Airline systémy

Odpovědět
stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od stevard »

Protože jsem si jako téma bakalářské práce vybral CRS, GDS a DCS systémy, dovolil jsem si založit toto vlákno. Uvítám jakékoliv zkušenosti, názory, odkazy na materiály, manuály a vše související. Díky za Váš čas. Např. S jakým systémem se Vám nejlíp pracuje, nebo naopak jaký má největší díry, nevýhody?


prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od prodejce »

No tak celej ten dotaz se netváří moc seriozně. Co konkrétně chceš na GDS zkoumat?

stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od stevard »

co se ti na nem zda neseriozniho? Zkoumat chci funkce, porovnávat výhody, nevýhody. Ale protože na tohle téma není moc veřejně dostupnejch materiálů, tak to bude spíš obecnějšího charakteru. Tzn. zařadil bych tam přepravní doklady, IATA předpisy, ticketing, load control atd...

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od Yirina »

Já zakladatele tématu znám a je dostatečně seriózní....tedy většinu času:-)) Ale to je OT.

Když tak Ti můžu poskytnout své zkušenosti, ale nevím, co by Tě zajímalo. Ale to se asi domluvíme jinde:-)

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od prodejce »

.. takže ty chceš zkoumat airline inventory systémy? Nebo distribuční systémy? Které systémy?

Ten dotaz je právě neseriozní v tom, že vůbec není zřejmé který z nich máš na mysli a už vůbec z kterého pohledu je chceš zkoumat.


stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od stevard »

Jak je napsáno v podtitulu tématu GDS=Global Distribution Systems, CRS=Central Reservation Systems (vcetne inventory systems) a DCS=Departure Control Systems. Jak sem rek, chci rozebirat jednotlivy vstupy, funkce a vubec princip na kterym fungujou a to spis z pohledu uzivatele. Chtel bych se vyhnout nejakejm technickejm zalezitostem ohledne jejich instalace, zavadeni a vubec fungovani serverů, to neni predmetem prace. Tady na foru bych rad videl prispevky od vsech, kdo s nekterym ze systemu pracujou at uz je to catering, tarify, space control nebo cokoliv.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od prodejce »

Aha, takže inventory a jak jsem tak pochopil, tak konkrétní téma práce (název) asi ještě není dáno. Jinak by to nebylo takhle šíleně obecné (?)

Takže můj názor:
Používal jsem PSSku a je to docela jednoduchý. Z jedný strany se narve inventory (kalendář, do kalendáře čísla linek, k těm se přiřadí letadla, k letadlům počty sedaček, ty se rozdělej do tříd, k třídám tarify - na každej ten krok je modul) no a z druhý strany se dělaj rezervace - PNRy.

Až se přiblíží odlet, tak každý odděleníčko - catering, revenue, station manažeři - si můžou vytisknout svůj "pohled" na ty PNRy podle čísel linek - takže name list, seznam vozejčků, seznam speciálních jídel, psů v podpalubí atd. a podle toho se zařídí :lol:

Takhle to vidim já - inventory systémů jsou ve světě 3 zadky 9 nůší a nedokázal bych o tom napsat vědeckou práci, protože nevím o čem bych psal. Maximálně bych moh vypátrat kompletní strukturu nějakýho konkrétního systému a udělat popis všech modulů a výstupů - takže vlastně takovej manuál. To ale neni vědecká práce.

http://www.bis.co.in/clients.asp
http://www.amicos.com/references.htm
http://www.mercator.com/customers/Airli ... lines.aspx

stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od stevard »

Díky za odkazy ;-) Takhle se mi to líbí. Název práce je: Systémy v letecké dopravě: CRS,GDS,DCS. Takže na jednu stranu široký téma, na druhou stranu z veřejně dostupnejch zdrojů absolutně tabu. Pojmout to formou "manuálu" je asi tak nejschůdnější řešení. K tomu PSS bych se zeptal: funguje to na grafickym rozhraní, nebo je to native terminál, kam se zadávaj vstupy případně kombinace obojího?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od prodejce »

Pokud vim, tak už se dělá obojí, ale já nikdy GUI nepoužíval, strašně to zdržuje. Jsem odkojen na terminálech se zelenejma písmenkama..

.. ale abych to dořek. Jestli má bejt bakalářská práce sestrojení manuálu (který už napsal autor systému a někde leží), tak bys zasloužil pětku, poznámku, černej puntík, rákoskou přes ruce, kleknout si do rohu, jít za dveře, zůstat po škole a 100x napsat Už nikdy nebudu vydávat manuál za bakalářskou práci.

stevard
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 491
Registrován: 19. 06. 2006, 20:03
Bydliště: PRG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od stevard »

tak s tím souhlasím, GUI sice hezky vypadá, rychle se s tím uživatel naučí, ale pro mě je pohodlnější si zapamatovat pár vstupů, nebo se i hrabat v helpu, než věčně něco hledat někde v menu. Nejlepší mi příde kombinace obojího, kde se dá přepínat z GUI na terminál. A native language je zajímavější pro ten pocit, že člověk něco umí, protože klikat někde na OK a Cancel se naučí i cvičená opice.

Yirina
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Autorka Nejlepšího trip reportu 2013, vítězka kategorie Po přistání... 2013
Příspěvky: 740
Registrován: 02. 09. 2003, 22:47
Oblíbené typy letadel: Tu154, Il62
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Airline systémy

Příspěvek od Yirina »

Přepínání mezi GUI/NATIVE máme pravě teď u nás a je to vcelku dobrý. Co nejde v jednom upraví se v druhém a kreativitě se meze nekladou:-) Předtím jsem dělala s Amadeem v kombinaci s Gabrielem a je to docela změna. Odpor lidí co dělali léta s NATIVEM ke GUI je častý a známý, ale na některé věci to má něco do sebe...


Odpovědět