Matematika pro piloty

Petr_H
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 04. 01. 2017, 19:29
Stav: Offline

Matematika pro piloty

Příspěvek od Petr_H »

Dobrý den, rovnou ze začátku se omlouvám za případný spam, je možné že se to tu už řešilo, bohužel jsem ale nic nenašel, proto jsem založil nové téma.

Uvažuji o práci dopravního pilota, s nějakými základními informacemi jsem už obeznámen, nicméně mám dotaz ohledně matematiky. Jaká matematická témata musí pilot ovládat? Potřebují piloti matematiku k něčemu jinému než k získání potřebných kvalifikací? Je na VŠ (konkrétně ČVUT) matematika těžší než kdybych to dělal jinde formou kurzu? Zvládne tyto kurzy i člověk matematicky špatný člověk? Na to samé bych se chtěl zeptat ještě pro Fyziku.

Předem děkuji za vaše odpovědi a rady.


Jeeloo
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 526
Registrován: 02. 02. 2007, 19:17
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od Jeeloo »

Matematiku potřebovat budeš, stejně jako jazyk. Úroveň je různá, na ATPL budeš počítat SIN/COSIN a také kružnice, dále pak logické příklady bod A - Bod B, rychlost XY, vítr XY a kolik je PSR (Point of safe return) a bude to končit výpočty a plotrováním do map a výpočty k Weight and Balance- takže ano, matematiky si užiješ dost.
Já jsem pouze Průmyslovák a matematika nebyla nikdy koníčkem, nicméně naučit se to dá. Matematicky špatný člověk - to je divná definice :) Pokud zvládáš středoškolskou matiku, tak to dáš v pohodě. Jinak se budeš holt trochu více učit, aby ti některé příklady docvakly :)

Soustřeď se hlavně na AJ, tu budeš potřebovat mnohem více.

champy
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 28. 09. 2015, 01:17
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od champy »

No pokud se bych to vzal konkrétně na ČVUT, předpokládám obor Profesionální pilot, tak to si matematiky užiješ. Osobně jsem teď v prvním semestru na tomto oboru. Matiky máš hned dvě: Lineární algebra- matice, determinanty apod., druhý se jmenuje Calculus (Matematická analýza)- derivace atd. Je toho fakt hodně, jak teorie tak příkladů a lehký to teda taky není.

Fyzika v prvním semestru, jako samostatný předmět, není. Je předmět Základy elektrotechniky, který se dá, opravdu se berou jen ty základy, do hloubky se jde jen v oboru Technologie údržby letadel. Fyzika, samotná jako předmět, je až v druhém semestru a je to předmět, kde nejvíce lidí vyhodí, protože z toho co se povídá je to asi pěknej masakr.

Jestli o tom oboru přemýšlíš a chtěl by jsi vědět něco víc, napiš mi do soukromé zprávy nějaký kontakt a můžeš se zeptat na co budeš chtít.

rad
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 14. 10. 2015, 18:11
Bydliště: Revnice
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od rad »

Matika na dopravni fakulte CVUT je relativne dost narocna. Jak rika kolega tak budes mit calculus - integraly, derivace a probira se to hodne do podrobna. Pak prijde fyzika kde budes pouzivat matematicky aparat, a procento lidi, kteri zvladnou zkousku se jeste daleko vic snizi :biggrin: . Fyzika slouzi jako sejto, nas zacinalo kolem 500 na vsech oborech, ted je nas 80 myslim.

Jinak co se tyce vypoctu snosu, kritickyho bodu, load sheetu atd, to je uplne v pohode, probirame to ted v letecky navigaci, a s narocnosti calculusu se to neda moc srovnavat (jsem ve 3. rocniku na oboru letecka doprava, ne PIL).

Takze FD CVUT pocitej relativne dost narocnou matiku a fyziku (pro vsechny obory stejna).

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od pepa007 »

rad píše:Matika na dopravni fakulte CVUT je relativne dost narocna. Jak rika kolega tak budes mit calculus - integraly, derivace a probira se to hodne do podrobna. Pak prijde fyzika kde budes pouzivat matematicky aparat, a procento lidi, kteri zvladnou zkousku se jeste daleko vic snizi :biggrin: . Fyzika slouzi jako sejto, nas zacinalo kolem 500 na vsech oborech, ted je nas 80 myslim.

Jinak co se tyce vypoctu snosu, kritickyho bodu, load sheetu atd, to je uplne v pohode, probirame to ted v letecky navigaci, a s narocnosti calculusu se to neda moc srovnavat (jsem ve 3. rocniku na oboru letecka doprava, ne PIL).

Takze FD CVUT pocitej relativne dost narocnou matiku a fyziku (pro vsechny obory stejna).


za nás bývala na FD ještě Pružnost & Pevnost, na které vyházeli ten zbytek, co nějak zázračně prolezl matiku/fyziku. Něco vyházeli i na Statistice, byl tam i divokej semestr Deskriptivní geometrie.

