Low-cost vs. klasičtí dopravci

Moderátor: j.ree

DanF
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 06. 2010, 14:50
Stav: Offline

Low-cost vs. klasičtí dopravci

Příspěvek od DanF »

EDIT: pokračování diskuse z vlákna Ryanair:

persona píše:z mých cca 70 letů bylo 95% na čas

Šedesát šest a půl fanfáry, mě by omyli :crazy:


rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od rpet »

RadekFM píše:...Lidi už mají dost arogance, drzosti a pohrdání ze strany ryanairu a kvůli pětikoruně si nenechají s.át na hlavu. Podle mě tenhle model ultra low costu nemůže vydržet dlouho....


radku, to je ale prave slovo do pranice:

ted zrovna jeden kolega resil prosincovou cestu z uk do cr. na jeho dotaz "cim letet" jsem mu automaticky odvetil "samozrejme s BA", coz ho ponekud rozcililo, a rekl, ze nemini platit nekrestansky prachy za cestu s vydridusskou spolecnosti ( sic!!!).

nebudu to protahovat, po zapocteni vsech nezbytnych cestovnich nakladu bylo BA na dany den (21.12, £209) drazsi pouze v prumeru o £15, coz je zcela smesna castka. a to vcetne ryanu, se kterym by to vyslo na uzasnych £185. takze kolega booknul ryan do brna a pojede vlakem do prahy... ( :mrgreen: )

pointa: mysleni lidi nelze jen tak zmenit. to, ze hola cena letenky je jedna vec, a naklady s danou cestou spojene vec druha, avsak primo souvisejici, te hromade ultra-low cost cestujicich proste nevysvetlis.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od micaello »

persona píše:RadekFM: Nic ve zlém, jen doporučuji mluvit vždy za sebe a negeneralizovat. Ta móda nadávat na „dobytčák“ Ryanu je kontraproduktivní a omšelá. Navíc MOL se nikdy netajil před médii (veřejností) se svým pojetím aerolinky. (Skoro) všichni lidé tedy snad vědí do čeho jdou (včetně doslechových povídaček kamarádů) a pokud někdo srovnává často nesrovnatelné, je to špatně. Nejen já, ale i kupa Evropanů s FR létá kvůli nízkým až extrémně nízkým cenám, spolehlivosti (z mých cca 70 letů bylo 95% na čas), důvodu, že z malého regionálního města (Brno, Klagenfurt a desítky podobných po Evropě) jde o jediný přímý let do nějakého velkého kulturního/plážového/přestupového centra typu Londýn, Milán, Barcelona a je zatraceně příjemné, když člověk letí přímo z města, kde žije bez nutnosti cesty do jiného města na letiště. A ani ta čistota letadel a novost flotily není vůbec špatná.


:ymapplause: Naprosty souhlas.

rpet píše:radku, to je ale prave slovo do pranice:

ted zrovna jeden kolega resil prosincovou cestu z uk do cr. na jeho dotaz "cim letet" jsem mu automaticky odvetil "samozrejme s BA", coz ho ponekud rozcililo, a rekl, ze nemini platit nekrestansky prachy za cestu s vydridusskou spolecnosti ( sic!!!).

nebudu to protahovat, po zapocteni vsech nezbytnych cestovnich nakladu bylo BA na dany den (21.12, £209) drazsi pouze v prumeru o £15, coz je zcela smesna castka. a to vcetne ryanu, se kterym by to vyslo na uzasnych £185. takze kolega booknul ryan do brna a pojede vlakem do prahy... ( :mrgreen: )

pointa: mysleni lidi nelze jen tak zmenit. to, ze hola cena letenky je jedna vec, a naklady s danou cestou spojene vec druha, avsak primo souvisejici, te hromade ultra-low cost cestujicich proste nevysvetlis.


