Výběrové řízení ŘLP

Odpovědět
HHH
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 05. 01. 2022, 22:05
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od HHH »

Já jsem byl s posledním dnem spokojený:).

Nevěděl jsem moc co čekat, jelikož pár stránek dozadu na fóru je negativní hodnocení a cosi s egoismem, ale na mě působil pravý opak. Paní psycholožka příjemná, pan vysvětlující zadání též, s ostatními účastníky jsme v mezičase kecali a srandovali (v pauze na oběd + mezi čekáním na pohovory). Pohovor též v příjemnějším duchu, samozřejmě testovali, zda si obhájíme to, co jsme napsali do CV/motivačního dopisu, ale to k pohovoru prostě patří.

Tímto bych uzavřel, že celková organizace výběrka za mě byla v pořádku a ať výsledek dopadne jakkoliv, jsem rád, že jsem se přihlásil, minimálně za zkušeností.

A co ty, jak hodnotíš?:)


RadekB
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 361
Registrován: 08. 03. 2010, 12:19
Oblíbené typy letadel: A350, A380, B747
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od RadekB »

HHH píše:
19. 06. 2022, 19:56
Já jsem byl s posledním dnem spokojený:).

Nevěděl jsem moc co čekat, jelikož pár stránek dozadu na fóru je negativní hodnocení a cosi s egoismem, ale na mě působil pravý opak. Paní psycholožka příjemná, pan vysvětlující zadání též, s ostatními účastníky jsme v mezičase kecali a srandovali (v pauze na oběd + mezi čekáním na pohovory). Pohovor též v příjemnějším duchu, samozřejmě testovali, zda si obhájíme to, co jsme napsali do CV/motivačního dopisu, ale to k pohovoru prostě patří.

Tímto bych uzavřel, že celková organizace výběrka za mě byla v pořádku a ať výsledek dopadne jakkoliv, jsem rád, že jsem se přihlásil, minimálně za zkušeností.

A co ty, jak hodnotíš?:)

Ale jo, organizace fajn, jen to bylo celkem zdlouhavé. Však od přihlášky do pohovoru to bylo asi osm měsíců :D

Ale jsem rád, že jsem to absolvoval a teď už uvidíme, jak to půjde dál. Jak jsi dopadl?

heavik
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 09. 2022, 19:32
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od heavik »

Ahoj všem,

ad poslední příspěvky v tomto vlákně ke komisi / assessment centru - rád bych dodal můj pohled na věc.

Osobně jsem došel také jako někteří kolegové až do posledního kola výběrového řízení na ŘLP-žák (komise pro APP/TWR Praha s případným začátkem výcviku v 05/2022). Bohužel jsem nebyl vybrán, jsem z toho dost zklamán, ale jak se říká "čo bolí to prebolí", ale bude to trvat. Alespoň si můžu říct, že jsem byl v top 40 z masivního objemu uchazečů, protože v roce 2021 kvůli covidu výběrko nebylo a i pani na ÚLZ se číslům divily :) ... No nic. Předem říkám, že toto bude delší příspěvek.

K assessment centru - sejdete se v budově kde byla úplně na začátku VŘ angličtina, přidělí vám kartičku s písmenem (pořadí abecedně dle příjmení). Nás tam bylo 7 (mělo být 8, za jednoho zaskakovala lektorka angličtiny, protože modelová hra je ve dvojicích). Dní, po které mělo AC probíhat, bylo 5, tak jsme si těžkou matematikou spočítali, že nás bude +- 40 ve finále. Časově je to až na celý pracovní den, když máte příjmení končící na koncové znaky abecedy; ale když jsou lidi hodní, dá se dohodnout "přeskočení" a nedržet se abecedního pořadí.

Po usazení je představen program dne, prvně jsou různé psychologické testy. Paní psycholožka je v pohodě, působí mile, ale podle mě hledá záminky u všech, aby je vykolejila a vydolovala z nich jejich slabé stránky... vyloženě jde jakoby proti vám. Snaží se zjistit osobnostní předpoklady (logicky), pak u každého testu říká nebojte se o nic nejde, žádná odpověď není špatně, ... Dotazníky jsou asi 4, celkem hodně otázek, zaškrtáváte odpovědi, které vám jsou nejblíže, pak kreslení stromů, popisování variantních pozic rukou na kartičkách a další srandy. Průběžně chodí mezi vámi a kouká, ptá se, zapisuje si... Není to nijak náročné a nedá se to srovnávat s FEASTy ani ÚLZ, to vůbec, jen je to strašně zdlouhavé. A bůh ví co máte vyplnit tak, abyste se jim profilově líbili.