Řek bych že "matematicky špatný člověk" by asi neměl chodit na ČVUT, a nejsem si jistej jestli by vůbec měl být dopravním pilotem. :)


hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od hafi »

A ja vzdycky myslel, ze na FD se chodilo v pohode dostudovat, kdyz te na jinych fakultach prave z matiky/fyziky vylili...

Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od Filisipi »

hafi píše:A ja vzdycky myslel, ze na FD se chodilo v pohode dostudovat, kdyz te na jinych fakultach prave z matiky/fyziky vylili...


Tak už to dávno není, obzvláště z fyziky. Ten filtr se jmenuje RNDr. Zuzana Malá :) Já jí měl na přípravky na přijímačky, pak jsem šel na stavárnu.

Jo a k tomu - moc si za kniplem neumím představit člověka, kterému nejde matematika..to je přece o logickém myšlení, procesování informací a tak dále...podle mě je to nutnost.

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od hafi »

Je to mozny, precijenom je to uz pred 10 let co jsem zacinal na VS, ale tehdy od nas (FJFI) vyhozeni sli vetsinou na FEL, kde nebyl problem. A kdo byl uplne beznadejnej pripad (bud to pochopil rovnou, nebo se jeste stihnul nechat vyrazit z toho FELu) tak si sel vyzvednou snadny titul na FD. Matne tusim, ze se to tam tehdy dalo narovnat tak efektivne a nejaky predmety pripadne uznat, ze se tenhle sestupnej trojboj stihal v ramci ctyr let studia zdarma.

Jinak ohledne pilotu souhlasim. Nevim jestli musi umet integrovat (byt to jsem byl presvedcen, ze je stredoskolsky ucivo, aspon my ho tak měli) ale ten system uvazovani bych cekal/doufal, ze bude pilotum vlastni.

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od pepa007 »

Já bych doporučil autorovi tématu důkladně se zamyslet, proč vlastně "uvažuje o práci dopravního pilota", jak doslova píše.

Z mojí zkušenosti prakticky všichni piloti jsou blázni do lítání, vlastně to ani neberou jako "práci". Většinou neprocházejí nějakou fází kdy by si rozmýšleli jestli by je tahle "práce bavila". Jsou to lidi fascinovaní "zázrakem lidskýho letu", když to řeknu trochu pateticky - lidi fascinovaní otázkama jako proč letadlo vůbec letí, jak funguje proudovej motor, jaký namáhání vydrží křídlo, jak funguje elektronika a hydraulika v letadle, jak se jmenuje kterej mrak a co čekat když do něj vletím, jak vůbec navigovat let přes půl planety, a tisíce dalších otázek - na spoustu z nich skuteční letci znají odpověď dávno před tím, než vůbec začnou o nějaké dopravní fakultě uvažovat. Typicky dávno lítají aspoň na Blanících v aeroklubu. Prostě tohle všechno je čistokrevná fyzika a matematika - pokud nemáš vztah k matematice (a tím pádem nejspíš ani k fyzice), proč bys vůbec něco takovýho chtěl dělat?

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od JackBrno »

To jsem chtěl taky napsat. Připadá mi hodně divný už ten úvod dotazu "uvažuji o práci dopravního pilota". To zní, jako by se rozhodoval mezi pilotem, instalatérem, horníkem nebo prodavačem v Albertu... a ten pilot byl jen jednou ze uvažovaných možností. Takhle se opravdu lidé běžně piloty nestávají a pokud to někdo píše takto, tak bych se skoro vsadil, že na to nemá :) K úspěšnému absolvování všech potřebných kvalifikací a nakonec i sehnání zaměstnání u aerolinky, je potřeba hodně velká dávka osobní motivace dostat se k dopravnímu létání a ta z toho dotazu absolutně není cítit. Takto položený dotaz bych tak očekával od někoho, kdo se bude ptát "Uvažuji o práci řidiče kamionu..." :D

Petr_H
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 04. 01. 2017, 19:29
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od Petr_H »

Ahoj, všem vám moc děkuji za vaše odpovědi.

Rád bych zde objasnil moje nejspíše nevhodně použité slovní spojení "Uvažuji o práci dopravního pilota". Jde o to, že jsem konečně v pozici, kdy si mohu dovolit stát se tím, čím jsem vždy chtěl. Nicméně co si dobře pamatuji, že matematika nikdy nebyla mojí silnou stránkou, proto jsem založil toto téma.

Předpokládám tedy, že na VŠ je matematiky a fyziky o mnoho více, než v kurzech, které nabízí jednotlivé letecké školy. Proto pro mě bude snazší vydat se cestou bez VŠ. Rozmýšlím se, protože si nejsem úplně jistý, jestli bych tyto kurzy byl schopen úspěšně dokončit, je to velká spousta peněz, a bohužel nejsem jeden z těch, kterému to celé mohou zaplatit rodiče a jiní příbuzní. Nejsem sice úplný blázen do létání, nicméně letadly jsem byl vždy fascinován, a potom, co jsem měl v září možnost poprvé ve vzduchu pilotovat Cessnu, nevím jestli bych v životě někdy chtěl dělat něco jiného.
Naposledy upravil(a) Petr_H dne 07. 01. 2017, 11:42, celkem upraveno 1 x.

