COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
Odpovědět
Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Beerbar »

Fabo píše:
Beerbar píše:Respektuji obavy ostatních a potřebu se chránit, ale asi moje hranice omezení které jsem ochoten snášet je jinde.



Ja vypil jen 5 piv, to nic neni, moje hranice jsou jinde, dej sem ty klicky, budu ridit :crazy:


píšu něco o pěti pivech?


tygrlive
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 821
Registrován: 23. 12. 2009, 22:07
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od tygrlive »

Zpráva z FCBK Ambasády v Kuvajtu ohledně linky Qatarců - "“Rád bych Vas informoval o dočasném pozastavení letů Qatar Airways z/do Prahy v období od 19.4. do 31.5.2020."

Roiman4
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 340
Registrován: 23. 10. 2017, 22:45
Oblíbené typy letadel: A340-600
B747-400
Pohlaví: muž
Bydliště: ZLN/PRG
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Roiman4 »

Beerbar píše:
Roiman4 píše:A kdo Vás odbaví ? :)) Pokud by to začalo teď lítat, tak z bezpečnostních a zdravotních důvodu k tomu nikdo nepůjde ;) Na to má zaměstnanec právo, pokud letiště nemůže zaručit bezpečnost... ( ano, můžu se nakazit i jízdou v mhd apod... ale proč mám zvyšovat riziko a ohrožovat vlastní zdraví ? Kdyby chtěl někdo brblat... )


Ve VIE se celkem běžně odbavuji sám, včetně zavazadel. Jediný člověk s kým se potkám je děvčica u gate, takže jediný bezpečnostní opatření které je třeba jsou rukavice a rouška, plexisklo jako bonus. Tedy něco co dokázali všechny lékárny a supermarkety zařídit za víkend. A proč by tam ti pracovníci šli? Třeba proto, že je to jejich práce, která je baví, kde vidí smysl, proto, že 100% platu je pořád víc než 60%. Nejhorší je smrt z paniky :-) Respektuji obavy ostatních a potřebu se chránit, ale asi moje hranice omezení které jsem ochoten snášet je jinde. Já jsem optimista a pokud mi to STBák nezakáže v létě do Itálie letím ;-)


Dobře, ale do té VIE se nějak musíš dostat, popřípadně samotná země bude přijímat cizince :) Ano, VIE se mi líbila, člověk přišel, dal palubku na čtečku a "branka" se otevřela a nikdo neřešil OP/pass. Ale bohužel v PRG toto je hudba budoucnosti. Jako většina věcí.

Beerbar
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 167
Registrován: 23. 02. 2011, 12:13
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Beerbar »

Roiman4 píše:
Beerbar píše:
Roiman4 píše:A kdo Vás odbaví ? :)) Pokud by to začalo teď lítat, tak z bezpečnostních a zdravotních důvodu k tomu nikdo nepůjde ;) Na to má zaměstnanec právo, pokud letiště nemůže zaručit bezpečnost... ( ano, můžu se nakazit i jízdou v mhd apod... ale proč mám zvyšovat riziko a ohrožovat vlastní zdraví ? Kdyby chtěl někdo brblat... )


Ve VIE se celkem běžně odbavuji sám, včetně zavazadel. Jediný člověk s kým se potkám je děvčica u gate, takže jediný bezpečnostní opatření které je třeba jsou rukavice a rouška, plexisklo jako bonus. Tedy něco co dokázali všechny lékárny a supermarkety zařídit za víkend. A proč by tam ti pracovníci šli? Třeba proto, že je to jejich práce, která je baví, kde vidí smysl, proto, že 100% platu je pořád víc než 60%. Nejhorší je smrt z paniky :-) Respektuji obavy ostatních a potřebu se chránit, ale asi moje hranice omezení které jsem ochoten snášet je jinde. Já jsem optimista a pokud mi to STBák nezakáže v létě do Itálie letím ;-)


Dobře, ale do té VIE se nějak musíš dostat, popřípadně samotná země bude přijímat cizince :) Ano, VIE se mi líbila, člověk přišel, dal palubku na čtečku a "branka" se otevřela a nikdo neřešil OP/pass. Ale bohužel v PRG toto je hudba budoucnosti. Jako většina věcí.