A co by kolega v tak exponovany den cekal, letenku za 19 liber? :crazy:

Naklady s danou cestou spojene? Ale tady se v mnoha pripadech prave vyjima to, ze RYR a jemu podobni litaji prave z tech malych zapadlych mest, ktera jsou pro mnohe lidi blize, nez se nekam dal strkat na velke letiste, resit parkovani atd. atd., presne jak psal persona. A pokud opravdu letim nekam hodinu, hodinu a pul, nepotrebuji jejich orisky nebo susenku, nepotrebuji velky kufr, tak proc si mam sakra u normalniho dopravce za to platit, i kdyz neco takoveho nevyuziji? Pak samozrejme logicky volim lowcost. Ze si tam zapocita poplatek za online platbu? Poplatek za online odbaveni? Tak at, pokud me porad vyjde levneji nez standardni dopravce, pripadne pri souctu potrebneho casu dojet na velke letiste, zaplatit si parkovne atd. mi je toto mene pohodlne, opet radeji zvolim ten low cost, treba ze me ta cena vyjde u nej nakonec o par korun draz, ale bude bliz, parkoviste nejspis zdarma atd.

Nedokazu odhadnout, kolik lidi takto uvazuje, svet je dnes plny blaznu :)) (a obcas fakt cumim, kdyz je nekdo ochotny kvuli usetrene stokorune nekde prestupovat na jiny vlak a cekat v prestupni stanici treba dve hodiny - pro me osobne je cas jedna z nejdrazsich polozek v zivote..hned po zdravi. Ja si radeji priplatim a usetreny cas stravim s rodinou a prateli, nez nekde sam trcet na nadrazi a cekat na prestupak, protoze stal o par korun mene). Ono je to vse o prioritach :-bd

Uprimne jsem momentalne nadrbnutej nejvice na Wizz. Nekolik let se pouziva jako standardni prirucni zavazadlo kufr s jasne danymi rozmery. Vahu si kazdy dopravce urcil podle sebe, ale budiz. Tech 8-10kg je ok. A ted si prijde Wizz s tim, ze ty rozmery dost oseka a za do ted standardni prirucak se bude priplacet. Takze ted co? Koupit si novy kufr, do ktereho se vejde mene? Nebo pristoupit na tuhle nechutnou hru Wizzu a proste si za zavazadlo platit, zatimco ostatni aerolinky stale uznavaji ten "dany" standard?

rpet
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 712
Registrován: 21. 02. 2010, 00:55
Bydliště: LHR
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od rpet »

micaello píše:...Naklady s danou cestou spojene? Ale tady se v mnoha pripadech prave vyjima to, ze RYR a jemu podobni litaji prave z tech malych zapadlych mest, ktera jsou pro mnohe lidi blize, nez se nekam dal strkat na velke letiste, resit parkovani atd. atd., presne jak psal persona. A pokud opravdu letim nekam hodinu, hodinu a pul, nepotrebuji jejich orisky nebo susenku, nepotrebuji velky kufr, tak proc si mam sakra u normalniho dopravce za to platit, i kdyz neco takoveho nevyuziji? Pak samozrejme logicky volim lowcost....


... a logicky to muze byt tvoje nejtezsi chyba, protoze ten low-cost muze byt skoro stejne drahy, jako legacy carrier. odzkouseno osobne, a ne jednou. naposledy jsem letel s LCC letos v cervnu, s EZY segment LGW-PRG a opet jsem se ujistil, ze to bylo naposledy, Gatwick je silenost sama o sobe a uroven EZY spadla dolu, co se crew tyce... ty vanoce sem do debaty spadly proto, ze je to aktualni termin. jinak moje zkusenost je ta, ze pokud ma wizz one way ticket £168, plus prirucak, plus nejaky piti v letadle, plus cesta z/na letiste, rozdil je mnohdy zanedbatelny. a umyslne do toho beru prave i to obcerstveni za letu - pocitam do sorvnani vse, co mi nabidne legacy (tedy mam to v cene) a kolik bych zaplatil u lcc dopravce za stejny servis. ze k tomu rozhodnuti beru i fakt, ze u wizzu si omlatis kolena o sedacku vpredu, u LCC to az zas tak kriticky neni, je asi samozrejmost.

a pokud jsi si vsiml, ja s tebou souhlasim - vzdy se najde hromada batuzkaru, kteri nekam leti jen s onim batuzkem. takze ryan urcite nesejde na ubyte. takze kazdemu, co jeho jest. ale ze se LCC zacinaji zajimave a casteji cenove blizit k LC, je proste fakt.

micaello
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1234
Registrován: 15. 04. 2013, 14:50
Oblíbené typy letadel: E145, A340, A350
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od micaello »

rpet: ale ano, souhlasim s tebou. Ale treba ted pro svou cestu z Londyna potrebuju idealne doletet do OSR, respektive nechce se mi letet do PRG a pak se courat vlakem do Ostravy. Proste v takovych pripadech LC vyhrava, protoze prave lita na mala letiste.. :) V breznu se chystam do Barcelony a zvolil jsem CSA namisto lowcost Vuelingu. A kvetnovou Pariz zvazuju s AF narozdil od EZY. Je to vse o prioritach. Jen me prosim neskatulkuj do skupiny batuzkari, co snesou vsechno :lolno:


persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od persona »

rpet: může to být velká chyba a stejně tak nemusí a může to být výhra - každý má jiné potřeby, priority a časové i finanční možnosti a hledá pro sebe ideální řešení. A "baťůžkáři"? Lehce zprofanovaný termín (a zobecňující závěr) s poněkud pejorativním nádechem (hlavně díky karlovarskému festivalu), který ovšem pozapomíná na fakt, že i s Ryanem létá řada lidí s kufříkem (mj. obchodníci), větší kabelkou či jinou 10 kg taškou.

Avathar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 07:43
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Avathar »

Nepřijdou vám tyhle debaty zbytečný? Ať si každý lítá s kým chce, za kolik chce a kam chce, ne?

Airbus380
Nejlepší autor trip reportů 2015
Nejlepší autor trip reportů 2015
Příspěvky: 1649
Registrován: 13. 06. 2010, 12:33
Oblíbené typy letadel: Let 410, 346, 747
Pohlaví: muž
Bydliště: Provodín
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Airbus380 »

Jo, třeba já Ryan využívám docela často. Ale je pravda, že já jsem jenom ten prachsprostý kazisvět, co využívá jen akční ceny. Tak třeba v říjnu letíme s přítelkyní do Porta z Norimberka. Po započtení ceny za benzín vyšla cena celé cesty tam i zpět na cca 2150 Kč za osobu. Kdybych měl využít jakýkoliv jiný společnosti, pod 5000 se nedostanu a při dvou lidech je rozdíl ještě znatelnější.
Já mám Ryan rád pro spojení menších měst a pro jejich občasný zaváděcí ceny, který - ať si každý říká co chce - jsou bezkonkurenční.

Naopak je pravda, že pro lidi žijící v Praze a okolí, se cestovat LCC, ani LC prakticky nevyplatí, pokud jedou do nějaké větší destinace (Londýn, Paříž, apod.)

A osobně mám taky daleko větší averzi vůči Wizzu, než vůči Ryanairu.

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Petr31 »

Avathar píše:Nepřijdou vám tyhle debaty zbytečný? Ať si každý lítá s kým chce, za kolik chce a kam chce, ne?


....nepřipadá.Mě obecně nevadí, že lidi s FR lítají, je to jejich věc, asi mají práh sebeúcty někde jinde než já.Mě osobně ale vadí, že to neuvěřitelně dryáčnické jednání FR k zákazníkům, snaha je přečůrat za každou cenu, za všechno je trestat a pokutovat, nebo aspoň je na něco nachytat se pomalu šíří v leteckém byznysu jako rakovina a kultura cestování, chování a jednání se zákazníky nadále neustále upadá i u společností, kde bych to rozhodně nečekal.O tom, jak se FR chová k obchodním partnerům a zaměstnancům ani nemluvě.Spousta později narozených potom ani netuší, jaké bylo cestování dříve a považuje praktiky FR za normu.To vše se nám bohužel vymstí.
Naposledy upravil(a) Petr31 dne 12. 09. 2013, 17:28, celkem upraveno 1 x.

kuba.biker
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Autor nejlepších fotografií v trip reportu 2011
Příspěvky: 2109
Registrován: 16. 06. 2007, 10:14
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od kuba.biker »

Petr31 píše:Mě osobně ale vadí, že to neuvěřitelně dryáčnické jednání FR k zákazníkům, snaha je přečůrat za každou cenu, za všechno je trestat a pokutovat, nebo aspoň je na něco nachytat se pomalu šíří v leteckém byznysu jako rakovina a kultura cestování, chování a jednání se zákazníky nadále neustále upadá i u společností, kde bych to rozhodně nečekal.