Následuje školení na modelovou hru. Pán, který to vysvětluje, je super (doprovázel nás celé výběrko). Ptejte se. Dávejte pozor. Je to náročný a pak už není prostor na otázky. Bacha při vysvětlování prostoupání/proklesání. Pak následuje modelová hra (za mě po kombajnu/testech na ÚLZ asi nejtěžší věc z celého výběrka). Jdete o pár pater níž do krásné místnosti se simulátory, tam už se cítíte celkem drsně. Čekají tam na vás real ŘLP, dostanete papír, na který si budete zapisovat odpovědi a pracujete ve dvojicích. Systém je nastaven tak, aby byl každý s každým, abyste rotovali na stanovištích a abyste byli v roli 1 i 2, vícekrát. Jednou koukáte na radar, jednou dáváte pokyny tom, kdo kouká na radar. Žádná jiná část VŘ neuteče tak rychle :) Je to boj s časem, přesností, nervama. Taktiku zvolte jakou chcete. Hra je nastavena tak, aby se nedala v pozdějších fázích stíhat a jsou tam i další podpásovky, které vyžadují okamžitou improvizaci či reakci, ale nechci být konkrétní. Během průběhu hry řídící zapisují různé poznámky a koukají na vaše akce. Nemáte ani minutu na to si oddychnout, ale pamatuju si, že to byl úplně super pocit. Po dohrání odevzdáte papírky s vašimi odpovědmi a dostanete k vyplnění další papír - hodnocení modelovky (s kým se vám pracovalo nejlépe/nejhůře a proč). Nevím, jestli tento papír měl pak nějaký vliv při vyhodnocování výběrka.

Pak dostanete papír k hodnocení celého výběrka, co vám přišlo nejlehčí/nejtěžší, jak na vás působili zaměstnanci ŘLP, organizace, komunikace ze strany ŘLP, náměty na zlepšení, ...) Pak konečně pauza na oběd, cca hodina, pak začínají pohovory. Máte čas skočit do Šestky :)

Ad pohovor - Ke komisi (já měl a preferoval APP/TWR Praha) jdete předem představeni a ta se skládala z cca 8 lidí. Pohovor byl asi 15 min, ptají se hlavně na motivaci proč bych chtěl dělat v ŘLP, čili obhájení motivačního dopisu, proč chci zrovna APP/TWR či ACC, co kdybych se nedostal na APP/TWR, co takhle Ostrava/Karlovy Vary, ... co kdybych se nedostal vůbec - zkusil bych výběrko ještě jednou? Znám někoho v ŘLP?, ... Teď se dostáváme k paní psycholožce. Pořád do toho ryla. Co jsou 3 mé špatné vlastnosti. Proč jsem se vlastně hlásil, když už pracuju někde na fulltime (je mi 28), jak by neúspěch ve VŘ přijala moje rodina, jestli bych byl smutný, jestli jsem týmový hráč, jaká je moje motivace přihlásit se až teďka = proč jsem to neudělal dřív atd. Samé palčivé a nepříjemné otázky na rozhození. Vyloženě se mi její přístup nelíbil a působila na mě tak, jakože se zařekla "jj, tenhle uchazeč mi nesedí, toho prostě nedoporučím/označím jako psychicky nevhodného" a nebo se třeba chytla něčeho co jsem řekl a chtěla, abych myšlenku rozvinul a třeba mě dostala, nevím. Skoro ten pohovor vedla. Celkově na mě komise působila bez-emočně; kamenné tváře, a jako kdyby jim vadilo či je nechutilo zas dalšího uchazeče vyslechnout, atmosféra nebyla uvolněná, ale nebylo to jak státnice na vejšce... i tak - nepříjemný pocit. Pak je prostor pro vaše dotazy a pak už je konec, můžete jít. Kupte si a cvakněte si lístek, když jedete MHD, strašně často jsou v těch busech revizoři.

