Dopravní pilot

Odpovědět
xCastiel
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 04. 2017, 10:12
Stav: Offline

Dopravní pilot

Příspěvek od xCastiel »

Dobrý den všem přítomným. Jmenuji se Jakub a je mi 24 let, jsem z Ostravy a v současné době pracuji jako řidič tramvaje. Od malička asi jako každý jiný chci být pilotem. I přesto, že vím jak těžká cesta k tomu vede. Ať už po stránce finanční, tak časové. Nějakou chvíli tady pročítám jak se jím stát a tak bych se Vás chtěl zeptat na to samé, ale aktuální informace jak to je teďkom s dopravním pilotem. Jak začít ? Je potřeba začít s UL a pak nahoru se škrábat až na dopravní letouny ? Jak je to s lékařskou prohlídkou ? Mám astma ( bez lečby, bez problému ) a brýle ( dioptrie tuším, že do 2,5 ). Co stránka finanční ? Trošku dotaz na tělo, ale kdyby někdo byl ochotný odpovědět byl bych rád. Jak jste to udělali Vy ? Existuje nějaká možnost "půjčky" a následně úvazku, dejme tomu na 5 let, nebo s možností splácet až jak budu mít "po všem" ? Jak je to tady v Ostravě ? To je zatím vše na co si vzpomenu, popř. dopíši jakmile si vzpomenu. Děkuji všem kdo odpoví a poradí. Hezký den :D

EDIT1: Maturitu mám, Střední škola zemědělská v Českém Těšíně.
EDIT2: Kdyby dopravní pilot bylo "tabu", jaké další možné uplatnění je možné jako pilot ?


Zoltan
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 596
Registrován: 21. 07. 2009, 18:25
Oblíbené typy letadel: Jak to má alespoň jednu uličku, tak letím...
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od Zoltan »

xCastiel píše:Dobrý den všem přítomným. Jmenuji se Jakub a je mi 24 let, jsem z Ostravy a v současné době pracuji jako řidič tramvaje. Od malička asi jako každý jiný chci být pilotem. I přesto, že vím jak těžká cesta k tomu vede. Ať už po stránce finanční, tak časové. Nějakou chvíli tady pročítám jak se jím stát a tak bych se Vás chtěl zeptat na to samé, ale aktuální informace jak to je teďkom s dopravním pilotem. Jak začít ? Je potřeba začít s UL a pak nahoru se škrábat až na dopravní letouny ? Jak je to s lékařskou prohlídkou ? Mám astma ( bez lečby, bez problému ) a brýle ( dioptrie tuším, že do 2,5 ). Co stránka finanční ? Trošku dotaz na tělo, ale kdyby někdo byl ochotný odpovědět byl bych rád. Jak jste to udělali Vy ? Existuje nějaká možnost "půjčky" a následně úvazku, dejme tomu na 5 let, nebo s možností splácet až jak budu mít "po všem" ? Jak je to tady v Ostravě ? To je zatím vše na co si vzpomenu, popř. dopíši jakmile si vzpomenu. Děkuji všem kdo odpoví a poradí. Hezký den :D

EDIT1: Maturitu mám, Střední škola zemědělská v Českém Těšíně-


Teda Jakube, z tramvaje do kokpitu je hodně těžká cesta. Myslím, ze maturita ti bude málo. Bez vlastního kapitálu se to neobejde. I když existuje rada půjček na tyto kurzy, tak bez půl milionu v kapse to nepůjde. A co tvá AJ? My jsme spíše nadšenci než piloti a někdy je lepsi u toho zůstat. Jestli mas otázky, tady najdeš odpovědi http://www.catc.cz/cz/jak-se-stat-pilotem/

xCastiel
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 04. 2017, 10:12
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od xCastiel »

