Jak se stát letuškou

Cabin Crew
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 06. 05. 2018, 04:59
Kontaktovat uživatele:
Status: Offline

Jak se stát letuškou

Příspěvekod Cabin Crew » 11. 05. 2018, 07:07

Letuška/stevard – kde začít - od snu po skutečnost

Sníte o práci v oblacích?
Od mala vzhlížíte k nebi a představujete si, jaké to asi je, pracovat jako letuška/stevard?
Děsíte se stálé pracovní doby?
Dokončujete školu a nevíte přesně, jakým směrem se vydat?
Nebo chcete prostě procestovat svět a brát za to plat?

To vše zní velice lákavě, ale jak se na takovou pozici dostanu? Kde a jak mám začít?

Možná jste jednou/jedním z těch, co se vůbec poprvé rozhodli zažádat o tuhle práci a možná jste jednou z těch, co se již zúčastnili mnoha konkurzů, ale zatím jste svého cíle nedosáhla.

Nezoufejte a hlavně to nevzdávejte!

V tomto článku se dozvíte, jak a kde začít a co všechno si připravit k tomu, aby jste dosáhla svého snu...být letuškou/stevardem u jedné z prestižních leteckých společností.

Výběrová řízení k leteckým společnostem na pozici letuška/stevard rozhodně nepatří k těm jednoduchým. Aerolinky vyberou ke konkurzu v průměru 100 lidí z 1000. Během série testů a pohovorů, které slouží k vybrání těch nejvodnějších kandidátů, pouhých 10 dostane nabídku práce.

Vy! Ano vy, budete jedním z těch deseti lidí, pokud budete vědět, co Vás čeká, ale také co se očekává od Vás.

Potkal jsem mnoho lidí, kteří pokoušeli své štěstí a šli na konkurz absolutně nepřipraveni a bez znalostí, jaký profil kandidátů vlastně letecká společnost hledá. Bavil jsem se také s těmi, co se zúčastnili konkurzu jenom tak, prostě to zkusit a ono to třeba vyjde.
Žádný z nich není letuškou/stevardem.

Vědět předem co Vás čeká, perfektně se připravit a na konkurzu ukázat svoji nejlepší verzi, je tou správnou a jedinou cestou, jak se stát jedním z vybraných kandidátů!

Pojďme se podívat na kroky, které je potřeba udělat, aby jste změnila svůj sen ve skutečnost.

Letecké společnosti stanovují základní (minimální) požadavky, které musíte splnit do posledního, aby jste se vůbec mohla dostat ke konkurzu.

1. Věk
Musí Vám být minimálně 18 let (pro aerolinky na Blízkém východě je minimální věk 21 let), aby jste mohla začít pracovat jako letuška. Tohle je v mnoha státech legální věk na servírování alkoholu a být nezávislý dospělý člověk. Jako dospělý člověk budete dělat samostatná rozhodnutí ohledně své smlouvy, bankovního účtu, pojištění a podobných formalit.
Pokud Ti/Vám ještě nebylo 21 let, pak musíte se žádostí počkat. Během této doby se začněte důkladně připravovat na budoucí konkurz. Vyhledávejte informace ohledně své vysněné letecké společnosti.

2. Výška
Jako letuška/stevard musíte být schopná zavřít úložné prostory nad sedačkami a také dosáhnout pro zdravotní pomůcky, které jsou na některých typech letadel právě v těchto úložných prostorách.
Některé aerolinky vyžadují od svých kandidátů dosáhnout na hranici 212 cm, některé na 210 cm.
Udělejte si doma na zdi značku v požadované výšce a zkuste na tuto značku dosáhnout pouze jednou rukou. Tento test se provádí bez bot (stoupnutí na špičky je povoleno). Skákání není povoleno.
Některé letecké společnosti mají navíc stanoven výškový limit svých kandidátů: musíte měřit alespoň 160 cm.

3.Středoškolské vzdělání
Minimální vzdělání, které je požadované. Na typu školy nezáleží. Od kandidátů jsou očekávány základní všeobecné znalosti a schopnost učit se nové věci. Během školení na pozici letuška/stevard budete muset zvládnout spoustu testů z nouzových postupů, poskytnutí první pomoci, apod.

4. Tetování
Tetování nesmí být vidět, pokud máte na sobě uniformu. Dámy běžně oblékají halenku s krátkým rukávem a sukni ke kolenům. U pánů je to košile s dlouhým rukávem a kalhoty.
Pokud máte tetování a jste na cestě s jeho odstraněním, nezúčastňujte se konkurzů, pokud není odstranění kompletní. Jinak Vám hrozí automatické vyřazení.
Například Qatar Airways má přísná pravidla – na těle nesmí být žádné tetování.

5. Zdravotní stav
Zdravotní stav a fitnes je pro tuto práci nesmírně důležitý. Budete pracovat dlouhé hodiny (den nebo noc), přijímat nepravidelnou stravu, stát na vysokých podpatcích a občas zvedat těžká zavazadla do úložných schránek – a to vše s neustálým úsměvem!
To vše se dá zvládnout za předpokladu, že udržujete zdravý životní styl a pravidelně cvičíte. Po úspěšném konkurzu musíte odevzdat detailní zdravotní vyšetření. Po přijetí k letecké společnosti musíte projít lékařským vyšetřením na jejich klinice.

6. Znalost anglického jazyka
Anglický jazyk je v letectví považován za primární. Znalost angličtiny musíte mít na velice dobré úrovni po všech stránkách, mluvení, psaní, čtení a porozumění. Všechny manuály, veškeré školení a komunikace je v anglickém jazyce.

7. Zkušenosti s péčí o zákazníka
Předchozí zkušenost s péčí o zákazníka je vždy vítána a je Vaším plusem pro jakoukoliv leteckou společnost.

8. Schopnost plavat
Při konkurzech nemusíte dokazovat, že umíte plavat. Ale od palubního personálu se schopnost plavání očekává. V počátečním školení budete v bazénu nacvičovat, jak se dostat z vody na raft a podobné věci.


Pokud splňujete tyto základní požadavky, pak můžete udělat další krok:
-Podívejte se, kdo právě hledá nové letušky/stevardy
-Navštivte oficiální stránky leteckých společností.
-Zažádejte online nebo jděte na Open Day

Pokud je Open Day v blízkosti vašeho bydliště, připravte si všechny dokumenty a jděte na to!
Pokud je výběrové řízení pouze pro pozvané, pak musíte nejprve vyplnit online žádost na oficiálních stránkách letecké společnosti. Pokud budete vybráni ke konkurzu, obdržíte pozvánku s podrobnostmi.

Před tím než začnete s vyplňováním online žádosti ujistěte se, že máte aktualizovaný životopis.

Přeji Vám hodně štěstí!!! :-bd


Zpět na “Ostatní”


Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů