Letový dispečer

jackee345
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2010, 15:55
Stav: Offline

Letový dispečer

Příspěvek od jackee345 »

Dobrý den asi se budete smát , protože je mi teprve 14 . Jsem v 8. třídě a pomalu se budu rozhodovat co dělat . Zaujala me reportáž na nově v pořadu Víkend o letovém dispečeru . Chtěl bych abyste mě řekli jak moc je těžke se stát letovým dispečerem a jestli se to dá naučit nebo musím mít z toho něco v sobě . Angličtinu mám za 1 . A je jedno jakou budu mít SŠ s maturitou ?


stepan
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 01. 2005, 18:47
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha 6 - Suchdol
Stav: Offline

Re: Letový Dispečer

Příspěvek od stepan »

Ahoj Jackee,

proč by se ti kdo smál. Takových nadšenců, kteří chtějí řídit letový provoz přichází ročně k podniku stovky. Bohužel, těm kteří se tím jednoho dne budou živit je nakonec pouhý zlomek z nich. Řekněme na konkrétním případu, že v našem kurzu bylo z těch stovek zájemců vybráno pro oblastní řízení 16 a licenci získali pouze 4 - slovy čtyři. Ale postupně odpovědi na to, na co si se tady skutečně ptal. Že máš dobré hodnocení z angličtiny je chválihodné, ale potřebuješ skutečně ještě maturitu. Je úplně jedno, jaké maturitní vysvědčení si k ŘLP přineseš. Nikoho nebude zajímat, jestli si maturovaný dřevorubec či automechanik, zdravotní sestřička či absolvent humanitního gymnázia. Důležité bude, jak jednoho dne (po maturitě) zvládneš "talentové" a psychotesty, na základě kterých bude rozhodnuto, jestli se na práci řídícho hodíš, či nikoliv.

Pokud ti mohu z vlastní zkušenosti poradit, nevybírej si nyní školu podle jednoho subjektivního dojmu, který si získal po jakémsi pořadu v televizi. Na dispečera tě žádná škola nepřipraví. Není taková. Vyber si školu tak, aby si získal kvalitní vzdělání a měl dobrou startovní pozici do života. Jestli jednoho dne projdeš jako třešinku na dortu svého vzdělání výcvikem na řídícího letového provozu a tu práci budeš dělat, jenom dobře, ale věz, že takových je ročně skutečně tolik, že se dají na prstech jedné ruky spočítat. Střední školu si vybíráš pouze jednou jedinkrát a ovlivní to celý tvůj život. Vybírej si ji tak, aby si jednoho dne nelitoval, že ses kdysi dávno díval večer na televizi a iracionálně ses rozhodl pro něco, co spíše připomíná střeštěný klukovský sen, než-li racionální cestu k profesní budoucnosti. a věř mi, vím o čem tady píšu :-)

Štěpán

jackee345
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2010, 15:55
Stav: Offline

Re: Letový Dispečer

Příspěvek od jackee345 »

Díky moc za tvoji odpověď . Můžu se zeptat jestli vy to děláte a kolik berete plat a jestli to bylo pro vás těžké zvládnout zkoušky .

frisko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 07. 04. 2010, 10:33
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od frisko »

Ahoj všichni,

nahodou jsem také sledoval již zmíněný pořad a reportáž mě zaujala natolik, že jsem se začal zajímat o to, jak se dá k této profesi dostat. Povedlo se mi pouze zjistit jakým způsob probíhají zkoušky, ale to jak se da na ně připravit nikoli. Chtěl bych se tedy zeptat na nějaký odkaz, telefon či email, který by vedl buď k nějakým výukovým textům nebo lépe k nějaké organizaci která se tímto zabývá.

dík

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »



stepan
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 01. 2005, 18:47
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha 6 - Suchdol
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od stepan »