Zoltan píše:
xCastiel píše:Dobrý den všem přítomným. Jmenuji se Jakub a je mi 24 let, jsem z Ostravy a v současné době pracuji jako řidič tramvaje. Od malička asi jako každý jiný chci být pilotem. I přesto, že vím jak těžká cesta k tomu vede. Ať už po stránce finanční, tak časové. Nějakou chvíli tady pročítám jak se jím stát a tak bych se Vás chtěl zeptat na to samé, ale aktuální informace jak to je teďkom s dopravním pilotem. Jak začít ? Je potřeba začít s UL a pak nahoru se škrábat až na dopravní letouny ? Jak je to s lékařskou prohlídkou ? Mám astma ( bez lečby, bez problému ) a brýle ( dioptrie tuším, že do 2,5 ). Co stránka finanční ? Trošku dotaz na tělo, ale kdyby někdo byl ochotný odpovědět byl bych rád. Jak jste to udělali Vy ? Existuje nějaká možnost "půjčky" a následně úvazku, dejme tomu na 5 let, nebo s možností splácet až jak budu mít "po všem" ? Jak je to tady v Ostravě ? To je zatím vše na co si vzpomenu, popř. dopíši jakmile si vzpomenu. Děkuji všem kdo odpoví a poradí. Hezký den :D

EDIT1: Maturitu mám, Střední škola zemědělská v Českém Těšíně-


Teda Jakube, z tramvaje do kokpitu je hodně těžká cesta. Myslím, ze maturita ti bude málo. Bez vlastního kapitálu se to neobejde. I když existuje rada půjček na tyto kurzy, tak bez půl milionu v kapse to nepůjde. A co tvá AJ? My jsme spíše nadšenci než piloti a někdy je lepsi u toho zůstat. Jestli mas otázky, tady najdeš odpovědi http://www.catc.cz/cz/jak-se-stat-pilotem/


Angličtina bez problému.

Jeeloo
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 526
Registrován: 02. 02. 2007, 19:17
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od Jeeloo »

No, hele, všechno má začátek a tohle je tvůj :)

Připrav si:

1) 2,5 milionu korun - to stojí výcvik
2) Extra nervy na výuku teorie - ATPL je fakt procházka po LEGu
3) 2 roky svého života - opravdu všeho času. Budeš létat, šílet z toho a učit se.

Pokud máš 3 pohromadě a nebo finance kde získat, pak máš půlku vyhranou. Jdi jako první a udělej si Medical I na ULZ, stojí to asi 13 000 Kč (už si nepamatuji přesně, kolik jsem platil) a uvidíš jestli vše ok. Pokud ano, jdi do Aeroklubu a nebo ATO organizace (škol je jako máku) a udělej si PPL. Tady vysolíš prvních cca 200 000 Kč. Pak zační dělat Time Building pro další kvalifikace a simultálně s tím se uč ATPL. Jakmile dosáhneš cca 100 hodin, zační s IFRem a souběžně s tím CPL a MEP/IR (vše doporučuji na jednom Multiengine stroji a jen jednu zkoušku). Jakmile to budeš mít a doděláš ATPL, jsi ve své podstatě Dopravní pilot.
Předpokládám, že bys chtěl na Boeinga a nebo něco tomu podobného, takže si připravíš posledních cca 700 000 Kč a uděláš si typovku :) pak se smíš ucházet o práci druhého pilota na dopravě například v Travel Service.

Střízlivě utratíš 2 - 2,5 milionu korun - to je prostě fakt. Nedá se to spočítat dopředu. Pokud máš čím ručit, tak si uděláš Americkou hypotéku za hrozné procento, ale jinak to nejde. Pokud ne, tak smolík. Bohužel, proto já jsem čekal dvě dekády téměř, než jsem si mohl dovolit zaplatit létání :)

Ale každopádně - hodně štěstí a drž se snu, stojí to za to :D

xCastiel
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 04. 2017, 10:12
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od xCastiel »

Jeeloo píše:No, hele, všechno má začátek a tohle je tvůj :)

Připrav si:

1) 2,5 milionu korun - to stojí výcvik
2) Extra nervy na výuku teorie - ATPL je fakt procházka po LEGu
3) 2 roky svého života - opravdu všeho času. Budeš létat, šílet z toho a učit se.

Pokud máš 3 pohromadě a nebo finance kde získat, pak máš půlku vyhranou. Jdi jako první a udělej si Medical I na ULZ, stojí to asi 13 000 Kč (už si nepamatuji přesně, kolik jsem platil) a uvidíš jestli vše ok. Pokud ano, jdi do Aeroklubu a nebo ATO organizace (škol je jako máku) a udělej si PPL. Tady vysolíš prvních cca 200 000 Kč. Pak zační dělat Time Building pro další kvalifikace a simultálně s tím se uč ATPL. Jakmile dosáhneš cca 100 hodin, zační s IFRem a souběžně s tím CPL a MEP/IR (vše doporučuji na jednom Multiengine stroji a jen jednu zkoušku). Jakmile to budeš mít a doděláš ATPL, jsi ve své podstatě Dopravní pilot.
Předpokládám, že bys chtěl na Boeinga a nebo něco tomu podobného, takže si připravíš posledních cca 700 000 Kč a uděláš si typovku :) pak se smíš ucházet o práci druhého pilota na dopravě například v Travel Service.

Střízlivě utratíš 2 - 2,5 milionu korun - to je prostě fakt. Nedá se to spočítat dopředu. Pokud máš čím ručit, tak si uděláš Americkou hypotéku za hrozné procento, ale jinak to nejde. Pokud ne, tak smolík. Bohužel, proto já jsem čekal dvě dekády téměř, než jsem si mohl dovolit zaplatit létání :)

Ale každopádně - hodně štěstí a drž se snu, stojí to za to :D


Děkuji za vyčerpávající odpověď. Smím se tě ještě zeptat, když získám Ppl je nějaké pracovní uplatnění? Dá se tím živit? Nebo je opravdu vhodné jít furt nahoru až na dopravku. Tak přemýšlím ono se tá investice vrátí určitě.


Jeeloo
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 526
Registrován: 02. 02. 2007, 19:17
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od Jeeloo »

PPL je jen pro zábavu, živit se tím nedá a ani nesmí :) To je mezistupeň. Na obživu minimálně CPL, tedy Obchoďáka, ale i tak se nechytneš. Musíš fakt tomu obětovat to co jsem napsal nahoře, jinak téměř nemáš šanci :)

janko
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 432
Registrován: 30. 10. 2011, 19:55
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od janko »

Len tak na okraj. So vsetkym co sa tu, ale aj u ostatnych prispevkoch a radach, co vsetko caka adepta a co musi zaplatit, aby sa stal dopravnym pilotom sa da suhlasit.

Len mne, to som uz napisal u viacerych prispevkoch, chyba podla mna ta najpodstatnejsia vec a to je zdravotny stav.

Kazdy moze mat "miliony", ale aspon si myslim, aj ked dnes sa uz da asi vsetko, zdravotna sposobilost by sa nemala dat kupit.

Preto ten, kto sniva o akokomkolvek lietani - myslim tym lietanie ako pilot, by mal svoje prve kroky nasmerovat k odbornemu leteckemu lekarovi a tam sa dozvie. Bud schopny na lietanie alebo nie.

A to radim aj xcastiel. A to ta bude na zaciatok stat asi len cas straveny na lekarskych prehliadkach.

xCastiel
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 04. 2017, 10:12
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od xCastiel »

Teď jsem si vzpomněl. Má někdo zkušenosti s Mpl výcvikem?

janko
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 432
Registrován: 30. 10. 2011, 19:55
Stav: Offline

Re: Dopravní pilot

Příspěvek od janko »

xcastiel pise - Jak je to s lékařskou prohlídkou ? Mám astma ( bez lečby, bez problému ) a brýle ( dioptrie tuším, že do 2,5 ).

Nuz neviem preco ta tak velmi zaujimaju vseliake druhy vycviku, ked uz sam pises, ake mas zdravotne obnedzenia.

Uz ti aj v prvej odpovedi ti jeelo polopatisticky napisal: Jdi jako první a udělej si Medical I na ULZ, stojí to asi 13 000 Kč (už si nepamatuji přesně, kolik jsem platil) a uvidíš jestli vše ok. Pokud ano, jdi do Aeroklubu a nebo ATO organizace (škol je jako máku) a udělej si PPL.

Ak to nevies alebo nechces urobit ten prvy krok, tak to mozes rovno zabalit.


Odpovědět