Free seating - vyhoda?

Moderátor: j.ree

The810
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 755
Registrován: 27. 08. 2009, 19:02
Bydliště: BTS
Stav: Offline

Free seating - vyhoda?

Příspěvek od The810 »

Uvažoval som nad tým aká je výhoda free seating (čo tým low-cost ušetrí) a prišiel som - na nič.

Jediné čo ma napadlo sú príjmy z priority boardingu, ale popravde mi potom príde lepšie predávať konkrétne sedadlo ako to robil SkyEurope. Priority boarding totiž na niektorých letiskách neznamená nič a sám o sebe negarantuje dobré miesto. Predpokladam, že by to by ľudia využili viac, takže netuším kde je výhoda :)

Vopred dík za odpoveď :)


ziletka
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 780
Registrován: 07. 04. 2007, 16:52
Bydliště: Brumov-Bylnice
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od ziletka »

No hlavní výhoda je podle me v tom, ze se tim urychluje nastup, neni nutne cekat az se clovek dostane ke svemu sedadlu a sedne si proste tam kde je zrovna misto - jinak by treba Ryanair asi tezko stihal ty svoje 25 minutove otocky....

MiraCBaBRNO
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 238
Registrován: 28. 12. 2008, 10:17
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od MiraCBaBRNO »

Me se libilo to, jak tu nekdo psal ze nekdo to praktikuje tak, ze pri online check inu dostane nejake cislo a v tom poradi nastupuje(nejaka americka aerolinka).Jen mi nenni jasny jak moc jsou ti lide ukazneni a dodrzuji to.

Ryan sice take vydava tyto cisla ale v praxi nic neznamenaji..

mex
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 75
Registrován: 15. 08. 2008, 20:32
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od mex »

Uspora je urcite v case... rozdil u jakeho gatu se nastupuje free sitingem a u jakeho na predem urceny sedadla je dost patrnej:) urcite se o hodne zmensi pocet lidi, co pribihaji na posledni chvili...

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od Globik »

MiraCBaBRNO píše:Me se libilo to, jak tu nekdo psal ze nekdo to praktikuje tak, ze pri online check inu dostane nejake cislo a v tom poradi nastupuje(nejaka americka aerolinka).Jen mi nenni jasny jak moc jsou ti lide ukazneni a dodrzuji to.

Ve Státech mezi většinovou (tedy bělošskou) populací funguje značná kázeň a také se vyžaduje, takže to funguje zcela bez problémů. Lidi si stoupají přesně kam mají a za sebou přesně v pořadí, v jakém mají.
S tou kázní jsou samozřejmě výjimky, např.přecházení na červenou v New Yorku, ale to už je dost off topic.


Janur
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 153
Registrován: 15. 07. 2009, 13:45
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od Janur »

MiraCBaBRNO píše:Me se libilo to, jak tu nekdo psal ze nekdo to praktikuje tak, ze pri online check inu dostane nejake cislo a v tom poradi nastupuje(nejaka americka aerolinka).Jen mi nenni jasny jak moc jsou ti lide ukazneni a dodrzuji to.

Ryan sice take vydava tyto cisla ale v praxi nic neznamenaji..



Tohle delal snad easyjet (mozna jeste dela), mel sekce A,B, C a podle nich se poustelo do letadla. Nejdriv sli ty maminy s detma atd...

Caky
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 89
Registrován: 02. 03. 2009, 15:41
Bydliště: Praha-Prostějov
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od Caky »

Janur píše:
MiraCBaBRNO píše:Me se libilo to, jak tu nekdo psal ze nekdo to praktikuje tak, ze pri online check inu dostane nejake cislo a v tom poradi nastupuje(nejaka americka aerolinka).Jen mi nenni jasny jak moc jsou ti lide ukazneni a dodrzuji to.

Ryan sice take vydava tyto cisla ale v praxi nic neznamenaji..



Tohle delal snad easyjet (mozna jeste dela), mel sekce A,B, C a podle nich se poustelo do letadla. Nejdriv sli ty maminy s detma atd...


Při posledním letu s Easy LGW-PRG (30.9.2009) jsem s on-line check-inem měl skutečně skupinu A a šel do letadla jako jeden z prvních, takže to stále funguje

MiraCBaBRNO
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 238
Registrován: 28. 12. 2008, 10:17
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od MiraCBaBRNO »

Jojo pismena jsou presny typicky prikald.Ten kdo leti s Easy a vi o co jde/rozumi jazyku ve kterem jsou davany instrukce k razeni se do skupin, tak je to snim ok.Zazil jsem ale napr na ceste z lodnyna do prahy, ze par cestujicich to vubec nepochopilo a kdyz mela jit skupina A sli treba s Cckem a personal jim odpovedel, ze maji C a ze ted je rada na Akach a oni treba odesli uplne pryc.Jednoho z takovych nestastniku jsem zastavil a vysvetlil jsem mu, ze opravdu nemusi jit hledat jiny gate, ze je tam spravne.

No a treba ve spanelsku "manana" vykrikovala pokyny...nerozumel jsme ...kdybych neznal system a nezachytil spojeni "Grupo A" tak bych asi mel taky problemy.

