COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Kde sehnat levné letenky, tipy na prodejce.
Odpovědět
mart.ina
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2013, 11:30
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od mart.ina »

Marty-t píše:
Marty-t píše:
mart.ina píše:Máte prosím zkušenosti, když můj let byl zrušen (s Air Baltic, letenky kupovány přímo od společnosti) a nabídli mi jenom voucher, mám možnost dostat zpátky i peníze? Případně jestli ne, nevíte jak se vystavuje voucher, zda je na jméno obou cestujících, nebo bude obecný a mohl by ho využít kdokoliv? (vím že příští rok bude pro mě len nereálný). Psala jsem i na oficiální stránky, ale nejsem si jistá kdy a zda vůbec se dočkám odpovědi.
Díky
Ohledně této situace tu nemůže mít nikdo z nás perfektní přehled, protože je to situace nová, která se navíc dynamicky den ode dne vyvíjí... Takže jen teď hrají o čas - doufají, že v příštích týdnech vyjednají štědrou státní pomoc a výplatu odsunou v podobě voucherů na později. ... U AirBaltic bych však byl optimistou, ... neboť 80pctním vlastníkem je stát ...
aktualita: AirBaltic už má přislíbenou státní pomoc: https://zdopravy.cz/lotyssko-poslalo-ai ... 220-46676/



Díky. Tak asi zatím počkám, nebudu hned souhlasit s voucherem a uvidím, jak se situace vyvine. Let je až za 1,5 měsíce- ale už ho oficiálně zrušili. Zajímavé že Ryanair ještě let směrem tam nezrušil. Ale doufat v dovolenou je asi naivní.


marthym
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 475
Registrován: 09. 10. 2012, 10:37
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od marthym »

vitezslav píše:Přesně tak. Dnes když vás srazí v ČR auto, a na pitvě zjistí, že jste pozitivní na koronavirus, tak jste ve statistikách "obětí". Podobně to funguje v zamořené Itálii. Data mluví o tom, že 92% obětí bylo polymorbidních pacientů, u kterých covid-19 jen uspíšil skon. Čili ti, co by za normálních okolností umírali měsíce, zemřeli najednou. Není pochyb o tom, že oběti jsou i mezi mladšími lidmi. Ale povětšinou s nějakou anamnézou. To není zlehčování, ale fakta.


Já bych jen doplnil, upřesnil toto tvrzení. Je to od známé, která dělá na patologii v jedné z největších nemocnic v ČR (a nemám důvod ji nevěřit). Pitvy u těch, co mohou mít SARS2 (tzn. u starších ročníků), nejsou povinné a pomalu je zakazují dělat.

Zároveň, z naší nedávné debaty: je zarážející, kolik lidí s koronavirem umírá na infarkt a zástavu srdce a vysvětluje se to zástavou srdce. To jen tak na okraj, ohledně té polymorbidity. A třeba o cukrovce neví každý třetí, který ji má (a zjištěnou ji má přes milion lidí jen v Česku). Takže bacha :crazy: :think:

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od jencik »

marthym píše:
vitezslav píše:Přesně tak. Dnes když vás srazí v ČR auto, a na pitvě zjistí, že jste pozitivní na koronavirus, tak jste ve statistikách "obětí". Podobně to funguje v zamořené Itálii. Data mluví o tom, že 92% obětí bylo polymorbidních pacientů, u kterých covid-19 jen uspíšil skon. Čili ti, co by za normálních okolností umírali měsíce, zemřeli najednou. Není pochyb o tom, že oběti jsou i mezi mladšími lidmi. Ale povětšinou s nějakou anamnézou. To není zlehčování, ale fakta.


Já bych jen doplnil, upřesnil toto tvrzení. Je to od známé, která dělá na patologii v jedné z největších nemocnic v ČR (a nemám důvod ji nevěřit). Pitvy u těch, co mohou mít SARS2 (tzn. u starších ročníků), nejsou povinné a pomalu je zakazují dělat.

Zároveň, z naší nedávné debaty: je zarážející, kolik lidí s koronavirem umírá na infarkt a zástavu srdce a vysvětluje se to zástavou srdce. To jen tak na okraj, ohledně té polymorbidity. A třeba o cukrovce neví každý třetí, který ji má (a zjištěnou ji má přes milion lidí jen v Česku). Takže bacha :crazy: :think:


Tak cukrovka, tlak, cholesterol, srdce. Vecne zdroje prijmov farma firiem. Ale žeby teraz dali prachy na výskum COVID-19, toho sa boja. Max sľúbia pomoc pri výrobe, az bude schválena vakcína alebo liek. Plus nedostatok dát dosť vývoj spomaľuje, odhliadnuc od nedostatku peňazí

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od pettte »