To je bohužel věc politické moci a chuti věci aktivně řešit, zejména když řešení už existují. Jenže u nás je půlka společnosti připosraná jen něco vidí v telce a druhá zas přehnaně sebevědomá a všechno všelijak švejkuje a vláda vládne podle toho jak lidi nadábají na FB. Snaha podívat se na věci z nadhledu a používat logiku a rozum se tu moc nenosí :(

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od pettte »

Roiman4 píše:A kdo Vás odbaví ? :)) Pokud by to začalo teď lítat, tak z bezpečnostních a zdravotních důvodu k tomu nikdo nepůjde ;) Na to má zaměstnanec právo, pokud letiště nemůže zaručit bezpečnost... ( ano, můžu se nakazit i jízdou v mhd apod... ale proč mám zvyšovat riziko a ohrožovat vlastní zdraví ? Kdyby chtěl někdo brblat... )


To má, taky má zaměstnavatel najít si jiné zaměstnance, těch způsobů jak to udělat je mnoho. A měl jsem za to, že se bavíme o době vzdálenější než teď hned. Ale opravdu nemám rád vyhrožování zaměstnanců, že mají strach. Pak ať si opravdu hledají jinou práci!
Co by měly příkat pokladní v marketech?! A taky mnoho dalších? Co kdyby to řekli zdravotníci, když hoooooodně dlouho neměli adekvátní ochranné prostředky a chodili jim tam opravdu nakažení lidé o které se museli starat?
A opravdu coronavid není nic hrozného, viz:
Lékař Balík: Koronavir nezastavíme, pro většinu je to rýma, čísla mrtvých jsou zkreslená. Politici ho zneužívají
https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/ ... -internetu


pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od pettte »

Fabo píše:
pettte píše:
Petr31 píše:
EBOLA to jistě není, některým ale ten virus už stihnul zasáhnul i mozek, aniž by o tom věděli.... :crazy: :lol:


Ano, pokud si myslíš, že Ti to zasáhlo mozek, tak s tím souhlasím. Nejhorší je smrt z vyděšení! Jak jsem psal už výše, je to věcí každého člověka jak vyhodnotí svou imunitu a svůj strach. Nikdy jsem nenapsal, nebo neodsuzoval lidi co se bojí, ale stejně tak si od těchto lidí , nenechám zasahovat do svého života. Ale většině lidí asi totalita vyhovuje. Chce to číst i jiná, než stranická média.


Hele, ze ty si takovej ten typ, co bude ridit ozralej a bez pasu, protoze "kdyz se zabiju, tak je to moje soukroma vec"?


Zkusil sis to po sobě přečíst? Nemáš pocit, že plácáš naprosté nesmysly?

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od pettte »

Mat píše:
Fabo píše:
pettte píše:
Ano, pokud si myslíš, že Ti to zasáhlo mozek, tak s tím souhlasím. Nejhorší je smrt z vyděšení! Jak jsem psal už výše, je to věcí každého člověka jak vyhodnotí svou imunitu a svůj strach. Nikdy jsem nenapsal, nebo neodsuzoval lidi co se bojí, ale stejně tak si od těchto lidí , nenechám zasahovat do svého života. Ale většině lidí asi totalita vyhovuje. Chce to číst i jiná, než stranická média.


Hele, ze ty si takovej ten typ, co bude ridit ozralej a bez pasu, protoze "kdyz se zabiju, tak je to moje soukroma vec"?


Při řízení pod vlivem člověk ohrožuje i ostatní. Pokud pojede pettte do Toskánska, já třeba do Švédska a ihned po návratu nastoupíme karanténu (která má smysl jen pokud tam stále bude v poměru k počtu obyvatel výrazně více nakažených), nikoho neohrozíme a nikdo nám nemá co diktovat, kam můžeme a kam ne. To už jsme tu měli a doufal bych, že český a slovenský národ si to bude uvědomovat, evidentně tomu tak bohužel není.

Mimochodem, třeba Řecko má jenom třetinu počtu nakažených co ČR. Ano, také vykonali jenom třetinu z počtu testů co ČR, ale když se to vezme v potaz, jsou na tom úplně stejně. Takže třeba tam by se od nás klidně mohly obnovit zájezdy, určitě s nějakými opatřeními, ale v moři nebo při výletech po přírodě se člověk vážně nenakazí. Pokud budeme dále takhle hysteričtí a uzavření, dopadneme opravdu špatně.


