PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Odpovědět
Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Ondra017 »

Ahoj,
Je mi 16 let, momentálně chodím na osmileté gymnázium do prvního ročníku. Jsem blázen do letadel a všeho okolo nich, takže bych se rád v budoucnosti viděl někde v tomto oboru jako zaměstnanec. Nevím ale, co si vybrat.
Vojenský pilot mě lákal nejvíce, ale četl jsem že je dost obtížné se na tu školu dostat a pak se ještě uplatnit...
Dopravní pilot zase stojí haldu peněz
Takže mi v úvahu připadá asi jen pozemní personál na letišti. Zatím jsem nepřemýšlel, jestli bych se rád stal mechanikem, dispečerem, atd...
Jakou školu bych si měl vybrat, pokud budu chtít dělat v tomhle oboru? Přemýšlel jsem nad dopravní fakultou ČVUT.
Známky mám vcelku dobré, matematiku 2-3, fyziku 2
Poradil by mi někdo kdo v tomhle oboru dělá, co dál vybrat nebo kde bych měl asi největší šanci, že se uplatním?
Díky Vám za jakoukoliv odezvu,
Ondra


pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od pepa007 »

Ondra017 píše:Ahoj,
Je mi 16 let, momentálně chodím na osmileté gymnázium do prvního ročníku. Jsem blázen do letadel a všeho okolo nich, takže bych se rád v budoucnosti viděl někde v tomto oboru jako zaměstnanec. Nevím ale, co si vybrat.
Vojenský pilot mě lákal nejvíce, ale četl jsem že je dost obtížné se na tu školu dostat a pak se ještě uplatnit...
Dopravní pilot zase stojí haldu peněz
Takže mi v úvahu připadá asi jen pozemní personál na letišti. Zatím jsem nepřemýšlel, jestli bych se rád stal mechanikem, dispečerem, atd...
Jakou školu bych si měl vybrat, pokud budu chtít dělat v tomhle oboru? Přemýšlel jsem nad dopravní fakultou ČVUT.
Známky mám vcelku dobré, matematiku 2-3, fyziku 2
Poradil by mi někdo kdo v tomhle oboru dělá, co dál vybrat nebo kde bych měl asi největší šanci, že se uplatním?
Díky Vám za jakoukoliv odezvu,
Ondra


Počkej, seš v prváku na osmiletým gymnáziu, tak proč to rešíš teď, když to bude aktuální za 8 let?

Moje obecná kariérní rada je 1) nauč se pořádně anglicky a 2) vycestuj do zahraničí, ideálně za pracovní zkušeností. To jsou dvě věci na který slyší každej zaměstnavatel v jakýmkoliv oboru.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od prodejce »

Na tvém místě bych uvažoval nejvíce o povolání prodejce letenek. Nejenže tím potěšíš rodiče a nebudou ti klást odpor, ale také budeš celoročně v teple, obejdeš se bez nočních a o svátcích budeš doma. Navíc ti toto povolání vydrží i po třicítce. Žádné speciální školy pro prodejce nejsou, stejně jako nejsou školy pro dispečery. Fakulta dopravní v tomto smyslu nezní vůbec špatně. A pokud by tě nebavil prodej, můžeš se stát třeba "funkcionářem" někde na letišti, u letecké společnosti, anebo v některé z mezinárodních organizací. Tam ti potom budou piloti ležet u nohou a jen čekat, co jim nařídí tvá tužka.

Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Ondra017 »

No já už vlastně na rozhodování moc času nemám...Jsem v PRVÁKU, což znamená, že za 3 roky maturuju, tzn tak 2 roky na výběr mého budoucího zaměstnání (alespoň přibližně)
Myslel jsem řídící letového provozu, nebo mechanik.
Takže je asi jedno z čeho budu maturovat že?

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od prodejce »

No je otázka, jestli chceš jít na vejšku, nebo ne. Pokud půjdeš na vejšku, tak řídící letového provozu je dost nepravděpodobné. Tam mají radši střední školu. Pokud chceš jít na ČVUT, tak nevím, z čeho vlastně chtějí, aby člověk maturoval..


Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Ondra017 »

No právě...ale tak k zahození to určitě není, když bych si zvolil tu dopravní fakultu ne ?