Globik píše:Ještě ke Švédsku:
- Před pár měsíci jsem v autě vezl rodinu turistů. Ptám se jich, jakým jazykem to mluví. Pán mi řekl, ať hádám. Říkám, že to asi bude nějaký skandinávský jazyk, ale ne dánština. Ano, byla to švédština. Odkud jsou? Z Malmö. Říkám, že jsem tam byl, ale naposledy před 25 lety. Pán říká, že je to tam teď úplně jiné. Měl jsem chuť říci, že je mi to líto. Ale radši jsem držel hubu, protože Švédi. Btw. když jsem byl v Malmö poprvé, bylo to jen asi na dvě hodiny. Přijel jsem ze Stockholmu a pokračoval do Německa. Na nádraží již byl přistavený "můj" vlak, tak jsem na polici v kupé dal batoh a šel jsem do města. Batoh po mém příchodu byl samozřejmě stále na svém místě. Dnes?
- Ve stejné době, tedy v první polovině devadesátek na švédském trajektu mezi Německem a Švédskem byly z technických důvodů uzavřeny pánské sprchy. Šel jsem se zeptat na recepci, kam se můžu jít osprchovat. Recepční na mě kouká jako na mimozemšťana a s naprostou samozřejmostí mi říká, ať jdu přeci na dámské. Dnes? (I když, pravda, mohl bych tvrdit, že jsem žena.)


Vím co tím chceš říct, ale svět se mění.
Před 25ti lety se na vesnicích taky nezamykaly dveře, auta měla uvnitř kliče v zapalování, a dnes?

Chovo
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 374
Registrován: 09. 07. 2003, 08:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Chovo »

Letecká doprava se už nikdy nedostane tam, co byla. Turistika je letos vyřízená, říká pilot a bývalý viceprezident ČSA Pruša - na podcastu HN


Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Globik »

pettte píše:
Globik píše:Ještě ke Švédsku:
- Před pár měsíci jsem v autě vezl rodinu turistů. Ptám se jich, jakým jazykem to mluví. Pán mi řekl, ať hádám. Říkám, že to asi bude nějaký skandinávský jazyk, ale ne dánština. Ano, byla to švédština. Odkud jsou? Z Malmö. Říkám, že jsem tam byl, ale naposledy před 25 lety. Pán říká, že je to tam teď úplně jiné. Měl jsem chuť říci, že je mi to líto. Ale radši jsem držel hubu, protože Švédi. Btw. když jsem byl v Malmö poprvé, bylo to jen asi na dvě hodiny. Přijel jsem ze Stockholmu a pokračoval do Německa. Na nádraží již byl přistavený "můj" vlak, tak jsem na polici v kupé dal batoh a šel jsem do města. Batoh po mém příchodu byl samozřejmě stále na svém místě. Dnes?
- Ve stejné době, tedy v první polovině devadesátek na švédském trajektu mezi Německem a Švédskem byly z technických důvodů uzavřeny pánské sprchy. Šel jsem se zeptat na recepci, kam se můžu jít osprchovat. Recepční na mě kouká jako na mimozemšťana a s naprostou samozřejmostí mi říká, ať jdu přeci na dámské. Dnes? (I když, pravda, mohl bych tvrdit, že jsem žena.)


Vím co tím chceš říct, ale svět se mění.
Před 25ti lety se na vesnicích taky nezamykaly dveře, auta měla uvnitř kliče v zapalování, a dnes?

Jestli víš, co Petr a já tím chceme říci, tak nechápu, proč do toho pleteš českou vesnici. V Česku se btw. kriminalita za posledních 25 let mírně snížila.

pettte
Cestující Business Class
Cestující Business Class
Příspěvky: 455
Registrován: 02. 04. 2017, 15:55
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od pettte »

Globik píše:
pettte píše:
Globik píše:Ještě ke Švédsku:
- Před pár měsíci jsem v autě vezl rodinu turistů. Ptám se jich, jakým jazykem to mluví. Pán mi řekl, ať hádám. Říkám, že to asi bude nějaký skandinávský jazyk, ale ne dánština. Ano, byla to švédština. Odkud jsou? Z Malmö. Říkám, že jsem tam byl, ale naposledy před 25 lety. Pán říká, že je to tam teď úplně jiné. Měl jsem chuť říci, že je mi to líto. Ale radši jsem držel hubu, protože Švédi. Btw. když jsem byl v Malmö poprvé, bylo to jen asi na dvě hodiny. Přijel jsem ze Stockholmu a pokračoval do Německa. Na nádraží již byl přistavený "můj" vlak, tak jsem na polici v kupé dal batoh a šel jsem do města. Batoh po mém příchodu byl samozřejmě stále na svém místě. Dnes?
- Ve stejné době, tedy v první polovině devadesátek na švédském trajektu mezi Německem a Švédskem byly z technických důvodů uzavřeny pánské sprchy. Šel jsem se zeptat na recepci, kam se můžu jít osprchovat. Recepční na mě kouká jako na mimozemšťana a s naprostou samozřejmostí mi říká, ať jdu přeci na dámské. Dnes? (I když, pravda, mohl bych tvrdit, že jsem žena.)


