Expedia - faktura

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
Odpovědět
Marcela24
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 11. 2018, 10:13
Stav: Offline

Expedia - faktura

Příspěvek od Marcela24 »

Zdravím :wave: , nevíte náhodou zda existuje nějaká možost jak dostat z Expedie fakturu za letenky s daňovými náležitostmi jako je sídlo společnosti, název, VAT apod.? Prostě normální fakturu jakou dostanete při normálním nákupu čehokoliv-odkudkoliv. Při přihlášení jdou vygenerovat jen účtenky. Ty ale stejně neobsahují žádné daňové náležitosti, takže mě s tím účetní v práci pošle hluboko...Hledala jsem různé info a zatím to vypadá marně. :(


honzeek1
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 354
Registrován: 12. 11. 2006, 11:19
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od honzeek1 »

Marcela24 píše:Zdravím :wave: , nevíte náhodou zda existuje nějaká možost jak dostat z Expedie fakturu za letenky s daňovými náležitostmi jako je sídlo společnosti, název, VAT apod.? Prostě normální fakturu jakou dostanete při normálním nákupu čehokoliv-odkudkoliv. Při přihlášení jdou vygenerovat jen účtenky. Ty ale stejně neobsahují žádné daňové náležitosti, takže mě s tím účetní v práci pošle hluboko...Hledala jsem různé info a zatím to vypadá marně. :(


Pro vyuctovani sluzebni cesty ji musi stacit i email s cenou + vypis z karty/uctu/potvrzeni o zaplaceni, kde je videt zaplaceni.
Letecka doprava je od DPH/VAT osvobozena.

LeeMer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 188
Registrován: 03. 08. 2015, 20:09
Oblíbené typy letadel: E170/175/190/195
Pohlaví: muž
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od LeeMer »

honzeek1 píše:Letecka doprava je od DPH/VAT osvobozena.


Kromě tuzemské, tam se DPH uplatňuje.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od Paul1 »

Pokud je zaměstnankyně, tak ji DPH vůbec zajímat nemusí, VAT bylo nejspíš myšleno jako DIČ. Ale k dotazu:
Pro vyúčtování cesty ti bohatě stačí boarding pass a výpis (potvrzení) o zaplacení. Když pojedeš MHD za 20 korun, tak účetní bude stačit jen jízdenka, která taky nesplňuje náležitosti daňového dokladu a nebude po tobě požadovat fakturu se všemi náležitostmi od dopravního podniku. Když bude účetní dál dělat problém, tak řekni, že to máš zkonzultováno s daňovým poradcem, 90% účetních dá potom s náležitostmi dokladů pokoj :)

zbozivulekral
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 414
Registrován: 14. 01. 2018, 11:42
Oblíbené typy letadel: 787
Pohlaví: muž
Bydliště: LKTB
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od zbozivulekral »

Paul1 píše:Když pojedeš MHD za 20 korun, tak účetní bude stačit jen jízdenka, která taky nesplňuje náležitosti daňového dokladu a nebude po tobě požadovat fakturu se všemi náležitostmi od dopravního podniku.


říká se tomu zjednoduššený doklad a lze ho uplatnit poouze u částky do 10 tis., takže dost záleží na tom, kam se letí.. :wink:


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5905
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od Globik »

Marcela24 píše:Zdravím :wave: , nevíte náhodou zda existuje nějaká možost jak dostat z Expedie fakturu za letenky s daňovými náležitostmi jako je sídlo společnosti, název, VAT apod.? Prostě normální fakturu jakou dostanete při normálním nákupu čehokoliv-odkudkoliv. Při přihlášení jdou vygenerovat jen účtenky. Ty ale stejně neobsahují žádné daňové náležitosti, takže mě s tím účetní v práci pošle hluboko...Hledala jsem různé info a zatím to vypadá marně. :(

A zkoušela jsi to už odevzdat? Je možné, že se tím zabyvas zbytečně, že nejsi první, kdo té vaší účetní dál takový doklad

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od Paul1 »

zbozivulekral píše:
Paul1 píše:Když pojedeš MHD za 20 korun, tak účetní bude stačit jen jízdenka, která taky nesplňuje náležitosti daňového dokladu a nebude po tobě požadovat fakturu se všemi náležitostmi od dopravního podniku.


