká, tak jsem tomu až tak nevěnoval pozornost. Ale chápu správně, že Ryan zpoplatnil příruční zavazadla nad určitou velikost od určitého data i pro letenky koupené před oznámením té změny? Wtf? To jako jde? Snad platí podmínky platné v době koupě, tj. uzavření přepravní smlouvy, ne?


Umím si představit, že někde ve smluvních podmínkách je na straně xy uvedeno, že RYR něco takového může činit. Jestli se nepletu, nový občanský zákoník spolu s řečni o svobodném projevu vůle stran velmi rozšířil možnosti vzdání se budoucích práv. Jak moc svobodná vůle stran hraje roli ve smluvním vztahu občan-korporace, nechť každý posoudí sám.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od pepa007 »

dejavu píše:
pepa007 píše:Já se jen pozastavuju nad hysterií z novýho poplatku, jestli letenka stojí 40 nebo 50 je skoro jedno, pořád je to super cena. Myslím že to jen nezvládli z hlediska PR a mělo to být komunikováno jako "sleva z 25 na 8", jak už jsem psal.

Ale vždyť normální kufr stojí furt 25 euro, akorát palubák šel z nuly na 6 nebo 8 euro. Takže jako slevu by to asi dokázal komunikovat málokdo :-)


Já vím :-) Ale jde o tohle: u lowcostů vždy platilo že “všechno co jde dolů je pekelně drahý”. Dokonce o tom O’Leary léta mluvil ve smyslu že to je přežitek, pomalu hřích, a kdovíco. A lidi se skutečně postupně naučili vyhýbat checked luggage jako čert kříži. Přecejen byl opravdu cenově neúměrnej k ceně letenky. A naučili se do svých příručáků narvat neskutečný věci a bruslit s tím na hraně, a lehce za hranou limitů.

No a tohle se teď změnilo. Poprvé v historii nás nejakej lowcost přesvědčuje, že je lepší odbavit si zavazadlo, poprvé v historii to stojí pár šupů, poprvé v historii ho člověk odhodí hned po příchodu na letiště a má klid, nemusí s tím všude chodit, nemusí na security vyndávat kosmetiku, nemusí s tím šermovat v letadle, atd. – takhle to mělo být komunikováno :-) A jsou tam i 2kg navíc, ne? Není to bohapustý překrucování faktů :-) A ještě je to odstupňovaný 10-15-20 kg, ne?

Tím že lidi “neuzvednou” 10kg do binu jsem myslel ani ne tak to že by to fyzicky neunesli, ale to že většina lidi jsou prostě hrozní motáci a nemehla. A jakmile cítí za sebou tlak, tak se jejich schopnosti ještě dramaticky propadnou. Prostě málokdo z nich má 5 řad dopředu vytipovaný 2-3 místečka do kterých pak ladným švihem přistane kufřík na milimetry přesně a celá akce připomíná pit stop ve Formuli 1. U většiny lidí to připomíná situaci kdy Máňa píchne Fábii na okrsce u Jihlavy a začne zmatkovat. Nejdřív má problém poznat, ve které řadě vlastně sedí, pak je zmate ABC-DEF, pak teprve začnou vymýšlet kam s kufrem, 10 kilo nad hlavou taky není zas tak málo,.. – no prostě znáte to. Tohle je prostě potřeboa řešit.

dejavu
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 980
Registrován: 09. 10. 2004, 04:24
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od dejavu »

pepa007 píše:
dejavu píše:
pepa007 píše:Já se jen pozastavuju nad hysterií z novýho poplatku, jestli letenka stojí 40 nebo 50 je skoro jedno, pořád je to super cena. Myslím že to jen nezvládli z hlediska PR a mělo to být komunikováno jako "sleva z 25 na 8", jak už jsem psal.

Ale vždyť normální kufr stojí furt 25 euro, akorát palubák šel z nuly na 6 nebo 8 euro. Takže jako slevu by to asi dokázal komunikovat málokdo :-)


Já vím :-) Ale jde o tohle: u lowcostů vždy platilo že “všechno co jde dolů je pekelně drahý”. Dokonce o tom O’Leary léta mluvil ve smyslu že to je přežitek, pomalu hřích, a kdovíco. A lidi se skutečně postupně naučili vyhýbat checked luggage jako čert kříži. Přecejen byl opravdu cenově neúměrnej k ceně letenky. A naučili se do svých příručáků narvat neskutečný věci a bruslit s tím na hraně, a lehce za hranou limitů.


Tak on Ryanair dlouho tvrdil, že by nejraději odbavená zavazadla úplně zrušil, protože mu to prodlužuje průlet na letištích. Což mohla být pravda, anebo spíš šlo o peníze. No a lidi Ryanair poslechli, poslechly ho i další aerolinky, až se z příručáků v letadle stala noční můra, kdy dlouhý nástup může prodloužit průlet víc než naložení/vyložení odbavených kufrů. Ale opět jde hlavně o peníze, teď si připlatí za nějaké zavazadlo/prioritu většina lidí.

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Fabo »

pepa007 píše:No a tohle se teď změnilo. Poprvé v historii nás nejakej lowcost přesvědčuje, že je lepší odbavit si zavazadlo, poprvé v historii to stojí pár šupů, poprvé v historii ho člověk odhodí hned po příchodu na letiště a má klid, nemusí s tím všude chodit, nemusí na security vyndávat kosmetiku, nemusí s tím šermovat v letadle, atd. – takhle to mělo být komunikováno


Southwest - puvodni O'Learyho inspirace - to takhle dela uz dlouho.

tramin
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 196
Registrován: 28. 11. 2011, 10:04
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od tramin »

Teď mě ještě vytočili s posunutím odletu BRQ-STN v listopadu na 22:35,čímž nestíhám navazující let...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Globik »


Hansb
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 342
Registrován: 19. 11. 2006, 16:29
Bydliště: BRQ/LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Hansb »

Zdravím, může mi tu někdo prosím jednoduše napsat, jak velké příruční zavazadlo si sebou můžu vzít zdarma na palubu? Jedinej výsledek těch všech změn je, že v tom mám totální bordel. Díky, letím 1.10. z Brna na Stansted.

mex
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 75
Registrován: 15. 08. 2008, 20:32
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od mex »

Hansb píše:Zdravím, může mi tu někdo prosím jednoduše napsat, jak velké příruční zavazadlo si sebou můžu vzít zdarma na palubu? Jedinej výsledek těch všech změn je, že v tom mám totální bordel. Díky, letím 1.10. z Brna na Stansted.


55x40x20 a 35x20x20, vetsi pujde na gate do podpalubi


Odpovědět