DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Odpovědět
Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od Ondra017 »

Ahoj,
Mám rád letadla a v budoucnu bych se jim rád věnoval. Napadla mě práce dispečera, ale teď nemyslím ŘLP ve vzduchu, ale na zemi. Jak náročné je tuhle práci získat? Stejně jako na ŘLP nebo jsou ty kritéria o něco mírnější?
Popřípadě, na jakou VŠ jít, když bych se chtěl stát Leteckým mechanikem?


pepa007
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3026
Registrován: 01. 11. 2004, 11:33
Oblíbené typy letadel: CRJ900, A320, A346, A350, B757
Bydliště: Olomouc
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od pepa007 »

Ondra017 píše:Ahoj,
Mám rád letadla a v budoucnu bych se jim rád věnoval. Napadla mě práce dispečera, ale teď nemyslím ŘLP ve vzduchu, ale na zemi. Jak náročné je tuhle práci získat? Stejně jako na ŘLP nebo jsou ty kritéria o něco mírnější?
Popřípadě, na jakou VŠ jít, když bych se chtěl stát Leteckým mechanikem?


Zkus si nastudovat trochu víc co která profese obnáší :-) Leteckej mechanik je například naprosto odlišnej typ profese než dispečer.

Mechanik je prostě člověk "s montážním klíčem v ruce" - blíž k letadlům už to ani nejde :-) Ale na tuhle profesi myslím ani nepotřebuješ nutně VŠ..

Dispečer je zas víc papírování, telefonování, organizování, atd. :-) A tuším že ani na to nepotřebuješ VŠ.

No prostě to je na dlouhý povídání, a chtělo by to aby sis o tom nejdřív něco zjistil, nebo se ptej konkrétněji tady. Nemůžeme ti dost dobře poradit jen podle toho že "máš rád letadla" ;-)

Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od Ondra017 »

No já spíš myslel jestli je to výběrové řízení tak tvrdé jako na ŘLP popř. jaký je v tom rozdíl

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od JackBrno »

Tak záleží, co přesně chceš dělat. Ale s tvrdostí výběru k ŘLP se to samozřejmě nedá srovnat :) Já jsem se k práci na letišti dostal jak slepej k houslím :) Stačila mi maturita v oboru elektro :)

Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od Ondra017 »

Takže to není zase až tak nemožné dostat se na Ruzyni na věž jako pozemní dispeer? Tahle práce by mě fakt bavila :-)


Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3146
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od Fabo »

No pockej, ted to nemichej... chces na vez - delat ridiciho letoveho provozu - nebo na dispecing letiste?

Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od Ondra017 »

No jakože navádět letadla, ale po zemi na letišti, ne ve vzdusnym prostoru

hafi
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1805
Registrován: 20. 09. 2007, 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: bejvávalo YVR
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od hafi »

Řízení letadel na zemi má na starosti stanoviště ground control, kde se střídají normálně řídící letového provozu, ale není tam nutné mít platnou licenci, tedy tam může být (a často bývá) i třeba vysloužilý řídící. Ground řídí provoz po celém letišti mimo apron. Na apronu řeší pohyb letadel dispečink letiště, který ale - aspoň v Praze - nesedí na věži.
Naposledy upravil(a) hafi dne 10. 08. 2016, 22:54, celkem upraveno 1 x.

Ondra017
Cestující Economy (low-cost)
Cestující Economy (low-cost)
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 04. 2016, 14:38
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od Ondra017 »

Dobře...Co mám udělat pro to, abych mohl pracovat jako pozemní návodčí letadel na Ruzyni? :)

JackBrno
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2574
Registrován: 08. 01. 2008, 13:03
Stav: Offline

Re: DISPEČER POZEMNÍHO PROVOZU

Příspěvek od JackBrno »

Vždyť ti hafi jasně napsal, že se tam střídají normální řídící letového provozu. Takže se staň řídícím letového provozu a budeš moct občas řídit i ground. Blbý, co? :) Pokud se tomu chceš vyhnout a přesto chceš alespoň částečně řídit pohyb letadel po zemi, tak jedině jakožto marshaller. Ten řídí pohyb letadel na parkovacích plochách. K tomu nepotřebuješ žádné speciální vzdělání, školí tě přímo provozovatel.


Odpovědět