Odhodlání létat, začátky

Odpovědět
Smokey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 01. 12. 2020, 12:05
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od Smokey »

Pěkné poledne,

dlouho jsem hledal stránku, popřípadě fórum, na kterém bych se mohl zeptat na cokoliv ohledně letectví jakožto úplný amatér.

Létání je můj sen, chtěl bych to dotáhnout aspoň k ULL (A) - pilot ultralehkých letounů, pouze kvůli svého snu být aspoň takovýmto pilotem.

Proto se chci zde zeptat, je nějaká reálná šance tohoto dosáhnout? Simulátory jsem nikdy moc nehrál, vím sice, jak letadlo funguje, když to vezmu z neuvěřitelně obecného hlediska, ale nějak mi chybí veškeré věci kolem toho...
Velice úsměvné je také to, že jsem dvakrát zažil let (Ostrava - Londýn a Londýn - Ostrava), takže jsem toho nenalítal ani moc jakožto cestující. Mám lehký strach z výšek, ale v těch dvou zmíněných letech mi to vůbec nevadilo, naopak, líbilo se mně to a právě tam ten sen začal.

Ale po postupném zjišťování všeho potřebného jsem se zalekl ceny a obtížnosti...

Jsem zdravý, vidím dobře, vnímání je v pořádku (koneckonců jsem nedávno splnil test skupiny B. v autoškole :) )

Je mi 19 let, studuji na vysoké škole sítě a mám úspěšně zvládnutou maturitu z elektrotechniky a chtěl bych začít aspoň do pěti let, mohl by mi někdo ještě prosím poradit, co to vše obnáší, jak to chodí, a podobné věci s tímto snem spojené?

Děkuji moc za každý pozitivní i negativní komentář. :wink:


zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od zbozivulekral »

Je ti 19, takže pokud nejsi úplný trouba, zvládneš v životě vše, za čím si půjdeš. Samozřejmě, nezradí-li tě zdraví. Co se začátků s létáním týče, zdraví je půlka úspěchu, pokud (zatím) nezvažuješ létání na profesionální úrovni, bude ti stačit Medical Class 2, ten bys měl získat celkem bez problémů. No a ta druhá půlka jsou peníze. Zde naprosto bezchybně platí bez peněz na letiště nelez. Cokoliv na čem je nakreslené letadlo, nebo napsáno pilot, stojí trojnásobek jako stejný produkt bez tohoto označení. Na to si ale časem zvykneš. A pak zjistíš, že bez létání nemůžeš žít...

Smokey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 01. 12. 2020, 12:05
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od Smokey »

Děkuji za Váš komentář.

Chápu tedy správně to, že jestli se chci případně přihlásit na nějaký ULL (A) výcvik, musím již mít papír o úspěšné zdravotní prohlídce třídy II?
Něco jsem četl také o průkazu na rádio, musím jej také před přihlášením do kurzu mít?

Děkuji.

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od zbozivulekral »

Smokey píše:
01. 12. 2020, 12:50
Děkuji za Váš komentář.

Chápu tedy správně to, že jestli se chci případně přihlásit na nějaký ULL (A) výcvik, musím již mít papír o úspěšné zdravotní prohlídce třídy II?
Něco jsem četl také o průkazu na rádio, musím jej také před přihlášením do kurzu mít?

Děkuji.
Jak Medical, tak radiofoňák potřebuješ až před prvním sólo letem. Tzn. výcvik můžeš začít bez nich.

Smokey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 01. 12. 2020, 12:05
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od Smokey »

Dobře! Děkuji za rychlou reakci! :D


zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od zbozivulekral »

Smokey píše:
01. 12. 2020, 13:11
Dobře! Děkuji za rychlou reakci! :D
Ještě zvaž, jestli pro tebe bude lepší PPL nebo ULL. S PPL můžeš pokračovat dál, zatímco z ULL PPL neuděláš.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od MEA »

ja by som možno navrhol postup medical 2, radiofonistický no a už počas toho GPL a PPL. tie ULL je tak trochu slepá ulička. ako keby si si pre ČR urobil vodičák v Kambodži. šoférovať by si síce vedel ale bol by ti tak trochu na dve veci (v prípade, že by si chcel neskôr C, prípadne ďalšie skupiny)...

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od MEA »

... mimochodom, radiofonista ti platí "naveky" a medical 2 máš pri tvojom veku po vstupnej prehliadke platný na 5 rokov. neviem, aké sú ceny výcvikov v čr ale asi veľký rozdiel nebude a GPL urobíš tak za 2000eur (ak nie si nemehlo) a PPL závisí na akom type ale povedzme 6000. samozrejme ak nebudeš mať rozumný ročný nálet (čo je podľa mňa tak 100 hodín vetrone alebo 50 motoráky) tak sa na to vyprdni, lebo to je cesta na cintorín. ak ťa to ale baví a budeš lietať hodne a zlepšovať sa, tak paráda...

Smokey
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 01. 12. 2020, 12:05
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od Smokey »

Ještě to vše zvážím, ale díky moc za návrhy!

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od zbozivulekral »

MEA píše:
01. 12. 2020, 18:15
... mimochodom, radiofonista ti platí "naveky"
No to ne, OFL je na 5 let a VFL na 10.

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1884
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od MEA »

zbozivulekral píše:
01. 12. 2020, 22:23
MEA píše:
01. 12. 2020, 18:15
... mimochodom, radiofonista ti platí "naveky"
No to ne, OFL je na 5 let a VFL na 10.
ok, asi sú rozdiely medzi čr/ sr, napríklad môj rádiofonistický nie je časovo obmedzený

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Odhodlání létat, začátky

Příspěvek od zbozivulekral »

MEA píše:
03. 12. 2020, 12:53
ok, asi sú rozdiely medzi čr/ sr, napríklad môj rádiofonistický nie je časovo obmedzený
Tady jo, prodlužuje se administrativně, teda pokud stihneš zavčas zažádat.


Odpovědět