Lidí, kteří letadla řídí, řídili nebo budou řídit, protože jsou v některé fázi výcviku je tu na fóru spousta. Co se týče této otázky, myslím, že se můžeš zeptat na cokoliv a odpoví ti vždycky někdo, kdo ví naprosto 100% o čem mluví. Co se týče peněz. Nevím, jaké máš kapesné, ale věz, že plat řídícího je určitě větší. Na druhou stranu ačkoliv pro většinu Čechů by mohl představovat pohádkový sen, jsou tací, kteří v dost pokročilých fázích výcviku řekli, že jim ty peníze za ty nervy nestojí. Je mě jasné, že peníze jsou dnes vždycky až na prvním místě, ale pokud chceš něco profesionálně dělat, stálo by zato se ptát nejdříve na věci kolem té práce a pak si to dát všechno do souvislostí s penězi, které za tu práci dostaneš. Co se týče zkoušek. Na teoretické zkoušky se připravíš - někomu to trvá večer, někomu celý víkend, ale jde pouze o to, jaký máš styl učení. Co se týče praktických zkoušek - pokud v autoškole nezacouváš s autem do řady, máš smůlu. S autem ale holt nebudeš parkovat v řadě, ale na parkovišti. Pokud ale s letadly nebudeš schopný udělat sekvenci na přistání, tak si zkončil a ke konci měsíce jdeš od podniku bez výjimky. No a pak je ještě jedna zkouška - ta vnitřní, tvé psychiky - co vydržíš - no a tu si teprve můžeš jednoho dne dát na váhy proti svému budoucímu platu. Dříve se na něj nemá smysl ptát, navíc první 2 roky stejně nemůžeš počítat s více než 13 tisíci hrubého, což je plus mínus 2 koruny nástupní plat řídícího žáka.

ls
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 153
Registrován: 27. 06. 2007, 12:45
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od ls »

Povedlo se mi pouze zjistit jakým způsob probíhají zkoušky, ale to jak se da na ně připravit nikoli. Chtěl bych se tedy zeptat na nějaký odkaz, telefon či email, který by vedl buď k nějakým výukovým textům nebo lépe k nějaké organizaci která se tímto zabývá.


A na ktere zkousky konrektne by ses chtel naucit?
anglictina? - obecne se musi umet gramatika, schopnost komunikace na urovni FCE, takze jakykkoliv kurz, ktery te pripravi na FCE
psychotesty a vykonostni testy? - nema cenu se ucit spravne odpovedi, proste ukazes, co v tobe je, ono je to lepsi a vis na cem jsi. To, ze neprojdes treba na profesi RLP neznamena, ze nemuzes delat neco jineho. Toto jsou specificke testy, prave pro fuknci RLP a pokud bys je chtel obejit a naucit se je, tak ver, ze se to jednou vrati jako bumerang a muzes na tom pekne vyhoret.

Jine testy tam nejsou, takze se da naucit akorat na anglictinu...

jackee345
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2010, 15:55
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od jackee345 »

Má tedy vubec nejaky vyznam delat ty zkoušky aby to nebyly zahozeny 2 roky a kdyz se mi to nepovede muzu jit nato potom znova ?

persona
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2130
Registrován: 24. 05. 2008, 12:26
Bydliště: BRQ
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od persona »

jackee345 píše:Má tedy vubec nejaky vyznam delat ty zkoušky aby to nebyly zahozeny 2 roky a kdyz se mi to nepovede muzu jit nato potom znova ?


Smysl to určitě dělat má - v Tvém případě po maturitě. Já si to také zkusím, ale úspěch neočekávám (resp. tak na 5-10%), protože prostě pro to nemám předpoklady (nemám rád stres a nejsem technicky založen) :D

Ale můžu Ti dát jinou dobrou radu: Je mi okolo 30 a za posledních pár let jsem na vysoké škole potkal desítky lidí, kteří jsou zklamaní, frustrování (rozčarovaní) a nepřátelsky naladění, protože dělají to, co dělat nechtěli. Buďto je na obor, který je nezajímá (medicína, práva, ekonomika nejčastěji) dotlačili rodiče, protože se v dětech zhlédli a chtějí mít ze syna/dcery právníka, doktora nebo ekonoma, protože to dobře zní, nebo si často naivně myslí, že si jejich děti takto vydělají spoustu peněz. Nejprve si vyber střední školu podle toho, co Tě baví (buď technika nebo humanitní zaměření). Pokud Ti jde obojí stejně, jdi na obecný gympl a pak se budeš ještě jednou rozhodovat před VŠ. A v 19 nebo 20 rozhodně není pozdě na to, abys (ode dneška po 4-5 letech) znovou přehodnotil, jestli Tě to stále baví. Pokud ano, můžeš to pak zkusit. Ale není to jen otázka řídícího. Lidí, kteří mají svůj zájem/koníček jako svo práci, je v každém oboru velice malo - studuj věci, které Tě opravdu baví do hloubky, poznej z nich víc než všichni ostatní a pak budeš dělat co Tě baví a peníze přijdou samy. A jsou i jiné výhodny než peníze :D

ls
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 153
Registrován: 27. 06. 2007, 12:45
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od ls »