Tady je vidět, že lidi mají totalitu rádi, jak je nejen v této diskuzi vidět, lidé se nedokáží sami rozhodovat na základě samostatně získaných informací. Většinu ze zdejších diskutérů, jsme měl za rozumné lidi, často s odlišným názorem, ale rozumné.
Bohužel, na základě dnešní diskuze, to musím, a to velmi nerad, přehodnotit.
Vy si opravdu myslíte, že "věc" která má inkubační dobu 14 dní jde zlikvidovat tím, že zničíme základní práva občanů, daná jim LZPS a zničením ekonomiky? To budou už navždy všichni jenom zavření doma? To neunesete ani vy největší strašpytlové, a pokud nákazu každý z nás "neprodělá" tak se v těch cca 6ti miliardách lidí, co nás na světě je, najde pár (a to beru pouze v případě, že by všichni bez vyjímky, tedy včetně lékařů doma měsíc), kteří to pak zase postupně roznesou a budeme na začátku.
Ukončím to citátem z Forresta Gumpa: Pro hloupého každý hloupý!

vitezslav
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2464
Registrován: 06. 01. 2005, 13:33
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od vitezslav »

Lidé, neblázněte... Covid už tu s námi dle epidemiologů bude napořád, nebo minimálně na dobu, než se najde očkovací látka. Jediným smyslem všech opatření je, aby neonemocněli všichni najednou a nezkolaboval zdravotnický systém. Fakt chcete strávit dva roky zavření doma, s rouškou na hubě, bez restaurací a cestování?? A kam si myslíte, že pojedete "pak", když většina hotelů, leteckých společností a cestovek zkrachuje?? V lepším případě budou zestátněny... Zas budeme lítat do Helsinek za 16 tisíc, jako já v roce 1997? Ano, svět se pozastavil, ale nesmíme připustit, aby se zastavil... bez ohledu na počet vypitých piv. Nerozumím tomu, proč by se v létě (samozřejmě dle aktuální situace) nemohlo cestovat do Řecka, na Kanáry, na Kapverdy... Země Višegrádu už by měly začít urychleně jednat o otevření hranic alespoň mezi sebou, jsme na tom všichni podobně (ano, my o kapku hůř), je tu spousta pomíchaných rodin, nevidím jediný důvod proč neobnovit vzápětí a bez karantény např. linky do Polska. Pořád se mluví, jak nám prospěje cestování po ČR - ano, možná Lipnu, Macháči nebo Šumavě. Ale co Praha, Krumlov nebo Vary, které jsou z 80% závislé na zahraniční klientele? Pošleme těch 150tis lidí, které živí cestovní ruch, na pracák?? Utlumíme Letiště Praha na 10% a ostatní zavřeme?? Přemýšlejte...

mart.ina
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2013, 11:30
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od mart.ina »

Máte prosím zkušenosti, když můj let byl zrušen (s Air Baltic, letenky kupovány přímo od společnosti) a nabídli mi jenom voucher, mám možnost dostat zpátky i peníze? Případně jestli ne, nevíte jak se vystavuje voucher, zda je na jméno obou cestujících, nebo bude obecný a mohl by ho využít kdokoliv? (vím že příští rok bude pro mě len nereálný). Psala jsem i na oficiální stránky, ale nejsem si jistá kdy a zda vůbec se dočkám odpovědi.
Díky

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od jencik »

Fabo píše:
Beerbar píše:Respektuji obavy ostatních a potřebu se chránit, ale asi moje hranice omezení které jsem ochoten snášet je jinde.



Ja vypil jen 5 piv, to nic neni, moje hranice jsou jinde, dej sem ty klicky, budu ridit :crazy:


Clovece, ja som žiadnych ľudí okaslavat kiosky alebo dotykové pokladne nevidel, navyše sa dnes dezinfikujú dosť často. V Singapure bolo donedávna v pohode otvorené letisko a to je tam šanca nákazy exponenciálne vyššia ako na letisku v Prahe. Navyše ak stravis s človekom nakazeným covid-19 8 minút, tak šanca nákazy je nižšia nez 7% pokiaľ na teba rovno neprska. Súhlasím teda s tým, ze časom sa letisko normálne otvorí, pretože to bude vyžadovať ekonomika, aj keď českí politici vyzerajú, zeby zvládli aj krach.