Co bych rád dodal je, že jsem měl pocit, jak kdyby bylo výběrko stejně předem rozhodnuto. Přeci jen je to státní podnik. Během mého putování výběrkem jsem prohodil pár slov s vícero uchazeči, kteří se dostali přes FEASTy (to chápu, že nejde nafejkovat) a měli buď silné letecké zázemí, nebo mnoho známých v oboru. Nakonec chci dodat, že přesný počet přijatých uchazečů ŘLP nesděluje ani na přání. Můj výsledek/neúspěch mi byl sdělen telefonicky, cca 5 pracovních dní po ukončení posledního dne pohovorů. Důvody byly prý "že mi úplně nedopadly ty osobnostní dotazníky a modelovka". Nechci zpochybňovat jejich rozhodnutí, to mi nepřísluší, jen mi nepřijde, že bych to podělal, v průběhu VŘ jsem měl i FEASTY a ostatní testy nadprůměrné a trochu to na mě dělá dojem (možná mylný), že právě výkon v assessment centru, což je silně subjektivní jejich soubor (psycho)testů lze výhodně využít pro zamítnutí uchazečů, kteří se nehodí. Kdyby to všechno bylo objektivní jako FEASTy, nebo třeba kdyby uchazečům sdělili přesné výsledky a tabulku/pořadí uchazečů, měl bych dušičku v peříčku a měl bych klid, že jsem se objektivně nedostal z těchto důvodů: xxx. Nicméně toto nejde dohledat a zjistit, takže si myslím, že prostě kdo se měl dostat, dostal se, kdo se neměl dostat, nedostal se. Čili počítejte s tím, že když se dostanete už takhle daleko a bohužel to nevyjde, nedozvíte se konkrétně proč a nebudete mít takovou tu "closure" příběhu výběrka na ŘLP-žák. Všem držím palce a těm, kteří se dostali (nejen teď v květnu) přeji mnoho štěstí při výcviku!

evapok
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 12. 2022, 10:44
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od evapok »

Ahoj všem letošním uchazečům, ráda bych se zeptala, jak probíhá ústní část z angličtiny. Jaké otázky můžu očekávat? Jedná se spíš o obecnou konverzaci typu jaké jsou mé koníčky nebo něco více sofistikovaného?

tiksix
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 01. 2023, 17:47
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od tiksix »

Ahoj lidičky,
chci se zeptat - slyšel jsem, že nenabírají lidi věk 30+ .. Mně je 32 a chtěl bych se zúčastnit výběrka, ale zase tam nechci dělat křoví, když bude od začátku zřejmé, že mě nechtějí kvůli věku. Takže jak to je s tím věkem?


jeffer
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 14
Registrován: 03. 08. 2019, 11:09
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od jeffer »

tiksix píše:
19. 01. 2023, 17:50
Ahoj lidičky,
chci se zeptat - slyšel jsem, že nenabírají lidi věk 30+ .. Mně je 32 a chtěl bych se zúčastnit výběrka, ale zase tam nechci dělat křoví, když bude od začátku zřejmé, že mě nechtějí kvůli věku. Takže jak to je s tím věkem?
V roku 2018 som s vekom nad 30 výberkom do kurzu LKPR APS/TWR prešiel, takže ak sa podmienky nezmenili od tej doby, tak je to možné.

jirikovo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 01. 2023, 13:16
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od jirikovo »

evapok píše:
19. 12. 2022, 10:48
Ahoj všem letošním uchazečům, ráda bych se zeptala, jak probíhá ústní část z angličtiny. Jaké otázky můžu očekávat? Jedná se spíš o obecnou konverzaci typu jaké jsou mé koníčky nebo něco více sofistikovaného?
Ahoj,
na angličtině jsem byl dneska. Zkouška se skládá ze 2 hlavních částí - PC test a pohovor.

Na PC máš test z gramatiky, na který máš 50 minut. Tahle dotace je opravdu štědrá a čas v tomhle případě nebude tvůj nepřítel. Jsou tam klasický multiple choice otázky, pak nějaký doplňování slov, tvoření otázek, refrázování. Subjektivně mi přišlo, že tam nejsou žádný zákeřnosti. Na poslechovou část máš 10 minut a tady bych osobně klidně ještě pár minut využil. Jsou tam 3 nebo 4 poslechy a ke každému poslechu 5 otázek na obsah. Poslech si můžeš pustit jen jednou. Testy je potřeba splnit na min. 60 % a nevím, jestli je to dohromady, nebo musíš splnit obě dvě části na to minimum. Já v tom poslechu každopádně vždy jednu otázku z bloku cucal z prstu, aby bylo vidět, že se aspoň snažím. :D

Pohovor je dost uvolněnej a v přátelský atmosféře a je to obecná angličtina, zase žádný zákeřnosti - představení, popis obrázku, pár obecných otázek, celkově to na mě působilo fakt příjemně.