Nemec
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 447
Registrován: 28. 01. 2006, 21:16
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Nemec »

Spíš než dopravku ti doporučim strojárnu, sice si tam nečichneš do Bc. moc k letadlům, ale když ti nedělá matika a fyzika do 3 problém, tak je to rozhodně výhodnější, protože některý předměty jsou vlastně úplně stejně těžký, ale do budoucna využitelnější pro strojárnu. Na dopravce taky tuším budeš studovat o rok déle, potom s tou praxí je to trochu zmatený a hlavně to se ti hodí hlavně, když víš, že budeš chtít pracovat v hangáru (pro obor údržby)... Na strojárnu se nedělaj přijímačky, pokud jsi odmaturoval z M do 4, ale to to je stejně o ničem. Na dopravku se dělá M+F, některý obory AJ. Důležitý je stejně, jak nastartuješ první rok školy a jestli vydržíš drcení o zkouškovym, v práci z toho většinou moc nepoužiješ :D

Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Filisipi »

Ondra017 píše:Ahoj,
Je mi 16 let, momentálně chodím na osmileté gymnázium do prvního ročníku. Jsem blázen do letadel a všeho okolo nich, takže bych se rád v budoucnosti viděl někde v tomto oboru jako zaměstnanec. Nevím ale, co si vybrat.
Vojenský pilot mě lákal nejvíce, ale četl jsem že je dost obtížné se na tu školu dostat a pak se ještě uplatnit...
Dopravní pilot zase stojí haldu peněz
Takže mi v úvahu připadá asi jen pozemní personál na letišti. Zatím jsem nepřemýšlel, jestli bych se rád stal mechanikem, dispečerem, atd...
Jakou školu bych si měl vybrat, pokud budu chtít dělat v tomhle oboru? Přemýšlel jsem nad dopravní fakultou ČVUT.
Známky mám vcelku dobré, matematiku 2-3, fyziku 2
Poradil by mi někdo kdo v tomhle oboru dělá, co dál vybrat nebo kde bych měl asi největší šanci, že se uplatním?
Díky Vám za jakoukoliv odezvu,
Ondra


Ono dost záleží co znamená "něco kolem letadel"..lítání, údržba, ŘLP, plánování linek atd..jsou dost různorodý a odlišný práce. Co vím tak například na ŘLP jdou lidi fakt našláplý, který to mají jako jedinej cíl a jdou si za tím už od střední (neznamená to ale že je vezmou samozřejmě, rozhodují tam hodně osobnostní předpoklady). Plánování linek je v podstatě spíš management. Pak máš ekonomiku atd..Stejně jako v každém komplexním oboru.

Já jsem řešil podobný problém. Táta byl pilot a malinko mě tlačil do dopravky, přesně na obor dopravního pilota. Jenže já jsem si řek, že bych to sice měl řádově o 3/4 milionu levnější než bez školy, ale kdyby se mi něco stalo, neumím nic jinýho a piloťák si můžu postupně dělat při jiný práci. Zároveň jsem se už od 16 pohyboval ve stavařině a šel na stavárnu. Nakonec jsem čichnul k mostům a u toho taky zůstal, čili piloťák pořád odkládám a odkládám. Ale i přes stavařinu se dá dostat k lítání, teď jsme nedávno s Metrostavem dělali rekonstrukci nástupního mostu tak, aby se dal odbavovat na PRG A380. Čili fakt záleží na tom, co konkrétně tě zajímá. Já se třeba chci pohybovat v blízkosti letadel, baví mě ta organizovanost, prostě to všechno kolem toho, ale nechtěl bych sedět na ŘLP nebo dělat mechanika, čili jsem zvolil tuhle cestu.

K tý haldě peněz - zase, je to samozřejmě raketa ale ta cena se neplatí najednou a pokud to fakt chceš dělat, je to investice do budoucnosti která má poměrně rychlou návratnost. Pokud bych to na 100% miloval, klidně bych si na to i půjčil.