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1113
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Marty-t »

mart.ina píše:Máte prosím zkušenosti, když můj let byl zrušen (s Air Baltic, letenky kupovány přímo od společnosti) a nabídli mi jenom voucher, mám možnost dostat zpátky i peníze? Případně jestli ne, nevíte jak se vystavuje voucher, zda je na jméno obou cestujících, nebo bude obecný a mohl by ho využít kdokoliv? (vím že příští rok bude pro mě len nereálný). Psala jsem i na oficiální stránky, ale nejsem si jistá kdy a zda vůbec se dočkám odpovědi.
Díky
Ohledně této situace tu nemůže mít nikdo z nás perfektní přehled, protože je to situace nová, která se navíc dynamicky den ode dne vyvíjí... Ale pokusím se o osobní odhad jak se věci můžou vyvinout...
Letecké společnosti by podle nařízení evropské komise měly vracet peníze za zrušený let automaticky, problémem je však dnes fakt, že těch zrušených letů je tolik, že vrácení peněz všem zákazníkům by je dnes hned položilo - žádná z nich prostě nemá na výplatu všem prostředky. Ano, asi by bylo férovější, kdyby vyhlásily bankrot. Ale zase proč, když dosud třeba úspěšně fungovaly ? Tak jim musí zákazník prostě pomocí voucheru pomoct. Zatím totiž jen kumulují ztráty díky mizivým příjmům a obrovským nákladům na mzdových prostředcích a splátkách a údržbě stojících letadel. Takže jen teď hrají o čas - doufají, že v příštích týdnech vyjednají štědrou státní pomoc a výplatu odsunou v podobě voucherů na později. Je taky možné, že počítají s tím, že v budocnu nebude alespoň dočasně tolik konkurenčního tlaku na ceny letenek a ty budou výše než před pandemií. Jestli daný voucher bude vázaný na osobu nebo ne je podružné, ale předpokládal bych, že vázaný bude - jinak by se mohl rozjet černý trh ve stylu “prodám za 100 EUR voucher na 250 EUR u aerolinky ABC”. Nicméně v určitý moment bez pomoci z vnějšku budou vouchery jen sliby-chyby, stejně jako případný vyhraný soud o okamžitou výplatu náhrady za zrušený let. Protože kdo Vám náhradu zaplatí pokud letecká společnost zkrachuje ? Na co bude voucher ?? Bez státní pomoci bude pro majitele jednodušší vyhlásit bankrot a až zájem o cestování se zase obnoví založit společnost novou. U AirBaltic bych však byl optimistou, že tento krajní scénář nepoužijí, neboť 80pctním vlastníkem je stát - viz. https://www.airbaltic.com/en/basic-company-information . Takže uplatněný voucher pro Vaši osobu na letu za 1-2 roky (ovšem s doplatkem do nové hladiny cen) bych v současné situaci viděl jako maximum možného. A to ještě v případě optimistického scénáře...

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od pettte »

Marty-t píše:
mart.ina píše:Máte prosím zkušenosti, když můj let byl zrušen (s Air Baltic, letenky kupovány přímo od společnosti) a nabídli mi jenom voucher, mám možnost dostat zpátky i peníze? Případně jestli ne, nevíte jak se vystavuje voucher, zda je na jméno obou cestujících, nebo bude obecný a mohl by ho využít kdokoliv? (vím že příští rok bude pro mě len nereálný). Psala jsem i na oficiální stránky, ale nejsem si jistá kdy a zda vůbec se dočkám odpovědi.
Díky
Ohledně této situace tu nemůže mít nikdo z nás perfektní přehled, protože je to situace nová, která se navíc dynamicky den ode dne vyvíjí... Ale pokusím se o osobní odhad jak se věci můžou vyvinout...
Letecké společnosti by podle nařízení evropské komise měly vracet peníze za zrušený let automaticky, problémem je však dnes fakt, že těch zrušených letů je tolik, že vrácení peněz všem zákazníkům by je dnes hned položilo - žádná z nich prostě nemá na výplatu všem prostředky. Ano, asi by bylo férovější, kdyby vyhlásily bankrot. Ale zase proč, když dosud třeba úspěšně fungovaly ? Tak jim musí zákazník prostě pomocí voucheru pomoct. Zatím totiž jen kumulují ztráty díky mizivým příjmům a obrovským nákladům na mzdových prostředcích a splátkách a údržbě stojících letadel. Takže jen teď hrají o čas - doufají, že v příštích týdnech vyjednají štědrou státní pomoc a výplatu odsunou v podobě voucherů na později. Je taky možné, že počítají s tím, že v budocnu nebude alespoň dočasně tolik konkurenčního tlaku na ceny letenek a ty budou výše než před pandemií. Jestli daný voucher bude vázaný na osobu nebo ne je podružné, ale předpokládal bych, že vázaný bude - jinak by se mohl rozjet černý trh ve stylu “prodám za 100 EUR voucher na 250 EUR u aerolinky ABC”. Nicméně v určitý moment bez pomoci z vnějšku budou vouchery jen sliby-chyby, stejně jako případný vyhraný soud o okamžitou výplatu náhrady za zrušený let. Protože kdo Vám náhradu zaplatí pokud letecká společnost zkrachuje ? Na co bude voucher ?? Bez státní pomoci bude pro majitele jednodušší vyhlásit bankrot a až zájem o cestování se zase obnoví založit společnost novou. U AirBaltic bych však byl optimistou, že tento krajní scénář nepoužijí, neboť 80pctním vlastníkem je stát - viz. https://www.airbaltic.com/en/basic-company-information . Takže uplatněný voucher pro Vaši osobu na letu za 1-2 roky (ovšem s doplatkem do nové hladiny cen) bych v současné situaci viděl jako maximum možného. A to ještě v případě optimistického scénáře...