easydrink
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 04. 2014, 11:27
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od easydrink »

JackBrno píše:To jsem chtěl taky napsat. Připadá mi hodně divný už ten úvod dotazu "uvažuji o práci dopravního pilota". To zní, jako by se rozhodoval mezi pilotem, instalatérem, horníkem nebo prodavačem v Albertu... a ten pilot byl jen jednou ze uvažovaných možností. Takhle se opravdu lidé běžně piloty nestávají a pokud to někdo píše takto, tak bych se skoro vsadil, že na to nemá :) K úspěšnému absolvování všech potřebných kvalifikací a nakonec i sehnání zaměstnání u aerolinky, je potřeba hodně velká dávka osobní motivace dostat se k dopravnímu létání a ta z toho dotazu absolutně není cítit. Takto položený dotaz bych tak očekával od někoho, kdo se bude ptát "Uvažuji o práci řidiče kamionu..." :D


Podle mě to tak už dávno nemusí být, že člověk je absolutní blázen do letadel (tedy ne že by takových nebylo spoustu). Ale je třeba brát v potaz to, že letecká doprava se poměrně rychle rozvíjí a pilotů bude asi potřeba spousty, tedy alespoň do té doby, než budou zcela zbyteční (ale myslím si, že to ještě nějakou dobu potrvá). Podle mě může být pilot vcelku normální zaměstnání, kdy člověk má k letadlům takový normální vztah (třeba jako ten kamioňák ke svému kamionu). Takže bych to nehrotil, má-li někdo chuť to zkusit a má-li k tomu dostatečné finanční prostředky, nechť to zkusí.
Mimochodem, než se člověk rozhodne studovat na pilota (nebo na cokoliv jiného), musí o tom přece nejprve uvažovat. Takže konstatování tazatele, že o tom uvažuje, mi přijde naprosto v pořádku.

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: RE: Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od JackBrno »

Petr_H píše:...Rád bych zde objasnil moje nejspíše nevhodně použité slovní spojení "Uvažuji o práci dopravního pilota". Jde o to, že jsem konečně v pozici, kdy si mohu dovolit stát se tím, čím jsem vždy chtěl. ...

Tak OK, to už zní lépe :) Přeji hodně štěstí!

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od JackBrno »

easydrink:
Já to nehrotím, ale přeci jen to není běžné zaměstnání a většinou se k tomu lidí nerozhodují jen tak jako jedné z možností mezi mnoha dalšími. Spíš tak, že by to hrozně chtěli dělat, ale řeší, jestli na to má prostředky a znalosti nebo ne. Nicméně kolega to dovysvětlil, tak je to OK :)

PavelD
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1028
Registrován: 23. 01. 2004, 12:31
Bydliště: Praha
Stav: Offline

Re: Matematika pro piloty

Příspěvek od PavelD »

Na vysokou školu jsem nešel, protože jsem cítil, že tlak mé znalosti, dovednosti a přesnost by byly nad mé schopnosti.
Za těch 30 let si ale říkám, zda to nebyla chyba, protože v poslední době jsem měl " v ruce " 2 bakalářské práce, které bych byl také
schopen napsat, a možná i lépe.
Druhá je z VUT Brno, Fakulta strojního inženýrství, obor profesionální pilot.
Podepsaná autorem, konzultantem, převzaté docentem a profesorem, připojeny podpisy, nascanováno, a je to na internetu. Dál budu diskrétní, pro zájemnce odkážu na Google se slovy klasika "hledej šmudlo" :D protože odkaz je i se jmény všech zúčastněných.
Ale něco jsem vykopíroval.
...také existence nových velkokapacitních letadel, které společnosti nakupovali raději než Concordy
pro 150 cestujících.

5.2.5. Raketový motor
Raketové motory ke své činnosti nepotřebují kyslík, čímž jsou vhodné pro lety ve velmi
vysokých výškách až do prostoru mimo atmosféru...
....Motor na kapalné pohonné hmoty je složen ze dvou nádrží, z nichž v jedné je
palivo a ve druhé okysličovadlo...
...Pro osobní přepravu tyto motory nejsou úplně vhodné. Mají obrovskou spotřebu paliva
a tím pádem i větší hmotnost, což je pro osobní dopravu značně neekonomické.


150 lidí v Concorde bude asi překlep, který prošel i přes konzultata. Stane se.
Kategorická zmínka o motoru, který nepotřebuje kyslík je pouze doplněna zmínkou o nádrži na okysličovadlo v raketě.
Vztah mezi obrovskou spotřebou paliva a hmotností motoru není nijak rozvedena, jako konzultant bych studenta navedl,
aby své tvrzení blíže specifikoval, třeba na hmotnosti motoru na kapalná paliva, který jsem osobně viděl a složen ze dvou nádrží rozhodně nebyl.
Nechci říct, že všechno jsou to nesmysly. U absoloventa filozofické fakulty bych uvedené skousnul, ale v hlavičce práce je VUT Brno.

Trochu si rýpnu. Pokud v Praze studenty trápí a vyhazují, nechceš vystudovat v Brně :-)


Odpovědět