říká se tomu zjednoduššený doklad a lze ho uplatnit poouze u částky do 10 tis., takže dost záleží na tom, kam se letí.. :wink:



Jízdenka (teda alespoň ta Brněnská, ale předpokládám, že ze žádného města) nesplňuje všechny náležitosti ani zjednodušého daňového dokladu dle DPH :wink: Ikdyž to vlastně ani moc nevadí, nejvíce to vadí účetním :)

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

Marcela24 píše:Zdravím :wave: , nevíte náhodou zda existuje nějaká možost jak dostat z Expedie fakturu za letenky s daňovými náležitostmi jako je sídlo společnosti, název, VAT apod.? Prostě normální fakturu jakou dostanete při normálním nákupu čehokoliv-odkudkoliv. Při přihlášení jdou vygenerovat jen účtenky. Ty ale stejně neobsahují žádné daňové náležitosti, takže mě s tím účetní v práci pošle hluboko...Hledala jsem různé info a zatím to vypadá marně. :(

Elektronicka letenka = danovy doklad. V kombinaci s vypisem z uctu nebo kreditni karty je vydaj zcela jasne prokazan (existuje na to i jakasi vyhlaska Ministerstva financi z 90. let, treba me doplni nejaky prodejce). Musel jsem na to vycvicit kazdou ucetni, uz jich bylo asi pet, ale situace se zlepsuje, kazda dalsi klade mensi a mensi odpor. Ale predstava, ze vsechny firmy po celem svete jsou prece povinne poskytovat danove doklady podle obsesivni ceske legislativy, je stale zazita...

Jeste vyssi level pak je zauctovani letenky, kterou platite nekomu jinemu, napr. pravnikovi, ktery s vami leti jednat do zahranici nebo letenku, kterou zaplatite vasemu zakaznikovi, aby vas mohl v Cesku navstivit. Ale o tom zas az nekdy priste. (Samozrejme to je mozne, prestoze 4 z 5ti ucetnich vam budou tvrdit opak).

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od Paul1 »

HighFlyer píše:
Marcela24 píše:Zdravím :wave: , nevíte náhodou zda existuje nějaká možost jak dostat z Expedie fakturu za letenky s daňovými náležitostmi jako je sídlo společnosti, název, VAT apod.? Prostě normální fakturu jakou dostanete při normálním nákupu čehokoliv-odkudkoliv. Při přihlášení jdou vygenerovat jen účtenky. Ty ale stejně neobsahují žádné daňové náležitosti, takže mě s tím účetní v práci pošle hluboko...Hledala jsem různé info a zatím to vypadá marně. :(

Elektronicka letenka = danovy doklad.


Aby tady nedocházelo k mystifikaci. Letenka není daňovým dokladem. Pojem daňový doklad (včetně zjednodušeného) obsahuje jen zákon o dani z přidané hodnoty. Jeho náležitosti obsahují §29, resp §30. https://business.center.cz/business/pra ... 1h2d5.aspx
Náležitosti nesplňují žádné letenky, tudíž nemohou být daňovým dokladem. Nicméně nic nebrání ji předložit pro vyúčtování zahraniční služební cesty spolu s potvrzením o zaplacení. K tomu daňový doklad není třeba.

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4077
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od HighFlyer »

Paul1 píše:Aby tady nedocházelo k mystifikaci. Letenka není daňovým dokladem.

Aby tady nedocházelo k mystifikaci. Prestoze podle citovane obsesivni definice letenka neni "danovym dokladem", postaci i pro zauctovani jako uznatelny (danovy) naklad pro ucely ucetnictvi, nejen pro vyuctovani pracovni cesty zamestnancem.

Paul1
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 228
Registrován: 23. 01. 2016, 17:44
Stav: Offline

Re: Expedia - faktura

Příspěvek od Paul1 »

HighFlyer píše:
Paul1 píše:Aby tady nedocházelo k mystifikaci. Letenka není daňovým dokladem.

Aby tady nedocházelo k mystifikaci. Prestoze podle citovane obsesivni definice letenka neni "danovym dokladem", postaci i pro zauctovani jako uznatelny (danovy) naklad pro ucely ucetnictvi, nejen pro vyuctovani pracovni cesty zamestnancem.


Já tady žádnou mystifikaci nepíšu. Jen jsem tě opravil, aby sis ty účetní necvičil špatně :D
Řeší se tu vyúčtování služební cesty zaměstnance, ne uznatelnost nákladů zaměstnavatele. To s tím samozřejmě souvisí, pokud je cesta řádně vyúčtováná, tak je daňovým nákladem zaměstnavatele, ale to Marcelu netrápí :wink:


Odpovědět