No a to je právě ten bordel. S doplatkem do nové cenové hladiny! Pochopil bych, kdyby musely ustoupit, v této vyjímečné době, obě strany. Tedy buď povinnost příjmout voucher ale s tím, že budu mít garantovanou cenu ať si vyberu jakékoliv období, nebo povinnost vrátit plnou kupní cenu. Protože je mi jasné, pokud to jen trochu půjde, tak letecké společnosti nové letenky zdraží, co to jen půjde (s ohledem na konkutenci v daném místě a čase).

Marty-t
Druhý pilot
Druhý pilot
Příspěvky: 1113
Registrován: 08. 01. 2010, 23:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Marty-t »

pettte píše:No a to je právě ten bordel. S doplatkem do nové cenové hladiny! Pochopil bych, kdyby musely ustoupit, v této vyjímečné době, obě strany. Tedy buď povinnost příjmout voucher ale s tím, že budu mít garantovanou cenu ať si vyberu jakékoliv období, nebo povinnost vrátit plnou kupní cenu. Protože je mi jasné, pokud to jen trochu půjde, tak letecké společnosti nové letenky zdraží, co to jen půjde (s ohledem na konkutenci v daném místě a čase).

Souhlasím - osobně mne taky štve fakt, že zákazník si něco předem zaplatí, pak z důvodu mimořádné události za kterou nikdo nemůže službu ani peníze zpět nedostane. Na podobné situace by měly být aerolinky předem povinně pojištěny - i když by to zvedlo cenu letenek a i když dnešní rozsah by asi vedl stejně k úpadku pojišťovny. Dokud bude stav jaký je - je zákazník ten kdo tahá za kratší konec. Osobně si myslím, že by tady měl zasáhnout stát s tím, že aerolince bude hrozit v případě okamžitého nevrácení peněz za neuskutečněný let okamžité odebrání licence. Ale to nikdo z politiků neudělá - protože ztráta pracovních míst, ztráta zavedené firmy atp. Ta letecká společnost má poměrně velkou argumentační váhu “tak to budeme muset zkrachovat” a politik je v presu. Ale aspoň Covidovou státní pomoc by měly státy podle mne podmínit vyplacením všech takto poškozených zákazníků, ale to by ta pomoc zase musela být extrémní - a to se podle mne nestane.... Docela tristní, že ? No jsem zvědavý jak se to vyvine... Všem je nám jasné, že voucher je jen dočasné zklidňování zákazníka, který na této situaci zřejmě doplatí tak jak tak...

MEA
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1885
Registrován: 18. 04. 2009, 18:29
Oblíbené typy letadel: DG-1000, VSO-10, C-101 Pegase, Jak-40,Li-2,Tu-134,Em-145,A-320,Ae-45,L-200
Pohlaví: muž
Bydliště: Svet
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od MEA »

No, za seba to beriem tak, že vrátenie peňazí od Lauda motion bolo obrovské šťastie a potenciálny návrat sumy za let od Wizzairu beriem skôr ako výhru v Lotte, ktorá ak príde (a skôr nie), tak veľmi neskoro. Tí, čo vám v tom zomreli peniaze si povedzte, že šťastie, "že som nemal kúpenú letenku napr. do Honolulu vo First class:)"...

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4156
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od whiskey »

MEA píše:Tí, čo vám v tom zomreli peniaze si povedzte, že šťastie, "že som nemal kúpenú letenku napr. do Honolulu vo First class:)"...

stastie, ze som nemal F do HNL, ale len 2x C do TYO.
tak nejak is to myslel? :))


Odpovědět