Má tedy vubec nejaky vyznam delat ty zkoušky aby to nebyly zahozeny 2 roky a kdyz se mi to nepovede muzu jit nato potom znova ?


Ty vstupni zkousky netrvaji 2roky. Vstupni zkousky trvaji dle volnych terminu cca 2mesice, s tim, ze mas treba jednu za dva tydny. Zalezi na volnych terminech a tvem volnem case, jak se muzes dostavit.

Jinak vycvik pote probiha cca dva roky a muze se stat, ze te ukonci po tech dvou letech a jestli jsou to zahozene dva roky zivota uz bude zalezet na kazdem. Pro nekoho to muze byt ztraceny cas, protoze mu to nemusi do zivota krome zazitku nic dat. Prace je to velmi specificka. Nekdo vubec nelituje, ze i po dvou letech skoncil. Opravdu zalezi na kazdem, jak to vezme, kdyz by to nevyslo.

Jinak pokud se dostanes do kurzu a nepovedlo by se to, tak kurz na 99,9% znovu v CR nebudes moci zkusit. Budes to treba moci zkusit v jine zemi, ale to uz budes muset patrat tam. Co se tyce vstupnich zkousek, tak opakovat muzes urcite anglictinu, pak treba i nejake psychotesty - hodne asi bude zalezet, jaky budes mit vysledek a na dohode s dotycnymi, kdo maji zkousky na starosti - neda se presne rici, tohle muzes opakovat, tohle ne...

Zdenek
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1302
Registrován: 27. 02. 2003, 11:37
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od Zdenek »

FEAST nelze opakovat.

ls
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 153
Registrován: 27. 06. 2007, 12:45
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od ls »

FEAST nelze opakovat v CR, plati doporuceni, ze by mohl byt opakovan po trech letech tusim. V nekterych zemich FEAST opakovat umoznuji a pokud jsi uz FEAST delal a pujdes jinam, je mozne, ze te na nej nazenou znovu...

michalec
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2010, 18:37
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od michalec »

ahoj sem pavel a je mi 11 let a snazim se o to abych byl bud piloten nebo navadet letadla na ranweje dekuju za to co ste tady psali poucim se a pokusim se jit na stredni skolu zatim chodim do 6. tridy a mam anglictinu ja 1 s hvezdickou

sehny
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 11. 07. 2009, 16:26
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od sehny »

michalec píše:ahoj sem pavel a je mi 11 let a snazim se o to abych byl bud piloten nebo navadet letadla na ranweje dekuju za to co ste tady psali poucim se a pokusim se jit na stredni skolu zatim chodim do 6. tridy a mam anglictinu ja 1 s hvezdickou

Já chtěl být taky v 11 pilotem, ale teď to vidím bledě.... Mám dost starostí se školou.... :D :lol:

sehny
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 141
Registrován: 11. 07. 2009, 16:26
Stav: Offline

Re: Letový dispečer

Příspěvek od sehny »

Jackee345: Zkoušel jsem ten test na webu ŘLP, mám ůroveň B2, což je požadovaná pro práci leteckého dispečera, a měl jsem dobře 50%, tj. 20 dobře ze 40, a neprošel jsem. Stát se dispečerem je snad těžší než se stát pilotem, musíš být velmi dobře psychicky odolný, netrpět stresem, atd..
Můj kamarád se zkusil přihlásit, řekli mu, že jeho psychický stav, odolnost vůči stresu je skvělá,
i na pohovoru prý udělal dojem, ale nevzali ho kvůli tomu, že podobné typy lidí jako on pohovorem neprošli... :) Každopádně ti do budoucna přeju hodně štěstí, ať ti to vyjde. 8)


Odpovědět