Vím co tím chceš říct, ale svět se mění.
Před 25ti lety se na vesnicích taky nezamykaly dveře, auta měla uvnitř kliče v zapalování, a dnes?

Jestli víš, co Petr a já tím chceme říci, tak nechápu, proč do toho pleteš českou vesnici. V Česku se btw. kriminalita za posledních 25 let mírně snížila.


jo, jo. Není nad policejní statistiky, že jo? Tak proč se mnohem více vykrádá, proč se začaly domy a auta zamykat? Sorry, já zapoměl, to kvůli snížení kriminality. A teď prosím ještě tu O Karkulce, tu mám taky hodně rád!

Mat
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 243
Registrován: 08. 12. 2013, 09:30
Pohlaví: muž
Bydliště: PRG
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Mat »

Chovo píše:Letecká doprava se už nikdy nedostane tam, co byla. Turistika je letos vyřízená, říká pilot a bývalý viceprezident ČSA Pruša - na podcastu HN


Tohle jsou směšné výroky. Můžeme se dostávat zpátky rok, dva, pět nebo deset, ale rozhodně to není tak, že se na stejnou úroveň nedostaneme "nikdy".

Fabo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3159
Registrován: 04. 01. 2007, 13:42
Bydliště: HAG
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Fabo »

jencik píše:Tak cukrovka, tlak, cholesterol, srdce. Vecne zdroje prijmov farma firiem. Ale žeby teraz dali prachy na výskum COVID-19, toho sa boja. Max sľúbia pomoc pri výrobe, az bude schválena vakcína alebo liek. Plus nedostatok dát dosť vývoj spomaľuje, odhliadnuc od nedostatku peňazí


Tak neviem, odkial toto beries? Ja stale pocuvam zlava zprava, ze tento liek sa testuje, tamta vakcina sa testuje... tak kto to testuje ked nie farmafirmy?

jencik píše:To áno, ale nutne nemusia byť nové, môžu mu stačiť aj tie, čo má.
Akurát ta Škoda začne po čase vyrábať a ľudia budú mať prácu. Karanténu porušujú ľudia všade, toto nie je o turistoch, ale o ľuďoch všeobecne. Z hľadiska človeka chápem, ze ľudia by najradšej držali odstup až kým vírus nezmizne, lenže to z hľadiska politiky a ekonomiky predstavuje samovraždu. Preto píšem, ze časom sa aj tak tie opatrenia uvoľnia a potom sa uvidí, co bude ďalej.


Ja rozmyslam nad tym, ze ci sa nestane to, ze proste ako civilizacia akceptujeme, ze umrtnost sa vracia do "normalu" a proste sa naucime zit s tym. Nie je to tak davno, co sa umieralo bezne na niektore druhy rakoviny, na srdcove problemy, atd. ktore su uz dnes "no big deal". Mozno ked prejde ta prva vlna, umrtnost sa stabilizuje a svet sa vrati do normalu, len sa zas odnaucime ocakavat, ze sa kazdy dozije 80+.
A mozno po vzore Azie zacnu ludia nosit ruska kedykolvek ked maju nejaku chorobu dychacich ciest, a prestanu mat tendenciu vsetko prechodit aj v praci.

prodejce
Prodejce
Prodejce
Příspěvky: 4294
Registrován: 14. 12. 2004, 11:51
Bydliště: na vejminku
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od prodejce »

Honza Sůra predikuje další vývoj zde:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pr ... f6b220ee8/

neuromancer
Cestující Economy Class
Cestující Economy Class
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 09. 2007, 00:50
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od neuromancer »

Stát by měl koupit České aerolinie, navrhla ministryně Schillerová :mrgreen: :mrgreen:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/c ... omika_svob

HighFlyer
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4080
Registrován: 21. 01. 2004, 17:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od HighFlyer »

Mat píše:
Chovo píše:Letecká doprava se už nikdy nedostane tam, co byla. Turistika je letos vyřízená, říká pilot a bývalý viceprezident ČSA Pruša - na podcastu HN


Tohle jsou směšné výroky. Můžeme se dostávat zpátky rok, dva, pět nebo deset, ale rozhodně to není tak, že se na stejnou úroveň nedostaneme "nikdy".


