Nejlepší cesta do kokpitu

Odpovědět
MarekB
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 03. 2015, 21:22
Stav: Offline

Nejlepší cesta do kokpitu

Příspěvek od MarekB »

Ahoj,
jsem velký letecký fanda a již mým dětským snem bylo dostat se do kokpitu. Nicméně stále více pochybuji o tom, že se mi můj sen vůbec vyplatí. V současné době jsem v maturitním ročníku a hledám cestu dál. Vím, že je to otázka, která tu už většinu z vás asi musí štvát, ale pro klidné svědomí se stejně musím zeptat. V současné době uvažuji o několika cestách:
-přihlásit se na ČVÚT na obor profesionálního pilota. Tedy studovat něco, co je možné zvládnout rychleji než za tři roky a za stejné peníze. Výhodu vysokoškolského titulu opravdu nevidím, spíše mi to připadá jako papír k ničemu.
-přihlásit se na jinou vysokou a licenci si udělat později u letecké školy
Co se týče VŠ, tak jsem v situaci, že si mohu spíše vybírat. Rozhodně si nemyslím, že patřím mezi lidi, kteří by na VŠ neměli, spíš naopak pokukuji po těch náročnějších školách. Od tohohle všeho se samozřejmě odvíjí i nástupní plat, který by mohl být v horším případě 28k, tedy pokud má někdo srovnání s pilotem z poslední doby byl bych rád.
-jiná VŠ a průběžně se pokoušet dostat na jeden z cadet programů (konkrétně mi jde třeba o BA FPP)
-vzdát se pilotování, protože se mi to nakonec nevyplatí
K tomu poslednímu bodu, ale vlastně i ke každému předchozímu bodu. Financování bych musel řešit přes banku. Z vlastních zdrojů bych výcvik rozhodně nezaplatil a rodiče mi takovou sumu taky nemohou poskytnout. Proto mnou stále hýbe úvaha, zda se vůbec vyplatí se do něčeho takového pouštět. Bude plat po nástupu do první firmy vůbec takový, abych pokryl půjčku? Upřímně osobně se rozhodně neřadím mezi čecháčky a dlouhodobě bych v ČR i nerad zůstával, takže rozhodně neuvažuji jen o ČSA/TVS resp. TVS bych se nejraději úplně vyhnul.
Závěrem asi to nejdůležitější, co mi vrtá hlavou asi nejvíce. Stojí pilot na ČVÚT vůbec za to? Případně má někdo zkušenosti se studiem? Má někdo zkušenost s nějakým Cadet programem? Pokryje nástupní plat splátky půjčky?
Byl bych moc vděčný, kdyby se na to někdo dokázal podívat trošku z globálu a poradit mi, případně mě odkázat na lidi, kteří by se se mnou o tom dokázali pobavit. Jsem ochotný něco obětovat a podstoupit, abych se pilotem stal, ale nerad bych udělal rozhodnutí, kterého bych potom litoval.
Děkuji za jakoukoliv odezvu
Marek


Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Nejlepší cesta do kokpitu

Příspěvek od Fabo »

Z praktickeho realistickeho hlediska je nejlepsi volba vystudovat jinou VS, a pak prace +zkouset cadetship u dobre spolecnosti.

-PP u CVUT: da ti ATPL teorii a Bc. titul, realne nic co by stalo za zvlastni zminku. Muze byt bonusem vedle prime cesty pokud mas penize.

-Jina vysoka skola, pak u let. skoly: Muze se ukazat docela vyhodnou (financne) cestou, pokud vystudujes slusnou skolu, muzes si udelat behem, nebo po, PPL a pak CPL papiry, a vydelavat si letanim alespon symbolicky "od zacatku". zas to bude trvat dyl nez se dostanes do velkeho era. Pokud vubec.

-Jina VS, pak cadetship: mas vyhodu kompletniho vzdelani, pak podle toho jak to vyjde i nejakou tu prax. Oboji ti muze pomoci dostat se do cadetship programu, treba i umoznenim lepsich podminek pujcky (viz. priklad Davida Dosoudila, ktery sice nesplnoval teoreticky podminky, presvedcil banku tim, ze v pripade nejhorsim se vrati k puvodnimu zamestnani). Zejmena proti druhe moznosti je pak vyhoda v tom, ze mas uz tim, zes prosel pohovorem u linek, jakousi jistotu do budoucna ze neco na tobe vidi. Taky je spis pravdepodobne, ze ti daj takovy plat, ze budes umet splacet pujcku ke ktere ses dostal skrz jejich program :D

-Vzdat se pilotovani: u moznosti 2 a 3 mas tuto moznost prakticky neomezene, oproti 1 se snizenym rizikem. Navic neni treba zapominat, ze to vzdani se nemusi byt zcela dobrovolne, ostatne staci jedna autonehoda a je to.

Jo a ti lidi... krome Davida Dosoudila me napada Petr Adamek, ktery volil cestu MPL a je ted u CSA.

stegy
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 48
Registrován: 25. 08. 2015, 23:14
Oblíbené typy letadel: 737,777, embraer 190, BAe 146
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Nejlepší cesta do kokpitu

Příspěvek od stegy »

Me prijde nejlepsi volba t cadetship, mpl, nebo školy typu Jerez nebo CAA. Za 1,5 roku mas to co za 3 na CVUT + vysoke procento zamestnani(David Dosudil po absolovsni skoly CAA hledal praci 14 dnu nez zakotvil u Thomas Cook a ted leta jako senior FO na 757/767 :D

rad
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 14. 10. 2015, 18:11
Bydliště: Revnice
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Nejlepší cesta do kokpitu

Příspěvek od rad »

Studuju na fd cvut, jsem ted ve 2. rocniku. Kamaradi, ktery se chtej zivit litanim na obor PP vubec nesli, celkove to tady ma spatnou povest. Letci jsou radsi na oboru letecka doprava, coz je normalne zdarma, a k tomu si delaj licenci.

MarekB
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 03. 2015, 21:22
Stav: Offline

Re: Nejlepší cesta do kokpitu

Příspěvek od MarekB »

Všem děkuji za reakce. O cvut jsem moc valné mínění neměl, takže děkuji a tuhle variantu vyrazuji úplně. Já budu tedy dál chodit s hlavou v oblacích a za pár let (po absolvování VS) si třeba dokončím i ten atpl přes nějaký ten cadetship :)


Odpovědět