Výsledek ti na místě neřeknou, slíbí ti, že ti výsledky dají vědět druhý den z HR, ale pozvánka na FEASTs mi přišla už odpoledne, takže ta opravdová sranda teprve začne. :)

kalop
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 10. 2019, 10:13
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od kalop »

Po nejake dobe jsem se sem mrknul a trochu bych se chtel z pozice ridiciho ohradit vuci mirne podezrivavejsim komentarum typu "to kdo se dostane je predem rozhodnuto, zvlast na zaklade toho kolik lidi zna z letectvi atd". Jednoduse to neni pravda a ridici, kteri vas vybiraji, si jsou velmi dobre vedomi ze je uplne jedno koho znas, to jestli na to clovek ma nebo nema na to nema prece vliv. Taky ale musim rict, ze vase myslenkove pochody chapu, nebot ten sen je vetsinou u vsech velky a to ukonceni kolikrat neni dobre zformulovane. Zkratka se jim napr. nelibil vas vykon na modelove hre a vic se nedozvite. Tady si dovolim tvrdit ze to znamena neco jako byli jste malo v pohode, byla videt nervozita, pomale reakce, nebo napr. byli jste az moc suverenni a pusobili jste namyslene. Nikdo nechce prijat namistrovaneho idiota, nebot jeden den kdyz vsechno vyjde budou s vama instruktori primi kolegove, takze tam chcete nekoho s kym by jste mohli byt povahove kamaradi.

Jeste bych chtel rict jednu vec, mejte porad na pameti to, ze vycvik opravdu trva 2 roky a par mesicu. Uspesnost vycviku ocekavejte okolo 50%. Nekdy vic a nekdy min. Co tim chci rict - i kdyz to treba takto hned necitite, jste nastvani, tak je lepsi nedostat se na vyberku, kteremu jste dosud venovali 5,6 dni, nez zazit situaci kterou zaziva kazdy rok mnoho vycvikantu. Podate vypoved v praci, cekate na zahajeni vycviku, berete nuznou mzdu, bavime se momentalne o cca 23 tisicich [tusim], jste denne pod tlakem simulatoru, instruktoru, narazite na sve limity, nejde vam to, rozstrelite si psychiku protoze vas to samozrejme trapi, kazdemu znamemu musite odpovidat na otazky jake to teda je, no a ve finale se muze stat, ze napr. po roce budete ukonceni a musite zacinat znova nekde jinde.

Na druhou stranu - pokud projdete tady tou dlouhou trnitou cestou, tak je to pak opravdu super. Me osobne ta prace vylozene naplnuje. Neni vsechno ruzove, taky to ma sve proti [nocni, prirazovani smen mesic dopredu vcetne vikendu, takze treba v lete horsi socialni zivot...], ale ve finale ty plusy te prace to daleko prevazi. Ja o teto praci snil a zacal jsem prolezavanim tohoto fora a zjistovanim informaci, stejne jako to treba delate dnes vy, takze nemozne to neni. Taky me ted ke konci jeste napada, to ze vas poprve nevybrali neznamena ze uz vas nikdy nevezmou. Zkuste to i podruhe, pokud jste na vyberko nezanevreli. Ja se vlastne taky dostal az napodruhe, protoze jsem neprosel hned pres ten prvni krok, anglictinu. Lidi je porad mirny nedostatek, takze "hlad" po vas z pohledu podniku je.

Diggity
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 09. 2023, 09:09
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od Diggity »

Zdravím,

možná trochu divný dotaz, ale má tu někdo zkušenost s odmítnutím pozice ve výcviku s tím, že se následně přihlásil znovu a pozici zase dostal?

Kontext: jsem v momentálním výběrku na oblast a čeká mě už "jen" poslední kolo. Ale mám teď trochu dilema, jelikož se mi naskytla možnost strávit 1-2 roky v zahraničí (USA a Kanada). ŘLP je více méně mé vysněné povolání, ale žít v zahraničí, byť jen dočasně, je ještě o něco větší sen.
Nejsem ještě 100% rozhodnutý, ale zahraničí momentálně vyhrává.

A dotaz: pokud bych celým výběrkem prošel (je mi jasné že nemám ještě vyhráno, protože poslední kolo a pohovor vyfiltruje hodně lidí) a byla mi pozice nabídnuta a já se rozhodl ji odmítnout a přihlásil bych se do výběrka po návratu ze zahraničí, bylo by na mě nahlíženo nějak negativně? Nebo by to moje šance nijak neovlivnilo. Je mi jasné, že bych musel výběrkem projít znovu, o to nejde.
Spíš nevím, jestli bych to například měl zmínit během pohovoru (za předpokladu, že se na 100% rozhodnu pro zahraničí) nebo si to případně nechat až na telefonát.