Diky, Mate, usetrils mi psani. Je politovanihodne, ze medium jako HN dalo prostor zrovna tomuto panovi...

jencik
Vedoucí kabiny
Vedoucí kabiny
Příspěvky: 825
Registrován: 23. 03. 2014, 15:03
Bydliště: SIN
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od jencik »

Fabo píše:
jencik píše:Tak cukrovka, tlak, cholesterol, srdce. Vecne zdroje prijmov farma firiem. Ale žeby teraz dali prachy na výskum COVID-19, toho sa boja. Max sľúbia pomoc pri výrobe, az bude schválena vakcína alebo liek. Plus nedostatok dát dosť vývoj spomaľuje, odhliadnuc od nedostatku peňazí


Tak neviem, odkial toto beries? Ja stale pocuvam zlava zprava, ze tento liek sa testuje, tamta vakcina sa testuje... tak kto to testuje ked nie farmafirmy?

jencik píše:To áno, ale nutne nemusia byť nové, môžu mu stačiť aj tie, čo má.
Akurát ta Škoda začne po čase vyrábať a ľudia budú mať prácu. Karanténu porušujú ľudia všade, toto nie je o turistoch, ale o ľuďoch všeobecne. Z hľadiska človeka chápem, ze ľudia by najradšej držali odstup až kým vírus nezmizne, lenže to z hľadiska politiky a ekonomiky predstavuje samovraždu. Preto píšem, ze časom sa aj tak tie opatrenia uvoľnia a potom sa uvidí, co bude ďalej.


Ja rozmyslam nad tym, ze ci sa nestane to, ze proste ako civilizacia akceptujeme, ze umrtnost sa vracia do "normalu" a proste sa naucime zit s tym. Nie je to tak davno, co sa umieralo bezne na niektore druhy rakoviny, na srdcove problemy, atd. ktore su uz dnes "no big deal". Mozno ked prejde ta prva vlna, umrtnost sa stabilizuje a svet sa vrati do normalu, len sa zas odnaucime ocakavat, ze sa kazdy dozije 80+.
A mozno po vzore Azie zacnu ludia nosit ruska kedykolvek ked maju nejaku chorobu dychacich ciest, a prestanu mat tendenciu vsetko prechodit aj v praci.


Na vakcinach resp liekoch pracujú hlavne univerzity a biotech start-upy, ked si pozrieš labaky, ktoré maju povolenie na testovanie svojich vakcín na zvieratách, tak su to všetko akademické tímy prip spolupráca s tymi startupmi. Dnes sa do vývoja chcú pustiť aj Sanofi+GSK, co len potvrdzuje, že hľadajú diverzifikáciu rizika, ak im ten vývoj nevyjde, ono hlavne uz ani nemajú svoje tímy, ktoré by sa týmto veciam venovali.
Sám vo farma firme pracujem a nebyť toho, ze náš fakticky platí vláda, tak by sme na výskume COVID-19 ani nepracovali. Navyše všetci zákazníci su buď univerzitné tímy alebo biotech startup labaky.

Nemyslím si, ze sa na niečom ako civilizácia dohodneme, do tej situácie nás dotlačí ekonomika a globálna previazanosť. Držať ľudí doma niekoľko mesiacov si najskôr nedovolí žiadny politik, z toho by sa ekonomika spamätavala roky a aj záchrana bánk na konci 90tych rokov by bola oproti tomu lacná.

whiskey
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4155
Registrován: 17. 08. 2007, 12:03
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od whiskey »

tak mi dnes dosiel mail z luftwaffe, so zmenou letu o 3 a pol hodiny skorsim odletom, MUC-HND zmena z NH na LH. Tak som zavolal na slovenske cislo, cesky hovoriaca teta s jemnym ruskym alebo ukrajinskym prizvukom shulasila s tym, ze to zrusi a dostanem full refund, len nevedela povedat, ako dlho ten refund potrva. Takze ak to nepride do tyzdna, tak zavolam do dinersu, nech urobia chargeback.

Globik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5912
Registrován: 04. 01. 2004, 11:53
Oblíbené typy letadel: B767, Cessna 208
Pohlaví: muž
Bydliště: Honolulu
Stav: Offline

Re: COVID - rušení linek, vratky peněz apod.

Příspěvek od Globik »

UA změnily COVID policy.

Ještě před pár dny člověk s letenkou na květen mohl zrušit za voucher, platný 12 měsíců (a proletění do 24 měsíců). Že voucher nepřišel, je druhá věc, budeme volat.
Teď už je jen bezplatná změna, ale musí být proletěno do 24 měsíců od koupě původní letenky (původně byla změna do 12 měsíců).

U letenky na červen až prosinec je bezplatná změna, letenka musí být proletěna do 24 měsíců od koupě. Změna musí být provedena do konce dubna, což je dost šibeniční (jak může člověk vědět, jak dostane třeba dovolenou za rok). Říkám si, zda to risknout, nic neměnit a čekat na zrušení nebo podstatnou změnu letu. A pak si říci o prachy. Co když se to ale rozlítá (jde o začátek června)?


Odpovědět