Z čeho je letenka?

Odpovědět
jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Z čeho je letenka?

Příspěvek od jvoj »

Dobrý den,

uz nejaky cas se o toto tema zajimam, ale zatim vychazim jen z vlastnich velmi omezenych vedomosti. Mohli byste mi prosim nekdo rict, z ceho vseho se sklada cena letenky, z jakych konkretnich poplatku, rozebrat konkretni ,,odvetvi´´ letistnich poplatku, navigacni poplatky (na rlp.cz napriklad jsem nenasel nic, co by mi neco konkretniho reklo) atd.? Jake jsou ceny paliv ktere pouzivaji dopravni letadla, ktere pouzivame (ATR-ka, Boeingy, Airbusy)? diky za odpovedi :-)


Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Z čeho je letenka?

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

Zrovna nedávno jsem tu odpovídal na podobný dotaz. Dvakrát :). Pokud ti jde o to, z čeho se skládá položka "poplatky" u "klasických" dopravců, můžeš použít třeby vyhledavač Matrix a po vybraném letu a jeho ocenění rozkliknout položku "fare details". Sekci poplatky zde dostaneš rozdělenou do jednotlivých položek. U loucostů ta struktura bude podobná - většinu těch poplatků mají už z principu stejnou.

Výši navigačních poplatků (resp. jejich výpočet) najdeš v AIPech jednotlivých zemí (pro čr např. na lis.rlp.cz, tady v menu výběr AIP - hledej pojmy jako přeletová jednotka apod.). Ty nicméně jsou součástí tarifní části ceny letenky (stejně jako řada dalších poplatků - přistávací, parkovací, apodobně (ale ne taxa za cestujícího, v PRG např. 525 kč - ta už je zase v sekci poplatky) - ty zas najdeš v AIPu , nebo na webu daného letiště - např. LKPR je má na svém webu www.prg.aero, budapešt se dá taky najít na jejich veřejném webu a člověk to nemusí hledat v AIPu, Karlovy Vary tuším totéž. U víc letišt jsem to zatím nepotřeboval :).

creyman
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 899
Registrován: 24. 09. 2008, 14:29
Stav: Offline

Re: Z čeho je letenka?

Příspěvek od creyman »

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... hyde-park/

38 minuta tam vysvětluje ty přeletové poplatky
Nad ČR (400Km) třeba A380 - 19tis, A320 - 13 tis , ATR 5-6tis.

jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Z čeho je letenka?

Příspěvek od jvoj »

diky, jeste bych potreboval vysvetlit ten pojem preletova jednotka, protoze to vysvetleni ktere je na rlp.cz jsem absolutne nepochopil :-D

Tragedie_v_JZD
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 731
Registrován: 01. 01. 2007, 22:39
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Z čeho je letenka?

Příspěvek od Tragedie_v_JZD »

http://lis.rlp.cz/ais_data/aic/data/a_2005-003.pdf

tady ho najdeš vysvětlený.

Zjednodušeně: přeletová jednotka = Dj * P

Dj = vzdálensot, kterou v ČR uletěli / 100
P = odmocnina (MTOW v tunach/50)

A zbytek toho textu jsou ruzne vyjimky a mimoradne pripady, jako kdyz letadlo startuje a pristava v cechach apod.

Snad se ten způsob vypočtu od roku 2005 nezměnil :)


jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Z čeho je letenka?

Příspěvek od jvoj »

diky :-)

jvoj
Cestující First Class
Cestující First Class
Příspěvky: 754
Registrován: 20. 03. 2010, 18:40
Oblíbené typy letadel: B737, 787, Všechny Embraery, ATR42/72
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Z čeho je letenka?

Příspěvek od jvoj »

To je divny, me to na tech 5-6 tis za ATR nevychazi pokud to pocitam podle vyse uvedeneho vzorce :

400/100 (4) * 27/50 (0.54) = 2.16 (coz je ta preletova jednotka ze?) a pokud se tooto ma vynasobit cca. 46.30 tak je to 100.008 EUR, coz je 2500 kc.


Odpovědět