Pokud to nechám až na telefonát, tak mi to přijde skoro až nevděčné a právě proto se bojím nějakého negativního efektu v budoucnu. Ale zase bych věděl, jestli jsem výběrem prošel nebo ne. Na druhou stranu, když to zmíním už při pohovoru, tak sice budu mít čistější svědomí, ale dokážu si představit, že mi kvůli tomu na 99% tu pozici ani nenabídnou a já nebudu vědět, jak na tom jsem a jestli má cenu to zkusit v budoucnu znovu.

Snad to dává smysl, díky.

Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: Výběrové řízení ŘLP

Příspěvek od Filisipi »

Diggity píše:
20. 09. 2023, 09:22
Zdravím,

možná trochu divný dotaz, ale má tu někdo zkušenost s odmítnutím pozice ve výcviku s tím, že se následně přihlásil znovu a pozici zase dostal?

Kontext: jsem v momentálním výběrku na oblast a čeká mě už "jen" poslední kolo. Ale mám teď trochu dilema, jelikož se mi naskytla možnost strávit 1-2 roky v zahraničí (USA a Kanada). ŘLP je více méně mé vysněné povolání, ale žít v zahraničí, byť jen dočasně, je ještě o něco větší sen.
Nejsem ještě 100% rozhodnutý, ale zahraničí momentálně vyhrává.

A dotaz: pokud bych celým výběrkem prošel (je mi jasné že nemám ještě vyhráno, protože poslední kolo a pohovor vyfiltruje hodně lidí) a byla mi pozice nabídnuta a já se rozhodl ji odmítnout a přihlásil bych se do výběrka po návratu ze zahraničí, bylo by na mě nahlíženo nějak negativně? Nebo by to moje šance nijak neovlivnilo. Je mi jasné, že bych musel výběrkem projít znovu, o to nejde.
Spíš nevím, jestli bych to například měl zmínit během pohovoru (za předpokladu, že se na 100% rozhodnu pro zahraničí) nebo si to případně nechat až na telefonát.

Pokud to nechám až na telefonát, tak mi to přijde skoro až nevděčné a právě proto se bojím nějakého negativního efektu v budoucnu. Ale zase bych věděl, jestli jsem výběrem prošel nebo ne. Na druhou stranu, když to zmíním už při pohovoru, tak sice budu mít čistější svědomí, ale dokážu si představit, že mi kvůli tomu na 99% tu pozici ani nenabídnou a já nebudu vědět, jak na tom jsem a jestli má cenu to zkusit v budoucnu znovu.

Snad to dává smysl, díky.
Ahoj. Já jsem se poprvé na to vykašlal hned po anglině v roce 2016, protože jsem dostal pracovní nabídku která v té době byla velmi exkluzivní. Pak jsem to zkoušel znovu v roce 2021. Prošel jsem přes FEAST a MED do pohovoru, po kterém jsem byl vybrán a odmítl jsem jít do výcviku, protože jsem se vnitřně složil z toho, že bych byl de facto státní zaměstnanec, což jsem se kdysi zařekl že nikdy nebudu. Tento důvod jsem bez příkras paní Gieszmannové z HR (nevím jestli tam furt je) i řekl. Popřála mi hodně štěstí a řekla mi, že pokud budu v budoucnu chtít, mohu se jí kdykoliv ozvat a angličtinu a FEAST mi uznají (FEAST stejně můžeš dělat jen jednou), jediný co je limitující, je věk - to mi řekla mimo záznam. Bylo mi v té době 28. Nebyl jsem žádný extra kádr, ve FEAST jsem byl v některých sekcích na hraně aby mi to dali, v týmové hře taky. Takže si myslím, že v Tvém případě by Ti to dveře určitě zavřít nemělo. Obecně teď mají malé portfolio zájemců , takže pokud jsi vše prolezl a nebude Ti 30+ v době, kdy bys to zkoušel zase, věřím, že Ti zahraniční zkušenost jen prospěje a oni to uvítají.

Osobně bych Ti doporučil jim to říct hned, oni moc nehodnotí samotnou motivaci toho, proč se do toho výběrka hlásíš. Hodně lidí tam jde jen proto, aby si dokázali, že na to mají. Podle mě o to více ocení Tvůj korektní přístup a férovost.

EDIT: jednalo se o VŘ na rok 2022 probíhající na podzim 2021


Odpovědět