Naprostý souhlas.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od JackBrno »

rpet:

Možná ti to nedochází, ale oni opravdu nebydlí všichni v Praze a každému se fakt nechce kvůli 90-minutovému letu kodrcat ještě 2-3 hodiny vlakem nebo autobusem na větší letiště, aby si mohl vybrat "klasického" dopravce ;-) Takže LCC létající z regionálních letišť si vždycky svoje zákazníky najdou už jen proto, že je mají na dosah. A věř, že je mezi nimi plno obchoďáků, kteří si bez problému koupí u LCC i předraženou letenku pár dní před odletem, jen proto, že z onoho letiště je to jediný přímý spoj. Zní to jako fráze, ale LCC prostě umožňují cestování i z letišť, kde to "klasičtí" dopravci neumí a já jsem za ně rád. Nemluvě o tom, že současná cenová dostupnost některých letenek i "klasických" dopravců je jen a pouze zásluhou LCC, kteří rozhýbali trh a donutili "klasické" dopravce najít skryté rezervy ke snižování cen.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od JackBrno »

Petr31:

Ty jsi evidentně další z těch, kteří považují leteckou dopravu za cosi extra a díky dřívějším nedostupným cenám se sami považovali za něco víc, než ostatní, kteří na cestování letadlem neměli...

Naštěstí podobným náfukům sráží LCC jejich hřebínek :-))) A není žádný důvod, proč by mělo být cestování z bodu A do bodu B cosi exkluzivního jen proto, že je to letadlem. Je to to samé, jako autobus nebo vlak.

P.S. pokud se chceš zase cítit jako nějaký king, máš možnost zaplatit si privátní jet ;-)

Avathar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 07:43
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Avathar »

No tak to je jediný řešení to ten Ryanair zakázat :) a vůbec zakázat všechny lidi co kdy s nima cestovali

Petr31
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1320
Registrován: 27. 08. 2009, 16:16
Stav: Offline

Re: Ryanair

Příspěvek od Petr31 »

JackBrno píše:Petr31:

Ty jsi evidentně další z těch, kteří považují leteckou dopravu za cosi extra a díky dřívějším nedostupným cenám se sami považovali za něco víc, než ostatní, kteří na cestování letadlem neměli...

Naštěstí podobným náfukům sráží LCC jejich hřebínek :-))) A není žádný důvod, proč by mělo být cestování z bodu A do bodu B cosi exkluzivního jen proto, že je to letadlem. Je to to samé, jako autobus nebo vlak.

P.S. pokud se chceš zase cítit jako nějaký king, máš možnost zaplatit si privátní jet ;-)


..jsi naprosto mimo ve všech bodech, jsi přesně ten typ, o kterém píšu, takže jsi slušné chování v letecké dopravě pár let zpátky pravděpodobně nezažil a nemáš s čím srovnávat... Nic o mě nevíš, nikdy jsi mě nepotkal, přesto tvrdíš, že o mě víš všechno....Diskuse s lidmi, jak jsi ty nepovažuji za přínosnou.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Low-cost vs. klasičtí dopravci

Příspěvek od JackBrno »

Nejsem už úplně nejmladší, lítal jsem v době, kdy po LCC neštěkl ani pes, ale vždycky jsem bral let jak přepravu z bodu A do bodu B. Jediný rozdíl dříve byl v tom, že jsem za několikanásobek ceny dostal jídlo a vodu zdarma. To mi fakt za snobský pocit nestojí. I teď občas letím dvouhodinový let po evropě za 10 tisíc proto, že jiná možnost není. Pokud ale můžu, tak si za 3€ to kafe na palubě zaplatím sám a doletím tam stejně s LCC za mnohem nižší cenu. Víš, znát tě nepotřebuju, všechno o sobě prozradils sám těmi.kecy o LCC. Existuje tady NAŠTĚSTÍ svobodná volba typu dopravce a kdybys napsal třeba: "já LCC nepoužívám, ale ať si každý lítá čím chce", tak neřeknu půl slova. Ale ty máš evidentně problém s tím, že si ostatní lidé můžou zvolit něco jiného, což je prostě snobská povýšenost, což nemá mezi slušnými lidmi co dělat. Tím spíš ne mezi fandy letectví, kteří by měli být rádi za každou další možnost cestování. Nelítej s LCC, nikdo tě nenutí. Ale nedělej blbce z lidí, kteří je používají nebo u nich pracují. Nikdo je nenutí a je to jejich volba. Howg


Odpovědět