A to jsou jen blba 4 pismena....ted si predstavte cisla, kde by meli vsichni byt poporade...a co kdyz treba 4 lidi prede mnou nepoleti..kam si mam stoupnout?A ted tech lidi co to nemusi dobre pochopit atd atd atd proto mi porad neni jasne jak to nekde muze fungovat...i kdyby byli cestujici sebevic kultivovani, mam dojem ze cisla musi zpusobit hrozny zmatek..proto se porad pidim po detailech jak presne, ze to maji osetrene aby to proste slo hladce.Nekdo si to tu pochvaloval u nejake americke lowcost spolecnosti....

holovsky
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 140
Registrován: 30. 09. 2007, 16:36
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od holovsky »

Já teda nevím, ale já jsem v Americe letěl s číslama a ty měly stejný systém jak Vámi zmiňovaná píseman A-D(E či jiné). Těch čísel není tak, že má každý své, ale jsou to skupiny úplně stejné jako A,B,C, akorát je to 1,2.3. A podle mě jich není víc jak 5. Takže je to naprosto stejný systém.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od Globik »

Southwest airlines skutečně používá systém, kdy jsou lidé nejen zařazeni do skupin, ale je určeno přesné pořadí nastupujících osob. U gatů mají otočné cedule na stojanech. Před nástupem jsou otočeny na označení prvních skupin. Po výzvě lidi nastoupí za cedule a staví se k jednotlivým cedujím za sebou v pořadí, které mají vytištěné na palubce. Když příslušná skupina nastoupí, cedule se otočí a přijde k ní další skupina. Cedulí je více, ale je jich poloviční počet, než je nástupních skupin, každá cedule má dvě strany. To je jen technický detail, jinak by byl systém stejný, ale bylo by potřeba dvojnásobné plochy v gatu.
Výsledkem je, že lidi nastupují přesně v pořadí, které bylo určeno. Podmínkou funkčnosti tohoto systému je znalost, tedy zkušenost cestování s dotyčnými airlines a ukázněnost. V případě českých koupáků, italských turistů nebo britských pivních turistů nepoužitelné.

MiraCBaBRNO
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 238
Registrován: 28. 12. 2008, 10:17
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od MiraCBaBRNO »

Diky za vycerpavajici popis.To chce opravdu dobre "vycvicene" cestujici. Jen mi porad prijde ze tam tak cca 30 lidi musi byt " z venku" a musi se v tom ztracet..no ale jak rikas tak asi ne...kazdopadne pekny system ktery je bohuzel opravdu v nasich podminakch nepouzitelny.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od HighFlyer »

@Globik
Diky za popis, jak to chodi u Southwest. Uz je to hooodne davno, co jsem s nima letel (nekdy 97 nebo 98) a to jeste nemeli takto sofistikovany system.

BTW, dovolim si oponovat na tema nepouzitelnosti tohoto systemu v ceskych podminkach. Ze sociologickych a historickych duvodu prumerny Cech rozumi celkem dobre jedne veci: tvrde represi. Staci si vzpomenout na situaci na silnicich mesic-dva po zavedeni bodoveho systemu. Kde byla patesatka, jeli vsichni 49. Kde byla osmdesatka, jeli vsichni 75. (Samozrejme kdyz po dvou mesicich zmizeli ze silnic policajti, tak se zase zacalo jezdit jako driv).

Takze by uplne stacilo, aby se zavedl poplatek 20 eur / 500Kc za nastupovani mimo stanovene poradi (a mozna by uplne stacil system: Predbihas? Tak mazej na konec!) a to byste videli tu disciplinu od koupaku pres batuzkare az po kravataky!!! :lol:

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od HighFlyer »

A jeste volne navazu na tema free seatingu: Udelil bych Nobelovu cenu tomu, kdo vymysli a zavede do praxe taktez system efektivniho VYSTUPOVANI z letadla. Sice uz zijeme v 21. stoleti, posilame sondy ke vzdalenym planetam, miliardove castky prevadime z jednoho konce planety na druhy jednim kliknutim, umime operovat mozkove nadory, ale stale po zhasnuti signalu "pripoutejte se" nechame besnici dav ucpat ulicku a mlatit sve blizni kuframa po hlavach jeste dlouho predtim nez k letadlu dorazi rukav nebo autobus.

Mozna to ceka na O'Learyho. Dovedete si predstavit "Priority Disembarking Fee?" Ja ano!!! :mrgreen:

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5915
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od Globik »

HighFlyer píše:A jeste volne navazu na tema free seatingu: Udelil bych Nobelovu cenu tomu, kdo vymysli a zavede do praxe taktez system efektivniho VYSTUPOVANI z letadla. Sice uz zijeme v 21. stoleti, posilame sondy ke vzdalenym planetam, miliardove castky prevadime z jednoho konce planety na druhy jednim kliknutim, umime operovat mozkove nadory, ale stale po zhasnuti signalu "pripoutejte se" nechame besnici dav ucpat ulicku a mlatit sve blizni kuframa po hlavach jeste dlouho predtim nez k letadlu dorazi rukav nebo autobus.

Mozna to ceka na O'Learyho. Dovedete si predstavit "Priority Disembarking Fee?" Ja ano!!! :mrgreen:

Věříš, že bych ho s radostí platil? :D

Orus-x
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1253
Registrován: 28. 08. 2003, 15:28
Stav: Offline

Re: Free seating - vyhoda?

Příspěvek od Orus-x »

Highflyer: moje řeč, já většinou vystupuju jako úplně poslední, protože si navíc vybírám místa v zadní části letadla. Bohužel asi 2x v životě se mi stalo, že jsem potřeboval vystoupit opravdu rychle, před měsícem jsem u DL v ATL potřeboval stihnout přípoj odlétající přesně za 30 min. od momentu zhasnutí transparentů připoutejte se. Nakonec jsem stihnul, ale nervy tekly a taky jsem při vystupování nedával všem přednost jako obvykle 8) V takovém případě bych rád dal i 15 USD za priority disembarking


Odpovědět