Obecně dopravka - je to relativně nová fakulta, která má, stejně jako FIT, spoustu porodních bolestí co se týče skladby předmětů aj. Jak doporučoval kolega nade mnou, klidně bych přemýšlel o tý strojárně. Pokud bys chtěl dělat třeba vývoj a nový technologie, můžeš uvažovat o nově založeným ústavu ČIRAK - český institut robotiky a kybernetiky pod ČVUT, byl bys jeden z prvních na pracovním trhu v Česku kdo má něco takovýho vystudovaný. Nicméně ze svý dosavadní praxe ti můžu říct, že s dostatkem zájmu a ochoty se učit ti bude stačit v podstatě jakejkoliv technickej obor.

Dál taky (to bude trochu motivační), to že někde píšou že je někam těžký se dostat právě musí znamenat že to zkusíš! Neber to tak jako "půjdu někam, kde je největší šance, že se uplatním" ve stylu najdu si něco, kde bude jistota. Uplatníš se vždycky, když nabídneš víc než ostatní, tj. nějaká zvláštní znalost či schopnost a získat tohle vždycky bolí. Makej na matice, fyzice, ale třeba i chemii a časem se vyprofiluješ :)

Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Ondra017 »

Děkuju moc, :-)
No jo ale i když zaplatím 3/4 míče, tak potom ještě neni jistý, jestli složím zkoušky, a ikdyž složím zkoušky, není jasný jestli dostanu flek jako pilot...
Láká mě to hodně, to zase jo, ale kdybych byl pilot, bylo by to zase těžký zakládat rodinu atd..
Takže uvidím, ještě přece jenom mám 2 roky a do tý doby se toho ještě může hodně zmenit...
Každopádně děkuju za rady, moc jste mi pomohli

Filisipi
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 215
Registrován: 09. 11. 2012, 19:11
Oblíbené typy letadel: B748, Dash8 - Q400NG
Pohlaví: muž
Bydliště: Seoul, GMP + ICN
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od Filisipi »

Ondra017 píše:Děkuju moc, :-)
No jo ale i když zaplatím 3/4 míče, tak potom ještě neni jistý, jestli složím zkoušky, a ikdyž složím zkoušky, není jasný jestli dostanu flek jako pilot...
Láká mě to hodně, to zase jo, ale kdybych byl pilot, bylo by to zase těžký zakládat rodinu atd..
Takže uvidím, ještě přece jenom mám 2 roky a do tý doby se toho ještě může hodně zmenit...
Každopádně děkuju za rady, moc jste mi pomohli


Já psal že to je asi o 3/4 míče levnější, bohužel pořád něco přes mega zbejvá :D Jasně, záleží kde budeš lítat atd..jak jsi ochotnej cestovat. U ČSA se asi holt nechytíš, ale na trzích jako je Jižní Amerika, Asie nebo blízký východ nabírají pořád.

Jasně, chvíli počkej a uvidíš, to bude ono :)

pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: PROSÍM O RADU S VÝBĚREM...

Příspěvek od pepa007 »

Ondra017 píše:Děkuju moc, :-)
No jo ale i když zaplatím 3/4 míče, tak potom ještě neni jistý, jestli složím zkoušky, a ikdyž složím zkoušky, není jasný jestli dostanu flek jako pilot...
Láká mě to hodně, to zase jo, ale kdybych byl pilot, bylo by to zase těžký zakládat rodinu atd..
Takže uvidím, ještě přece jenom mám 2 roky a do tý doby se toho ještě může hodně zmenit...
Každopádně děkuju za rady, moc jste mi pomohli


Hele pilot je extrémně specifický povolání. Musíš si uvědomit jestli to fakt chceš dělat nebo ne. Drtivá většina pilotů to dělá, protože to miluje a neměnili by to za nic na světě. Pak není co řešit, jdi do toho za jakoukoliv cenu, zkoušky uděláš a práci vždycky seženeš.

Mně osobně třeba přijde práce pilota extrémně nudná – nic netvoříš, není tam žádnej prostor pro kreativitu. Ale to je prostě subjektivní světonázor.

Abych to zjednodušil – zkus si ujasnit co chceš, a neřeš peníze, zkoušky, ani situaci na pracovním trhu – tyhle věci prostě oscilujou a musíš mít trochu sebevědomí a jít si za tím co chceš.


Odpovědět