Wind shear

Odpovědět
jfkubat
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 01. 2014, 15:18
Stav: Offline

Wind shear

Příspěvek od jfkubat »

Dobrý den, rád bych věděl, jestli je "wind shear" respektive lokalizace a varování před střihem větru součástí weather radarů a nebo je to samostatné zařízení na palubě s vlastní zobrazovací jednotkou na palubní desce. Předem děkuji za odpověď.


JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Wind shear

Příspěvek od JackBrno »

Samostatný zobrazovač v moderních letadlech rozhodně nemá, to je jistota. On totiž samostatný zobrazovač nemá ani weather radar, zobrazení radaru je integrováno do navigačního displeje. A dokonce bych řekl, že detektor střihu větru ani žádné informace graficky nezobrazuje, objeví se jen zvukové upozornění a možná nějaký symbol, ale jinak na tom není moc co zobrazovat. Nevím jestli je detekce tak dokonalá, že by dokázala změřit hodnotu a směr změny větru.

Robinson22
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 24
Registrován: 04. 02. 2012, 20:54
Stav: Offline

Re: Wind shear

Příspěvek od Robinson22 »

Ahoj
Nejsem úplně kompetentní,létám jen vrtulníky a krátce :) .Zcela jistě by někdo od letadel dokázal odpovědět lépe.Ale v zásadě dle mého názoru není možné střih větru palubním přístrojem detekovat.Informace o hrozícím nebezpečí střihu větru lze dostat od ŘLP na konkrétních letištích,kde budeš přistávat,či startovat,nebo na trase,kterou poletíš.Tito dostávají informace od letadel,která již tímto proletěla a jsou svým způsobem povinna tento jev hlásit.Samozřejmě meteorologové také vydávají výstrahu v situacích,kdy je možné se s tímto jevem setkat.Dalším faktorem je to,že za určitých meteo podmínek,které nastanou,by jsi měl počítat,pokud jsi pilotem,třeba při přiblížení ke konkrétnímu letišti,že tento jev nastane.


jfkubat
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 01. 2014, 15:18
Stav: Offline

Re: Wind shear

Příspěvek od jfkubat »

Díky za informace, stránky kam mě odkazujete jsem už omrknul předtím, ale chtěl jsem mít jistotu. Vím jistě, že moderní palubní weather radar ma wind shear jako jeden z režimů, jestli to pozná podle typu bouře nebo jak to nevim :)


Ace2
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 527
Registrován: 23. 06. 2007, 14:38
Stav: Offline

Re: Wind shear

Příspěvek od Ace2 »

Samotný Windshear warning není součástí weather radaru, ale je součástí EGPWS a je to konkrétně mód 7 tohoto systému. Detekce se nekoná pomocí radaru, ale počítač vyhodnotí pohybovou charakteristiku letadla a pokud odpovídá charakteristice letu ve střihu větru tak nahlásí warning. Tedy když už si všimneš, že tam jsi tak to vzápětí nahlásí. To je funkce Reactive

Pak je funkce Widshear Predictive (varování "Windshear Ahead") a to funguje už pomocí WX radaru a zakreslí to i zónu možné oblasti střihu větru. Tam to tuším funguje na principu detekce pohybu pevných částí ve vzduchu (kapek deště např.), jejich směru a rychlosti. Pokud radar zachytí jejich pohyb odpovídající modelu střihu větru tak nahlásí varování střihu větru před letadlem.

jfkubat
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 30. 01. 2014, 15:18
Stav: Offline

Re: Wind shear

Příspěvek od jfkubat »

Díky, poslední informace byla dokonalá a já mám teď jasno :-)


Odpovědět